Jump to content
IGNORED

Otvaranje


Ravanelli

Recommended Posts

Radisa i vi u slicnoj poziciji, nemojte da me shvartite pogresno, ali, ako ste vec sami svoji sefovi i majstori, kako to da ne uspevate da si uzmete neke odmore ako ih toliko prizeljkujete?  Kapiram da bi prihodi biti manji ako se neki posao odbije ili autsorsuje, ali to je deo kalkulacije od pocetka, zar ne? 

Link to comment
  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    18

  • kud u maglu Simoviću

    13

  • ToniAdams

    12

  • Frank Pembleton

    11

Danas sam bio u restoranu vinogradi, ispred milion automobila. Pitam koliko konobara koliko ima ljudi u restoranu, kaze oko 500.:lolol:

Link to comment

Ja cu se naredne sedmice vratiti u kanc na verovatno 2 ili 3 dana nedeljno. Prosle sedmice sam bio jedan dan u kancu, one pre toga isto tako. Imamo pravilo - koliko radnih soba toliko dezurnih ljudi fizicki na poslu. 

 

MOj radni ritam od proglasenja vanrednog stanja je bio otprilike ovakav. Prva nedelja - niko nije znao sta da radi, svi su cekali sta ce da se dogodi, stidljiva prilagodjavanja i kontemplacija sta nas ceka. Posao na dnevnom nivou opada. Vec druge nedelje, postajemo svesni da se mora pricati sa svakim naruciocem posla i pravimo prilagodjavanja. NIkada vise vremena nisam proveo u planiranju i prilagodjavanju posla - ranije je dominantna bila egzekucija. Uopste nije pomoglo to sto svaki razgovor mora da se planira i zakazuje, umesto da se jednostavno obavi face to face. I to traje par nedelja, otprilike do 15.aprila. U tom periodu uporedu idu redovni poslovi i recimo da mi se posao ustalio na nekih 90%. Nakon toga, sve do 15 maja je posla bilo vise nego inace, recimo 120%.

 

No, mene je sve ovo vreme najvise urnisalo to sto se 100% radnog obima razvuce od 9 ujutru do 11 uvece, sa prekidima i rastezanjem radne nedelje na svih sedam dana. Taj osecaj da ustajem i lezem sa poslom u glavi me sve vise opterecuje. Shvatio sam da mi vrlo odgovara koncept radnog vremena, ma koliko posla da ima - prekovremeno ili ne -  jer znam da cu u jednom trenutku zatvoriti racunar i zavrsiti posao predvidjen za taj dan i moci da se posvetim licnim stvarima. 

Edited by pacey defender
Link to comment
20 minutes ago, pacey defender said:

Radisa i vi u slicnoj poziciji, nemojte da me shvartite pogresno, ali, ako ste vec sami svoji sefovi i majstori, kako to da ne uspevate da si uzmete neke odmore ako ih toliko prizeljkujete?  Kapiram da bi prihodi biti manji ako se neki posao odbije ili autsorsuje, ali to je deo kalkulacije od pocetka, zar ne? 

Trade-off, ništa novo.

Link to comment
53 minutes ago, pacey defender said:

Radisa i vi u slicnoj poziciji, nemojte da me shvartite pogresno, ali, ako ste vec sami svoji sefovi i majstori, kako to da ne uspevate da si uzmete neke odmore ako ih toliko prizeljkujete?  Kapiram da bi prihodi biti manji ako se neki posao odbije ili autsorsuje, ali to je deo kalkulacije od pocetka, zar ne? 

 

Mi nismo svoji šefovi, već radimo u firmi. Ja sam inače na 20-25 sati nedeljno zbog deteta, a muž je već sredinom aprila zamolio šefa da predje na 30 sati jer je video da se ja raspadam od posla uveče, što je bilo kao odobreno, ali onda je ispao neki haos u njegovom delu programa pa je umesto toga počeo da radi prekovremeno (podeljeno u više smena; uveče bi se komirao sa detetom dok ja radim pa bi ustao u ponoć i odradio još malo, i tako u krug) 

Ja sam stvarno tad zazelela da smo u firmi u kojoj ne bismo mogli da radimo, dva meseca bez plata bismo preživeli.

 

Takodje sam počela da radim duže jer sam od premora manje koncentrisana i manje produktivna a osećam odgovornost. Nja.

 

Dobro je što ćemo moći da outsource-ujemo dete malo, da mogu da se vratim na posao preko dana. 

 

Ne znam kako je drugim ženama - verovatno slično - ali osećam jako nezadovoljstvo zbog svog popularno zvanog "neplaćenog rada" koji se podrazumeva (briga o detetu dok muž ima privilegiju da radi preko dana, onda kuvanje i ostale stvari koje se moraju raditi), a najgori je bio šef, koji je, kada sam mu na pitanje iskreno odgovorila da sam iscrpljena od svega, rekao "da je o tome trebalo da mislimo pre nego što smo odlučili da imamo dete". Inače je kul ovako ali me je to odsustvo razumevanja zaprepastilo, bas ne znam šta mu bi. Nisam mu ostala dužna odgovora.

Link to comment

Skroz razumem (uz ogradu da ovo nece biti doktore, kako je to biti majka post). Prvo za koncentraciju - poceo sam da brljavim, i to sada u kasnom maju mesecu, do sada sam izdrzao. Krenuo sam da saljem pogresne atacmente, zakazujem sastanke u pogresno vreme, i slicne sitnice, sto je sigurno posledica nagomilanog bavljenja navodno bitnijim stvarima sve ovo vreme (da se ispostuju rokovi, isporuce kvalitetni proizvodi, i sl). Pa sve dodje na naplatu, narocito kada moras mejl da saljes sa klinkom u krilu jer se i roditeljstvo i posao odvija u tvojoj smeni, a stvarno je dovoljno bilo crtaca i slatkisa u toku dana, pa kao, hajde da provedemo konacno neko vreme zajedno a to nema mnogo smisla. Supruga takodje radi mnogo - sreca je da imam normalne radne uslove.

 

A sef ti je govedo. Mnogi pomisle, ali specijalno gajena kategorija goveda izgovori to sto si navela

Link to comment
1 hour ago, pacey defender said:

Radisa i vi u slicnoj poziciji, nemojte da me shvartite pogresno, ali, ako ste vec sami svoji sefovi i majstori, kako to da ne uspevate da si uzmete neke odmore ako ih toliko prizeljkujete?  Kapiram da bi prihodi biti manji ako se neki posao odbije ili autsorsuje, ali to je deo kalkulacije od pocetka, zar ne? 

Pa ne baš, da sam sam svoj šef... Ja radim za firmu koja sklapa ugovore na koje ja nemam uticaj... Ako sam na projektu i ugovor je da se projekat završi do datuma X, ja moram da završim do datuma X... I nemam mogućenost za trade off pare/vreme, dokle god sam u ovom poslu...  Meni je u stvari najgore što radim posao koji se teško uči, jer je kombinacija projektovanja baza podataka i programiranja sa tehničke strane i dobrog poznavanja poslovnih procesa u raznim granama privrede(ili bar mogućnosti da se brzo nauči) +negde obavezno pozavanje računovodstva ne nekom barem junior revizorskom nivou, mada je poželjno i značajno bolje znanje... I kad to sve sabereš, nema puno ljudi koji znaju bar po jednu stvar iz tehničkog i biznis dela, jer je zajebana kombinacija...

 

Inače, to određivanje datuma do kad projekat treba da se završi je posebna besmislica, ali bih o tome mogao da pišem na nekom drugom mestu...

Link to comment

Ja sam u sličnoj situaciji, od februara nam je uleteo novi projekat gde sam postavljen (bez konsultacija i najave) za PO-a, a procena menadžmenta je bila da projekat mogu da završe 2 developera za mesec i po dana. U startu sam im rekao da će biti potreban ceo tim i najmanje tri meseca, ali to niko od njih nije shvatio do polovine marta, kad je i krenuo lockdown.

 

Četiri meseca kasnije projekat se privodi kraju, u jednom momentu je bilo angažovano i 20 ljudi. Svi vikendi i praznici su bili radni, ja sam redovno klokovao po 60-80 sati nedeljno a daleko od toga da sam najviše radio. Neki requirementi su promenjeni i po šest puta. Svi su izgoreli najstrašnije, čak i ljudi koji su normalno toliki radoholičari da samoinicijativno rade pod 10h dnevno i kad ih niko ne tera. Uspeo sam da prošle nedelje izboksujem sebi odmor i kad sam se vratio kao da je prošlo 9 meseci a ne 9 dana - zamenjen je PM, ubačeni novi ljudi koji nemaju pojma ni o čemu, niko nije u stanju da prioritizuje zahteve, i tako dalje... 

 

Paralelno s tim sam naravno obavljao i svojih 5 ostalih funkcija u firmi, što podrazumeva i monitoring 3 aktivna projekta analize gde su angažovani moji ljudi. To je tek bilo zabavno, online radionice sa 20 ljudi od kojih njih 15 (na strani klijenta) ne govori engleski. Ili, još gore, misle da govore a ništa zapravo ne razumeju.

Link to comment

Ima mnogo primera gde su rukovodeće strukture videle ovaj "rad od kuće" kao priliku da "jašu još jače".
Moj prijatelj je imao "nervni slom" i to ne zbog sebe nego zbog žene koja je radi u kancu zamenila radom "od kuće".
Na kraju je uleteo u njen razgovor sa šefom i rekao:
Gospodine, ja njoj u 16h otimam laptop, kao što bi ona u kancelariji u to vreme zatvorila laptop i krenula kući!

Ovaj ostao bez teksta...

HR je nije zvao... Još...

Ja za vreme corone imao neko poluangažovanje, jerbo "sistem integrator" u kombinatu je Hrvat pa je bilo kao skajp, zoom itd....




... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...