Jump to content
IGNORED

psiholoske posledice pandemije


betty

Recommended Posts

7 hours ago, steins said:

Mene lično džigerica boli od ovog psihologiziranja. 

Čuj epidemija zbog koje ćemo svi da skrenemo jer, sedimo kući? 

A deca će da skrenu jer - sede kući? 

Ko god ima više od 3 banke u džepu pamti 99tu kad je mnogo više naroda bilo što po kućama što po zbegovima, pa još jedan deo sedeo u uniformama po šumama i jarugama, dok su svi zajedno čekali tepih-bombardovanje i kad nisi mogao ni jedan jedini most da prodješ a da se ne prekrstiš, pa nije bilo masovnih psihoza i ludovanja, a sad su svi u opasnosti zbog 3 nedelje izležavanja. 

For fak sejk.....:isuse:

 

 

Preosetljivost..boles' modernoga doba i produkt kapitalizma. 

Presavijem se od nekakve teskobe kad cujem koliko ljudi para daju terapeutima i lajf koucevima dva puta nedeljno da ih "odrzavaju i oprave".

 

Link to comment
1 hour ago, SNARC said:

 

Preosetljivost..boles' modernoga doba i produkt kapitalizma. 

Presavijem se od nekakve teskobe kad cujem koliko ljudi para daju terapeutima i lajf koucevima dva puta nedeljno da ih "odrzavaju i oprave".

 

Štobiononarodreko - puterguzi. 

Ali šta i da očekuješ od onih koji nisu služili armiju. :s_p:

Link to comment
10 hours ago, gospa buba said:

preksinoc sam gledala shteficu ponovo i shvatila da je to on mlad.  charobnjak chovek :D

 

(bio je odlichan pre par godina kod stankovica, ako nisi gledala)

 

niiisam, nemama hrta, al  ynam o cem pricas :)

 

49 minutes ago, maharaja said:

Posledice bombardovanja, ali i sankcija i drugih ratova su bile ogromne po mentalno zdravlje velikog broja ljudi. Bio je ogroman broj samoubistava, nasilja u porodici, ljudi koji su nestali jer su imali psihičke probleme, ljudi koji su se ozbiljno razboleli od stresa, i ljudi koji su umrli.

 

Tužno je što ti ljudi nisu imali nikakvu podršku, plus je bila velika stigma boriti se sa psihičkim problemima. Tek u poslednje vreme u Srbiji se malo destigmatizuju psihoterapije, dok su bolnice i njihovi pacijenti i dalje vrlo stigmatizovani.

 

Sredstva komunikacije su tada bila drugačija pa možda ne možeš da sagledaš masovnost.

 

Danas je 3 nedelje izležavanja privilegija koja ne važi za sve, a još ako je bez stresa onda je to jako retko.

+1

Link to comment
10 hours ago, steins said:

Mene lično džigerica boli od ovog psihologiziranja. 

Čuj epidemija zbog koje ćemo svi da skrenemo jer, sedimo kući? 

A deca će da skrenu jer - sede kući? 

Ko god ima više od 3 banke u džepu pamti 99tu kad je mnogo više naroda bilo što po kućama što po zbegovima, pa još jedan deo sedeo u uniformama po šumama i jarugama, dok su svi zajedno čekali tepih-bombardovanje i kad nisi mogao ni jedan jedini most da prodješ a da se ne prekrstiš, pa nije bilo masovnih psihoza i ludovanja, a sad su svi u opasnosti zbog 3 nedelje izležavanja. 

For fak sejk.....:isuse:

 

Ili devedeset devete internet nije bio toliko raširen?

Nije se promenila ljudska priroda od tada.

Nije psihoza već neuroza.

Neki "puteroguzi" nisu imali dovoljno dobre početne pozicije u životu da bi stekli dovoljne potencijale da se uspešno bore sa stresom, dok neki drugi, "normalni", nisu stekli osnovno kućno vaspitanje, a možda ni bazičnu empatiju.

Derača je bilo nekoć nekoliko, poslednji se hvalio cenom od 420 eura za nekakve dnevne terapijske seminare, imali ste prilike godinama da im nešto kažete - niste ništa rekli.

Edited by Malkmus
Link to comment
3 hours ago, SNARC said:

Preosetljivost..boles' modernoga doba i produkt kapitalizma. 

 

povodom sprdanja sa "preosetljivošću"...
guranja glave u pesak i negiranja problema je bilo od pamtiveka

 

Link to comment

bombardovanje i ovo danas su teško uporedive situacije po pitanju psihosomatske slike koja će nas zadesiti u narednom periodu

Link to comment

Nemamo pojma ni šta će nas zadesiti u narednom periodu ni kako će nas to pogoditi. 

A eventualna sličnost sa bombardovanjem je jako individualna.

Na primer, bombardovanje je sasvim različito proživeo neko ko je do tada bio ušuškan u Beogradu i tek mu se 99. odjednom zaljuljalo tlo pod nogama (moj slučaj), u poređenju sa nekim ko je (lično ili preko bliskih ljudi) imao kontakt sa dešavanjjima na ratištima devedesetih.

Ja sam pre ovoga već prolazio par puta kroz situacije kada odjednom ostaješ bez dotadašnje stabilnosti i slike budućnosti kakvu si zamišljao (drugi put sam, srećom, imao stručnu pomoć da se izvučem iz depresije).  Stoga ovo nije ništa novo, sada mi je trebalo "samo" nedelju dana da se pomirim da proleće i leto a bogami ni ono posle neće proteći kako sam do nedavno zamišljao.

Link to comment
Just now, bradilko said:

ovo je gore zato što ne možeš nikog da viđaš i da mu se približoš ili da te neko zagrli, poljubi, jebe. mnogo gore nego tad. 

i meni

 a i bili smo mladi i imali osecaj besmrtnosti

nije da se sad bojim, mislim da i dalje 95% zavisi od mene da li cu dobiti virus, a i onda da imam 90% sanse statisticki da prezivim

 

ali u vreme bombardovanja smo imali ta druzenja, rostiljanja, stoni tenis, zive roditelje uz nas itd itd. nikad se necu secati toga kao neceg stresnog (sem sto imam svest o puno ljudi koji su stradali i zato mi nije to period kojem se rado vracam u secanju)

Link to comment

plus kumulativni efekat koji na psihu imaju ratovi 91/94, pa hiperinflacija, pa ‘99, pa sve posle toga. do danas

 

i nakovanj bi napukao

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

sve će ovo da traje u manjoj ili većoj meri dok ne otkriju vakcinu. još naši režimi koji će i kad ne treba da održavaju tenziju i šire paniku da bi lakše vladali. loše nam se piše na više nivoa

Link to comment
4 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

plus kumulativni efekat koji na psihu imaju ratovi 91/94, pa hiperinflacija, pa ‘99, pa sve posle toga. do danas

 

i nakovanj bi napukao

 

opet smo imali privilegiju da smo bili mladi, mislim da to igra ulogu, ko se tad jos bojao cega, sve je zanimljivo u 20im, zaljubljen si, nemas nikog starog il dete o kome brines, nemas odgovornost 

 

govorim o ljudima koji nisu bili na ratnim teritorijama niti isli da ratuju

 

 

Edited by InvisibleLight
Link to comment
gotovo za 15 min, gledo na sat :dry:
bravo majstore. imaš mirnu ruku, meni je trebalo više ali uz dve-tri pauze završio za pola sahata. nije lako kako se može pretpostaviti posebno na kompjutoru uz pomoć miša jer ne znaš ni kad si ubo...

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...