Jump to content
IGNORED

SPC i njeni rituali u doba Korone


Ravanelli

Recommended Posts

I izvini bio je pretposlednji pasus :D

Poslednji nisam razumeo ama nich

 

Вековно искуство, дакле, и пракса Православне цркве не даје за право схватању архимандрита Петронија Трбојевића и оних свештеника који, из бојазни од заразе, траже увођење више кашичица, или брисање једне после причешћа сваког верног.

Edited by Ravanelli
Link to comment
11 minutes ago, Ravanelli said:

 

Da li zaista mislis da je neko od te ekipe samostalno interpretirao bibliju ili uopste u stanju da razmišlja racionalno

 

Ovde pise da je to dokaz da su svi isti, da ih bog stiti i blagoslovi

 

Inace na tom sajtu fotografija dana je bila kako bolsnaro pokazuje lakat na pitanje kakav mu je test na koronu. Zgrozio sam se

a jbg. ako ih bog štiti to ti dođe kao neki bonus, kao kad pored obaveznog uplatiš i privatno zdravstveno.

 

a sa druge strane sumnnjam da bog štiti onoga ko ne štiti i sebe samoga, ili čini neopevane gluposti. možda ga crkva štiti, bog ne verujem da bi.

 

a tu je i država koja bi treblo da te zaštiti, pa i od sebe samoga ponekada, recimo u vreme epidamije, pandemije isl itd, pa i represivnim merama ako treba

 

proglašena je opasost na teritoriji cele države, pravila igre se malo menjaju, malo više zapravo

 

edit.

što se tiče pretposlednjeg pasusa to razumem :D

 

i veoma ne odobravam pošto se protivi zdravom razumu, pri čemu mi je činjenica da je to praksa crkve potpuno irelevantna

 

to što je nešto praksa ne znači da je dobro, praksa ubice jeste da ubija, što ne opravdava ubistvo ni na koji način

Edited by Ted
Link to comment
6 minutes ago, Milošica said:

 

Inače mogu da razumem ljude kojima to znači,ali ne u ovoj situaciji.

Onima kojima to nesto znaci u redovnim situacijama, u ovakvim im znaci jos vise

Link to comment
23 minutes ago, Ted said:

eh, šta je problem, problem je Ustav RS

 

Mere odstupanja (od ljudsikh prava za vreme vanrednog stanja) ni u kom slučaju nisu dozvoljene u pogledu prava zajemčenih čl. 23, 24, 25, 26, 28, 32, 34, 37, 38, 43, 45, 47, 49, 62 , 63, 64. i 78. Ustava.

 

A 43 kaže vako - Svako je slobodan da ispoljava svoju veru ili ubeđenje veroispovedanja, obavljanjem verskih obreda, pohađanjem verske službe ili nastave, pojedinačno ili u zajednici s drugima, kao i da privatno ili javno iznese svoja verska uverenja.

 

Evetulano bi mogli da metnu sanitarnog isnpektora u pratnji policije da svakom lizaču kašike po izvršenoj radnji lizanja uruči rešenje o samoizolaciji. Pa nek liže po kujni šta hoće

 

Gledano iz ugla laika za pravo, clan 43. je vec prekrsen jer svako (dobro, ne bas svako dr. Nestorovic moze da ide da lize kasicicu) ko ima 65+ ne moze da pohadja versku sluzbu van svog stana/kuce. To pravo mu je ukinuto.

 

Nije mi bas najjasnije po cemu se masovno lizanje jedne  kasicice, koje je u uslovima proglasene epidemije (i bez epidemije, al ajde....) ocigledno ugrozavanje javnog zdravlja, razlikuje od uskracivanja prava na kretanje, a samim tim i uskracivanja prava na pohadjanje verske sluzbe?

Edited by Nesh
Link to comment
7 minutes ago, MocaVukotic said:

Onima kojima to nesto znaci u redovnim situacijama, u ovakvim im znaci jos vise

Pogrešno sam se izrazio zato što sam nepismen.Sigurno je da im sada još više znači,ali i meni devojka nedostaje,pa ne znači da ću sada ići u Crnu Goru zbog toga.

 

Razumeš sada šta sam hteo reći :D

 

 

 

 

Edited by Milošica
Link to comment
7 minutes ago, Ted said:

 

 

 

 

 

 

Pa da, profesor Rodoljub Kubat (teologija) je zgranut i podelio je na tviteru jedan od tekstova koji objašnjava besmisao lizanja kašičice sa teol. perspektive i uz teološku argumentaciju i to baš taksativno navedeno i analizirani verski tekstovi i argumenti protiv, tako da apsolutno nikakav razlog ne postoji, pa ni sa vernici i teologija strane, potpuna bezobrazna, ignorantska, zatucana i opasna budalaština. 

Link to comment
12 minutes ago, Nesh said:

 

Gledano iz ugla laika za pravo, clan 43. je vec prekrsen jer svako (dobro, ne bas svako dr. Nestorovic moze da ide da lize kasicicu) ko ima 65+ ne moze da pohadja versku sluzbu van svog stana/kuce. To pravo mu je ukinuto.

 

Nije mi bas najjasnije po cemu se masovno lizanje jedne  kasicice, koje je u uslovima proglasene epidemije (i bez epidemije, al ajde....) ocigledno ugrozavanje javnog zdravlja, razlikuje od uskracivanja prava na kretanje, a samim tim i uskracivanja prava na pohadjanje verske sluzbe?

što se tiče zabrane ljudima 65+ njima je faktički ukinuto jedno ustavno pravo što takođe nije u skladu sa ustavom, koji dopušta da se pravo ograniči. dakle ne i ukine. jasna je razlika između ograničavanja i ukidanja.

 

da ne idem u dublje analize u sitne sate. ja sam potpuno saglasan sa tobom da postoji realna opasnost po javno zdravlje, po život svih nas i da rizično ponašanje u nekom verskom obredu treba da bude sprečeno ako u ovom okolnostima može da predstavlja opasnost po život. ne samo onoga ko liže kašiku već i onih oko njega. to treba da učini crkva, tako što će ukinuti praksu u vanrednim okolnostima i problem rešen.

Edited by Ted
Link to comment
Just now, Ted said:

da ne idem u dublje analize u sitne sate. ja sam potpuno saglasan sa tobom da postoji realna opasnost po javno zdravlje, po život svih nas i da rizično ponašanje u nekom verskom obredu treba da bude sprečeno ako u ovom okolnostima može da predstavlja opasnost po život. ne samo onoga ko liže kašiku već i onih oko njega. to treba da učini crkva, tako što će ukinuti praksu u vanrednim okolnostima i problem rešen.

 

to mora da uradi država, da zaštiti svoje građane od ovih opasnih budala

Link to comment

Kad nisu promenili posle kuge i španske groznice, ne nadajmo se. Ne zove se bez veze ortodoksna. Samo se nadajmo što manjem broju vernika.

Edited by halloween
Link to comment

država je donela preporuku jer formano ne može da zabrani. a u relanosti će naći način da zabrani. ovu preporuku tumačim kao zabranu, samo treba videti kako će to da sprovedu.

 

može po istom principu kao što su ljudima davali preporuke da po ulasku u zemlju budu na adresi, pa ih posle sude kad nisu, iako nikakvog rešenja i formane obaveze nema.

Edited by Ted
Link to comment
46 minutes ago, Taihoskopija said:

 

 

Pa da, profesor Rodoljub Kubat (teologija) je zgranut i podelio je na tviteru jedan od tekstova koji objašnjava besmisao lizanja kašičice sa teol. perspektive i uz teološku argumentaciju i to baš taksativno navedeno i analizirani verski tekstovi i argumenti protiv, tako da apsolutno nikakav razlog ne postoji, pa ni sa vernici i teologija strane, potpuna bezobrazna, ignorantska, zatucana i opasna budalaština. 

 

Naravno. U pitanju je besmisleni i s teoloskg aspekta lako zamenjivi deo citavog rituala. Crkva moze da insistira na tome iskljucivo iz razloga zadrzavanja supremacije nad svojim vernicima u odnosu na njihove gradjanske obaveze ali ne i iz razloga doktrine. Stoga im treba jasno reci da oni nisu i ne mogu biti izuzeti iz javnog interesa. Dobro je iz nekoliko razloga zasto je ova uredba napisana u savetodavnoj formi, time se cuva dostojanstvo i drzave i crkve i izbegava nepotrebni konflikt, ali se nadam da je u nezvanicnim kontaktima upotrebljeni recnik bio neuporedivo eksplicitniji. Verujuce stanovnistvo je ionako po pitanju doktrine mahom neobavesteno, vecini da kazes da u sklopu rituala moraju da se uhvate za usi i cupkaju pola sata u krug, to bi uradili bez pitanja.

Link to comment
2 hours ago, Ted said:

a jbg. ako ih bog štiti to ti dođe kao neki bonus, kao kad pored obaveznog uplatiš i privatno zdravstveno.

 

 

meni se cini da je pricesce vise kao kad kupis kartu, jer mozda naidje kondukter

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...