Jump to content
IGNORED

Svet posle Korone - društvo i vrednosti


Redoran

Recommended Posts

1 hour ago, borris_ said:

Evo neke moje zelje:

 

- Zelio bih da ljudi smanje broj putovanja. Poznajem ljude koji svakog mjeseca (ili dva puta mjesecno) idu avionom negdje jer su karte jako jeftine a tu je i Airbnb tako da se moze. To automatski znaci manje masivnog turizma. Zadnji put kada sam bio u Dubrovniku meni se sve zgadilo

 

 

Od tolike Hrvatske baš moraju svi u Dubrovnik? Valjda ima još koji grad koji se može posetiti. :)

Link to comment

svi cete i cemo u roku od godinu poslije epidemije nazad na milione piksela i kilometara puta udobnim prevozom, samo uz vise antiseptika po glavi stanovnika

Edited by morgana
Link to comment

Bullshit elitizam. Lowcost kompanije (počevši od američkog southwesta) su bili disruptori koji su razbili oligopol aviokompanija i dokazali da let ne mora biti prodavanje muda za bubrege. Da nije njih bilo, karte kod tradicionalnih kompanija bi koštale tipa 1000 evra za hiljadu-dve kilometara. Jedino što bi sedište bilo malo ugodinije, i imao malo bolju poslugu...

Za preporuku poslušati podcast Business wars - Southwest vs American.

Putovanje mora biti dostupno svima, a ti ako hoćeš da nisi u reci turista obilazi neke manje popularne destinacije.

Link to comment
2 minutes ago, Luther said:

Jasno, ko nema jahtu ili bar kartu za prvu  klasu aviona sa šampanjcem i kavijarom nek i ne pomišlja na nekakav odmor. Nek odmara u svoja 4 zida i gleda daleke destinacije na Grunding tv od 54cm iz 1985. godine. To je prava borba za radničku klasu.

 

Kako se lako upadne u mod da se lične preferencije pokušaju nametnuti drugim ljudima koji imaju potpuno druge potrebe, ideje i mogućnosti.

Uzgred, nikada nisam leteo lou kost kompanijom, niti na odmor išao preko airbnb ili nečeg sličnog.

 

Pa nema potrebe da se ide u krajnost. Nek se svet malo pozabavi aerodromskim taksama, koje su unistile avio kompanije i uspostavile nov degradirajuci odnos prema klijentu, gde ne mozes da sednes ko covek ako si visi od 1.70 i ne mozes da dobijes casu vode za astronomsku cenu karte u normalnoj klasi. 

Ja opet nika nisam leteo u prvoj klasi, ne zato sto ne zelim, vec nije moj domet i to je OK - ali niko ne moze da me ubedi u opravdanost danasnjih letova, koji su po standardu usluge 10 puta nizi u istoj klasi, nego pre trideset godina. Sad kad ti na nekoj kracoj relaciji zapadne stari avion sa salonskim sedistima, dodje ti da zaplaces od srece i nostalgije. 

Link to comment

U Kotoru su podigli cenu obilaska zidina na 8 evra, u Dubrovniku na 20. Gužve se opšte nisu smanjile, naprotiv. Sumnjam da te gužve prave posetioci hostela i jeftinijih stanova. Tipujem na kruzere i gomilu parkiranih autobusa koji dovoze ljude odsele u industrijskim hotelima.

 

Jeftinog smeštaja je oduvek bilo na Mediteranu, samo što je bio u privatnoj režiji ili lokalnih turističkih agencija.

Link to comment



Jasno, ko nema jahtu ili bar kartu za prvu  klasu aviona sa šampanjcem i kavijarom nek i ne pomišlja na nekakav odmor. Nek odmara u svoja 4 zida i gleda daleke destinacije na Grunding tv od 54cm iz 1985. godine. To je prava borba za radničku klasu.
 


Mislim da Boris polemiše o besmislu slikanja ispred Tadž Mahala

Lou kost kao šarenica, 2d svet bez komunikacije

Sent from fav toy

Link to comment
10 minutes ago, Indy said:

Preterujes... recimo, karte su do Australije pre low cost kompanija (25 god) bile jedno maks. 2x skuplje nego sada (u realnim terminima).

 

 

London-NYC 1970 550 tadasnjih dolara, 3700 inflation adjusted. Sad su karte 500-1100 dolara u zavisnosti od sezone i vremena putovanja.
https://www.nomadwallet.com/travel-airfare-then-now-cheaper-better/
Southwest airlines je poceo da operise 1971. i da se bori protiv regulacije, fiksiranja cena i sl.

Link to comment
2 minutes ago, Joe D said:

kriva sirotinja za globalno zagrevanje jer hoce da jede meso, kriva za sirenje virusa jer hoce da vidi sveta.

Citas dijagonalno i onda pises aforizme, jbg. Bar sam ja pisao o low cost turizmu, koje kreiraju agencije za putovanja, gde od destinacije ne vidis apsolutno nista i sedis u hotelu ceo bogovetn odmor. Ne znam, ja drugacije zamisljam otvaranje vidika, kad je vec vidjenje sveta u pitanju. 

Link to comment
5 minutes ago, Joe D said:

kriva sirotinja za globalno zagrevanje jer hoce da jede meso, kriva za sirenje virusa jer hoce da vidi sveta.

To je, onda, neka nova definicija sirotinje. ;)

Link to comment
1 minute ago, Lancia said:

Pa nema potrebe da se ide u krajnost. Nek se svet malo pozabavi aerodromskim taksama, koje su unistile avio kompanije i uspostavile nov degradirajuci odnos prema klijentu, gde ne mozes da sednes ko covek ako si visi od 1.70 i ne mozes da dobijes casu vode za astronomsku cenu karte u normalnoj klasi. 

Ja opet nika nisam leteo u prvoj klasi, ne zato sto ne zelim, vec nije moj domet i to je OK - ali niko ne moze da me ubedi u opravdanost danasnjih letova, koji su po standardu usluge 10 puta nizi u istoj klasi, nego pre trideset godina. Sad kad ti na nekoj kracoj relaciji zapadne stari avion sa salonskim sedistima, dodje ti da zaplaces od srece i nostalgije. 

 

Sve je to u redu iz tvog ugla, potreba i želja ali  drugi žele drugo pa je besmisleno sprečavati ih da to ostvare. Dugo već ne letim avionom ali pretpostavljam da možeš da nađeš neku normalnu varijantu koja ti odgovara ako platiš više.  Ovo sa taksama jeste problem ali su i povećani troškovi bezbednosti i ko zna šta još.

Link to comment
1 minute ago, Spooky said:

London-NYC 1970 550 tadasnjih dolara, 3700 inflation adjusted. Sad su karte 500-1100 dolara u zavisnosti od sezone i vremena putovanja.
https://www.nomadwallet.com/travel-airfare-then-now-cheaper-better/
Southwest airlines je poceo da operise 1971. i da se bori protiv regulacije, fiksiranja cena i sl.

 

Dobro, ne treba mi link, znam ja sta sam ja placao, a imam i kalkulator za inflaciju.

Link to comment
2 minutes ago, April said:


 

 


Mislim da Boris polemiše o besmislu slikanja ispred Tadž Mahala

Lou kost kao šarenica, 2d svet bez komunikacije

Sent from fav toy
 

 

 

Borisu besmisleno, drugima nije. Sigurno je da je mnogo toga što radi Boris besmisleno drugima. Evo meni je skijanje recimo besmisleno, nikada ga nisam voleo iako sam nekoliko puta probao, pa mi ne pada na pamet da se bunim što drugi skijaju.

Link to comment
On 17.3.2020. at 7:04, Redoran said:

Temu o ekonomskom raspadu već imamo. Na ovoj pričamo o društvenim promenama koje će Covid-19 doneti, to jest, da li će svet posle ove pandemije imati više lekara a manje influensera, ili čovečanstvo nastavlja jako i sve dok majka priroda najzad izgubi strpljenje.

 

Svet nakon pandemije će biti isto smeće kao i pre. U stvari, verovatno još i gore zato što je gomila poludiktatora dobiti novo opravdanje za još malo apsolutizma a neokonzervativci i MMF će forsirati što brži rast BDPova kako bi se ekonomije što pre vratile na staro. Svi će se zatvoriti u svoje obore i pucaće im haubica 152mm za opštim dobrom ili tako nekim glupostima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...