Jump to content
IGNORED

Svet posle Korone - društvo i vrednosti


Redoran

Recommended Posts

Evo neke moje zelje:

 

- Zelio bih da ljudi smanje broj putovanja. Poznajem ljude koji svakog mjeseca (ili dva puta mjesecno) idu avionom negdje jer su karte jako jeftine a tu je i Airbnb tako da se moze. To automatski znaci manje masivnog turizma. Zadnji put kada sam bio u Dubrovniku meni se sve zgadilo (ista stvar kao i za sve gradove sa masovnim turizmom). Ne znam kako jedno takvo putovanje moze da bude cool. Znam da se ovo nece dopasti ljudima koji zive od turizma ali boze moj ne zivi se samo od turizma. Kritika je upucena i meni.

 

- Ovo prvo znaci da bih volio da kompanije kao Rayan air propadnu. Lazni Low cost nacin zivota mi se odavno smucio i ja licno ne uzimam te kompanije odavno. Ako si mogu priustiti putovanje, idem ako ne mogu necu da idem Low Cost kompanijom (i ne idem). Taj Low Cost lifestyle je jedan od uzroka zasto plate stagniraju, pogledajte samo kako Rayan Air placa svoje osoblje. Ista stvar sa Airbnb. Ja srecom nikada nisam zivio u zgradi gdje se stanovi iznamljuju preko airbnb ali poznajem drugpve koji su u tom slucaju i to je pakao. Fuck Airbnb.

 

-... (nastavice se)

 

 

Link to comment
10 minutes ago, borris_ said:

Evo neke moje zelje:

 

- Zelio bih da ljudi smanje broj putovanja. Poznajem ljude koji svakog mjeseca (ili dva puta mjesecno) idu avionom negdje jer su karte jako jeftine a tu je i Airbnb tako da se moze. To automatski znaci manje masivnog turizma. Zadnji put kada sam bio u Dubrovniku meni se sve zgadilo (ista stvar kao i za sve gradove sa masovnim turizmom). Ne znam kako jedno takvo putovanje moze da bude cool. Znam da se ovo nece dopasti ljudima koji zive od turizma ali boze moj ne zivi se samo od turizma. Kritika je upucena i meni.

 

- Ovo prvo znaci da bih volio da kompanije kao Rayan air propadnu. Lazni Low cost nacin zivota mi se odavno smucio i ja licno ne uzimam te kompanije odavno. Ako si mogu priustiti putovanje, idem ako ne mogu necu da idem Low Cost kompanijom (i ne idem). Taj Low Cost lifestyle je jedan od uzroka zasto plate stagniraju, pogledajte samo kako Rayan Air placa svoje osoblje. Ista stvar sa Airbnb. Ja srecom nikada nisam zivio u zgradi gdje se stanovi iznamljuju preko airbnb ali poznajem drugpve koji su u tom slucaju i to je pakao. Fuck Airbnb.

 

-... (nastavice se)

 

 

Jedan veliki plus od mene, ako mogu da dodam mojt hejt - sindrom jeftinog, koji obuhvata ne samo low cost u avio saobracaju vec i u sferi ugostiteljstva i turizma, tekstilne industrije je urusio ceo jedan svet raznolikosti i originalnosti, koji je gradjen decenijama. 

Link to comment

Nemojte ljudi da zelite ogranicavanje putovanja. Sta ce biti sa onima koji nemaju mogucnost da vide i osete drugo ? 

 

Treba da zelite da ljudi ne kupuju stvari koje ce sutra baciti (to je valjda +1 na lancino, ako sam dobro razumeo), da zive vise u skladu sa istinskim potrebama a time i u skladu sa prirodom.

Edited by cedo
Link to comment
19 minutes ago, Lancia said:

Jedan veliki plus od mene, ako mogu da dodam mojt hejt - sindrom jeftinog, koji obuhvata ne samo low cost u avio saobracaju vec i u sferi ugostiteljstva i turizma, tekstilne industrije je urusio ceo jedan svet raznolikosti i originalnosti, koji je gradjen decenijama. 

 

I muzika, i muzika...;)

Link to comment
7 minutes ago, cedo said:

Nemojte ljudi da zelite ogranicavanje putovanja. Sta ce biti sa onima koji nemaju mogucnost da vide i osete drugo ? 

 

Treba da zelite da ljudi ne kupuju stvari koje ce sutra baciti (to je valjda +1 na lancino, ako sam dobro razumeo), da zive vise u skladu sa istinskim potrebama a time i u skladu sa prirodom.

Ma nisam ja protiv putovanja, vec protiv tupavih jeftinih all-inclusive aranzmana, odes na par hiljada km od kuce i lezis pored bazena dve nedelje uz animation suport, zderes international food standard, brlju od piva i domestic vino iz tetrapaka i uvece te zabavljaju Cesi ili Bugari uz summer hits bljuzge.

6 minutes ago, Indy said:

 

I muzika, i muzika...;)

Nemoj, iovako cini mi se da trolujem :laugh:

Link to comment
14 minutes ago, cedo said:

Nemojte ljudi da zelite ogranicavanje putovanja. Sta ce biti sa onima koji nemaju mogucnost da vide i osete drugo ? 

 

Treba da zelite da ljudi ne kupuju stvari koje ce sutra baciti (to je valjda +1 na lancino, ako sam dobro razumeo), da zive vise u skladu sa istinskim potrebama a time i u skladu sa prirodom.

 

+1

 

Da se smanje loženje na 4K, 8K, dijagonale od sedam metara, avione sa prvom ultra super VIP klasom, hotele sa 17 zvezdica, patike od 800 evra, telefone od 2000 i slične glupe budalaštine napravljene objektima žudnje.

Link to comment
3 hours ago, borris_ said:

Rad od kuce sa djecom je jednostavno nemoguc. To jest produktivnost ti je manja od 50%.

Kada si sam onda je OK.

 

Ipak poslije ove izolacije rad od kuće me neće vidjeti neko vrijeme.  -

-100

Već 5 godina radim od kuće. Radno vreme od 12-14h + 20-00h. Produktivnost mi je 150% iako imam toddlera. Verovatno posledica drilla koji sam imao u privatnoj firmi za koju sam radio pre uplovljavanja u freelance. 

Link to comment
21 minutes ago, cedo said:

Nemojte ljudi da zelite ogranicavanje putovanja. Sta ce biti sa onima koji nemaju mogucnost da vide i osete drugo ? 

 

Treba da zelite da ljudi ne kupuju stvari koje ce sutra baciti (to je valjda +1 na lancino, ako sam dobro razumeo), da zive vise u skladu sa istinskim potrebama a time i u skladu sa prirodom.

OK je da putuju, ali ne mora bas sve avionom, evo ima voz (elektricni, super.)

Link to comment

Meni su letovanja više zamor nego odmor. Idealan odmor bi bio negde u Srbiji, da u krugu prijatelja npr. imamo vremena za bleju i osvežavamo nečiju kuću. Zapravo, produženi Prvi maj, to je to.

Naravno, uvek ostajem u manjini. Možda mi se posle korone posreći.

Sent from fav toy

Link to comment
42 minutes ago, Lancia said:

Jedan veliki plus od mene, ako mogu da dodam mojt hejt - sindrom jeftinog, koji obuhvata ne samo low cost u avio saobracaju vec i u sferi ugostiteljstva i turizma, tekstilne industrije je urusio ceo jedan svet raznolikosti i originalnosti, koji je gradjen decenijama. 

 

Da i to naravno.

 

Sto se putovanja tice, vise volim ovo sto April pise.

 

Ja sam izrazito protiv "Low Cost" kompanija jer je njihov nacin poslovanja izrazito toksican. I da ne vidim nikakvo zadovoljstvo putovati svake druge nedelje jer su karte za avion i arbnb jeftine.

A te Low Cost kompanije i Arbnb pospjesuju putovanja.

Edited by borris_
Link to comment

Pa evo prestalo je na bar nekoliko meseci...

Šalu na stranu, poprilično je elitistički taj pristup, ako nemaš para za napucane cene hotela i avio kompanija, onda sedi kući. Em što ima ljudi koji vole da backpackuju i snalaze se po svetu, em što iako zvuči kao kliše, putovanja u strane zemlje zaista otvaraju ljudima vidike. Posebno kada žive u zemljama gde te od malih nogu uče da je ovde najlepše i da smo mi najbolji I da nas svi preko mrze i zavide nam.

Što se putovanja posle korone tiče, ima tu mnogo promenljivih, npr da li će biti iskorenjena ili samo obuzdana do daljnjeg, kako će se turizam postaviti u smislu da li će da pucaju na masovnost pa obore cene ili na ekskluzivnost koju mogu da iznesu i sa manje zaposlenih i naravno kakvo bude generalno ekonomsko stanje. Ali suma sumarun, neće niti je svet propadao zato što učitelj, medicinska sestra ili radnik u call centru danas mogu da se skrpe za neki low cost po evropi ili da odu na more koje nije Crna Gora ili Grčka autobusom.

Sent from my H3213 using Tapatalk

Link to comment
27 minutes ago, napadaj said:

Da se smanje loženje na 4K, 8K, dijagonale od sedam metara, avione sa prvom ultra super VIP klasom, hotele sa 17 zvezdica, patike od 800 evra, telefone od 2000 i slične glupe budalaštine napravljene objektima žudnje.

 

Ovo je mnogo veci problem od low-cost putovanja

 

Mala digresija - ja kao student i mladac ne bih video s od sveta da nije low-cost aviona, bekpeniga i hostela za 5e noc. A ta iskustva su mi nesto najvrednije u zivotu sto imam. 

 

Svet je otisao bestraga kad je svaki cjato dobio Instagram, i onda umesto da se kurci pred 4 svoja ortaka sad mora da se prokurci pred 1000 drugih ljudi. Skupe stvari, kes i selfijij ispred lux hotela, cisto da bi se pokazao neki uspeh, posto iznutra vuku neki kompleks i neispunjeni su na bilo kakav drugi nacin.

U celu tu pricu se guraju i raznorazni Kardasijani, Ronaldoi i njini koji mlate pare kakve sto obicnih ljudi za zivota nece videti, ali jako i sigurno guraju trend da je kes i prestiz najbitniji od svega.

Link to comment
21 minutes ago, *edited by mod said:

Šalu na stranu, poprilično je elitistički taj pristup, ako nemaš para za napucane cene hotela i avio kompanija, onda sedi kući. Em što ima ljudi koji vole da backpackuju i snalaze se po svetu, em što iako zvuči kao kliše, putovanja u strane zemlje zaista otvaraju ljudima vidike. Posebno kada žive u zemljama gde te od malih nogu uče da je ovde najlepše i da smo mi najbolji I da nas svi preko mrze i zavide nam.

 

Ovo sto sam ja napisao nije elitisticki, ja ne idem nigdje ako ne mogu sebi priustiti (ne praktikujem Low Cost kompanije za mene licno). Idem tamo gdje mogu.

 

Kao sto sam napisao meni je sav taj low cost princip toksican. 

Link to comment

Po meni je neophodan. I za studente a i za malo starije koji sanjaju platu od 4 cifre u evrima. Ko voli i želi aa mžože samo tako koristiće Hostel, low cost letove I couch surfing, ko neće elitni turizam sigurno neće propasti.

U hindsight veći mi je problem to menjanje telefona i generalno tehnike čim izađe novi model. Lično nisam nikad to praktikovao ali znam dosta njih koji jesu. Sigurno da ima onih kojima bi sada bilo draže da je malo sporiji tablet ili telefon za malo više keša sa strane.

Sent from my H3213 using Tapatalk

Link to comment

Jasno, ko nema jahtu ili bar kartu za prvu  klasu aviona sa šampanjcem i kavijarom nek i ne pomišlja na nekakav odmor. Nek odmara u svoja 4 zida i gleda daleke destinacije na Grunding tv od 54cm iz 1985. godine. To je prava borba za radničku klasu.

 

Kako se lako upadne u mod da se lične preferencije pokušaju nametnuti drugim ljudima koji imaju potpuno druge potrebe, ideje i mogućnosti.

Uzgred, nikada nisam leteo lou kost kompanijom, niti na odmor išao preko airbnb ili nečeg sličnog.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...