Jump to content
IGNORED

Svet posle Korone - društvo i vrednosti


Redoran

Recommended Posts

Slazem se sa Harperom da su nam hakovali demokratski sistem ali isto tako se slazem i da mozemo da uradimo puno da svoj zivot vratimo u balans. Ovde ne pricam naravno o onima koji ne mogu da sastave kraj sa krajem. Ali mi ostali treba da razmislimo da li nam je potrebno da trcimo za parama, koliko zaista kvadrata nam je potrebno za normalan zivot, koliko skupa putovanja itd... Da li deca moraju da idu na privatne casove svega i svacega, da li moramo da stekamo toliko za njih i sebe i buducnost kad ne budemo mogli da rintamo.

Mene licno sve vise nervira nervoza, buka i guzva BGa. U tom smislu ova korona mi je melem na ranu, konacno malo mira i tisine.

Problem je i u sistemu. Ja sam davno bio spreman da prihvatim duplo manju platu za duplo manje radnih sati, ali to ne postoji u ponudi. No, mozemo se vise okrenuti onome sto nas cini srecnim, ljudima koji nas cine srecnim i ziveti zivot kakav mi zelimo a ne kakav nam okolina namece. 

Link to comment
17 hours ago, Shitgenstein said:

 

Vrlo sam neprijatno iznenadjen ovakvim odgovorom, izgleda kao da ovaj lik uopste nije citao ceo Badjuov tekst vec samo taj inace usputni paragraf o stanju na kineskim otvorenim pijacama. Cepidlacenje oko toga da li je Vuhan grad ili provincija, pateticno prenemaganje oko razloga za postojanje tih pijaca, stating the obvious oko konekcije izmedju tradicionalnih formi zivota i globalnog kapitala. Bas je sve omasio gadjajuci periferije u Badjuovom tekstu i izbegavajuci da se kriticki izjasni oko osnovne intencije teksta koji je ocigledno narucen i pisan da bi se kriticki prodiskutovala veza izmedju pandemija i sposobnosti demokratskih institucija da se izbore s njima.

 

Uzgred, hvala na odlicnom izboru tekstova iz European Journal of Psychoanalysis, samo pazi da te ne uhvate sto ih delis okolo.:D

Link to comment
 



Ko se seća ove novčanice (vrednost 50€) zna i razume koji je to bio šok za italijane kad su umesto 3-4 novčanica kusura od 10-5-2-1.000... izašli iz radnje sa jednom od 5€ i dve monete. Sve manje čujem kukanje o tom fenomenu, valjda su ljudi uradili matematiku ali nostalgičara još ima. Nacionalna moneta za neke ljude je ponos jer im simbolizuje radosno detinjstvo štalije.

Italijani se boje šta će postići sa svojom "klasom nesposobnih političara" ako izađu iz EU... imali su prilike da vide kako se njihovi magnati (setimo se Berluske) sramote po evropama i kako dobijaju packe od iste jer ona ne prašta lako, iako (se može činiti da) je strpljiva. Na severu kukaju na takse koje se slivaju na jug, na jugu kukaju kako njihovo more, šume i kokæ nisu cenjeni dovoljno a Rim (ne)kulturno ćuti i ždere kolko stigne usput.
Kad bi imali nacionalno jedinstvo možda bi to i bila neka od sledećih opcija na stolu, npr. ako bi 5* ojačaje i iznele neki program.

Vidim tako odavde i Španiju. Da se ova situacija sa brojkama žrtava epidemije nije pogoršala u Španiji, Francuskoj, Belgiji, GB bilo bi mnogo "BreakIT" glasova, ovako... nema od toga vajde osim ako baš ne pukne između Francuske i Nemačke... ali da će se neke stvari morati raščistiti sa Holandijom to stoji, neke arogantne (fiskalne) stvari počinju iznenada (!?) mnogo da smrde do juga, možda je sir?



Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Slazem se sa Harperom da su nam hakovali demokratski sistem ali isto tako se slazem i da mozemo da uradimo puno da svoj zivot vratimo u balans. Ovde ne pricam naravno o onima koji ne mogu da sastave kraj sa krajem. Ali mi ostali treba da razmislimo da li nam je potrebno da trcimo za parama, koliko zaista kvadrata nam je potrebno za normalan zivot, koliko skupa putovanja itd... Da li deca moraju da idu na privatne casove svega i svacega, da li moramo da stekamo toliko za njih i sebe i buducnost kad ne budemo mogli da rintamo.

Mene licno sve vise nervira nervoza, buka i guzva BGa. U tom smislu ova korona mi je melem na ranu, konacno malo mira i tisine.

Problem je i u sistemu. Ja sam davno bio spreman da prihvatim duplo manju platu za duplo manje radnih sati, ali to ne postoji u ponudi. No, mozemo se vise okrenuti onome sto nas cini srecnim, ljudima koji nas cine srecnim i ziveti zivot kakav mi zelimo a ne kakav nam okolina namece. 

 

Bojim se da broj tih koji ne mogu da sastave kraj s krajem direktno korelira sa "viskom kvadrata" koji mnogim ljudima objektivno nije potreban. Naravno, pod tom frazom podrazumevam mnogo vise od 5 ili 10 ekstra kvadrata po stanovima srednje klase. Nisam pristalica nekih novih formi komunizma, pokazalo se da takvi sistemi nisu odrzivi, ali mislim da nam je ovaj virus poslao jasnu poruku da moramo bolje i pravednije da distribuiramo ali i da vecu paznju posvetimo fundamentalnim parametrima za odrzavanje sistema bitnih za celu zajednicu, od pojedinacnih nacionalnih zdravstvenih sistema pa sve do planete kao ultimativnog resursa. Prosto je, grabimo vise nego sto imamo viska a kada se grabi vise od postojeceg viska onda se zahvata u samu supstancu koja treba da proizvede visak. Sto se vise iz nje grabi to ona manje viska stvara a zelja za profitom ostaje ista, pa se sve vise uzima iz supstance dok se ona jednostavno ne potrosi. 

 

Ne radi se samo o tome da sjebavamo planetu zbog profita, sjebavamo najvitalnije sisteme koje prepustamo trzistu, u sumanutoj nadi da ce oni bolje raditi ako ih trziste prepozna kao superiorne. Medjutim, trzisna utakmica prirodno proizvodi dobitnike i gubitnike, kao i svaka druga utakmica, kad se desi da nesto od tih vitalnih sistema zavrsi na gubitnickoj strani onda se desi ovo sto se desilo - da se sada panicno i prekasno intervenise u "gubitnike" jer su se oni ipak pokazali neophodnim. Negde sam video (mozda i ovde) simpaticnu izjavu da svet neuporedivo vise ulaze u razne vijagre i silikonske grudi nego u lecenje Alchajmerove bolesti i da ce to uciniti da cemo imati gomilu seniora i seniorki s tvrdim kitama i velikim grudima koji nece imati pojma zasto im to treba. U toj sali ima dosta, dosta zbilje. Nikakvi influenseri, jutjuberi, analiticari nicega i eksperti ni za sta, presipaci iz supljih u prazne eksel tabele po raznim revizorskim kucama, cela ta bulumenta gledaca iza decimala da bi se dobro analiziralo i jos bolje nastupilo na nekakvom trzistu trenutno ne mogu da nam pomognu. One koji mogu da nam pomognu ne placamo, pa niko nece time da se bavi. Sto bi neko drao guzicu na medicinskim ili uciteljskim fakultetima kad kao menadzer u banci (citaj: paperpusher srebrnog jezika i prodavac magle) moze da zaradi od 3 do 10 puta vise nego sto moze kao lekar specijalista, medicinski bliski rodjak, univerzitetski profesor ili nastavnik?

 

Ono sa cim se slazem u tvom postu je da mi moramo promeniti nacin zivota i razmisljanja, da nam nikakva bolja ili drugacija organizacija nece pomoci ukoliko ne promenimo svest o tome da nas samo sticanje cini srecnim a da je licno odricanje u korist javnog interesa stvar individualne odluke. To ce tesko da se desi nakon ove katastrofe, desice se najverovatnije nakon sledece, koja ce biti neuporedivo veca od ove. Ali, boli nas kurac, ima hashtagovi da cepaju sve u sesnaest dok budemo propadali.

Link to comment

Silver tongued bankarski službenici koje susrećete u filijalama zarađuju otprilike kao lekari specijalisti i univerzitetski profesori u državnom sektoru. 

Link to comment
23 minutes ago, čekmeže said:

Silver tongued bankarski službenici koje susrećete u filijalama zarađuju otprilike kao lekari specijalisti i univerzitetski profesori u državnom sektoru. 

 

To da nizi nivo bankarskog sluzbenika u nekoj filijali ima istu platu kao najvisi nivo zdravstvene i obrazovne struke i nije nesto cime se treba hvaliti. Zapravo je u tome i problem.

 

A i nije odgovor na moj post jer sam ja govorio o menadzerima po bankama a ne o salterskim sluzbenicima.

Link to comment

Spomenuo si slatkorečive, to su ljudi koje viđaš u filijalama. I tu imaš direktora kao menadžera. 

Ovi što primaju 3 puta više od lekara i profesora sede u centralama i ne bakću se prodajom magle™ građanstvu.

No to je sve nebitno za suštinu tvog posta, nego mi upalo u oko ovo 3 do 10 puta, poenta je jasna i bez preterivanja. I ne znam što rantuješ na banke, možemo i o ovima što šutaju lopte pa zarade za dva dana stan za koji neko uzima kredit za ceo radni vek kod silver tongueda (ovo je vice u Total waru).

Suština je da te plate nisu za poređenje, niko nije kriv što država toiko izdvaja za zdravstvo, školstvo i sve ostale prinadležnosti nego država sama.U državi je problem, a ne u tome koliko zarađuje zaposeni u nekoj privatnoj firmi, a ništa nije ukrao.  Jedan od paradoksa u Srbiji je da je među najsiromašnijim državama, ali je državni sektor bolje plaćen nego privatni.

Mogu i ja tako da rantujem zdravstvo i obrazovanje, ova sad situacija sa školama na televiziji je dovela do toga da i ja mogu ponovo da idem u školu. Nađem taj kanal, čas istorije, neki priča o Nediću kao heroju iz Prvog svetskog rata, da ne kažem vojskovođi. Odmah sam prebacio kanal.

 

Link to comment
33 minutes ago, čekmeže said:

Spomenuo si slatkorečive, to su ljudi koje viđaš u filijalama. I tu imaš direktora kao menadžera. 

Ovi što primaju 3 puta više od lekara i profesora sede u centralama i ne bakću se prodajom magle™ građanstvu.

No to je sve nebitno za suštinu tvog posta, nego mi upalo u oko ovo 3 do 10 puta, poenta je jasna i bez preterivanja. I ne znam što rantuješ na banke, možemo i o ovima što šutaju lopte pa zarade za dva dana stan za koji neko uzima kredit za ceo radni vek kod silver tongueda (ovo je vice u Total waru).

Suština je da te plate nisu za poređenje, niko nije kriv što država toiko izdvaja za zdravstvo, školstvo i sve ostale prinadležnosti nego država sama.U državi je problem, a ne u tome koliko zarađuje zaposeni u nekoj privatnoj firmi, a ništa nije ukrao.  Jedan od paradoksa u Srbiji je da je među najsiromašnijim državama, ali je državni sektor bolje plaćen nego privatni.

Mogu i ja tako da rantujem zdravstvo i obrazovanje, ova sad situacija sa školama na televiziji je dovela do toga da i ja mogu ponovo da idem u školu. Nađem taj kanal, čas istorije, neki priča o Nediću kao heroju iz Prvog svetskog rata, da ne kažem vojskovođi. Odmah sam prebacio kanal.

 

 

Pa, nisam rantovao samo na banke nego je tebe bas to zapeckalo jer verovatno radis u banci. Moj post se ticao generalne klime da se nebitni poslovi (a komercijalne banke smatram nebitnim i lako zamenjivim institucijama) placaju bolje od sluzbi od kojih nam zivot zavisi. Ne krivim ja bankare, niti bilo koju od ovih drugih profesija koje sam nabrojao, za to nego svet u kojem je tako nesto ne samo moguce vec i potpuno prihvatljivo.

Link to comment
39 minutes ago, čekmeže said:

 Jedan od paradoksa u Srbiji je da je među najsiromašnijim državama, ali je državni sektor bolje plaćen nego privatni.

 

Na sta tacno mislis i koje plate tacno poredis? 

 

40 minutes ago, čekmeže said:

niko nije kriv što država toiko izdvaja za zdravstvo, školstvo i sve ostale prinadležnosti nego država sama.

 

Nije drzava neki lebdeci entitet iz svemira, drzavu cine ljudi i odluke u njoj donose ljudi preko svojih predstavnika. Ovo "predstavnici" ne treba shvatiti samo u smisli "poslanici u skupstini" vec i u smislu "lobisti" i "oni nad kojima se vrsi lobiranje" (sto su, jelte, najcesce oni vec pomenuti predstavnici u skupstini, vladi). E sad, ako ti ljudi kazu "zasto ti meni/nama/nasoj kompaniji skidas od profita/plate za tamo neke profesore, lekare, bolnice, skole", pa onaj ko donosi politicke odluke u drzavi, zarad nekog svog kratkorocnog/licnog interesa, donese odluku da se toliko malo izdvaja za nauku, zdravstvo, obrazovanje, onda imamo ovo sto imamo danas: seci usi, krpi dupe, dok ljudi umiru u stadionskim brojevima. 

Link to comment
8 minutes ago, Sludge Factory said:

 

Na sta tacno mislis i koje plate tacno poredis? 

 

 

Nije drzava neki lebdeci entitet iz svemira, drzavu cine ljudi i odluke u njoj donose ljudi preko svojih predstavnika. Ovo "predstavnici" ne treba shvatiti samo u smisli "poslanici u skupstini" vec i u smislu "lobisti" i "oni nad kojima se vrsi lobiranje" (sto su, jelte, najcesce oni vec pomenuti predstavnici u skupstini, vladi). E sad, ako ti ljudi kazu "zasto ti meni/nama/nasoj kompaniji skidas od profita/plate za tamo neke profesore, lekare, bolnice, skole", pa onaj ko donosi politicke odluke u drzavi, zarad nekog svog kratkorocnog/licnog interesa, donese odluku da se toliko malo izdvaja za nauku, zdravstvo, obrazovanje, onda imamo ovo sto imamo danas: seci usi, krpi dupe, dok ljudi umiru u stadionskim brojevima. 

Ovo je podatak iz septembra prošle godine.

Quote

Prosečna plata u javnom sektoru u Srbiji u junu ove godine bila je 59.389 dinara, pokazuje zvanična statistika. Istovremeno, prema anketi Mreže za poslovnu podršku, zaposleni kod privatnika zarađivali su u proseku 322 evra, odnosno oko 37.900 dinara. Razlika je, dakle, nešto više od 21.000 dinara ili 182 evra.

 

Naravno da postoje pojedinačni interesi, pogotovu u zemlji gde politička klika vidi svoju društvenu funkciju isključivo kao sredstvo za punjenje svojih džepova. To skidanje kompanijama u korist javnog sektora je porez i on nije toliki problem u Srbiji, da bi neko lobirao da se recimo pdv promeni sa 20 na 15 posto. Problem nastaje kada država u svojoj kući vojsci i policiji daje lupam preko 50 posto budžeta a zdravstvu 7 posto.

Link to comment

How the Economy Will Look After the Coronavirus Pandemic

 

Quote

The pandemic will change the economic and financial order forever. We asked nine leading global thinkers for their predictions.

By Joseph E. Stiglitz, Robert J. Shiller, Gita Gopinath, Carmen M. Reinhart, Adam Posen, Eswar Prasad, Adam Tooze, Laura D’Andrea Tyson, Kishore Mahbubani

 

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...