Jump to content
IGNORED

Svet posle Korone - društvo i vrednosti


Redoran

Recommended Posts

1 hour ago, Lancia said:

Brate, sta ti pises, jbt. Skroz si promasio temu.

 

 

 

Što se tiče promašaja teme i tabunjanja moram priznati da je to mišljenje obostrano.

Link to comment
1 hour ago, Ravanelli said:

...............

 

što se tiče kapitalizma, imho da definitivno da treba nov model, sa više poreza za bogatune i bolja raspodela kolača. npr branko milanović tvrdi da su sada ovi potezi sa trade deals koje pravi tramp zapravo način da uzme više keša od ostalih koji su prethodnih decenija prosperirali (uglavnom kina) jer ne može da uzme od svojih ultra bogatih, a očigledno je da američka srednja klasa zahteva bolje od ovoga što sada imaju

 

Ono gore sve ok, nego kako ti zamišljaš ovo boldovano? Koliko, kako, koga a da ne ubijš biznis i dobiješ daleko manji kolač pa onda može da se deli jedno veliko ništa. Jel ima neki model, predlog, konkretne brojke da vidimo koliko i kako je to moguće. Istorija nas uči na primeru Švedske,Francuske, a i drugim, da se porezi ne mogu u nedogled povećavati.

Ja sam recimo za ukidanje onih perionica novca po egzotičnim ostrvima i za transparentnije oporezivanje multinacionalki u zavisnosti od toga gde prihod ostvaruju (EU valjda to sada sa Googlom, MS itd). Pitanje je kako to ostvariti.

Link to comment

Priča se o nekom novom svetskom poretku, a još nismo uspeli da rešimo kako da se ne kupuje jelka od 80k ili da se ne plaća kojekavim Cecama 50k iz lokalnog budžeta za doček nove... :)

Link to comment

Da i ovo je interesantno. Traže se veći porezi i bolja raspodela kolača koju valjda treba da obezbedi čuvena država. Međutim država je apstraktan pojam, odluke donose konkretni ljudi koje još zovemo i političari. Svi koji ovde pišu, ma u kojoj državi živeli a žive u brojnim, imaju samo najgore reči za političare na vlasti. Nesposobni imbecili, kreteni, korumpirani, nameštaju pare pojedincima, budale, mlakonje..........Nigde reči pohvale, niko ne valja. Kako se onda očekuje da takvi ljudi učine bilo šta pozitivno? Kako ovo mogu da pomire u glavi nije mi jasno. Ili se misli da na klupi za rezerve čuče neke genijalne nekorumpirane ekipe pa kad one dođu na vlast ima sve da se sredi. Po meni teška deluzija.

Link to comment
4 hours ago, Ravanelli said:

problem luthera je što ima prethodni staž pa se ne svata ozbiljno, a i često ode u ad hominem pa je zgodno za vratiti

ovo što on piše ima smisla

 

imate npr mom & pop prodavnice u americi koje je uništio wallmart

sličan primer o kom pričate i cela debata je bila oko toga u američkom društvu

 

drugo, cela američka unutrašnjost je propatila zbog seobe proizvodnje u meksiko i kinu, prebacivanja na sektor usluga i migracije u gradove

 

ali to je ekonomija danas, ide na efikasnost i nema druge

samo je problem što se uvek kasni sa postavljanjem granica tolikim efikasnostima

 

Nisi ti nesto dobro shvatio.

 

Nije rec o kritici low cost avionima ni disruptivnom biznis modelu, rec je o upotrebi istog za prodavanje odredjenog stila zivota.

Dakle, mi matori, da kazem, interrail (mada sam ja nesto mladji od te generacije) stil zivota je ono sto danas zovemo hispterima: low cost, couch surfing, volontiranje po Africi, Aziji i Juznoj Americi, sviranje po lokalnim kaficima u nedodjijama Ekvadora, surfing u Montañiti, auyashca y Peruu i tako to. Sa druge strane, kruzeri, masovke Engleza po Rodosu, Majorci i sl, trideset dnevnih letova iz Ekvadora za Floridu da se sopinguje u Majamiju i poseti Diznilend. Oba stila zivota su low cost, ali su prilicno raziliciti.

Link to comment
3 hours ago, Luther said:

 

Naravno da su preferencije društveno uslovljene ukoliko nisi Robinzon Kruso. Od rođenja ti porodica i društvo diktiraju preferencije koje naravno možeš donekle da izmeniš. Tako neko ima preferenciju da zameni tri kamile i dve koze za ženu a neko da glođe kašiku koju je pre njega poglodalo 100 drugih ljudi. Društvo ih naučilo da tako treba i mora. Međutim u krajnjoj instanci sam odlučuješ, kad god možeš, šta su ti preferencije.

Ako ideš na Taj Mahal slobodnom voljom jer si sam tako odlučio ništa ti nije nametnuto. Ali ako ti neko zabrani da tamo ideš jer mu se iz nekog razloga to ne dopada onda jeste.

 

Ne primecujes malo vecu kontradiktornost izmedju "Društvo ih naučilo da tako treba i mora." i "Međutim u krajnjoj instanci sam odlučuješ, kad god možeš, šta su ti preferencije." ?

 

Link to comment
2 hours ago, Luther said:

 

Ono gore sve ok, nego kako ti zamišljaš ovo boldovano? Koliko, kako, koga a da ne ubijš biznis i dobiješ daleko manji kolač pa onda može da se deli jedno veliko ništa. Jel ima neki model, predlog, konkretne brojke da vidimo koliko i kako je to moguće. Istorija nas uči na primeru Švedske,Francuske, a i drugim, da se porezi ne mogu u nedogled povećavati.

Ja sam recimo za ukidanje onih perionica novca po egzotičnim ostrvima i za transparentnije oporezivanje multinacionalki u zavisnosti od toga gde prihod ostvaruju (EU valjda to sada sa Googlom, MS itd). Pitanje je kako to ostvariti.

 

Kada se kaze veci porez misli se neki porez u odnosu na nista, onih Amazonovih 0.3% ili tako nekako bode oci.

 

Nije rec o povecanju stope nego o sprecavanju utaje, kako si sam lepo primetio a sasvim sam siguran da Ravenli nije mislio na marginalnu stopu od 90%.

Edited by Budja
Link to comment
6 hours ago, gone fishing said:

odavno smo mogli imati procesore koji rade na 30/40 GHz

S ovim se ne bih složio, Pdyn=C*V^2*f ma koju tehnologiju koristili, a i sa tekućim brzinama je hotspot gustina energije veća nego u srcu nuklearnog reaktora - dešava se da se probehead ošteti (istopi) prilikom testiranja u strogo kontrolisanim termičkim uslovima.

 

Edit: s ostalim se slažem, bar kad je reč o potrebama prosečnog smrtnika; nema većeg ludite od mene - ja za svoje skromne potrebe furam laptop iz 2014, i prilično sam ravnodušan kad mi se deklamuju inkrementalna poboljšanja u performansama.

Edited by papapavle
Link to comment
50 minutes ago, Budja said:

 

Nisi ti nesto dobro shvatio.

 

Nije rec o kritici low cost avionima ni disruptivnom biznis modelu, rec je o upotrebi istog za prodavanje odredjenog stila zivota.

Dakle, mi matori, da kazem, interrail (mada sam ja nesto mladji od te generacije) stil zivota je ono sto danas zovemo hispterima: low cost, couch surfing, volontiranje po Africi, Aziji i Juznoj Americi, sviranje po lokalnim kaficima u nedodjijama Ekvadora, surfing u Montañiti, auyashca y Peruu i tako to. Sa druge strane, kruzeri, masovke Engleza po Rodosu, Majorci i sl, trideset dnevnih letova iz Ekvadora za Floridu da se sopinguje u Majamiju i poseti Diznilend. Oba stila zivota su low cost, ali su prilicno raziliciti.

 

kada sam pričao o loukosterima, pričao sam kako je biznis nastao, kao skraćenje neefikasnosti. to za neefikasnosti se nastavlja za sve ostalo o čemu je išla jedna linija priča, šta mogu sebi da priušte bogati, a šta srednjeklasci i sirotinja (deo o jet setterima) i da li su veliki & efikasni zli

takođe, ovde radiš reply na moj post gde se nastavljamo na radišin post, koji sam citirao i majou

 

što se tiče ostaloga, već sam napisao - meni su sve to nijanse, osim globalnog zagrevanja

ja nemam problem sa izobiljem i donekle neracionalnim korišćenjem određenih resursa, ali neracionalno ne znači neodrživo

od ovoga što si naveo neke aktivnosti imaju jak carbon footprint i trebalo bi se racionalizovati carbon taxom i većim uletom biogoriva (koja su skuplja od standardnih mlaznih goriva)

Edited by Ravanelli
Link to comment
10 minutes ago, papapavle said:

S ovim se ne bih složio, Pdyn=C*V^2*f ma koju tehnologiju koristili, a i sa tekućim brzinama je hotspot gustina energije veća nego u srcu nuklearnog reaktora - dešava se da se probehead ošteti (istopi) prilikom testiranja u strogo kontrolisanim termičkim uslovima.

 

Edit: s ostalim se slažem, bar kad je reč o potrebama prosečnog smrtnika; nema većeg ludite od mene - ja za svoje skromne potrebe furam laptop iz 2014, i prilično sam ravnodušan kad mi se deklamuju inkrementalna poboljšanja u performansama.

 

2011 :)

image.png.d06a6a0a90ee70a48689b2f483206f27.png

Link to comment
3 hours ago, Luther said:

 

Ono gore sve ok, nego kako ti zamišljaš ovo boldovano? Koliko, kako, koga a da ne ubijš biznis i dobiješ daleko manji kolač pa onda može da se deli jedno veliko ništa. Jel ima neki model, predlog, konkretne brojke da vidimo koliko i kako je to moguće. Istorija nas uči na primeru Švedske,Francuske, a i drugim, da se porezi ne mogu u nedogled povećavati.

Ja sam recimo za ukidanje onih perionica novca po egzotičnim ostrvima i za transparentnije oporezivanje multinacionalki u zavisnosti od toga gde prihod ostvaruju (EU valjda to sada sa Googlom, MS itd). Pitanje je kako to ostvariti.

 

ma sve su to dobra i stara pitanja, kao i državni odnos prema novcu

 

mogu ti dati hiljadu odgovora iz palete ljudi koji inequality proučavaju. ja sam za to da probamo nešto od toga, jer mislim da će srednjoj klasi razvijenih zemalja biti sve gore (kao što joj je od 80's naovamo), dok bogatuni postaju sve bogatiji. ako to imamo emprijiski dokazano, hajde to da menjamo

sa tim da ja mislim i da je izuzetno bitan i koliko toliko održivi razvoj azije i afrike

Edited by Ravanelli
Link to comment
43 minutes ago, Budja said:

 

Ne primecujes malo vecu kontradiktornost izmedju "Društvo ih naučilo da tako treba i mora." i "Međutim u krajnjoj instanci sam odlučuješ, kad god možeš, šta su ti preferencije." ?

 

 

Nema kontradiktornosti. Većina će postupati kako ih društveno okruženje uslovljava. Neki će, kao Malala ili Salmon Ruždi ili Martin Luther (obični ili King) snagom svoje volje i intelekta izkoračiti iz društvenog okruženja, razbiti okove društvene prinude.

Ovo naravno nije lako ali pristalica sam slobodne volje i to je za mene tako. A uvek me je zanimalo kako bi se ja ponašao da sam rođen i vaspitan i društvu gde se recimo žene kupuju za kamile, ili gde postoje robovi, ili gde se ljudi druge vere spaljuju na lomači. Da li bi imao snage i znanja da se tome oduprem ili bi plivao sa glavnom strujom.

Link to comment
55 minutes ago, Budja said:

 

Kada se kaze veci porez misli se neki porez u odnosu na nista, onih Amazonovih 0.3% ili tako nekako bode oci.

 

Nije rec o povecanju stope nego o sprecavanju utaje, kako si sam lepo primetio a sasvim sam siguran da Ravenli nije mislio na marginalnu stopu od 90%.

 

Ne znam koliki porez i gde plaća Amazon. Ako je tačno da je  0,3% to je u najmanju ruku zločin i to mora hitno da se promeni. Očigledno se slažemo da se mora stati na put utaji, na svim nivoima, i to je nešto što sam na više topika foruma zagovarao. Pitanje je kako i kakva je međunarodna saradnja potrebna da bi se to postiglo.

Link to comment
44 minutes ago, Ravanelli said:

 

ma sve su to dobra i stara pitanja, kao i državni odnos prema novcu

 

mogu ti dati hiljadu odgovora iz palete ljudi koji inequality proučavaju. ja sam za to da probamo nešto od toga, jer mislim da će srednjoj klasi razvijenih zemalja biti sve gore (kao što joj je od 80's naovamo), dok bogatuni postaju sve bogatiji. ako to imamo emprijiski dokazano, hajde to da menjamo

sa tim da ja mislim i da je izuzetno bitan i koliko toliko održivi razvoj azije i afrike

 

Što se tiče toga da je empirijski dokazano kako bogatuni postaju sve bogatiji (u relativnom, ne apsolutnom pogledu, jer svi postaju sve bogatiji) sa time se ne slažem ali ne bi želeo da ovo dalje elaboriram jer zahteva veliko i kompleksno objašnjenje. 

Što se tiče toga da je izuzetno bitan održivi razvoj Azije i Afrike sa time se 100% slažem. Mnogi  ne shvataju šta bi značilo povlačenje zapada odatle u ekonomskom, političkom, humanitarnom i vojnom  pogledu.   

Edited by Luther
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...