Jump to content
IGNORED

Svet posle Korone - društvo i vrednosti


Redoran

Recommended Posts

To za majice jednostavno nije tačno. Fruit of the Loom i Hanes su bile smešno jeftine, a to su majice o kojima Radiša piše. Svi su nosli te majice, ali doslovno svi. Nađite bolji primer.

Link to comment

halo da li sam u programu? ovde ravanelli, pozdrav za sve  u studiju

 

želeo bih samo da kažem da su lowcosteri nastali ne zbog omladine, nego jer je realno cela industrija bila postavljena sa silnim neefikasnostima tako da je bilo dosta prostora za seču. recimo 70's ti je otprilike samo 15% stanovnika amerike bilo u prilici da kupi kartu za avion

tako je i nastao izraz jetset - to su oni koji imaju para da  putuju avionima

danas industrija i dalje pati od tog glamura kog odavno više nema. ceo taj svet pilota macana i stjuardesa ljepotica je odavno pao u vodu

u pitanju su ljudi koji slabo spavaju, sa poremećenim bračnim životima, prečesto odsutni i uvek spakovani u koferu

 

tu eru glamura letenja je razbio lik koji je napravio southwest airlines, herb keler

onda je na školovanje kod njega došao majkl o'liri, pa u irskoj napravio rajaner i ostalo je istorija

 

ja sam lično u potpunosti za lowcost kompanije - sve treba da teži optimizaciji, al da li se otišlo predaleko u arčenju ljudskih resursa? verovatno

osnovna stvar kod transportne industrije jeste da bude sigurna, na vreme i sa razumnom dozom komfora

a principe loukostera su prihvatili svi, pa tako npr sada lufthanza je više lowcost nego klasični kerijer iz 70's po gomili osobina

 

 

što se tiče emisija CO2 iz aviona, to se rešava carbon taxom, koja se polako uvodi i za koju se nadam da će preko IATA biti obavezna za sve

takođe, avioindustrija do sada uopšte nije koristila biogoriva, a sada će i to polako morait da uvode

što se tiče svesti ljudi, već postoji reč za grižu savesti zvog letenja i emisija CO2 - flygskam. naravno skandinavci su smislili, tačnije šveđani

 

 

što se tiče globalizacije itd

naravno da arčimo previše resursa, ali se život ljudi znatno poboljšao u pretodna dva veka i sada smo u razvijenim društvima došli od nedostataka osnovnih sredstava za život do izobilja. taj standard treba da uhvate i indija, kina i afrika i ostale zemlje iz tih nerazvijenih područja, a to će značiti veliki skok u potrošnji resursa

i naravno sve je to ok, dok god je održivo. nije održivo da kina i indija zadovoljavaju svoje potrebe za strujom iz uglja i mora se ići na racionalizaciju i elektrifikaciju transporta, više energije vetra i sunca (vodi je ostao mali potencijal, ako ne uzmemo neke eksperimentalne trip tehnologije)

po meni, sva pitanja su nijanse osim globalnog zagrevanja

 

što se tiče kapitalizma, imho da definitivno da treba nov model, sa više poreza za bogatune i bolja raspodela kolača. npr branko milanović tvrdi da su sada ovi potezi sa trade deals koje pravi tramp zapravo način da uzme više keša od ostalih koji su prethodnih decenija prosperirali (uglavnom kina) jer ne može da uzme od svojih ultra bogatih, a očigledno je da američka srednja klasa zahteva bolje od ovoga što sada imaju

Edited by Ravanelli
Link to comment

Generalni narativ na topiku je antiglobalizam i antikapitalizam. Pati se za vremenom pravog, prirodnog turizma kada su Nijemci dolazili na Jadran Opel Kapitenima i stavljali crtu na flašu nepopijene kisele vode. Kada se letovalo u radničkim odmaralištima ili pod šatorom u kampovima. Kada su radnici dobijali "pravednu cenu rada" za šangajke koje su se nosile. 

Mogao bi sad da obaram svaku od tih teza: Npr. početkom 20 veka neko je radio za x para, pravio i prodavao prelepe i kvalitetne automobile kao zanatski proizvod. Onda dođe Henri Ford  sjebe sve ove što su radili "kvalitetno" i omogući celom svetu da vozi automobil. To je po po mišljenju ove "škole" veoma loše.

I naravno da  to nije uradio radi "širokih narodnih masa" već radi sebe i povećanja svog bogatstva. Kao što ni pekar ne pravi hleb da nekoga "nahrani" nego da poveća vlastito bogatstvo. I tako dalje redom.

Niko vas ne tera da kupujete, letite, hranite se jeftino. Kupujte skupo! Sednite u prvu klasu aviona, još bolje iznajmite neki, pa pravo u Herods u šoping. Imaju verovato kvalitetne majce za 1000€. Ima i ona trenerka od 3000€ koju nosi Putin. Ako vi novac za to nemate, ima ko ima inače to ne bi postojalo. Ovako iza ove kuknjave po meni u velikoj meri stoji zavist. Ja nikada nisam imao toliko novca ali mi ne pada na pamet da sad nešto patim zbog toga. A ostavite ostali svet da radi kako on misli da mu je najbolje i u okviru njegovih mogućnosti bez besmislenog paternalizma tipa: ne znaju oni šta rade, zavedeni su itd. 

I da ne bi dalje nepotrebno rabio tipkovnicu potpisujem ovo što je rekao desboj:

 

3 hours ago, desboj said:

Ima sigurno ali više ne košta 50 nego 500 maraka.

 

I malo vam je taj elitizam nakrivo i prduckate sa visine... Taj koji je napravio majicu za 5 maraka i 10 puta lošiju da se oprala 50 puta i raspala je omogućio nekome da je prvi put kupi.

Tako je i sa avionom, penicilinom, telefonom i kauč surfingom.

 

Link to comment
3 minutes ago, Lancia said:

Brate, sta ti pises, jbt. Skroz si promasio temu.

 

 

Ma pomera statove, što to čitaš uopšte?

 

Mi pričamo o problemu "race to the botom", a pola ljudi to vidi kao elitizam... Jbg, odlično...

 

To što korporacija može da dumpingje, a pojedinac ili mala firma ne može, i što nam to smeta, to se sad zove elitizam... Eto, naučili smo nešto novo...

Link to comment
3 minutes ago, radisa said:

Ma pomera statove, što to čitaš uopšte?

 

Mi pričamo o problemu "race to the botom", a pola ljudi to vidi kao elitizam... Jbg, odlično...

 

To što korporacija može da dumpingje, a pojedinac ili mala firma ne može, i što nam to smeta, to se sad zove elitizam... Eto, naučili smo nešto novo...

To sam vidjao svojevremeno na faksu, bubanje i trabunjanje bez imalo logike. Nije fora ljudi da se nakupite gomilom informacija, naucite da se koristite njima.

Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

Ma pomera statove, što to čitaš uopšte?

 

Mi pričamo o problemu "race to the botom", a pola ljudi to vidi kao elitizam... Jbg, odlično...

 

To što korporacija može da dumpingje, a pojedinac ili mala firma ne može, i što nam to smeta, to se sad zove elitizam... Eto, naučili smo nešto novo...

 

Elitisti koji su vozom putovali čitav dan do destinacije, nosili isti model patika godinama, koristili istu mašinu za veš i isti TV pola života.

Link to comment

problem luthera je što ima prethodni staž pa se ne svata ozbiljno, a i često ode u ad hominem pa je zgodno za vratiti

ovo što on piše ima smisla

 

imate npr mom & pop prodavnice u americi koje je uništio wallmart

sličan primer o kom pričate i cela debata je bila oko toga u američkom društvu

 

drugo, cela američka unutrašnjost je propatila zbog seobe proizvodnje u meksiko i kinu, prebacivanja na sektor usluga i migracije u gradove

 

ali to je ekonomija danas, ide na efikasnost i nema druge

samo je problem što se uvek kasni sa postavljanjem granica tolikim efikasnostima

Edited by Ravanelli
Link to comment

 

Ja sam davno ovo pominjao tamotm,  opet pošto mislim da ima veze sa pravcem u kome se razvija diskusija. Poslom dolazim u kontakt sa ljudima van svoje firme retko, uglavnom se radii o firmama koje ne smeju da stanu, tipa 99.9999% vremena. Visa, MasterCard, najveće svetske banke, lanci supermarketa i  farmacija. Uglavnom su ljudi jako oprezni i  teško se odlučuju na promenu (dve banke, najveća američka i najveća australijska se još uvek služe tehnologijom koja jje pre dve godine napunila pedeseti rođendan, a inače su od velikih svetskih banaka uglavnom najbrže za  uvođenje novih stvari koje spolja izgledaju novo i našminkano). Elem, pre desetak godina sam došao su susret sa Publix-om, pri čemu su me ti ljudi na tom telefonskom sastanku toliko impresionirali da sam odmah potražio o kakvoj se to firmi radi. Vilica mi je pala do poda kada sam ukapirao da je firma u vlasništvu zaposlenih, znači američka varijanta samoupravljanja, kao brazilski Semco Rikarda Semlera. U svoja dva prethodna posta na ovoj temi sam stavio link na stranicu na kojoj su prikazane najveće takve američke firme po broju zaposlenih. U vezi sa diskusijom oko "race to the bottom" koja se ovd povela, prilažem još jedan link:

How Publix Used Branding to Beat Walmart, and Became America’s Most Profitable Grocer

Share & Enjoy

Link to comment

G&S

Uzimam citat iz linka koji si priložio, interesantan btw

"We make service our number one, then quality and then price.”

To je poenta, i dobitna kombinacija. Mada, danas se može to istumbati. ako je recimo kvalitet prvoklasan ali nema dobre usluge to nadoknađuje cena koja može da bude pristupačna ljudima koji su npr. saglasni da trče i gužvaju se po molovima u lovu na discount artikle. Prvoklasne artikle isto možeš naći u discount radnjama, dostupni su svima ali plaćaš manje "lancu".

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
13 minutes ago, Ravanelli said:

problem luthera je što ima prethodni staž pa se ne svata ozbiljno, a i često ode u ad hominem pa je zgodno za vratiti

ovo što on piše ima smisla

 

imate npr mom & pop prodavnice u americi koje je uništio wallmart

sličan primer o kom pričate i cela debata je bila oko toga u američkom društvu

 

drugo, cela američka unutrašnjost je propatila zbog seobe proizvodnje u meksiko i kinu, prebacivanja na sektor usluga i migracije u gradove

 

ali to je ekonomija danas, ide na efikasnost i nema druge

samo je problem što se uvek kasni sa postavljanjem granica tolikim efikasnostima

Isto. Seoba kapitala i velika riba jede malu nema veze sa ovim o cemu pricamo.

Link to comment
31 minutes ago, mlatko said:

Uzimam citat iz linka koji si priložio, interesantan btw

"We make service our number one, then quality and then price.”

To je poenta, i dobitna kombinacija.

Drugi samoupravljač koji je takođe dobitna kombinacija je "Semco", kompanija Brazilca Rikarda Semlera, koji je svoju filozofiju davno objasnio u knjizi "Maverick", a godinama kasnije (nakon što mu je prihod firme rastao po stopi od 40% godišnje kroz sve turbulencije u Brazilu osamdesetih i devedesetih) je napisao knjigu "The Seven Day Weekend" u kojoj je dalje prilagođavao svoju filozofiju digitalnom vremenu koje je nezadrživo nastupalo. Mrskim kapitalističkim žrecima sa Harvarda njegovo samoupravljanje nije smetalo da ga pozivaju da drži predavanja na njihovoj biznis školi. Elem, razlika njegove samoupravne filozofije u odnosu na filozofiju Džeka Velča, bivšeg direktora Dženeral Elektrika (umro je ovog meseca, nije dočekao da uživa u prizorima koji čekaju američke firme, sledbenike njegove filozofije) je ponašanje u kriznim vremenima kao što je ovo pred nama. Džek Velč je bio šampion otpuštanja, dok je Rikardo to organizovao tako da zaposleni u firmi dobijaju smanjene plate i svaku pomoć za pokretanje novog biznisa gde je to isplativije (ako su  u delu koji  može bolje da funkcioniše izdvojen na tržištu).

 

Share & Enjoy

Edited by Gojko & Stojko
typos z->t
Link to comment
13 hours ago, Budja said:

Mislim da je sustinski rec o tome da li su preferencije licno razvijene, ili su drustveno uslovljene. Ako je ovo drugo, onda nema smisla vrteti pricu o iskonskoj zelji da se vidi Taj Mahal i upozna indijska kultura sto je doticni turista od malena zeleo a sto sada, eto, moze da ispuni zahvaljujuci postojanju low cost cartera do Indije. Ako je ovo prvo, onda ok.

 

Tj. ako Luther misli da Lancia nesto namece, to je u redu. Ali je pitanje za Lutera da li je taj Taj Mahal takodje nametnut ili ne?

 

Naravno da su preferencije društveno uslovljene ukoliko nisi Robinzon Kruso. Od rođenja ti porodica i društvo diktiraju preferencije koje naravno možeš donekle da izmeniš. Tako neko ima preferenciju da zameni tri kamile i dve koze za ženu a neko da glođe kašiku koju je pre njega poglodalo 100 drugih ljudi. Društvo ih naučilo da tako treba i mora. Međutim u krajnjoj instanci sam odlučuješ, kad god možeš, šta su ti preferencije.

Ako ideš na Taj Mahal slobodnom voljom jer si sam tako odlučio ništa ti nije nametnuto. Ali ako ti neko zabrani da tamo ideš jer mu se iz nekog razloga to ne dopada onda jeste.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...