Jump to content
IGNORED

Covid-19: Razvoj vakcine, imunitet i primena medikamenata


beyoncé

Recommended Posts

48 minutes ago, harper said:

 

Trebalo bi neko ovom Hadzi-Tanovicu da skrene paznju da se od korone mnogo ljudi itekako zakasljalo i da analogije sa svinjskim gripom ili bilo kojom drugom bolescu posle godinu dana pandemije jednostavno vise uopste nisu bitne, jer posle godinu dana svaka zarazna bolest postaje kategorija za sebe. Kakve veze ima jebeni svinjski grip, obicni grip, prehlada, hemoroidi, hipertenzija, kuga ili bilo koja druga bolest s koronom? I gde mediji nalaze ovakve budale da mi je samo znati?

- 2009 je bila godina svinjskog gripa, interesantno je da je te godine umrlo 104k ljudi iliti 4k više od proseka, a tada nismo imali nikakve anti epidemijske mere na snazi, o tome se maltene nije ni pričalo po medijima, a zvanično je od tog gripa umrlo 171 ljudi

- tako da čak i novi soj običnog gripa može značajno da podigne mortalitet, a kamoli ova pošast koja izaziva teške upale pluća zbog kojih je hospitalizovano 9627 pacijenata

  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, vememah said:
Quote

 

Govoreći o novom soju koronavirusa koji je izbio u Velikoj Britaniji, Kristijan Drosten sumnja da bi tu reč mogla da bude i o tome da se mere nisu dobro poštovale ili da nisu bile dovoljno striktne.

 

"Izjave da je ovaj soj 70 odsto zarazniji nego prethodni nisu ništa, već samo tvrdnje političara. Odjednom se ta brojka pojavila, a niko ne zna šta ona znači", kazao je Drosten, šef odseka za virusologiju u Berlinskoj univerzitetskoj bolnici "Šarite", jednoj od najvećih u Evropi, za radio Dojčlandfunk.

 

Drosten veruje da trenutno ne postoji dovoljno podataka da bi se govorilo da li je novi soj virusa opasniji od prethodnih. Dodaje da bi takvi podaci mogli da stignu tek za nekoliko nedelja. On veruje da za brzo širenje virusa na jugoistoku Engleske možda i nije kriv novi soj virusa, prenosi Sputnjik.

 

"Pitanje je da li je virus kriv ili se radi o lokalnom žarištu, ili možda epidemiološke mere nisu bile dovoljno striktne, a da se onda transmisija dogodila u području gde je vladao novi soj. Pitanje je da li je taj novi soj izazvao talas zaražavanja, ili ga je taj talas samo doneo", rekao je Drosten.

 

Objasnio je i da je prerano govoriti o tome da li se novi soj korone brže širi. "Da bismo to znali, morali bismo da vidimo ko je zarazio koga i koliko je to trajalo", rekao je nemački stručnjak i dodao da bi "bilo iznenađenje ako bi se glavni parametri, kao što je infektivnost virusa, tako odjednom drastično promenili.

 

Drosten je kazao i da su se slične mutacije koronavirusa već javljale tokom pandemije, da bi odjednom nestajale. Prema njegovom mišljenju, novi soj neće uticati na efikasnost vakcina. Objasnio je da je imuni odgovor koji nastane tokom vakcinacije veoma kompleksan proces na koji teško može da se utiče malim promenama virusne strukture.

 

Međutim, dodaje i da su zvaničnici u pravu kada su oprezni u vezi sa novim sojem, ali da će se njihov pristup možda promeniti kada budu imali više informacija.

 

 

Edited by Friend
Link to comment
Quote

Pfizer and Moderna are testing their coronavirus vaccines to see if they work against the new mutated version of the virus that's recently been found in the United Kingdom and other countries, according to company statements.

"Based on the data to date, we expect that the Moderna vaccine-induced immunity would be protective against the variants recently described in the UK; we will be performing additional tests in the coming weeks to confirm this expectation," according to the Moderna statement.

Pfizer said it is now "generating data" on how well blood samples from people immunized with its vaccine "may be able to neutralize the new strain from the UK."

The novel coronavirus has mutated before, and both companies say they've found that their vaccines worked against other variations of the virus.

The statements from the two companies reflect the increasing global concern about a new variant of the novel coronavirus that has rapidly spread through the UK.

Experts are unsure of the importance of this mutation, yet a number of countries, including Canada, have imposed restrictions on travelers from the UK.

https://www.cnn.com/2020/12/22/health/us-coronavirus-tuesday/index.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+rss%2Fcnn_latest+(RSS%3A+CNN+-+Most+Recent)

Edited by vememah
Link to comment
22 minutes ago, gone fishing said:

- 2009 je bila godina svinjskog gripa, interesantno je da je te godine umrlo 104k ljudi iliti 4k više od proseka, a tada nismo imali nikakve anti epidemijske mere na snazi, o tome se maltene nije ni pričalo po medijima, a zvanično je od tog gripa umrlo 171 ljudi

- tako da čak i novi soj običnog gripa može značajno da podigne mortalitet, a kamoli ova pošast koja izaziva teške upale pluća zbog kojih je hospitalizovano 9627 pacijenata

 

Jasno je to, moja poenta je da je logicki besmisleno uporedjivati dve bolesti i dve situacije koje niti imaju veze jedna s drugom, osim sto su obe zarazne respiratorne bolesti, niti ima potrebe za tim poredjenjima. Proslo je godinu dana od pojave korone i sada tacno znamo kakva je bolest u pitanju i sta protiv nje treba raditi. Kakve veze ima bilo koja druga bolest s tim? Ovakve kafanske price po medijima su opasne budalastine ali ne mogu reci da sam iznenadjen zbog toga sto im se daje tolika paznja.

Edited by harper
Link to comment
Quote

 

...the chief executive of the pharmaceutical firm behind the vaccine being used in the UK said the company was confident it would work against the new strain.

BioNTech boss Ugur Sahin said “we don’t know at the moment if our vaccine is also able to provide protection against this new variant”, but because the proteins on the variant are 99% the same as the prevailing strains, the firm has “scientific confidence” in the vaccine.

More than 500,000 people have so far received the Pfizer/BioNTech jab in the UK.

 

https://www.mirror.co.uk/news/politics/tier-4-lockdown-across-uk-23206311

Link to comment

Ja mislim da se forsiraju anti vakcina price u medijima jer mi nismo ni blizu ozbiljnih kolicina vakcine. Preokrenuce se prica kad/ako stignu vece kolicine i iskoristiti za pr. Tako ovi funlcionisu, samo pr

  • +1 9
Link to comment
25 minutes ago, omiljeni said:

našao sam vest

http://rs.n1info.com/Vesti/a685799/Kardiolog-Milorad-Borzanovic-sa-Instituta-Dedinje-preminuo-od-koronavirusa.html

 

koje su šanse da se pokojni Borzanović i taj Hadži-Tanović ne poznaju? i da ovaj nije čuo da mu je kolega umro dan ranije?

obojica kardiolozi, obojica profesori, obojica sve to u Beogradu

jebi me u nos, ako lik ne seiri nad mrtvim kolegom

 

 

Misko Borzanovic, moj prvi kardiolog jos iz pristinskih dana i prvi covek koji me je ganjao da ostavim cigarete jos dok sam bio taze pusac. Ja sve ove godine ne ostavih cigarete ni realno ni metaforicki a on ode covek. Ozbiljan gospodin je bio Misko, od onog aristokratskog prizrenskog soja koji je i tada pocetkom devedesetih, kada je on pocinjao karijeru, bio sveden na jedva nekoliko porodica a 1999. godina mu je i konacno dosla glave. Tuga.

  • +1 1
Link to comment

Mozda se vec pricalo o ovome na ovom topicu, ali ja ne videh. Tek, pade mi na pamet jedna stvar. Po istrazivanjima nekad bude da su vakcine efikasne 95%. E sad, da li to znaci da 95% ljudi stice puni imunitet, ili da za svakog od nas i dalje postoji sansa da se zarazimo, samo mnogo manja nego pre? Jer, ako je ovo drugo, da li ce ta efikanost biti 95% i kada prodje ova frka? Naime, prilicno sam siguran da su se testirani na vakcinu, bilo da su primili pravu vakcinu ili placebo, posle tretmana ponasali kao i svi mi ovih dana - hands, face, space. Da li ce onda cifra biti 95% i kada oprez bude na nizem, a prosecna "kolicina virusa" medju zarazenima vrlo moguce na visem nivou nego danas?

Link to comment

meni ovakve izjave ulivaju ozbiljno nepoverenje 

Quote

Britanski proizvođač lijekova AstraZeneca kazao je u utorak 22. decembra agenciji Reuters da bi njihova vakcina protiv COVID-a -19 trebala biti efikasna i protiv novog soja korona virusa, dodajući da su u toku studije koje će u potpunosti istražiti uticaj mutacije.

 

ako su istraživanja u toku, kako možete tvrditi da je efikasna ili nije ... marketing do marketinga 

Link to comment

Ja sam to shvatila ovako:

Da si 95% bezbedan u kovidnoj sredini s tom vakcinom, al isto tako si bezbedan i kad prelezis dok ne odu antitela. Antitela najcesce traju 6 meseci te i ova vakcina pruza istu bezbednost recimo 6 meseci. Dok svi ne dobiju istovremeno vakcinu, nisi dugorocno bezbedan jer posle 6 meseci opet mozes da zakacis od nekog nevakcinisanog.

U teoriji stoji "organizam pamti", da ce i kad isceznu antitela organizam da se sam izbori, tj. kovid nece biti tezak ili fatalan. Ali, sve vise je slucajeva da ljudi 2 x leze u bolnicama. Neka bude i svaki 100. prelezani, opet je dovoljno da se ne osecas opusteno. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...