Jump to content
IGNORED

Covid-19: Razvoj vakcine, imunitet i primena medikamenata


beyoncé

Recommended Posts

Just now, Jozef K. said:

Moderna iz USA radi vakcine na bazi RNA. Da li je to ovo konkretno ne znam.

malo sam se pogubila u ovoj vakcinologiji, moja oblast je vise zarazologija i inficirologija.

ovako strucno receno :sleep:

 

  • Wub 1
Link to comment

Da li se telo bori i protiv asimptomatski virusa? Da li proizvodi antitela i ugusi virus posle nekog vremena, ili je u fazonu "ovo je sad moje prirodno stanje"? Mozes li asimptomatski da nosis virus tipa 6 meseci i da krene da te dokusuri tek kad ti iz nekog drugog razloga opadne imunitet?

Link to comment

Mene zanima ako neko ima "delimične simptome" urade mu brzi test, negativan je, i posle 3-4 nedelje uradi test na antitela i ima ih, jel to znači da je on imao virus u vreme prvog testa, praktično?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

I još na temu T cell immunity, zanimljiv rad:

 

SARS-CoV-2-specific T cell immunity in cases of COVID-19 and SARS, and uninfected controls

 

Ima da se skine ceo rad  iako je  "This is an unedited manuscript that has been accepted for publication."   ovde samo apstrakt:

 

"Memory T cells induced by previous pathogens can shape the susceptibility to, and clinical severity of, subsequent infections1. Little is known about the presence of pre-existing memory T cells in humans with the potential to recognize SARS-CoV-2. Here, we first studied T cell responses to structural (nucleocapsid protein, NP) and non-structural (NSP-7 and NSP13 of ORF1) regions of SARS-CoV-2 in COVID-19 convalescents (n=36). In all of them we demonstrated the presence of CD4 and CD8 T cells recognizing multiple regions of the NP protein. We then showed that SARS-recovered patients (n=23) still possess long-lasting memory T cells reactive to SARS-NP 17 years after the 2003 outbreak, which displayed robust cross-reactivity to SARS-CoV-2 NP. Surprisingly, we also frequently detected SARS-CoV-2 specific T cells in individuals with no history of SARS, COVID-19 or contact with SARS/COVID-19 patients (n=37). SARS-CoV-2 T cells in uninfected donors exhibited a different pattern of immunodominance, frequently targeting the ORF-1-coded proteins NSP7 and 13 as well as the NP structural protein. Epitope characterization of NSP7-specific T cells showed recognition of protein fragments with low homology to “common cold” human coronaviruses but conserved amongst animal betacoranaviruses. Thus, infection with betacoronaviruses induces multispecific and long-lasting T cell immunity to the structural protein NP. Understanding how pre-existing NP- and ORF-1-specific T cells present in the general population impact susceptibility and pathogenesis of SARS-CoV-2 infection is of paramount importance for the management of the current COVID-19 pandemic."

  • +1 5
Link to comment

prošle jeseni sam se vakcinisao protivu sezonskog gripa, da li ima svrhe to ponoviti i naredne jeseni? da li će uopšte biti sezonskog gripa a da nije neka mutacija covida? da li će se uopšte praviti te vakcine usled ove svetske fertutme tj da li će ih biti ovde?

Link to comment
prošle jeseni sam se vakcinisao protivu sezonskog gripa, da li ima svrhe to ponoviti i naredne jeseni? da li će uopšte biti sezonskog gripa a da nije neka mutacija covida? da li će se uopšte praviti te vakcine usled ove svetske fertutme tj da li će ih biti ovde?
Da i da.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

  • +1 1
Link to comment
25 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

prošle jeseni sam se vakcinisao protivu sezonskog gripa, da li ima svrhe to ponoviti i naredne jeseni? da li će uopšte biti sezonskog gripa a da nije neka mutacija covida? da li će se uopšte praviti te vakcine usled ove svetske fertutme tj da li će ih biti ovde?

 

Naravno. Baš ove godine je posebno bitno vakcinisati se protiv gripa. Zamisli kad krene i grip pored korone. Simptomi često slični ili isti. Zamisli gomile ljudi s gripom koje idu da se testiraju na koronu, koliko problema samo to može da napravi. Barem se obezbedimo od gripa i brinemo "samo" o koroni.

 

Meni samo nije jasno, ukoliko je tačno, da u Srbiji pozivaju da se vacinišu stariji od 3 godine? U Americi se svi stariji od 6 meseci vakcinišu protiv gripa. U čemu je fora?

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, kud u maglu Simoviću said:

prošle jeseni sam se vakcinisao protivu sezonskog gripa, da li ima svrhe to ponoviti i naredne jeseni? da li će uopšte biti sezonskog gripa a da nije neka mutacija covida? da li će se uopšte praviti te vakcine usled ove svetske fertutme tj da li će ih biti ovde?

 

sa burundija, pre dva dana:

 

Quote

Hajdi @mali_gad
Inače jako je bitno koja će vakcina protiv gripa biti naručena ove godine. Do sad je to bila odlična split vakcina, sa tri ili četiri soja. Ove godine se šuška o subjunit vakcini koja je efikasna protiv gripa koliko i bogojavljenska vodica otprilike.

 

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...