Jump to content
IGNORED

krizna kujna. prehrambene navike prvog sveta, pa dok traje - traje.


gospa buba

Recommended Posts

32 minutes ago, Haralampije said:

moze

450 gr brasna

350 ml tople vode

2 kk suvog kvasca

2 kk soli 

1 sk  mulja

umesis  i ostavis da stoji,napravis 8 kuglica pa ih ostavis da stoje,onda ih rastanjis i opet da stoje.sto vise stoje bolje jel..

rernu na najjace i na uzaren pleh rukom stavljas testo.pleh se ne vadi nego sve vreme treba da stoji u rerni, inace ce se ohladiti i hlebcici se nece  "naduvati"

 

danas skusa sa rostilja i blitva sa krumpirom

 

2eC53mf.jpg

 

Muchas gracias za detaljan recept! Danas imamo vec hleba, probacu uskoro.

 

Link to comment
  • 3 weeks later...
On 8.4.2020. at 17:45, banatjanin said:

@aram evo ga ramen

 

Prvo ti treba supa, to je osnovno i to od svinjetine. Ja sam je kuvao od kostiju od vrata i krmenadle (kupio meso s kostima, pa otkostio) i dodao jednu manju svežu svinjsku kolenicu. Inače, tonkotsu ramen se kuva sa kolenicama i nogicama, supa ispadne mutna. Moja je bila bistrija. U supu ide cluk, presečeš na pola i prepečeš na plotni da pocrni. Dodaj i tri – četiri čena belog luka, kašiku belog bibera u zrnu i krupno isečen komad svežeg đumbira, šta znam, jedno 2 – 3 santimetra. Nemoj previše da posoliš, što duže kuvaš to bolje, neka ne bude previše vode da bi supa bila što jača. Kad imaš supu, imaš glavno, sad dalje. Procediš, koske oglabaš :D  Ja ovo uradim unapred, pa stoji u frižideru za sutra ili zamrznuto.

 

Meso – juče sam uzeo komad od 600 grama carskog mesa, mesnate slanine sa kožom. Natrljao malo solju, ostavio da odstoji, izmešao tri kašike soja sosa, kašičicu šećera i kašiku mirin vina za kuvanje, prelio meso i ostavio još da stoji. Sve to onda u vatrostalnu posudu složio na cele strukove mladog luka. Dodao đumbir u komadu, par čenova bluka, dva zvezdasta anisa. Dodao decilitar vode, zatvorio folijom i pekao polako na 170 stepeni oko dva i po sata.
Izvadio meso i zaboravio da izbušim viljuškom, pa mi je koža posle eksplodirala i napravila sranje u rerni. Dakle, izbuši kožu, stavi slaninu na žicu (pleh i folija ispod, jer kaplje) i vratiš u rernu na najjače da se zahrskavi kožica i porumeni. Inače, meni je ispalo na pod kad sam vadio iz rerne, meso se raspalo a kuhinju sam urnisao. Nisam imao sreće sa tom slaninom.

 

Jaja – skuvaš jaja, 6 minuta, oljuštiš. Pomešaš pola – pola mirin i soja sos, staviš u najlon kesicu jaja i preliv, zategneš i zavežeš. Neka stoji tako par sati, okreni povremeno. Jaja će upiti ukuse, biti slana, kiselkasta, ukusna.

 

Daši – ja sam imao prave flekice tune, katsuobushi, dobio od ortaka, sad potrošio. Ako imaš gde da kupiš, ima i tih instant varijanti, u prahu i kesicama.  Potopiš u vrelu vodu, prokuvaš, procediš. To dodaješ posle u supu. Izvanredno je, pojačava umami do ludila. Sad, ima raznih varijanti, da ga spremaju sa gljivama ili prepečenim inćunima. Ja to ništa nisam imao, tako da je bilo samo najjednostavnije.

 

Ramen rezanci – ja kupio gotove još u decembru u kineskom TC, ima sveži, a dugotrajni, u nekoj vakuum kesi. Prokuvaš ih u supi i izvadiš u činiju za serviranje, u supu onda nalješ daši. Ja sam dodao oko 2 dl na oko 2 litre supe, ali to zavisi koliko je jak. Probaj supu, dosoli ako treba.

 

Serviranje

Staviš skuvane rezance, zabodeš komad nori alge, naliješ supom, garniraš presečenim jajetom, sa par slajsova svinjetine, sitno seckanim mladim lukom, pokapaš uljem od susama ako imaš... ja sam dodao ove surimi štapiće (ne mora), a idu i pečurke koje nisam imao (nemam sad ni gde da kupim enoki ili sušene šitake, pošto Kineski TC ne radi)

 

fala dje cuo i dje ne cuo. pravio dva dana al sinoc carska vecera.

 

nisam imao susenu ribu pa sam napravio par izmena posle proucavanja po netu i zadovoljan sam rezultatom. evo mog iskustva... 

 

supa - kuvao svinjske i junece kosti. otkostio komadinu krmenadle koja je bila ucelo i dodao niz rebaraca, nemam blizu dobrog kasapina a supermarket ponuda je slaba, to je bilo najbolje svinjsko sto nadjoh. uz to dodao par junecih kostiju za supu (imao u zamrzivacu) za svaki slucaj; da sam imao par bogatijih svinjskih kostiju, verovatno ne bih al eto. dodao jedan luk prepolovljen i spaljen na vatri, jedan salot i komad djumbira. nalio hladnom vodom i kuvao na najslabijoj vatri ceo dan prekjuce. par sati pred kraj dodao pristojan komad kombu alge i shaku suvih shitake pecuraka. ostavio preko noci. ujutro skinuo vidljivi sloj mashcobe, ugrejao, procedio i ostavio sa strane. supa je bila bistra kao izvorska voda. 

 

meso - sve isto kao ti, nista promenio. ispalo savrseno. jaja takodje. 

 

dashi - kao sto rekoh vec stavio kombu i gljive u stok tako da sam ovaj momenat preskocio. 

 

dodao tare zacin jer nisam solio supu, tako smislio da mi je najbolje kad vec nemam riblji umami. gledao po netu, toga ima raznog pa se odlucio za bazicni - pocetnicki. tare sam rknuo direktno u supu a ne u ciniju za sluzenje, nasao na netu da nije veliki greh ako se tako postupi pa reko da ne komplikujem - a i cinilo mi se da mi je lakse da nahajcam ukus ako krenem mic po mic u vecu kolicinu supe, bilo mi greota da omanem zacine posle toliko kuvanja. krenuo sam oprezno pa doterao ukus. bazicni tare - dupli shot kikoman tamnog soja sosa, jedan shot mirina i supena kasika sakea. sipao u ugrejanu supu, probao pa dodao jos jedan shot soja sosa i pola sota mirina. sake vise nisam dodavao. bilo mi taman. 

 

nudle skuvao posebno, uplasio se da mi ne popiju supu. 

 

u ciniju nudle, supa, jaje, guda, mladi luk, par kapi susamovog ulja.  nori nisam imao al nije mi ni falio. palo mi je u jednom trenutku na pamet da dodam neki zelenis il klice soje al nisam video svrhu kad jelo vec ima sve sto mu treba. 

 

treba dosta vremena ali i dosta manje truda nego sto sam ocekivao. pravice se ovo opet. 

Link to comment

shta mislite, hocemo mi opet krizno jesti? unsure.gif

 

nameravate li da imate doma dvonedeljni krizni bazis grashka kvasca i guzpapira, enitajm hihi.gif

 

shta su bile slabosti a shta snage vasheg sistema, da se izrazim novim govorom. shta kazu merni instrumenti, esmo porasli? [emoji38]ol:

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Link to comment
8 minutes ago, gospa buba said:

shta mislite, hocemo mi opet krizno jesti? unsure.gif

 

nameravate li da imate doma dvonedeljni krizni bazis grashka kvasca i guzpapira, enitajm hihi.gif

 

shta su bile slabosti a shta snage vasheg sistema, da se izrazim novim govorom. shta kazu merni instrumenti, esmo porasli? emoji38.pngol:

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

ovde i dalje krizni rezim. radnja jednom u deset dana, dovuce se svezeg svega i guraj. jedino sto smo naucili da ratne zalihe nisu neophodne jer snabdevanje radi.

 

ako bude druga tura - ja spreman. nista od suve hrane sto sam nadonosio nisam potrosio. ima pasulja, pirinca, sociva, paste, trajnog mleka, kafe, caja, soli... jedino brasno redovno koristim. ostalo sve stoji kako stoji dok se krckaju sveze prolecne namirnice. 

 

guzpapir, deterdzente i ostalu hemiju nisam ni gomilao, pretpostavljam da je snabdevanje sad ok pa ne moram. ako najave novi armagedon valjda cu se snaci na vreme. 

 

instrumenti na srecu isti. doduse, to samo zato sto sam se posle prvih par nedelja dozvao pameti pa prepolovio nabavku i uveo domaci hleb i alkohol samo vikendom. inace bi bila propas.

 

da - moram nabaviti suvi kvasac ako negde naletim. al ne videh ga dugo.

Link to comment
  • 1 month later...
On 8.4.2020. at 19:00, banatjanin said:

 

pokušavam sad da nađem i ne uspevam, imao sam negde par brojeva magazina Lucky Peach, to je izdavao David Chang, pre jedno 5 godina. Jedan broj je bio posvećen samo ramenu, tehnikama i različitim stilovima, sa receptima, naravno.

 

I meni treba, a ako nađem, podeliću

 

 

Čisto da proverim jesi li našao? :) 

Link to comment

 

On 21.6.2020. at 0:16, aram said:

Čisto da proverim jesi li našao? :) 

 

-Asian Dumplings

-Japanese Soul Cooking - Tadashi Ono

-The Food of Sichuan - Fuchsia Dunlop

-The Mission Chinese Food Cookbook

-The Noma Guide to Fermentation - Rene Redzepi

 

Zapakovao sam ovih 5 knjiga, kome treba nek se javi, dostava je preko medijafajera ;)

Link to comment

  

4 minutes ago, Haralampije said:

 

 

-Asian Dumplings

-Japanese Soul Cooking - Tadashi Ono

-The Food of Sichuan - Fuchsia Dunlop

-The Mission Chinese Food Cookbook

-The Noma Guide to Fermentation - Rene Redzepi

 

Zapakovao sam ovih 5 knjiga, kome treba nek se javi, dostava je preko medijafajera ;)

 

 

aiiii :smiley_hail:

Edited by aram
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...