Jump to content
IGNORED

krizna kujna. prehrambene navike prvog sveta, pa dok traje - traje.


gospa buba

Recommended Posts

12 minutes ago, gospa buba said:

priznaj shpecle!

 

Priznajem! Od alata samo daska i tupa strana noža! 

 

received_902837663505968.thumb.jpeg.a474f17f83c4b413be1a3c8e1167710c.jpeg

 

received_215215993167051.thumb.jpeg.0135ae16f7c23b487be4e28b563bbbdd.jpeg

 

received_652071108980474.thumb.jpeg.a2c10881ff3d0aa51192ba4e5187e9ac.jpeg

Edited by banatjanin
Link to comment
14 minutes ago, gospa buba said:

koko chega dushmaninine!?

 

:) evo ga:

 

Tri jajeta, deci i po vode, jedna kašika ulja, prstohvat soli. Umutiš viljuškom, pa dodaješ meko brašno pomalo dok ne dobiješ gusto, ali tečno testo. Sad, bem li ga sa čim da uporedim gustinu... Vidi fotku sa daskom, dakle, da stoji na dasci kad ga razliješ. Kao gušći fil za tortu. 

 

Dobro izmutiš da nema grudvica, pa ostaviš poklopljeno jedno pola sata da odmori. 

 

Staviš lonac posoljene vode da provri, pokvasiš dasku i široki nož. Sipaš deo testa na dasku, razvučeš tanko, pa tupom stranom noža "seckaš" i svlačiš komade u vodu. Nož umačeš u vodu. 

Ne brini za oblik i debljinu, sve to ispadne super, rustično i čupavo. 

 

Kuvaš bukvalno minut, procediš i baciš  u tiganj na malo putera da blago porumene. 

 

Mislim, testo je banalno, sve je u postupku. Uslikaću sve korake naredni put. 

Link to comment
27 minutes ago, Host said:

Daj sad za perkelt.

 

Junetina, ruža ili šol i močing (ribić). Prvo za krtinu, drugo za lepljiv saft. Dajem ti recept za kilo mesa, pa proporcionalno povećavaj. Ja sam danas kuvao od kilo i po. Meso iseci na kocke od oko 2cm (nemoj sitnije), posoli i vrlo malo pobiberi, pa ostavi sa strane. 

Četiri glavice cluka i dve šargarepe sitno iseckaš, baciš na mast, posoliš i pržiš dok ne omekša i porumeni. Samo nemoj prejaku vatru, lagano.

Kad je gotovo, dodaš meso, pojačaš vatru i mešaš, da meso potamni sa svih strana. Naspeš decilitar i po vina, jaka vatra, mešaš da ispari alkohol. Naliješ oko 7dl vode, staviš kašičicu kima i jedan list lovora. Kuvaš na laganoj vatri, polupoklopljeno, oko tri i po sata, odnosno dok meso ne omekša skroz. Sad dodaš dve kašičice aleve paprike* i punu kašiku razmućenog koncentrata paradajza (onaj u tubi). Izvadiš lovor, dosoliš i kuvaš još pola sata. 

 

 

* paprika je važna. Najbolje ako imaš šemu za dobru domaću, Bezdan i to. Ja koristim SD extra delikates bez peteljke, imaš u Univeru, crno pakovanje. Ima sad i Kotanyi bez peteljke, nisam probao. Ne stavljaj krševe, bude gorko i bezukusno. Ima ko stavlja papriku odmah na početku, meni je to besmisleno, baš zbog gorčine. 

 

@Anonymousne znam za kvalitet mesa, to nisam čuo. Razlika je u tome što je gulaš zapravo čorba i ide više povrća. Perkelt znači prženo na mađarskom, dakle luk i meso se prvo uprže i to je na kratkom saftu, gušće. Takođe, meso se krupnije seče. 

Link to comment
lepo, bogme, ono kao restriktivna kujna, a ovamo se bahatimo [emoji3]
naslov implicira, molicu lepo, pazila sam.

znam s kim imam posla :hihi:



sent from bubamoto

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...