Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

U aprilu (od saopštenja objavljenog 1.4. do saopštenja objavljenog 1.5) od kovida-19 zvanično je umrla 1041 osoba.

 

Višak kao i obično x4 u odnosu na objavljeno.

Edited by vememah
Link to comment

Kod mene na poslu danas pobeđuju koronu - hoće da se svi vratimo u kanc.

 

Ja se u međuvremenu navikla da radim od kuće, ja i 80% firme. Ovih 20% što hoće da idu - već idu. Epidemiološki nije frka jer smo skoro svi vakcinisani, ali problem je u tome što je mnogo ljudi otišlo ili su dobili otkaz i sad svi radimo posao za dvoje ili troje, plata ista, a dobro bi nam došlo da ne moramo da gubimo vreme na odlazak do posla i s posla, šminkanje i tako to.

 

  • +1 1
Link to comment

April je po broju umrlih od početka korone treći po veličini, a po procentu uvećane smrtnosti drugi, odmah iza decembra.

 

Inače cifra ukupne uvećane smrtnosti je oko 24,000. Da je 1% smrtnost, a verovatno je i niža to znači da je kroz 2,4 miliona stanovnika minimum prošao virus.

Link to comment

Eeee čulo se i u Hamburgu gradu za pobedu!
Ono dvoje mojih rođaka iskukali u firmama, kad već rade od kuće, da rade iz BG.
Jer je "u Hamburgu neizdrživo!".
Jbš mi sve ima da ih prijavim za prilog u dnevniku!

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
April je po broju umrlih od početka korone treći po veličini, a po procentu uvećane smrtnosti drugi, odmah iza decembra.
 
Inače cifra ukupne uvećane smrtnosti je oko 24,000. Da je 1% smrtnost, a verovatno je i niža to znači da je kroz 2,4 miliona stanovnika minimum prošao virus.
Od početka epidemije? Auuuu

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
5 minutes ago, Jozef K. said:

April je po broju umrlih od početka korone treći po veličini, a po procentu uvećane smrtnosti drugi, odmah iza decembra.

 

Inače cifra ukupne uvećane smrtnosti je oko 24,000. Da je 1% smrtnost, a verovatno je i niža to znači da je kroz 2,4 miliona stanovnika minimum prošao virus.

za ukupnu smrtnost koju prikazuje zavod za statistiku nije isključivi krivac kovid, dobar procenat otpada i na one koji nisu mogli da dođu do pravovremene zdravstvene nege za čitav spektar drugih bolesti

 

mislim da je taj broj cca 2,4 mil stanovnika kroz koji je prošao virus znatno manji 

Link to comment

Verovatno da...
Meni ovaj ujak što je umro je imao više drugih bolesti, i nikako nije uspevao da ispoštuje zakazan ritam pregleda i intervencija...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
34 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

za ukupnu smrtnost koju prikazuje zavod za statistiku nije isključivi krivac kovid, dobar procenat otpada i na one koji nisu mogli da dođu do pravovremene zdravstvene nege za čitav spektar drugih bolesti

 

mislim da je taj broj cca 2,4 mil stanovnika kroz koji je prošao virus znatno manji 

Meni je jasno da je to jedna od posledica, ali je u procentima malo. 10-20% max je zbog otežanog pristupa zdravstvenom sistemu.

AZ je kroz svoje grafike pokazao direktnu zavisnost broja pozitivnih sa sahranama. A i naši brojevi smrtnosti od kovida enormno odudaraju od okruženja.

Edited by Jozef K.
  • Hvala 1
Link to comment

Nisu svi iznad te linije proseka umrli od covida, ali ima i dosta umrih od covida ispod te linije, pa se to verovatno dobrim delom potire ako ne i skroz.

U aprilu i maju 2020, gledajući ove brojeve zavoda za statse, mi nismo imali epidemiju, a svi znamo da smo je imali i da je već tad dosta ljudi umrlo. Birn je došao do onih podataka iz Batuta da je u tom periodu umrlo oko 1000 ljudi u covid bolnicama.

Uostalom, dosta država koje se ne bave štelovanjem brojeva da bi bili najbolji u regionu i celom svetu ima zvaničan broj umrlih od covid iznad tih excess deaths brojeva.

 

Ima tu još jedna stvar koja se ne vidi na prvi pogled. Oni što prave excess deaths tabele za ceo svet ne pored samo 2021 sa 2020 ili smo 2020 sa 2019 kao što to mi ovde radimo. Oni porede aktuelne brojeve sa petogodišnjim prosekom pa u to sve ukalkulišu i dugoročne demografske trendove. U Srbiji je pre 5 godina živelo preko 210.000 ljudi više nego što živi danas. To je demografski deficit, ne odseljavanje u Kanadu. A kad imamo manje ljudi, onda imamo i manje umiranja. Tj očekuje se da bude manje umiranja. Pa kad spustiš tu liniju za expected smrti onda je veći višak odnosno excess deaths.

Zbog toga su oni već na kraju marta imali za Srbiju imali preko 22.000 excess deaths iako je ova naša upršćena računica pokazivala "samo" 20.000

 

Inače, meni je u svem ovom gledanju u te brojeve umrlih i rođenih zapalo za oko i to da sam očekivao u januaru bar mali peak rađanja. Logika mi je govorila da bi se to moglo desiti jer su muževi i žene ceo april bili zatvoreni u kućama. :) A ispostavilo se da je broj rođenih u januaru bio veoma nizak. Samo 88% od broja rođenih iz januara 2020.

Izgleda se ovde više dece rađa kad je muškima i ženskima dozvoljeno da švrćkaju unaokolo. :fantom:

 

 

  • +1 5
Link to comment
40 minutes ago, omiljeni said:

meni je u svem ovom gledanju u te brojeve umrlih i rođenih zapalo za oko i to da sam očekivao u januaru bar mali peak rađanja. Logika mi je govorila da bi se to moglo desiti jer su muževi i žene ceo april bili zatvoreni u kućama. :) A ispostavilo se da je broj rođenih u januaru bio veoma nizak. Samo 88% od broja rođenih iz januara 2020.

Izgleda se ovde više dece rađa kad je muškima i ženskima dozvoljeno da švrćkaju unaokolo. :fantom:

Obzirom da je firma za koju radim iz ovog domena - imamo neke informacije na temu. Smanjenje broja rođene dece od početka pandemije je globalno. Mi smo isto očekivali porast obzirom na to što su parovi "zatvoreni zajedno". Objašnjenje koje je nama dato je da se parovi ne odlučuju na decu zbog aktuelne ekonomske neizvesnosti. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...