Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

1 hour ago, Budja said:

 

Ovo oko skola je bas haoticno.

 

S jedne strane, anegdotalni dokazi iz Srbije pokazuju da su klinci i okupljanja porodice i posao glavni generator zaraze.

S druge strane, metodoloski preciznije studije u UK i USA kazu da skole nisu bitne, i to pisu i ozbiljni ljudi.

 

Uzasno tesko za logicno zakljucivanje.

 

Pa pazi anegdotalno nisam hteo da pričam jer je moje iskustvo npr skroz drugačije od ovog što kažeš za Srbiju. Mi smo trenirali sa mesec dana pauze kad je bio najveći peak kod nas i oko nove godine i nismo imali nikakav outbreak a znam da je nekoliko dece sigurno imalo i čitave njihove porodice. Da su deca tako laki prenosioci nema šanse da ne bi mi svi zakačili, sva deca i nas još nekoliko oko njih. Ili su možda zakačila asimptomatski, ne znam. Ali anegdotalno ima svakakvih primera. Cela moenta mog upisa je bila se sa decom i školom država sprda na nedeljnoj bazi od početka ovog sranja. Najnovji je primer da deca od 5-8 razreda ne mogu kao u školu ali mi možemo da treniramo i da igramo utakmice, jebe lud zbunjenog. 

Link to comment

To. Dodao bih samo i da svi akcenat stavljaju na nastavi i edukaciji, a škola nije samo to, škola je mnogo više od toga. Ja sam ceo sedmi razred jurcao u školu zbog neke cure iz susednog odeljenja, pre toga se šutirala lopta, posle toga se jurile neke druge stvari.

 

Ovo sada samo ubrzano gura decu u ionako zastrašujuće sfere socijalnih mreža i virtuelnog prijateljstva. Meni to horor.

  • +1 7
Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

Nije tu problem samo u Zoom-u, vise je problem da sedis u kuhinji sa mladjom sestrom koja u isto vreme prati nastavu, dok majka kuva rucak u pozadini, i onda te blam i da ukljucis i kameru i mikrofon kad te nastavnik nesto pita.

 

Prosto, on line nastava pojacava nejednakosti i uproascava sanes siromasnije dece za normalan razvoj.

 

Bile su studije u UK koje su pkazale ogroman pad u sticanju znanja od uvodjenja on line nastave, i vecina edukatora i ekonomista obrazovanja jeste za prelazak na zivu nastavu.

 

 

postoji opcija da se ukljuci virtual background. to se bas prilicno praktikuje. cak u nekim kreativnim disciplinama se koristi kao dodatni (pa i zabavni) nacin sa se prezentuju radovi. mozda isprva zvuci banalno ali zapravo odlicno funkcionise bas u slicnim situacijama koje navodis kao primer.

 

 

Spoiler

(meni je bas kjut kad necija maca/kuca nonsalantno useta u kadar. a ima i slucajeva kad ukucani paralelno rade na necemu. npr. imam vijetnamskog studenta koji zbog pristupa internetu se uglavnom ukljucuje iz glasnog kafica - to je sve ok, jednostavno moramo da se nosimo s tim i da zongliramo najbolje sto mozemo dok se stvari ne vrate u neku normalu - a vratice se)

 

 

 

 

 

Link to comment

 

8 minutes ago, maheem said:

Jel neko ovde rekao da je online nastava efikasnija od redovne?

Jel pričamo o kvalitetu nastave ili o sprečavanju širenja zaraze?

Za motanje kablova i rad na nemačkim gradilištima i ne treba ti škola. Sad, moje mišljenje je da ne treba ići u tom pravcu.

Tvoje nije? Zatvaranje škola treba da bude baš poslednja mera, a ne prva.

 

9 minutes ago, maheem said:

Koji je tvoj predlog? 

 

Sve nastavnike treba prioritetno vakcinisati(dobar deo je već vakcinisan). Kod nastavnika i medicinskih radnika ne bih ostavio ni slobodu izbora.  Niko ne mora da šalje dete u školu, ako želi da radi on-line. Šta je tu onda problem?

Druga opcija je da se SVE zatvori, a da se to posle pegla tako što će u školama, kao i drugim budžetskim korisnicima, plate biti 200€.

 

18 minutes ago, maheem said:

Da se nastava redovno održava iako je potvrđeno da se virus time nekontrolisano širi uz opravdanje da deca neće stradati a da prenos znanja ne sme da trpi? 

Teško da se zaraza nekontrolisano širi baš u školi. Prenos znanja ne bi trebao baš prvi da trpi, pre kafića, pa ni pre motaonica kablova.

Da se ne vraćamo na to da on-line do 5. ne može da funkcioniše dok neko nije kući. To podrazumeva opšte zatvaranje ili babe i dede.

Naravno, ovo nije problem onim koji rade u prosveti, ali nije lepo gledati samo sebe, da ne kažem svoje d...

Link to comment
6 minutes ago, duma said:

Naravno, ovo nije problem onim koji rade u prosveti, ali nije lepo gledati samo sebe, da ne kažem svoje d...

 

:ph34r: 

 

tebi stvarno promice da online nastava nije tu samo da bi zastitila prosvetne radnike vec dodatna mera sprecavanja zaraze. 

 

 

Link to comment
33 minutes ago, roksi said:

 

 

postoji opcija da se ukljuci virtual background. to se bas prilicno praktikuje. cak u nekim kreativnim disciplinama se koristi kao dodatni (pa i zabavni) nacin sa se prezentuju radovi. mozda isprva zvuci banalno ali zapravo odlicno funkcionise bas u slicnim situacijama koje navodis kao primer.

 

 

  Hide contents

(meni je bas kjut kad necija maca/kuca nonsalantno useta u kadar. a ima i slucajeva kad ukucani paralelno rade na necemu. npr. imam vijetnamskog studenta koji zbog pristupa internetu se uglavnom ukljucuje iz glasnog kafica - to je sve ok, jednostavno moramo da se nosimo s tim i da zongliramo najbolje sto mozemo dok se stvari ne vrate u neku normalu - a vratice se)

 

 

 

 

 

 

Ne znam, meni nije cute da mi student sedi u glasnom kaficu i, kao, prati nastavu.  Ako  mora - nije cute, a ako je to kao cool - takodje mi nije cute.

 

A virtual background resava problem za one oko djaka/studenta, ali ne i njegov problem sa bukom, neadekvatnim prostorom, losom internt vezom koja puca...  Takodje ne resava problem da profesor ne moze da ih prozove kako se ne bi cuo TV u pozadini ili kmecanje bebe.

 

First world problems nisu isto sto i third world problems.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
24 minutes ago, roksi said:

tebi stvarno promice da online nastava nije tu samo da bi zastitila prosvetne radnike vec dodatna mera sprecavanja zaraze. 

Sama si odgovorila.

Dakle, ako se zatvori sve, onda ima smisla i škole. U školama ne komuniciraju sva deca, već manje grupe. U školama se nose maske.

Dok radi ostalo moraju da rade i vrtići, ili neko da čuva one koji ne treba da budu sami kući. Prilično je upadljivo ko je za zatvaranje, a ko protiv. Većina roditelja male dece je za redovnu školu. Svako može da izabere online. Nastavnike koji nisu vakcinisani treba prioritetno vakcinisati . Ko veruje u čipovanje ne treba da obrazuje decu.

Edited by duma
Link to comment
4 hours ago, Aleksija said:

ali deca do 5. razreda sve vreme i idu u skolu, bila su onlajn samo u onim prvim mesecima pandemije, kada se sve i svuda po svetu zatvaralo. zasto uopste polemises o tome kada se to i ne dovodi u pitanje? 

najveci prenos ce se desiti sa dece u porodice. i zbog tog prenosa prema populaciji, koja u velikom broju izgleda ne namerava da se vakcinise ikada - relativno mladi roditelji male dece, cemo imati beskonacno trajanje ovog mrcvarenja, mozda i godinama. 

 

btw, opet anegdotalno: u mom kolektivu bas niko nije srecan zbog prelaska na onlajn nastavu, niti nam je lakse, niti se osecamo bolje, niti se u skoli osecamo nebezbedno. naprotiv, vecina je prilicno ocajna, jer ono sto se uci u nasoj skoli jednostavno ne moze da se realizuje onlajn nastavom. i da, oko 60% nas je vec vakcinisano, a bice ih jos.

iako radimo sa mladim ljudima koji su nesumnjivo vrlo pokretljiva i za virus zgodna populacija, uspeli smo sa njima da postignemo dogovor o besprekornom postovanju pravila u skoli - koja, nazalost, cim izadju iz prostorija skole, padaju u vodu. e sad, to sto ce njihovi roditelji ili babe i dede da se zaraze mozda i nije nas problem, ali ce jos jedno drndanje sa onlajnovima, lokdaunima, nemogucnoscu lecenja drugih bolesti i sviranjem klincu biti direktna posledica toga.

ali posto ti sve to svakako razumes, kao obrazovan covek, u pitanju je ocigledno neki dublji animozitet zbog koga se angazujes, na mnoge neobicno zahtevne nacine, ne bi li na forumu pokazao kukavicluk i samozivost  prosvetnih radnika. postaje pomalo degutantno.

Ja mogu da realizujem, ali mi nije dobro što neću izlaziti iz kuće. Na onlajnu sam privatno 2 dana nedeljno (juče crko), u školi mi milina ove godine - super deca i povezali smo se, manje sati nego onlajn, mnogo lakše meni da pregledam sve na jednom mestu i da raspravljamo na jednom mestu i napolju sam, hodam i viđam se s ljudima... Ali, kao što rekoh, u mojoj školi se oseća utoliko što je broj zaraženih nastavnika i dece ogroman, počelo je ozbiljno da se vidi golim okom. I da utiče i na mere zaštite i na nastavu. 

 

Moje kolege s predmetima težim za hendlovanje onlajn se bore da to bude kolko-tolko ok sad u kombinovanoj nastavi i verujem da će nastaviti da se bore da bude dobro i onlajn. Bukvalno nikom se ne ide kući, samo što deo nas podržava te mere ako pomažu zdravstvenom sistemu, a deo ne podržava uopšte. Čuh u petak da par nih nisu nosili maske u učionici, jedna ni i prevozu. Imamo pacijenata al nisu se odali do zatvaranja. Sve najgore o njima, inače ih svi izbegavaju ali ovo je stvarno da ih prijaviš i neko od nas (svi) bi ih sigurno prijavio da je znao. 

 

Ali sve je povezano - skijališta, putovanja i vraćanje u školu smesta nakon, nepostojanje kontrole u prevozu, koncerti, otvaranja spomenika... Ljudi koji nisu organizovali i (nešto manje) ljudi koji nisu poštovali mere zaštite su oni koji nisu mislili na škole i bolnice, a ne zaposleni u školama i bolnicama. Čuvajte bes za njih, mada je meni već ok i da neko neselektivno besni na moju struku, niš me to više ne zanima. Ja znam šta i kako sam radio.

 

Što se tiče onlajna, posle dva i po meseca onlajn radionica crtanja mogu da kažem da je to skoro suprotno drndanju kompjutera. Ko ima buku u kući uključi mikrofon samo kad hoće nešto da kaže i inače ga svi uključe samo kad hoće da kažu or else mikrofonija, kamerica radi ali sve se obavlja van tastature. Deca crtaju, ne moraju ni da sede za stolom, mogu da se šetaju kad oće, sviraju donesu hrčka mačku psa mlađeg brata sestru da sedi sa nama. S gasterbajterskom zajednicom je tek ludnica, juče smo slavili devedeseti rođendan jednoj baki i drali se da ne čisti kuću no da odmara, nisam siguran da li nije uspela ili nije htela da čuje. 

 

Nisam siguran da klinci uopšte kontaju da to nije uživo onako kako mi kontamo. Uz sve mane koje pogađaju neke oblasti obrazovanja, postoji i relativan konsenzus o nekim prednostima koje treba podrobno ispitati i proučiti jer će nam trebati sa virusom ili bez. 

 

 

 

 

Edited by Hermetico
  • +1 5
Link to comment
5 hours ago, Budja said:

 

Ne znam, meni nije cute da mi student sedi u glasnom kaficu i, kao, prati nastavu.  Ako  mora - nije cute, a ako je to kao cool - takodje mi nije cute.

 

A virtual background resava problem za one oko djaka/studenta, ali ne i njegov problem sa bukom, neadekvatnim prostorom, losom internt vezom koja puca...  Takodje ne resava problem da profesor ne moze da ih prozove kako se ne bi cuo TV u pozadini ili kmecanje bebe.

 

First world problems nisu isto sto i third world problems.

 

 

 

 

pogresno si shvatio.

 

to kako ti opisujes je veoma pausalno - daleko je sve to kompleksnije i mnogo je tu i truda i zongliranja da se odrzi adekvatan kvalitet u neidealnim uslovima  - a ima ga. proslogodisnji rezultati su dokaz tome. i nije okej da se tako sa strane i olako pljucka po krvavom radu i ulozenom trudu. 

 

poenta je bila: da niko ne spori da je online nastava idealno resenje vec da kolektivno moramo (jer nemamo izbora) da se prilagodimo uslovima kakvi su trenutno, sve to u cilju sprecavanja zaraze. 

 

they are all/entire world problems. ne podmeci nepostojeci elitizam. 

  • +1 3
Link to comment
Quote

Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je da će danas imati sastanak sa medicinskim delom Kriznog štaba i istakla da će mere protiv korona virusa morati da budu pooštrene.

“Sigurno ćemo morati da pooštrimo mere, ali videćemo šta je moguće da uradimo i šta je najpametnije da uradimo”, rekla je Brnabić u lazarevačkom selu Junkovac odgovarajući na pitanja novinara hoće li biti pooštrovanja mera.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...