Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Nije bilo straha kao danas, koncept se promenio... uglavnom su umirali po kućama jer je i urbani procenat stanovništva bio manji a i zdravstvo je funkcionisalo na principu seci ili beži.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, Tsai said:

Mislim, kako su ziveli sa tom opasnoscu, a da ih ne obuzima strah konstantno

Nisu razmišljali o tome jer su radili od jutra do mraka. A informacije nisu postojale.

  • +1 2
Link to comment
27 minutes ago, mackenzie said:

Nisu razmišljali o tome jer su radili od jutra do mraka. A informacije nisu postojale.

pa upravo to, svaki dan je bio neka borba da se preživi, nije bilo vrememena  za  strah čak i kad je bolest bila na pragu. Evo kratke pričice- moja prababa  njena najbolja drugarica iz sela na planini u zapadnoj Srbiji ostale su udovice  u isto vreme , muževi izginuli na Gučevu u prvom ratu, na samom početku, obe sa po nekoliko sitne dece i oko 30 godina. Babina drugarica je patila nevidjeno, mnogo je volela muža, neobična priča za ono vreme. Običaj je bio o crkvenpm prazniku da žene udovice odu do crkve kada je veliki  praznik i tamo , tako se to govorilo kukaju, iskukaju svoju tugu( muževi nisu bili sahranjeni u selu nego tamo gde su i izginuli) Prababina drugarica je te zime zvala nju da zajedno odu, Aranjdelovdan, ,moja prababa je bila od druge vrste i rekla je da joj od kukanja nema vajde  pored toliko gladnih usta. Drugaricu nije mogla da spreči i na tom se skupu, ionako namučena njena drugarica zarazila tifusom. Što bi rekli, gledano u ovoj situaciji, donela je bolest u kuću, u izolovano selo neopreznim ponašanjem. Nepoznato mi je kako nije prenela nikome drugom ali moja ju je prababa negovala do smrti i spremila za sahranu posle par nedelja , svi su tu boravili u 2 kuće sa decom. prolazilo je i meni kroz glavu to pitanje , sa kakvim su strahovima legale te žene same u planini sa decom i starcima koji su im ostali. prababa je poživela dugo da sve te priče ispriča i mojoj babi, svojoj snahi, i mojoj majci, njenoj  unuci . tek kasnije se znalo i definisalo da je bolest bila tifus  

  • +1 2
  • Hvala 2
  • Tužno 2
Link to comment
19 hours ago, Tsai said:

Kako li su ziveli nasi cukundjedovi i babe dok je iza svakog coska vrebala tuberkuloza i ostala cudesa? O tome sve cesce razmisljam

I kuga,i spanska groznica sa sve ratom...nisu imali medije,mediji su u ovakvim katastrofa samo zlo vise...a i internet,gde imas dve krajnosti...drugo vreme bese tad,druga planeta maltene...

Link to comment

Mojoj skoli lokalna laboratorija poslala ponudu da dodju da nas testiraju na antitela. Dosta nas se prijavilo pa cemo videti kakvo je stanje.

 

Edit. Cena 680 din

Edited by de Sisti
Link to comment
2 hours ago, de Sisti said:

Mojoj skoli lokalna laboratorija poslala ponudu da dodju da nas testiraju na antitela. Dosta nas se prijavilo pa cemo videti kakvo je stanje.

 

Edit. Cena 680 din

 

Jel' to Bgd ili...?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...