Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Sve pogrešno.Kad si bio poslednji put u nekoj srpskoj školi? To što ti predlažeš bi za mesec dana dovelo do masovnog povećanja korone i posledično opet do zatvaranja škola tj online nastave. 
to ce se i desiti. eto, imali smo dobru nameru, ali narod, neko, ne znam. niko ovde ne razmishlja i ne planira nishta osim neshto malo shminke. da izgleda kao.

sent from bubamoto

Link to comment

Zamišljam vrlo realan scenario u našim razredima, gde lokalni dripac i "najjača" faca u razredu , redom prilaze manje bitnoj deci i izgovaraju otprilike ove reči: " šta je, pederu, nosiš masku, pičko, jel ti to mama dala da nosiš masku", onda kida masku sa lica dotičnom detetu i baca je na pod i gazi.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
22 minutes ago, maharaja said:
29 minutes ago, Haralampije said:
Sve pogrešno.Kad si bio poslednji put u nekoj srpskoj školi? To što ti predlažeš bi za mesec dana dovelo do masovnog povećanja korone i posledično opet do zatvaranja škola tj online nastave. 

Ako misliš na kontakte, važno je da se smanje i da budu lokalizovani tako da možeš da ih izoluješ na malom broju a ne na svih 800 đaka u školi.

Nema toga u Srbiji, da se ne 

lažemo.Razumem tvoju priču sa pedagoškog aspekta ali ovde teško da deca imaju sve časove u toku dana, dešava se da fale vrata i prozori na učionicama po godinu dana a mi treba da pričamo o maskama i mešanju dece u školi.Možda u Kanadi ali ovde ne

Edited by Haralampije
Link to comment
33 minutes ago, maharaja said:
40 minutes ago, Haralampije said:
Sve pogrešno.Kad si bio poslednji put u nekoj srpskoj školi? To što ti predlažeš bi za mesec dana dovelo do masovnog povećanja korone i posledično opet do zatvaranja škola tj online nastave. 

Ako misliš na kontakte, važno je da se smanje i da budu lokalizovani tako da možeš da ih izoluješ na malom broju a ne na svih 800 đaka u školi.

nadam se da ti je jasno iz onoga sto ljudi pisu da se ovde tokovi prenosa i sirenja infekcija vec odavno ne prate i da ne postoji bas nikakva kontrola, a testiranje se radi samo kada su u pitanju simptomi za (ili blizu) hospitalizaciju. a i onda se cekaju 14 dana. dakle, mi bismo imali jedno potpuno nekontrolisano sirenje virusa u populaciji od preko 800k dece i nastavnika.

 

@Arkadija ne, ne mora da bude tako drasticno. ona grupa roditelja - potpisnika peticije protiv online nastave, sada je konsternirana zahtevom da niihova deca nose maske u skoli. neki kazu da ce fizicki braniti pravo da se njihovom detetu ne stavi maska. 

Link to comment
17 minutes ago, Arkadija said:

Zamišljam vrlo realan scenario u našim razredima, gde lokalni dripac i "najjača" faca u razredu , redom prilaze manje bitnoj deci i izgovaraju otprilike ove reči: " šta je, pederu, nosiš masku, pičko, jel ti to mama dala da nosiš masku", onda kida masku sa lica dotičnom detetu i baca je na pod i gazi.

 

14 minutes ago, namenski said:

Dodaj na to ko kakve i posto su patike masku nosi....

Istina. Al zar im nije lakse da pojacaju prisustvo komunalne koja bi bila zaduzena za regulisanje tih stvari? Pored skole, veliki broj dece ide na raznorazne treninge koji su isto legla zaraze. Eto jos jedne zrtve, pored ugostiteljstva i turizma. 

Link to comment

Realno bi trebalo (ako bude moguće) samo prva četiri razreda da bar krenu u školu uz dobru organizaciju koja ne znam da li je moguća kod nas(šta da radi prvak sa online nastavom kada i ne zna šta je škola). Ostali online pa kako bude, poslati pogotovo starije u školu će biti pogubno za sve (od prevoza pa dalje..). Zeznuto je sve ovo i verovatno će biti i mnogo gore na jesen i zimu

Link to comment
2 minutes ago, Arkadija said:

@Aleksija eto još jednog razloga da se ono što zastupaju roditelji , preko dece prelije u školu.

ne znam, posto je ministar krenuo da udovoljava zahtevima, mozda maske uopste i ne budu obavezne za decu, vec preporucene... ili kako vec.

 

i ja mislim da za  mladje ucenike neka vrsta zive nastave, kroz podele na grupe, postovanje mera i pazljivo (a verovatno i drasticno) sazimanje gradiva jos i moze da radi. nazalost, to nece imati ko da osmisli i nalozi. izgleda da se, izmedju ostalog, ide na davanje autonomije skolama u oraganizaciji - sto ne mora biti nuzno lose, ako postoji koordinacija, strategija, plan i resursi. ovde toga naravno nema. 

medjutim, osnovni motiv je svaljivanje krivice na nekoga, ako dodje do stvaranja zarista, a da to ne bude ministarstvo. cela mudrost.

 

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Arkadija said:

Zamišljam vrlo realan scenario u našim razredima, gde lokalni dripac i "najjača" faca u razredu , redom prilaze manje bitnoj deci i izgovaraju otprilike ove reči: " šta je, pederu, nosiš masku, pičko, jel ti to mama dala da nosiš masku", onda kida masku sa lica dotičnom detetu i baca je na pod i gazi.

 

I iskašlje mu se teatralno u facu na kraju.

Link to comment
2 hours ago, maharaja said:

Nerado iznosim bilo šta rl ali ajde. Pre par meseci sam regrutovan od strane jedne kanadske provincije da se pravi plan za jesen. Od tad se ne bavim akademijom već samo školom. Ja sam konkretno u timu za rupe u učenju dece koja treba da upisuju fakultete u narednih godinu do dve. Dakle razredi 11 i 12.

Posle svega što smo analizirali, uz novce koje Srbija ne može da zamisli, zaključak je da se mora vraćati u školu hitno. Za par meseci su nejednakosti užasno porasle. Gubimo decu svih uzrasta a najviše decu koja nemaju privilegiju da im roditelji imaju stabilna primanja, viši stepen obrazovanja, bolje stambene uslove, tehnologiju i sl. I svi smo glasali za vraćanje u septembru. To je konačno odlučeno prošle sedmice.

Razlike su sad u modalitetima. Ja sam u grupi koja je zahtevala da škole koje imaju fizički prostor moraju po uredbi da zaposle nove nastavnike da se broj dece smanji na ispod 20 po učionici. Sad je uglavnom između 23 i 28. Nije prošlo jer za to ne daju novce. Druge stvari jesu.

Ne mora Srbija da izmišlja toplu vodu. Deca da se vrate u školu, nema menjanja učionica ni u kom razredu, nema mešanja razreda tokom odmora i ručka, obavezno nošenje maski, obavezno prskanje ruku između svakog časa, nema nastave fizičkog do daljnjeg. Još Srbija uglavnom ima dve smene što je dobro.

Što se nejednakosti tiče i dece koja gube odsustvom iz škole, mogu samo da zamislim šta bi se otkrilo u Srbiji kad bi radili istraživanja van beograda i novog sada. A i tu bi bilo svašta. A ne gube samo deca, gube i roditelji i celo društvo

 

Skola je neophodna, ali dobar sistem mogu da uspostave samo autoritarni sistemi tipa Kina, Singapur, Juzna Koreja, Japan.

Dakle, ja sam pre za hibridan sistem. Malo internet, a dva put sedmicno u skolu na konsultacije, pola razreda. Za decu na selu, poslati seoske ucitelje da vrse rotirajuce posete, kao nekad lekari.

Za tako nesto treba, naravno, veci broj nastavnika.

Stoga, odmah na praksu studente Uciteljskog fakulteta i druge volontere.

 

Sad, to je jako komplikovano u neorganizovanim drzavama bez para i sa mnogo rastrkane siromasne dece, kao Ekvador u kome zivim. Citao sam clanke koji citiraju Svetsku banku da se u skolu mora ici. Ta deca sa sela, bez interneta i bez nastave su cao, i to ce pogorsati nejednakost i unistiti socijalnu koheziju.

Link to comment
4 hours ago, Haralampije said:

159 na respiratoru

 

jel ima neko približan podatak koliko ljudi u mirnodopskim uslovima je na respiratorima? 

 

I kada kažu respiratori da li se to misli na ukupan broj zauzetih ili samo kovid bolesnici 

Link to comment

Uhhh
Sutra idem u posetu /rođendan klincima (biće sedenje u parku) i iz ranije priče ja kapiram da on nema pojma šta će i kako će sa decom (dvoje, niži razredi) i vidim da je već sad prilično očajan...
Biće sranja, ozbiljnog...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
6 minutes ago, Fakundo Sava said:

 

jel ima neko približan podatak koliko ljudi u mirnodopskim uslovima je na respiratorima? 

 

I kada kažu respiratori da li se to misli na ukupan broj zauzetih ili samo kovid bolesnici 

 

Misle samo na kovid.

 

 

Link to comment
8 minutes ago, Fakundo Sava said:

 

jel ima neko približan podatak koliko ljudi u mirnodopskim uslovima je na respiratorima? 

 

I kada kažu respiratori da li se to misli na ukupan broj zauzetih ili samo kovid bolesnici 

 

pa kad daju izvestaj o covidu misle na covid bolesnike na respiratorima

evo ti podatak za jednu regionalnu bolnicu, imali smo 2 respiratora (ugl. nekoriscena jer se u pre covid doba ljudi slali u kcv kad zaglave da su za respirator) a sad 14 i svi su non stop zauzeti covid bolesnicima

kaze danas drugarica koja je anestezilog da isto imaju bolesnika, kolko otpuste toliko dodju i svi respiratori zauzeti

 

uopste ne znam kad ce krenuti opadanje jer ovaj rezim mera ocigledno nije dovoljan, tj ne sprovodi se dobro jer spustanje ide jako slabo il nikako

  • +1 2
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...