Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Ne znam kako je u vecim gradovima, no kod nas u Jagodini su baste kafana/kafica uglavnom pune. Ljudi na ulici vecinom nose maske, ovi po bastama naravno ne. Gde god stanes, mogu se cuti razne teorije zavere. Od toga da je ovo izmisljotina (uprkos svemu), do toga da je virus namerno pusten u cilju smanjenja svetske populacije. Devedesete all over again.:dry:

Link to comment
16 minutes ago, renne said:

Ovo sad dovode na KZN one koje navataju ispred zgrade lasom

Mučenica iz Vinče ko da je kampanjski spremala ispit za 7 dana pa je pustili na KZN.

Al dobro, mora postavljenje direktorke da se odradi...

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Miljenko said:

Ne znam kako je u vecim gradovima...

Gore... :D

 

Gledam, pre par dana, u najstrozem centru Zemuna, doduse basta kafica, ali deciji rodjendan, spojeni stolovi, ljudi prirodno jedan neposredno uz drugog, vrucina, cestitanja sa sve grljenjem i cmakanjem, takozvani zabavljaci bez maski koje bacakaju decu...

Link to comment

po kafanama odavno prestala da idem, samo u markete i prodavnice

svuda se ulazi sa maskom, u manje radnje samo po jedan, u apoteke koliko ima šaltera toliko unutra i kupaca, tako i u bankama

 

jutros bila u lidlu, baš svi sa maskama, raznoraznim doduše

od n95 do nekih improvizacija

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Sustina srpskog/balkanskog coveka nije nimalo bila protiv svojevremene borbe sa sve pratecim ogranicenjima protiv epidemije velikih boginja negde tamo pocetkom 70-ih.

Bez totalitarne presije, srpski/balkanski covek sa sve svojim beogradskim varijetetom stajao je uredno u redovima za masovno vakcinisanje, uredno mahao zutim knjizicama pokazivanim na zahtev nadleznih organa...

Naravno da je vlast, k'o svaka vlast pomalo muljala i naravno da se - kao i uvek - na kraju ispostavilo da je to u krajnjoj liniji radila na svoju stetu, ali se tokom cele frke osecalo, znalo, da iza svega stoji neka, kakva-takva Drzava koja zna sta hoce i koja se upela da to sprovede kako bog i struka zapovedaju.

 

 

 

 

Neuporedivi slučajevi, to 1970-tih se rešavalo jednopotezno, vakcinacijom, a sad treba ubediti ljude da trpe bar 1 godinu bez socijalnih kontakata dok ne stigne vakcina. To ne može golom silom, jer bismo se na radost korone19 pretvorili u državu sa barikadama u svakoj ulici. Mislim, ja kao ekstremni introvert mogao bih 200 godina :) da poštujem epidemiološke mere, ali znam da za većinu "unervoženih" ljudi mora neki psihološki koktel ubeđivanja, lepih reči i minimum prinude. Idealan građanin bi bio onaj koji poštuje mere, a pri tome ne odlazi u kovid ambulantu bez simptoma , i ne odlazi u ne-kovid ambulantu sa simptomima (tzv. "brižni" građanin, koji "brine" da sebe ne zarazi, a za ostale: boli ga ...)  ali takvog idealnog građanina nema... Tako dug period pod tenzijom, pri čemu se ljudi ponašaju kao nezrela i razmažena deca i besne sve više, a to sve se odužava na 1 godinu - evo nek neki sociolog ili psiholog, kaže, da li bi represija smirila ili eksplodirala zemlju. Meni liči na ovo drugo.

Link to comment

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/249271/Novosadjanin-onlajn-dobio-negativan-test-na-koronu-a-dan-kasnije-obavesten-da-je-pozitivan.html

 

Quote

Novosađanin Darko A. nalazi se u neobičnoj, ali opasnoj situaciji - na portalu e-zdravlje dobio je negativan, a u Institutu za javno zdravlje Vojvodine pozitivan nalaz na virus korona, nakon čega je saznao da je na portalu objavljena verzija u kojoj je načinjena greška.

 

što bi se reklo, to je kršina od baze koju smo mi sklepali za par sati, ali baš niko, ni najbogatije države sveta i evrope nemaju tako dobru bazu, mi smo ponosni na tu bazu!

  • Haha 1
Link to comment
7 hours ago, namenski said:

Ej, 'ajde pametan si covek, dakle da se ne lazemo: epidemiologija se svodi, pored statistike, na prisilu, ili, ukratko - 'na ljutu ranu, ljuta trava', ili kako ono vec bese...

Dakle, u slucaju Konove idejetm koju pominjes radi se o tome da jedan epidemiolog, clan glavnog i odgovornog drzavnog tela, pa ma se radilo i o vucicevoj kao bajagi drzavi ne moze i nema prava da lansira probne balone ideje: moze i sme jedino da ih predlozi tamo gde treba, da se razmotre, odbace ili prihvate i - pocnu da primenjuju ukoliko budu prihvacene.

Ostro, bez izuzetka.

I - tu si u pravu: u ovoj tacki dolazimo na vucicevu i ne samo vucicevu drzavu i ne samo efikasnost nego i politikansko odmeravanje hoce li se narodutm mera svideti ili nece...

Ovako, lansirati ideju, pa cekati i merkati nekoliko dana da se izvrsi politicka procena - ode sve, kao sto i ide u 3 lepe...

 

Ne tako davno moglo je da ti se dogodi tokom pesackog skitanja po Srbiji da te na ulazu i neko zabaceno planinsko selo saceka dezurni poljoprivredni proizvodjac i zamolitm da budes ljubazan i zamocis ruke i noge u korito sa dezinfekcionom tekucinom: radilo se, naravno, o podrucjima ugrozenim slinavkom, a rizikovao si ozbiljne batine ako odbijes zamakanje.

Ljudske zajednice se brane od posasti, чуме, mukom i skupo placenim iskustvom na poprilicno zajebane nacine: u srpskim palankama se jos mogu cuti price o tretmanu pokojnika umrlih od kolere tokom WW1 i dovezenih na sahranu u rodno mesto, vredi to potraziti, sigurno ima negde i pisanih tragova.

 

Sve u svemu, hocu da kazem, vreme je, mozda zadni cas za primenu nekih od osnovnih pretpostavki na kojima pociva drzava kao organizovana ljudska zajednica, pretpostavki koje drzavu ne svode na saltere, policije, vojske, kamione, avione, specijalce i ostale gluposti: na sredstvo kojim se kosnica/mravinjak zajednica brani od opste, zajednicke opasnosti: dakle na primenu sile zarad opsteg dobra.

I tu smo, kao civilizacija, mislim na takozvanu zapadnu, omanuli, skoro bez izuzetka: em zateceni spustenih gaca, em dozvolili spinovanje i politicarenje da ne kazem sibicarenje u najgorem smislu, sa sve, recimo, predsednikom najmocnije drzave sveta koji propisuje lekove, 'oce masku, nece masku i da na nabrajam dalje.

Omanuli smo i na tumacenju demokratije, mozda cak toliko da smo doveli u pitanje samu njenu sustinu, barem ukoliko se radi o klasicnoj predstavnickoj, parlamentarnoj demokratiji: od kako je sveta i veka, a od antickih demokratija poput grcke ili rimske, demokratije su se kada je frka okretale cvrstoj ruci, poverevale privremeno vlast pojedincu ili telu dajuci mu neogranicena ovlascenja, da bismo danas doziveli paradoks da se epidemiji boljetm suprotstavljaju takozvane autoritarne drzave od razvijenih i uhodanih demokratija koje su gubile vreme na rasprave da li je, recimo, maska OK ili nije i hocemo li i koliko da sankcionisemo one koji ne postuju dogovortm...

I to u situacijama u kojima bi - a to i ovde u Srbiji vidjamo svaki dan - bahatu spodobu koja u samouslugu ulazi bez maske trebalo u najmanju ruku bejzbol palicom na licu mesta, ako vec nemamo mogucnosti malog debelog iz Severne Koreje da to resimo metkom u potiljak.

Pritom smo, BTW, na vecitu bruku i sramotu, u 21. veku spali na baratanje pojmovima poput 'imunitet krda' ili kako ono vec bese...

Nisam pesimista po prirodi sto bi se reklo, ali bice da je, kada je Srbija u pitanju, vreme za debelu drzavnu prisilu: sva je prilika da se epidemija izmice kontroli, da sistem puca: da li ogranicenje kretanja, mislim na pojedina podrucja i saobracajne veze izmedju njih, da li vec nesto drugo cime klasicna i isprobana epidemiologija barataju provereno, da li sve to zajedno - ne znam.

Znam samo da danima srecem ljude, posmatram ih, koji zive po rezonu 'OK korona, ali nece valjda bas mene' i to u zemlji Srbiji u kojoj ma i samo jedna voznja gradskim saobracajem znaci stavljanje glave u torbu...

 

Vucic na stranu...

 

Link to comment
4 hours ago, James Marshall said:

Zato vjerovatno Dua Lipa zna ko je DKT i neće spavati noćima što ju je ova ponizila u Hit Tvitu

jel je mizogino ponizila ili struchno, bash me zanima. sirota zenica dkt :cry:

 

4 hours ago, Apollo Creed said:

 

Dua Lepa,dozvoli.:covid19:

:rolf:

 

4 hours ago, Shitgenstein said:

@Caligula zato što je Vučić, baš kao i Sloba, kalibrisan na vladanje u uslovima nestabilnosti i opšteg haosa. Na takvom tlu on cveta. Odluke koje bi dovele do veće stabilnosti ili razuma njemu ne odgovaraju kao takve, ne verujem da bi se mogao snaći čak ni kad bi hteo.

otprilike. i ovo partibrejkerovo. to nam je to.

 

 

 

edip@pt. ko je bio iz vinche? i zashto?

Edited by gospa buba
Link to comment
2 hours ago, namenski said:

...

Ali se samo bojim da je, kao i sve ostalo u ovoj zemlji, i takozvana struka otisla u 3 lepe.

Ispostavilo se, bojim se, bas kao i u slucaju opozicije, da Srbija danas bukvalno nema strucnog kadra najviseg nivoa, kadrog, sposobnog i spremnog da istupi sa predlogom Strategije za borbu protiv epidemije (ako, bojim se, vec nije kasno), spremnog da preuzme odgovornost nasuprot politici.

SKoro da je pateticna brojka od cirka 2,500 lekara koji su poptpisali peticiju: ostalih 2,500 ce da ih, na liniji vlasti proganjaju, isteruju sa posla, zagorcavaju im zivot na sve moguce nacine, dok cemo da se mislimo koliko ih je u ostatku zbira do onih 35,000 koliko kazu da ih u Srbiji ima - glasalo za vucica ili dacica...

Sve u svemu, bojim se da smo ostavljeni sami sebi, mnostvu (dez)informacija na takozvanim drustvenim mrezama, jalovim raspravama o tome koju masku izabrati i kako ih odrzavati sa sve onim cuvenom srpskom panacejom poznatom kao 'nece valjda mene'...

A o vucicu i krdu koje ga okruzuje ne vredi trositi reci: bojim se, daleko bilo, da bi ovde u slucaju takozvanog italijanskog scenarija morali da intervenisu neki medicinski plavi slemovi, neki unprofori ili kako se to vec zvalo, jer se konci, a to je svakim danom sve ociglednije, polako gube jedan za drugim, svim pricama o pikovima koji samo sto nisu...

Ovo boldovano je ključ - nemamo hrabrosti da se suprotstavimo.

Za stručnost ne znam da li bih se složio, čak i ovako nikakvi smo po pitanju preminulih (makar stvarne brojke bile 3 puta veće) prošli neuporedivo bolje od Holandije i Belgije, kolevki EU. Nismo imali prazne rafove, kakva takva pomoć je obezbeđena privredi, postojali su neki protokoli oko testiranja, izolacije, karantina...

Ali onda se on smorio i rešio da se malo igra izbora, a niko nije smeo da se pobuni.

Link to comment

@Namenski, da nastavim:

 

Prvo - dobro nam se vratio, Namenski

 

Drugo, pričamo o istom konceptu, za koji se ja zalažem od početka. Prisila, ali ne takva da se komunalci i kljunovi vozaju po gradu i pišu kazne za parkiranje i kašnjenje u policijski sat, nego da prave red ispred marketa, apoteka, autobuskih stanica, banaka i sprovode propise o maskama.

 

Prvi pik korone je baš bio po njihovoj meri; građani u karantin po 60 sati, a vlasti češkaju organ i dramosere po KZŠ. Skoro da im je uspelo.

U drugoj turi, malo da se menjamo: mi malo na posao, a vlast da nam osigura bezbedno obavljanje istog. Neka malo pomere dupeta.

  • +1 4
Link to comment
45 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Neuporedivi slučajevi, to 1970-tih se rešavalo jednopotezno, vakcinacijom, a sad treba ubediti ljude da trpe bar 1 godinu bez socijalnih kontakata dok ne stigne vakcina. To ne može golom silom, jer bismo se na radost korone19 pretvorili u državu sa barikadama u svakoj ulici. Mislim, ja kao ekstremni introvert mogao bih 200 godina :) da poštujem epidemiološke mere, ali znam da za većinu "unervoženih" ljudi mora neki psihološki koktel ubeđivanja, lepih reči i minimum prinude. Idealan građanin bi bio onaj koji poštuje mere, a pri tome ne odlazi u kovid ambulantu bez simptoma , i ne odlazi u ne-kovid ambulantu sa simptomima (tzv. "brižni" građanin, koji "brine" da sebe ne zarazi, a za ostale: boli ga ...)  ali takvog idealnog građanina nema... Tako dug period pod tenzijom, pri čemu se ljudi ponašaju kao nezrela i razmažena deca i besne sve više, a to sve se odužava na 1 godinu - evo nek neki sociolog ili psiholog, kaže, da li bi represija smirila ili eksplodirala zemlju. Meni liči na ovo drugo.

Ja epidemije nisam uporedjivao medicinski, tehnicki, naravno da su delom neuporedive, mada tesko da su se promenili osnovni epidemioloski principi: sustina je u poverenju, svesti narodatm da negde postoji neko ko zna sta radi i ko ima sredstva i (politicku) volju da ih primeni.

Da postoji nekakav plan, jer je bolje imati nekakav, ma i los plan, nego - nikakav.

Po tvome, pomalo cu da preteram, ispada da je jos ponajbolje polako mrijuckamo, iz dana u dan brojimo i licitiramo slucajevima obolelih, obradujemo se kada isti padne ispod, recimo 50 dnevno, i?

Cekamo da nekoj nadobudnoj SNS spodobi padne na pamet da opet proklamuje pobedu.

Do sledece prilike, jer ko ti kaze da se radi o samo 1 godini kada je Korona u pitanju?

Sustina je u tome da ne postoji niti ima ko da je napravi strategija, dugorocna postupanja, pa i - posto vidim da na tome insistiras - ponasanja tokom epidemije i sredstava kojima bi se ista sprovodila.

Gresis u jos jednom: ne bi Korona bila ta koja bi se radovala barikadama u svakoj ulici: radovao bi se neko drugi, a svi znamo i ko...:sleep:

Konacno, samo primera radi: ova nazovi drzava mogla je - umesto onih pisljivih 100 evra, na primer - da preporuci i standardizuje jedan jedini tip - maske.

Sa sve strucnim uputstvom kako ih koristiti, odrzavati...

I da ih besplatno ucini dostupnim svakom gradjaninu.

Mogla je do sada, cak i ovakva kakva je - proizvede.

Umesto ispraznih konferencija za stampu i ponavljanja fraza koje ama bas nikome nista ne znace niti im iko veruje.

Link to comment

Nevezano za srpska 5Glupiranja i nasu nesposobnu vlast, skoro ceo zapadni svet ima problem da svom praznim frazama razmazenom i sludjenom stanovnistvu objasni kako decenije ubedjivanja da su slobodni da rade sta hoce i da nikakva drzava nema pravo da im se mesa u zivot bas i ne vaze onda kad zdrav razum treba da ti govori da je epidemija takav kontekst u kojem moras da budes solidaran da bi izasao na zelenu granu. Sad placamo dividende nesposobnosti da razumemo nesto sto teorija drustva zna odavno, da je i sloboda ogranicen pojam. Nije to nista ni nerazumljivo ni strasno, ne mogu svi ljudi da se odjednom presaltaju u nacin razmisljanja s kojim se mnogi od njih nisu suocavali od rodjenja. Strasno je sto u velikom broju demokratskih, narocito hibridno-demokratskih drzava, izvrsna vlast nije dobro promislila kako ce porukom koju salje gradjanima u vreme epidemije da premosti ili makar ublazi taj problem. Od tih poruka je, cini mi se, dosta zavisila disciplina gradjana i svest o njenoj neophodnosti.

 

Srpska vlast je samo jos jednom pokazala ono sto smo svi znali jos pre nego sto je epidemija pocela, da je nesposobna, da ima pogresne prioritete, da ne ume da se bavi nicim osim licnim i politickim marketingom i da je, u sustini, zabole za bilo koga osim za njih same i da joj je zbog toga jedini interes koji prepoznaju njihov. Iskreno ne razumem cudjenje svakom bogovetnom svinjarijom koju su napravili od pocetka epidemije, ono sto bi bilo za cudjenje je da su pokazali nesto drugacije od onog za sta smo svi znali da ce pokazati.

  • +1 1
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...