Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Inače, kad smo so kod davanja prognoza, ima i nekih koji su davali prognoze koje su se obistinile. Evo šta je Radovanović pričao polovinom aprila:

 

Quote

Vrlo je verovatno da će doći do drugog talasa epidemije koronavirusa, a mere se moraju ukidati postepeno uz savete struke, izjavio je za TVCG epidemiolog Zoran Radovanović, naglasivši da, zahvaljujući merama koje su države uvele, opada mogućnost da se virus prenosi sa čoveka na čoveka.

"Te mere daju rezultate u celom regionu i očekuje se da se učestalost virusa smanjuje", rekao je Radovanović, izražavajući bojazan da vakcina ne može biti u upotrebi za manje od godinu.

Da će sunce i visoke temperature stati na put virusu, bilo bi, smatra epidemiolog, zaključivanje po analogiji.

"Infekcije disajnih puteva, tokom leta praktično nestaju. To pravilo ne mora da važi za nove bolesti. SARS, najbliži rođak Kovida-19, 2013. godine harao je sve do jula. Dakle, može da se razvuče i u letnjem periodu", upozorio je Radovanović.

On smatra razumnim očekivati da će učestalost kovida-19 tokom leta biti na najnižem nivou, a da bi drugi talas usledio u poznu jesen.

"Ako bismo mi sada naglo olabavili mere onda bi već u junu mogao da usledi drugi talas", upozorio je Radovanović, ocenivši da je upravo zbog toga je važno da se poštuju saveti struke i da se mere popuštaju postepeno.

 

http://rs.n1info.com/Vesti/a591355/Radovanovic-Vrlo-verovatno-da-ce-biti-i-drugog-talasa-epidemije-koronavirusa.html

  • +1 6
Link to comment
 
Pa da je ekipa vrlih strucnjaka iz kriznog staba rekla  do sad ukupno tri recenice iz svog naucnog polja ne bi niko nista pitao penzionerku Anu Gligic.
Indolentni glupanderi koji kad bi pratili tri tviter naloga nekih stranih strucnjaka ne bi toliko lupetali. Ali ni za citanje tvitera sa razumijevanjem nemaju kapacitet. 
Pa jbga, plus mediji, kad zaskoče nekog, ne puštaju...
Onda to malo utiče i na osobu koja daje ocene i tako.
Još ti kao urednik pošalješ novinarku koja blene u nju otvorenih usta i ne pada joj na pamet da nešto "čačne", nego samo u glavi:
Ovo će svi da gledaju, ovo će svi da gledaju...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
1 hour ago, omiljeni said:

Nismo mi otvorili prevremeno, nego je kod nas problem nastao jer su moroni ubeđivali narod da je virus stvar prošlosti, da nema drugog talasa, da je virus oslabio, da nije ni strašno ako se neko prokuži jer bolje sad nego na jesen/zimu. Svesno i planski su ubeđivali ljude da je vreme za derbi, za tenis, za uobičajen život ...

 

Mislim da je ovo kljucno.

Nisu ljudi nedisciplinovani (ne vise nego bilo gde na svetu, pogledajte VB pobogu, ili SAD) nego im je receno da je epidemija prosla.

Jadni lekari i jadni svi ti koji su se razboleli zbog ovoga, to mi je jedino na pameti.

  • +1 1
Link to comment

ne da je proshla, nego da smo je spektakularno istrebili, zahvaljujuci aleksandru vuchicu. i sad to nekom treba da pali lampice, da li je to realno. prvi u svetu.

sent from bubamoto

  • +1 1
Link to comment

On je objasnio da je jedan od razloga za opuštanje i ponovni porast obolelih tzv. Apsurd uspeha.

"Apsurd uspeha podrazumeva da većina nas nije imala rođaka ili poznanika koji je oboleo ili umro od kovida, nisu ljudi uplašeni sirenma noću i zato nemaju razvijen strah zbog kojeg bi se dodatno čuvali", rekao je Gojković.

 

:violin:

Link to comment

https://pescanik.net/put-dug-cetiri-meseca/

 

Quote

Za kraj, pitanje upućujem Republičkom štabu za vanredne situacije: kada ćete proglasiti vanrednu situaciju na teritoriji čitave zemlje, u skladu sa zakonom? To je potrebno učiniti kada je epidemija zahvatila najmanje dve jedinice lokalne samouprave, a procena je takva da će se opasnost ili njene posledice širiti i da će biti potrebno angažovati sve kapacitete Republike Srbije za sprečavanje, otklanjanje, odnosno ublažavanje posledica opasnosti.4

 

Link to comment

I 13. grad/opština danas proglašava vanrednu situaciju:

 

Quote

Gradonačelnik Užica Tihomir Petković potvrdio je da će danas u gradu biti uvedena vanredna situacija.

novosti.rs/vesti/srbija.73.html:874598-Vanredna-situacija-od-danas-i-u-Uzicu

Link to comment
Quote

 

Doktor Ćatović: Epidemiološka situacija u Sjenici je bliska katastrofi

 

Doktor Fuad Ćatović, zamenik direktora Doma zdravlja u Sjenici, rekao je da je epidemiloška situacija u toj pešterskoj varoši "bliska katastrofi".

 

Ćatović je za Direktno.rs naveo da u tamošnjoj kovid ambulanti svaki dan pregledaju oko 220 pacijenata sa simptomima kovida 19.

 

"Pacijente sa težom kliničkom slikom upućujemo u veće zdravstvene centre kao što su Novi Pazar, Užice, Prijepolje, Nova Varoš, a one sa srednjom kliničkom slikom hospitalizujemo u našoj bolnici. Sada je kod nas smešteno 37 pacijenata sa srednje-teškom kliničkom slikom", rekao je dr Ćatović.

 

On je ocenio da se na kućnom lečenju nalazi više od hiljadu Sjeničana.

 

"Više od hiljadu ljudi je na kućnom lečenju. Mi testiramo PCR metodom samo one sa težom kliničkom slikom i u ovom trenutku zvanično pozitivnih je 57 pacijenata, mada očekujemo rezultate velikog broja testova", objasnio je doktor.

 

Ćatović kaže da se do pre neki dan u kovid ambulanti testiralo samo po pet pacijenata jer nije bilo PCR testova. 

 

"Mnogo obolelih pacijenata nije testirano. Tek od ove nedelje PCR testovi su počeli intenzivnije da stižu iz Užica. U četvrtak smo testirali 20, u petak devet, u subotu osam i u nedelju osam, i urađeno je 20 PCR testova za medicinske radnike. Dakle za poslednja četiri dana smo pregledali više od 500 obolelih od kovida 19, a testirali smo njih 40", rekao je on. 

 

Ćatović je naglasio da je u poslednjih desetak dana preminulo 20 Sjeničana koji su imali simptome kovida 19.

 

"Najblaže rečeno, situacija u Sjenici je bliska katastrofi. Samo u subotu smo imali 11 sahrana, mada nisu svi preminuli bili inficirani. Narod je u panici. Početkom prethodne nedelje smo u kovid ambulanti imali 34 pregleda dnevno, da bi u nedelji za nama taj prosek iznosio čak 180-220 pacijenata dnevno", naveo je doktor. 

 

On je istakao da struka u ovom trenutku nema kontrolu nad epidemijom u Sjenici.

 

"Među obolelima je sve više mladih osoba bez komorbiditeta. I što je najgore mi u ovom drugom piku prvog talasa ne možemo da uđemo u trag infekciji, tako da nemamo nikakvu kontrolu nad širenjem epidemije u Sjenici.

Nadamo se da će se stanje ubrzo stabilizovati, ali činjenica je da nismo bili pripremljeni za ovakav nagli i žestoki udar epidemije kovida 19", rekao je Ćatović za Direktno.rs. 

 

Istakao je da u Sjenici imaju i veliki problem zbog manjka zdravstvenog kadra. 

 

"Mnogo zdravstvenih radnika je inficirano. Hospitalizovano je četvoro, a nalaze u ovom trenutku čeka njih 11. Na kućnom lečenju se nalazi šest medicinara, a u kućnoj izolaciji je još 19 medicinskih radnika, tako da je van stroja oko 40 zdravstvenih radnika", naveo je dr Ćatović i dodao da je u potpunom kolapsu interno odeljenje Doma zdravlja jer je četvoro internista inficirano.

 

http://rs.n1info.com/Vesti/a616864/Doktor-Catovic-Epidemioloska-situacija-u-Sjenici-je-bliska-katastrofi.html

 

Opština Sjenica po popisu ima 26.000 stanovnika, a sam gradić 14.000.

Edited by vememah
Link to comment
8 minutes ago, vememah said:

I 13. grad/opština danas proglašava vanrednu situaciju:

 

novosti.rs/vesti/srbija.73.html:874598-Vanredna-situacija-od-danas-i-u-Uzicu

tihi nije smeo da se istice dok ne potvrdi bar jos desetak gradova pre njega, makar mu sugradjani i padali po ulicama.

takav je to jedan heroj, strateg i idol mladima.

Link to comment
11 hours ago, gospa buba said:

nezgodno dry.png

 

ja sam i dalje sklona da mislim da batut kao takav nije sam smanjivao. bash me zanima na kom koraku je tachno dolazilo do toga :unsure:

 

krizni shtab je morao da zna, bar neki njegov deo. pukovnik sigurno, snajka sigurno.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

 

 

dobri Polkovnik nije obavezno znao. mozda je znao, mozda mu nisu rekli a mozda je odabrao da ne zna... Snajka je morala da zna jer radi u Batutu

Link to comment

Bilo je prigodno što je uglavnom ona i čitala narodu te lepe brojke.

Ako se zadesi dan da je ona na frizuri, onda ju je menjao Zlatibor. A i to je bilo prigodno.

Link to comment
23 minutes ago, freakns said:

dobri Polkovnik nije obavezno znao. mozda je znao, mozda mu nisu rekli a mozda je odabrao da ne zna... Snajka je morala da zna jer radi u Batutu

bilo koja od tih opcija je za momentalan prestanak igranja u dvorishtu i idenje kuci u coshak :dry:

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...