Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

1 minute ago, Halvard said:

Verovatno će kroz dve nedelje skoro sve opštine u Srbiji proglasiti de facto vanrednu situaciju (zvanično ili donošenjem specijalnih mera kao u Novom Sadu ili Nišu). Naravno, moglo je to odmah da se uradi na nacionalnom nivou, ali zašto bi se ikad išta razumno uradilo. 

 

Ako ništa, čini mi se da se u Beogradu makar malo više nose maske i da nije tolika gužva. I izgleda da se stvarno proverava poštuju li se mere u ugostiteljskim objektima, komunalna stalno obilazi kafić kod moje zgrade, pre neko veče su i rasterali klince koji su se tamo okupili bez maski i socijalne distance™.

 

Na Vračaru je bilo standardno tragično pre tri dana.

 

Sede u prepunim, zatvorenim kafićima, pošto je bila pala neka kiša.

 

Ali Vračar je postao posebna priča.

Link to comment
53 minutes ago, vememah said:

@omiljeni

 

Gde su slični, šta pričaš ti?

 

pričam ti kako jeste

ako je u Pazaru zaraženo npr 100 njih u odnosu na neku mernu jedinicu, u NS je to možda 30 ili 40. Dakle, verovatno imamo manje zaraženih od NP, ali je red veličine isti. Ništa što za par dana ne može skroz da se preokrene. Nije kao u Italiji da imamo Lombardiju i imamo ove na jugu gde skoro ništa.

Da li je npr Vrbas po toj mernoj skali na 70 ili 110, tj da li su bolji ili gori od Pazara? Nije uopšte mnogo bitno u ovom trenutku. Bitno je da je cela Srbija u ogromnom problemu.

 

Pazar je digao dževu, ostatak Srbije ćuti. Jedina baš značajna razlika.

Ok, i njihov upravnik bolnice je verovatno među većim debilima u državi.

ali i toga smo se nagledali i po Beogradu gde možda jesu imali crvene i zelene zone, ali su radnicima branili da nose maske.

 

Ova snimak iz Pazara gde ljudi sede u bašti 20. marta. Meni i dalje promiče značaj tog snimka. Tako je tog dana izgledali i dosta bašti u NS, a verovatno i ostatku Srbije. U tom prvom talasu nije grunulo ni u Pazaru ni u NS, već u Nišu i Vranju i tom dole kraju. Nismo ni tad svi redom skakali po glavama gedžovanaTM i optuživali ih da su isključivi krivci za to što ih je snašlo, ne moramo ni sada turcimaTM.

A taj Bajram, Ramazan ili šta je već bilo je krivac za sve. Kad je to uopšte bilo?  Imam osećaj da se taj događaj već bar mesec dana spominje kao isključivi krivac kad god negde bukne zaraza. Ja bih možda i video neku logiku u toj tvrdnji, ali ramazan nije kriv za izbore, za derbi, za sve ostalo.

 

Link to comment

Mene i dalje svi gledaju kao imbecila jer jedino bakute i ja nosimo maske u prodavnici. Cak i radnice proizvoljno, nekad da, nekad ne.

Nosio sam i krajem maja/pocetkom juna kad se proglasavala pobeda i kraj narodnooslobodilacke borbe, u mnogim pogledima sam procitao tipa 'izvini devojcice, sta radis ti?'

:rolleyes: :isuse:

A evo, vratilo se i u Ki ponovo, kurcili su se po novinama da smo cisti mi, Loznica i mislim Bajina Basta u celoj Srbiji, i to u trenutku kada sam igrom slucaja znao da ima zarazenih koji leze kod nas u bolnici. 

Link to comment
12 minutes ago, omiljeni said:

ako je u Pazaru zaraženo npr 100 njih u odnosu na neku mernu jedinicu, u NS je to možda 30 ili 40.

Kad Novi Sad postane uporediv s Novim Pazarom po broju zaraženih po glavi stanovnika, KCV će biti krcat i voziće ljude drugde ili će oni umirati na ulici čekajući na prijem i gledaćemo snimke slične onima koji su kružili iz Novog Pazara.

Edited by vememah
Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

 

Država to toleriše iz razloga koji daleko prevazilaze zdravstveni sistem. Tu krivu drinu neće ispraviti tri korone niti će je ispraviti bilo koja vlast koja dođe posle SNS (kao što je nisu ispravili ni oni koji su bili na vlasti pre SNS). Pronašli su win-win formulu koja radi i za državnu bandu i za lokalne bande. Ovo što se desilo u bolnici je posledica te formule.

 

Muka je što virus nema tu osobinu da sledi njihovu logiku, hoće malo da prošara i po važnim ministrima, predsednicama nečeg što bi trebalo da bude najvažnije telo u državi, ucenjenim kandidatima za važne funkcije.

Link to comment
Quote

 

BIRN: U kovid bolnicama do 1. juna umrlo 1.080 ljudi, 632 minimalan siguran broj

 

Urednik BIRN-a Milorad Ivanović izjavio je da su, prema podacima iz informacioni sistem COVID-19, koju država vodi o stanju epidemije, od 13. marta do 1. juna umrlo 1.080 ljudi, a da su novinari u izveštaju koji su krajem prošlog meseca objavili "minimalan siguran broj" od 632 preminulih.

 

On je u Utisku nedelje pojasnio da su do broja od 632 preminulih, koji je višestruko veći od zvanično objavljivanih podataka, došli zato što je za njih bilo sigurno da su umrli od posledica COVID-19, a da su za ostale imali nekompletne informacije.

"Ostali su imali jedan test negativan, podaci nisu jasni ili su u međuvremenu izgubljeni", rekao je Ivanović.

Dodaje da su u sistemu prikupljani svi podaci o toku zaraze u koje su kovid-bolnice i ambulante imale obavezu da na dnevnom nivou unose podatke o broju umrlih od komplikacija izazvanih koronavirusom.

On je naveo da za potvrdu podataka zaista nisu pokušali da kontaktiraju premijerku Anu Brnabić, ali da su potvrdu tražili od saradnice iz njenog kabineta koja je, po inoformacijama koje poseduju, bila zadužena za nadgledanje baze, epidemiologa Predraga Kona, ministra zdravlja Zlatibora Lončara, i direktorku Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut", odnosno sve one za koje su mislili da su upoznati sa funkcionisanjem rada baze COVID-19.

Prema njegovim rečima, Kon nije odgovorio na poruku koju su mu uputili, a u zbirne podatke iz državne baze su sigurno imali uvid [iz] "Batuta", Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), Ministarstva zdravlja i Vlada Srbije sat vremena pre objavljivanja podataka na sajtu covid19.rs.

Dodaje da pojedini lekari koji su članovi Kriznog štaba za suzbijanje CVID-19 nisu imali pristup tim podacima.

"Ukoliko nemate prave podatke ne možete donositi ni prave odluke... Šta se u međuvremenu dešavalo sa podacima, ne možemo da znamo. Ti brojevi se iz nekog razloga smanjuju, tačno se može uhvatiti matrica po kojoj se to radi. 'Batut' је svakog dana u 14 časova sastavljao izveštaj za Vladu Srbije na osnovu informacionog sistema", navodi Ivanović.

On je kazao i da većina građana nema informacija šta se dešava, da predstavnici vlasti objavljuju samo demantije na njihovu vest o prikrivanju podataka, zbog čega građani nemaju osnovnu informaciju...

"Znaju ljudi koji su na društvenim mrežama i koji prate nekoliko nezavisnih portala", ocenjuje Ivanović.

 

"Kako se od broja 38 dolazi do broja šest?”


Objašnjavajući šta je istina u broju umrlih koje je objavio BIRN, a koji je izazvao polemike u javnosti, Ivanović je naveo primer 12. aprila.

“Da bi epidemiolozi donosili prave odluke trebalo bi da imaju i prave podatke”, rekao je Ivanović i prikazao grafikon nastao na osnovu baze Informacionog sistema i zvaničnih podataka.

Podaci su ujednačeni i govore o šest, sedam, osam mrtvih preko dana, do 4. aprila podaci koje saopštava vlada i Informacioni sistem su uglavnom slični sa malom razlikom, ali od 4. aprila imamo nagli skok i razliku, kaže on.

“Kriva dostiže vrhunac 12. i 13. aprila kad imamo 23 mrtva od kovida, a nama se zvanično kaže šest”, rekao je Ivanović, navodeći da to piše u bazi kojoj su pristup imali svi članovi Kriznog štaba i ministar zdravlja.

Međutim, kada pogledamo drugi grafikon napravljen na istim tim podacima, da je 1.080 umrlih u kovid bolnicama, opet imamo do 4. aprila gotovo slične podatke, pa dramatičan skok 13. aprila kada imamo 38 mrtvih u kovid bolnicama.

“Informacioni sistem Batuta kaže da je 13. aprila umrlo 38 osoba, a nama se tog dana kaže da je umrlo šest”, objasnio je Ivanović.

On je istakao da ono što grafika pokazuje je da smo više od mesec dana dobijali lažne podatke na osnovu kojih su pravljene neke epidemiološke mere.

“Mi samo tražimo objašnjenje zašto je to urađeno i da nam Krizni štab objasni kako se od broja 38 dolazi do broja šest”, rekao je Ivanović.

 

http://rs.n1info.com/Vesti/a616806/BIRN-632-minimalan-siguran-broj-umrlih-od-korone.html

Edited by vememah
Link to comment

nezgodno dry.png

 

ja sam i dalje sklona da mislim da batut kao takav nije sam smanjivao. bash me zanima na kom koraku je tachno dolazilo do toga :unsure:

 

krizni shtab je morao da zna, bar neki njegov deo. pukovnik sigurno, snajka sigurno.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

 

 

Link to comment

eto možda objašnjenja zašto ludi nestor insistira da virus umire, virus gasi se, ako je imao uvid u te podatke batuta i ako su ovi u zadnjih 10 dana tačni, mnogo je bolja situacija nego u aprilu

- i da šta je sa podacima za jun, jesu li ih blokirali :happy:

Link to comment

https://nova.rs/drustvo/u-sumadijskom-okrugu-jos-117-novozarazenih-u-kragujevcu-99/

 

Quote

Za 24 sata, u Šumadijskom okrugu, od obrađenih 296 uzoraka, pozitivnih je 117, od čega je samo u Kragujevcu zabeleženo 99 novozaraženih virusom korona, najnoviji su podaci Instituta za javno zdravlje Kragujevac.

 

:ph34r:

 

Kako ono beše, 82% zaraženih je u Beogradu, žarište je i u Novom Pazaru, u Vranju nepovoljno ali stabilno, u ostatku cvetaju ruže? 

Link to comment
12 minutes ago, gone fishing said:

eto možda objašnjenja zašto ludi nestor insistira da virus umire, virus gasi se, ako je imao uvid u te podatke batuta i ako su ovi u zadnjih 10 dana tačni, mnogo je bolja situacija nego u aprilu

Ma bolja je 100x.

 

Jutros:

Quote

Zemunska bolnica primila 175 pacijenata za dan

Večeras:

Quote

Direktor Kliničko-bolničkog centra Zemun Dragoš Stojanović kazao je da trenutno u toj ustanovi ima 350 pacijenata, da se očekuje prijem još najmanje tridesetak pacijenata u sledećih sat ili dva

 

Edited by vememah
Link to comment

Cekajte, ako je oko hiljadu ljudi umrlo u covid bolnicama a smrtnost od virusa je 0,8 - 1,2% to bi znacilo da je oko 100.000 ljudi vec bilo zarazeno? 

Link to comment
20 minutes ago, gospa buba said:

nezgodno dry.png

 

ja sam i dalje sklona da mislim da batut kao takav nije sam smanjivao. bash me zanima na kom koraku je tachno dolazilo do toga :unsure:

 

krizni shtab je morao da zna, bar neki njegov deo. pukovnik sigurno, snajka sigurno.

 

sent from bubamoto

 

 

Batut je u 14h slao izveštaje u Vladu sa realnim brojevima, a u 15h čitao nama ove lepe brojeve

Znala je i Vlada, znao je Batut, ako mene pitaš.

Ko je određivao koliki će biti ti lepi brojevi i šta su tu radili Konara, DKT, Srđa i ostali...čuće se. Možda u memoarima 2063 a možda i ranije.

Link to comment
5 minutes ago, Tsai said:

Cekajte, ako je oko hiljadu ljudi umrlo u covid bolnicama a smrtnost od virusa je 0,8 - 1,2% to bi znacilo da je oko 100.000 ljudi vec bilo zarazeno? 

Mislim da je ovo i dalje jako teško utvrditi,ko god i kako god istraživao.

Link to comment
8 minutes ago, omiljeni said:

 

Batut je u 14h slao izveštaje u Vladu sa realnim brojevima, a u 15h čitao nama ove lepe brojeve

Znala je i Vlada, znao je Batut, ako mene pitaš.

Ko je određivao koliki će biti ti lepi brojevi i šta su tu radili Konara, DKT, Srđa i ostali...čuće se. Možda u memoarima 2063 a možda i ranije.

taj me zanima, junachka olovchica :dry:

 

zemun se puni jer se pola bataje razbolelo usled nekih pojachanih drushtvenih aktivnosti, reche mi neko vecheras da ce stampedo biti na zemun,

 

zanima me mentalna putanja random lika od ovo nije nishta zezanje zurka, do kampovanja u zemunskom parku jer frka :dry:

 

 

danas slusham prichu o sunarodniku, koji je izdaleka doshao da donese donacije hronichnim bolesnicima, otishao im na gajbe, grlili se ljubili se sve do pola tri, zdravo bolesno mlado staro, slikali napunili fejs lepim provodom. ishao i po utakmicama i kafanama, nece valjda kod kuce da sedi. ljudi su izgleda bash budale :sad:

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...