Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Just now, Milošica said:

Jebiga nećemo u krajnjost.Nestorović jeste izvrstan pulmolog,na stranu što je cela njegova uloga u ovoj Korona priči sramotna.

ja nisam ni rekla da je neizvrstan pulmolog.

 

i onaj frulash shto odvede djecu umore odlichan svirach.

  • Hvala 2
Link to comment
Just now, gospa buba said:

ja nisam ni rekla da je neizvrstan pulmolog.

 

i onaj frulash shto odvede djecu umore odlichan svirach.

Nadovezao sam se na poslednji post na temi.Sa tobom se slažem.

Edited by Milošica
Link to comment

Nije li na ovom forumu neko optuzivao Nestorovica za smrt brata od ujaka od 13,14 godina?

On da je izvrstan u bilo cemu ne bi lupetao tolike gluposti na razne teme.

  • +1 1
Link to comment

nema prepreke da bude statistichki izvrstan u jednoj stvari i apsolutna dileja u 10 drugih.

 

medicinarima i inzenjerima je posebno teshko, i posebno ako imaju taj moment ega razmahan, da prihvate, chak i u tishini najcrnjeg mraka, kad se pokriju jorganom po glavi i nema nikog da im chita misli, da ne samo da mnoge stvari nemaju pojma, nego da ogranichenim metodama koje poznaju ne mogu da objasne vrlo mnogo stvari.

 

pakao.

Link to comment
53 minutes ago, gospa buba said:

odgovorno tvrdim da je nedijagonalno (!) chitanje 6 radova dnevno, 7 dana u nedelji, 2 meseca, pre svega fizichki zajeban poduhvat, sve i da nemash drugog posla

 

Ti si genije ako ovo mozes, u tom tempu ja bih vec treci dan poceo da zaostajem. Eventualno ako su povezani radovi unutar tematskog zbornika ili nesto slicno, mada i to tesko i pod uslovom da ne moram da tragam za tekstovima nego su mi vec na raspolaganju. Nestorovic je prosto lupio cifru odokativno koja mu se ucinila impresivnom, racunajuci da niko nece da se bavi matematikom. Ili ovo sto kazes, informisao se preko abstrakta o cemu se radi i dalje nije citao.

Link to comment

Direktor Kliničkog centra Kragujevac dr Predrag Sazdanović, kaže da će se prvi pravi efekti mera videti za dve nedelje, a navodi i da je klinička slika pacijenata izmenjena, prenosi Tanjug.



„Od lakših oblika koje smo imali u martu sada imamo pacijente sa težom kliničkom slikom. Primetili smo da je povećan broj pacijenata u ambulantama. Juče smo imali veći broj pacijenata nego ikada koje smo primili u istom danu. Više se javljaju Kragujevcani iz regiona Šumadije nego ranijih dana”, istakao je Sazdanović za RTS.

On je naveo i da Klinički centar u Kragujevcu mora da bude spreman da izdrži povećan broj pacijenata koji zahtevaju dijagnostiku i lečenje.

„Mi smo ovako nešto i očekivali i pripremali se za ovakve stvari. Naš klinički centar pokriva šest regiona i u obavezi smo da pružamo pomoć i drugim regionima”, navodi Sazdanović.

Lekari iz Kragujevca su, kaže, prvi pritekli u pomoć kolegama iz Novog Pazara.

Ističe da je ovo kao da imate partiju šaha sa virusom.

„Mi smo još pre deset dana iz ministarstva zdravlja dobili novih 15 respiratora. Pretvorili smo Kliniku za neurologiju u kovid bolnicu, i povećali kapacitete za preko 20 mesta, na preko 240 mesta u ovom trenutku. Sve to skupa je samo priprema za ono što nas očekuje u narednih deset ili 15 dana. Mi smo potpuno spremni, ali sve zavisi od stanovništva. Ako postoji odgovornost prema sebi i zajednici, onda sistem može da izdrži pritiske”, napomenuo je Sazdanović.

Kada je reč o privremenim bolnicama, navodi da očekuje pozitivan odgovor iz Republičkog kriznog štaba.


http://www.politika.rs/sr/clanak/457743/Teza-klinicka-slika-obolelih-u-Kragujevcu
Link to comment
Quote

IZBOR IZ ŠTAMPE

 

Čini se da Srbija više nema kontrolu nad koronom

Mediji na nemačkom pišu o naglom porastu broja novozaraženih korona-virusom u jugoistočnoj Evropi. Da li se radi o drugom talasu ili o zakasnelom vrhuncu prvog? Takođe se iznosi sumnja u zvaničnu statistiku Srbije.

„Srbija je bila na dobrom putu. Početkom godne, dok je Evropa sa zabrinutošću pratila razvoj u Italiji, Španiji i Francuskoj - u Srbiji je bilo mirno.

Delovalo je da je Srbija koronu imala pod kontrolom, koliko god joj je to bilo moguće. Ali, sada se čini da Srbija više ne kontroliše pandemiju, nego da pandemija kontroliše Srbiju", piše Frankfurter algemajne cajtung.

„Po opštem mišljenju, to ima veze sa izborima 21. juna i odlukama vlasti u sedmicama koje su im prethodile. Tokom predizborne kampanje, društveni život u Srbiji bio je otvoren do stepena koji se nije mogao videti gotovo nigde drugde na kontinentu. Iznenađujući vrhunac - ili dno razvoja bilo je odobrenje za održavanje većih sportskih događaja sa publikom.

U međuvremenu su stigli i prvi računi za to što bi se u drugim zemljama moglo nazvati orgijama otvaranja. Događaji u proteklih nekoliko dana pokazuju da je situacija ozbiljna. Međutim, iz ekonomskih razloga, vlada pokušava da izbegne potpuno „zatvaranje" kao u martu i aprilu."

U svakom slučaju, upadljivo je da, prema izveštajima državnih medija u Srbiji, sve deluje pod kontrolom. Međutim, takve procene su u suprotnosti s velikim brojem video zapisa i izveštaja na društvenim mrežama, koji pokazuju potpuno drugačiju sliku: prepune bolnice u kojima ljudi u hodnicima čekaju na pomoć. Ili gužva u Beogradu ispred hitne pomoći kojoj medicinska sestra govori da nema testova, pa da se vrate posle 15. jula", navodi Frankfurter algemajne cajtung.

„Jugoistočna Evropa je na vrhuncu pandemije u Evropi prošla relativno dobro. Da li je to razlog zbog kojeg se pandemija sad vraća punom snagom", pita se Špigl i dodaje kako u celom regionu broj novozaraženih naglo raste „u Srbiji u poređenju s prethodnom sedmicom za 125 odsto, u Bosni i Hercegovini za 75 odsto a u Hrvatskoj čak 232 posto".

Autor navodi kako je zbog toga Austrija pre nekoliko dana uvela stroga ograničenja za sve koji se vraćaju iz Srbije, BiH, Severne Makedonije. Isto važi i za Nemačku koja je, uprkos preporukama Saveta EU, zadržala zabranu ulaska za one koji dolaze iz Srbije.

Za članice EU Hrvatsku i Sloveniju važe druga pravila. Špigl navodi kako hrvatske vlasti ukazuju na to da su svi novi slučajevi zaraze „uvezeni" iz susedstva. „Postoji intenzivni prekogranični saobraćaj među balkanskim susedima, ali ni građani Hrvatske se navodno ne pridržavaju pravila o higijeni".

„Na Balkanu zapravo ne može biti reči o drugom talasu pandemije. Korona-virus jednostavno dolazi sa zakašnjenjem. Vlade su, svesne slabosti svojih zdravstvenih sistema, vrlo rano uvele stroge restrikcije i time broj zaraza dugo držale na vrlo niskom nivou. A onda su vlasti popustile pritisku privrede i građana. Osim toga, u nekim zemljama su održani i izbori", piše Špigl.

„No, kolikogod su restrikcije bile stroge, posebno u Srbiji gde je na snazi čak bio i policijski čas, toliko su nerazumljiva nagla popuštanja", nastavlja Špigl i navodi utakmice u Beogradu s 20.000 navijača ili nesrećni turnir Novaka Đokovića. I pominje i sumnju u zvanične brojke vezane za korona-virus u Srbiji.

U tu zvaničnu statistiku u Srbiji sumnja i južnonemački dnevni list Hajlbroner štime: „Razlika između zvaničnog i stvarnog broja je, kad su u pitanju umrli, najmanje za 600 slučajeva. Broj dnevnih zaraza pre izbora je bio deset puta veći nego zvanični, 300 a ne 30", kaže za Hajlbroner štime novinarka koja je imala uvid u podatke koji nisu za javnost. „Ne znamo zašto postoje te razlike. Znamo samo da postoji neki problem, jer nam na pitanja ne odgovara ni krizni štab ni zdravstvene vlasti. Podaci koje smo objavili su tačni", kaže Marija Ristić za Hajlbroner štime.

I uticajni švacarski portal Nau.ch tematizuje pogoršanje situaicje u jugoistočnoj Evropi te ukazuje na „uvezene" slučajeve zaraze u Švacarskoj koji se povezuju s osobama koje su boravile u Srbiji. I Nau.ch govori o lažiranim podacima u Srbiji. „Primećujemo posebnu koncentraciju zaraze kod onih koji su doputovali iz Srbije", kaže Stefan Kuster iz Saveznog ureda za zdravstvo Švajcarske. Ambasador Srbije u Švajcarskoj Goran Gradić demantuje ove navode: „Situacija u Srbiji je stabilna".

Nemački javni servis ARD na stranicama svog dopisništva za jugoistočnu Evropu sa sedištem u Beču donosi opsežan dosije o stanju u regionu: „Da li se ovde radi o drugom talasu korone ili o vrhuncu prvog talasa? Oko definicija se može raspravljati, no činjenica je da napeta epidemiološka situacija u jugoistočnoj Evropi nije popustila. Naprotiv!", zaključuje se u uvodniku pregleda stanja u ovom delu Evrope.

Razloge za ovakav razvoj situacije ARD navodi na primeru BiH: „Svuda se može videti zašto se zaraza širi: u kafićima, restoranima, radnjama i u javnom prevozu mnogi ne nose zaštitne maske a ni pravila o razmaku se niko ne drži".

Što se tiče Hrvatske, ARD navodi kako je kontrola korone poslednjih sedmica žrtvovana zbog politike i turizma. „Hrvatska je jedna od zemalja koje su brzo i efikasno reagovale na pandemiju. Ali, od pre nedelju dana Hrvatska spada među pet EU zemalja (uz Švedsku, Poljsku, Francusku i Španiju) s najvećim brojem novozaraženih na 100.000 stanovnika", piše ARD i zaključuje: „Ovo sigurno nije baš dobra reklama za turističku zemlju Hrvatsku i sigurno jedan od razloga zbog kojeg turisti ne dolaze".

 


https://www.dw.com/sr/čini-se-da-srbija-više-nema-kontrolu-nad-koronom/a-54058785

Edited by vememah
Link to comment
49 minutes ago, Paul Gompitz said:

Samo sto inzenjeri ne razmahuju ego po medijima i ne uticu na umiranje nekog naroda.

id dipends. pogle ludoga radula :hihi:

 

samo shto je on odabrao reptilijan nejshn umesto dimanike fluida. i tu ima izvesne pameti, njegova nova oblast je prirodno razbarushena, moze da budala doveka. oblast ludoga nestora ce se protokom vremena kolko tolko opet urediti.

 

45 minutes ago, harper said:

 

Ti si genije ako ovo mozes, u tom tempu ja bih vec treci dan poceo da zaostajem. Eventualno ako su povezani radovi unutar tematskog zbornika ili nesto slicno, mada i to tesko i pod uslovom da ne moram da tragam za tekstovima nego su mi vec na raspolaganju. Nestorovic je prosto lupio cifru odokativno koja mu se ucinila impresivnom, racunajuci da niko nece da se bavi matematikom. Ili ovo sto kazes, informisao se preko abstrakta o cemu se radi i dalje nije citao.

naravno da ne mogu da li si normalan :lolol:

kakvo crno chitanje 6 radova dnevno 2 meseca (njegov original je bio 12 komada dnevno mesec dana, ali sam ga milostivo pustila na pola. znachi trecina moze da ima smisla dnevno (4 komada), ali posle nekog vremena toliko chitanje u kontinuitetu (sada 3 meseca) mora fizichki da prestane, jer prestaje da ima smisao)

 

ja sam sposobna do  2 nedelje dana bilo shta sa chitanjem, ali ne u ovom tempu, nego malo chitamo malo prichamo o tome, kad nam je termin za chitanje, a i to ne chitamo svi isto, nego prema preferencijama, pa se razmenjujemo nas 3-4, ako mora brzo (danas je ustrojstvo nauke takvo da jedan chovek ne postoji. ako i postoji, nije efikasan). i to da je ful moja oblast, a vishe mi nishta nije ful moja, sad sam josh malo pa staramajka oblasti, pa mogu da sharam i slobodno se asociram kako je neshto bash super, pa chitam jer mi se svidja, a mozda neshto i ispadne. znachi nestor :lolol:

za eksperiment sam (bila) sposobna do 3 nedelje do smenu ipo dnevno u kontinuitetu, 3-4 puta godishnje ako je bash frka,  ali to su vec bukvalno fizichka ogranichenja organizma, mislim da ni to vishe necu moci tako.

programiranje (=softver koji radi rachun) ne znam da kazem, jer mi je to vec umetnost, mora da mi ide i da imam periodichne bljeskove pameti, ali mora i da proradi i da fizichki smislen rezultat na kraju :s_w:

 

 

apstrakte dijagonalno bistri batica. i samo cepa kljuchne rechi. i sve mu mnogo dobro. kao chak noris, radi sve sklekove :lolol:

 

Edited by gospa buba
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...