Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Za izbore si apsolutno u pravu ali zapeo prvorodjeni da osvoji vise glasova od Milosevica svojevremeno. Mitomanija, koja je povezana sa "nema nikakvog razloga". Ocigledno je da postoji. Nisam teoreticar zavere ali sam dovoljno dugo ziveo u Srbiji da znam da bi se zarad "visih" ciljeva i ovakve stvari (virus) lazirale. Do pre 20 dana ste i dalje bili u policijskom casu, i dalje bila frka, panika vamo tamo a onda ponedeljak (recimo): od sutra nema policijskog casa. Utorak: od danas je sve otvoreno. Sreda: nema vise korone. Ne radi se to bas tako, valjda. 

 

 

edit: gramatika. Vezbam SrBski na forumu, to je jedini razlog sto sam ovde :lolol:

Edited by Zlurad
Link to comment
1 hour ago, Frile said:

 

Te "ok brojke" su dodatno naštelovane da bi se mere opreza još više relaksirale i udarila briga na veselje do izbora, u tome je problem.

Trebalo bi učiti na greškama i pripremati se za sledeći talas, a ne guslati kako smo (zahvaljujući naštelovanim brojkama) najbolji u Evropi i kako smo spremno dočekali talas. Kada se neko od žarišta ponovo rasplamsa, da ne budemo opet zatečeni kao u martu i da nam opet ne oboljevaju medicinari zbog neorganizovanog rukovodećeg kadra i nedostatka opreme.

 

Uopšte nije svejedno i ne treba svesno zatvarati oči pred štelovanjem brojki. To što smo relativno dobro prošli ne može biti izgovor ni za šta.

 

Sta je tacno stelovano?

Ako mislis na broj zarazenih, tu je pitanje koja zemlja to ne steluje. Ako mislis na broj mrtvih, nema  mnogo dokaza za stelovanje.

 

 

Link to comment
52 minutes ago, theanswer said:

Taj broj aktivnih slučajeva osim što je nebitan verovatno i nije tačan. Bitan je broj hospitalizovanih u ovom trenutku. Poenta u navodnom štelovanju brojki je da ne postoje nikakvi dokazi da se one šteluju naširoko a ako se šteluje na sitno stvarno ne vidim zašto bi to radili, nema nikakvog razloga. Ovde se izbori spominju malo pa malo a ni za izbore nema nikakvog razloga, sve je poznato na tom frontu. Što se testiranja tiče ono uopšte nije opalo u nekom nenormalnom broju. Manje zaraženih, manje kontakata recimo. Manje ljudi koji se javljaju na testiranje jer je gomila ljudi sa blagim ili nikakvim simptomima i ako su pozitivni. Ne bih možda poredio sa antivakserima ali ovo što pišete nema mnogo logike. 

 

+1

 

Link to comment
26 minutes ago, Budja said:

Sta je tacno stelovano?

Ako mislis na broj zarazenih, tu je pitanje koja zemlja to ne steluje. Ako mislis na broj mrtvih, nema  mnogo dokaza za stelovanje.

 

Slažem se, kada se sve objektivno sagleda iz daleka, vidi se da je sve manje-više isto kao svuda u svetu i da nema razloga za bilo kakvu brigu.
 

 



 

Link to comment

Samo je u Nišu 360 preminulih sahranjeno u limenim sanducima do 1. maja (neka je "samo" 50% preminulih bilo zaraženo, a bilo ih je znatno više), a na nivou Srbije je do današnjeg dana registrovano 239 umrlih, skoro mesec dana kasnije. Svako može da veruje u šta hoće, u ove štelovane baljezgarije, koje samo služe kao režimski marketing sigurno neću. Više me zanima koliko je ljudi u limenim sanducima sahranjeno od 25. marta do dana današnjeg, kako bi dobili iole realniju sliku o stvarnom broju umrlih od koronavirusa. Moja je pretpostavka da je barem 3-4 puta više preminulih od zvaničnih štelovanih brojki.

Link to comment
3 hours ago, Budja said:

Bezveze je guslati o spinovanju.

 

Spinovanja ima, ali je bezveze negirati brojke, a one su ok. Sad, antivakserima i Niveaman-ima se traba suprotstaviti primerima drugih drzava a ne cepati dlaku na cetvoro oko broja umrlih.

 

Dakle:

1. Druge drzave su najebale. Pogledajte brojke u SAD, Svedskoj, Italiji, Brazilu, UK...

2. Najebali bismo i mi da nikakve mere nisu preduzete.

 

Sad, za sada izgleda da razlika zapadna-istocna Evropa postoji. Zasto? Nemam pojma.

 

 

Jedna od teorija je obavezna vakcinacija u istočnoj Evropi i na ono (BSŽ) što u zapadnoj Europi nije bilo obavezno.

Link to comment
2 hours ago, Facundo Orellana said:

Samo je u Nišu 360 preminulih sahranjeno u limenim sanducima do 1. maja (neka je "samo" 50% preminulih bilo zaraženo, a bilo ih je znatno više), a na nivou Srbije je do današnjeg dana registrovano 239 umrlih, skoro mesec dana kasnije. Svako može da veruje u šta hoće, u ove štelovane baljezgarije, koje samo služe kao režimski marketing sigurno neću. Više me zanima koliko je ljudi u limenim sanducima sahranjeno od 25. marta do dana današnjeg, kako bi dobili iole realniju sliku o stvarnom broju umrlih od koronavirusa. Moja je pretpostavka da je barem 3-4 puta više preminulih od zvaničnih štelovanih brojki.

 

Izvor?

 

Ti zapravo tvrdis i da je registar umrlica stelovan. Vidi gore sto je Vememah postavio i sto smo komentarisali.

Edited by Budja
Link to comment
7 minutes ago, Budja said:

 

Izvor?

 

Ti zapravo tvrdis i da je registar umrlica stelovan. Vidi gore sto je Vememah postavio i sto smo komentarisali.

Južne vesti i Danas su pisali o tome. Doduše to je podatak koji je Niška inicijativa iznela na osnovu "insajderskih" informacija iz  niškog pogrebnog preduzeća JKP Gorica. KC Niš ne želi da odgovara na pitanja Danasa i Južnih vesti, podaci se prikrivaju. Transparentnost nula, stanje prećutkivano, zvanični integrisani podaci često su umanjivani u odnosu na realne, mnogi nisu ni testirani sa teškom kliničkom slikom. Bukvalno ne postoji ni jedan jedini razlog da se veruje zvaničnim podacima, posebno na jugu Srbije gde je bilo žarište, a ni dan-danas ne deluje kao da je situacija u potpunosti pod kontrolom.

Link to comment
4 minutes ago, Facundo Orellana said:

Južne vesti i Danas su pisali o tome. Doduše to je podatak koji je Niška inicijativa iznela na osnovu "insajderskih" informacija iz  niškog pogrebnog preduzeća JKP Gorica. KC Niš ne želi da odgovara na pitanja Danasa i Južnih vesti, podaci se prikrivaju. Transparentnost nula, stanje prećutkivano, zvanični integrisani podaci često su umanjivani u odnosu na realne, mnogi nisu ni testirani sa teškom kliničkom slikom. Bukvalno ne postoji ni jedan jedini razlog da se veruje zvaničnim podacima, posebno na jugu Srbije gde je bilo žarište, a ni dan-danas ne deluje kao da je situacija u potpunosti pod kontrolom.

 

Dakle, "insajderska", potpuno neproverena informacija. Hvala na odgovoru.

 

Sta mislis o registru umrlih? Je l muljaju?

Link to comment
8 hours ago, Facundo Orellana said:

Samo je u Nišu 360 preminulih sahranjeno u limenim sanducima do 1. maja (neka je "samo" 50% preminulih bilo zaraženo, a bilo ih je znatno više), a na nivou Srbije je do današnjeg dana registrovano 239 umrlih, skoro mesec dana kasnije. Svako može da veruje u šta hoće, u ove štelovane baljezgarije, koje samo služe kao režimski marketing sigurno neću. Više me zanima koliko je ljudi u limenim sanducima sahranjeno od 25. marta do dana današnjeg, kako bi dobili iole realniju sliku o stvarnom broju umrlih od koronavirusa. Moja je pretpostavka da je barem 3-4 puta više preminulih od zvaničnih štelovanih brojki.

 

 

+1

 

Ovo laganje ne koristi ni gradjanima ni javnom zdravlju vec iskljucivo da pokrije ono budalesanje na pocetku epidemije i skupljanje 50000 potpisa u trenutku dok je virus vec bio u Srbiji.

 

Dakle zlocin je u pitanju.

 

 

Iz prve ruke znam da se na sahranjivanje u Nisu cekalo po nekoliko dana kada je bio pik epidemije.

@Budja

Edited by Caligula
Link to comment

Svi preminuli u COVID-19 bolnicama kao i oni koji su u trenutku smrti bili pozitivni na COVID-19 (a to se proveravalo u slučaju kliničke ili sudske obdukcije) su obavezno sahranjivani u limenim sanducima. Taj podatak se ne unosi u matične knjige umrlih (MKU) jer matična služba ne vodi tu evidenciju.

U limenim sanducima se sahranjuju i oni koji su umrli od neke druge zarazne bolesti kao i oni koji se sahranjuju u grobnicama.

Dakle, pravi podaci o uzroku smrti se nalaze na otpusnim listama, potvrdama o smrti i obdukcionim izveštajima. Nije mi poznato da te podatke prikuplja i obrađuje iko drugi osim zavoda za statistiku.

Budite uvereni da ima i slučajeva da su neki koji su ozdravili nešto kasnije preminuli od sasvim drugih uzroka i posledica. Sam znam za nekolicinu slučajeva.

Besmisleno je uopšte razmatrati statističke podatke koje nam saopštavaju svakog dana budući da postoji ogromna razlika između sada aktivnih slučajeva i broja osoba na lečenju.

Edited by Tale
Link to comment
5 hours ago, Budja said:

 

Dakle, "insajderska", potpuno neproverena informacija. Hvala na odgovoru.

 

Sta mislis o registru umrlih? Je l muljaju?

Prvo su mahali podacima za broj umrlih do 1.marta. Sada mašu podacima do 1.aprila, kada je broj registrovanih umrlih od koronavirusa bio 23. To su potpuno irelevantni podaci za smrtnost od koronavirusa (ni 10% registrovanih umrlih). Ukoliko je broj umrlih od srčanog udara, saobraćajnih nesreća i drugih uzroka smrti smanjen za 600-700 tokom vanrednog stanja (preciznije aprila i maja), slobodno možemo da proglasimo da je broj umrlih od korone 0. Svakako će mahati uvek podacima koji im idu u korist, bili oni tačni ili ne, relevantni ili ne. Za nekoliko slučajeva smo saznali od retkih slobodnih medija, odbornik iz Niša, predsednik skupštine iz Loznice, radnica iz Vlasotinca, umetnik iz Majdanpeka. Ti ljudi nisu testirani, a sa velikom verovatnoćom su umrli od virusa. Sam pišeš kako se u Ekvadoru ne poklapaju podaci sa realnom slikom. Ista je priča i sa Srbijom, u manjoj meri. Malo javašluka, malo nemara, začinjeno sa potrebama režima da se sve prikazuje mnogostruko bolje, nego što jeste. Ulepšavanje stvarnosti im je modus operandi. Zašto krizni štab u Nišu nije odgovorio na pitanja novinara i javnosti?

Edited by Facundo Orellana
Link to comment

Inače 2018 u periodu januar - april umrlo je 35.985, a za isti period 2017 umrlo je 37.879. 2016. godine je opet bilo daleko manje 32.986, a 2015. 36.952. Ne znam koliko brojevi mogu da govore, osim da smrtnost nije neka bila od korone. Ali mislim da to važi za sve zemlje. Ni Belgija, koja je počistila starije nije došla da je od korone umrlo više od 0,1% stanovništva. Španija i Italija su ispod 0,06% trenutno. Da podsetim 201935 654, dok je ove 34 642

 

Ako se gleda samo april jedino je 2015. bilo više umrlih nego ove godine, a svake druge godine u minulih pet godina poprilično manje je umrlo u četvrtom mesecu. Očigledno je korona odnela neke živote koji su pretekli blagu zimu ili bi možda gurali još neko vreme. Samo takva slika je verovatno svuda u Svetu manje ili više. 

Link to comment

Ma ne radi se o tome sta se desilo nego sta je moglo da se desi.

 

Ovaj uveo najstrozije mere u regionu i opet smo na Balkanu prosli najgore. I pored stelovanja podataka.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...