Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

Hteo da naručim par stvari iz Ikee nedavno, i bukvalno ništa od toga nisu imali dostupno. Pogledam danas, još gora situacija. Izgleda imaju solidan globalni problem u lancu proizvodnje i nabavke. Sad je čak istaknuto obaveštenje na sajtu da imaju problem zbog posledica kovida. 
Znam da su zbog nedostatka čipova u problemu mnogi, od proizvodjača telefona do nemačke auto industrije.

Tu je i energetska kriza, ozbiljan globalni rast cena na malo. 

Baš neki gadan utisak ostavlja sve to. Ima takva kriza da nas klepi da nećemo znati gde smo.

Edited by mraki
  • +1 1
Link to comment
On 29.10.2021. at 3:09, mraki said:

Čak su i Apple i Amazon u kvartalnim finansijskim izveštajima koje su predstavili pre nekoliko sati, podbacili prvi put posle ko zna koliko godina.


E njih mi je bas mnogo zao, not. Meni najiskrenije uopste ne bi smetalo, dapace, da se kupovina svega i svacega skrese i da se kupuje ono sto nam treba i u kolicinama koliko nam treba. Ovo stanje da se narod bahati i gomila kojesta nije ni moglo da traje vecno, a jos manje je trebalo uopste da se uspostavi.

  • +1 3
Link to comment
14 minutes ago, mraki said:

Ma jasno da njima ništa neće faliti, navodim to samo kao pokazatelj.

A nestašica i problemi u lancu snabdevanja samo dovode do daljeg porasta cena…

Nema ovo mnogo veze sa pandemijom, vec sa dogovorom na vrhu da se napusti politika jeftinog novca i pokrene ekonomija putem globalne inflacije. 

  • +1 2
Link to comment
10 hours ago, Lancia said:

Nema ovo mnogo veze sa pandemijom, vec sa dogovorom na vrhu da se napusti politika jeftinog novca i pokrene ekonomija putem globalne inflacije. 

Kako to radi ?

Istovremeno i da padne kupovna moc i da se pokrene ekonomija... Ili ja nesto ne kontam bas dobro

Link to comment
1 hour ago, Lezilebovich said:

Kako to radi ?

Istovremeno i da padne kupovna moc i da se pokrene ekonomija... Ili ja nesto ne kontam bas dobro

U principu stanovnistvo jakih ekonomija je za vreme pandemije akumuliralo dossta ustedjevine spremne za trosenje, ne vidim da je kupovna moc nesto ugrozena, to se vidi i po ogromnim listama cekanja za nove modele automobila, npr. Mere su uglavnom donete sa ciljem da ne dodje do bezanja kapitala ka USA, gde ce verovatno prvo doci do dizanja interesnih stopa, da bi se sprecilo spekulativno ulaganje kapitala u gradjevinske balone i kriptovalute. Jeftinim novcem, prosto receno, kapital se ne plodi za opste dobro, vec samo na racun malog broja ljudi. Poslednje decenije je svuda porastao broj milijardera i raslojavanje stanovnistva je poprimilo epske razmere.

Kontrolisana inflacija i primamljive intersne stope su uvek bile kapisla za razvoj ekonomije, deflacija i stagnacija uzrokuju spekulacije i nekontrolisano naduvavanje cena (kao npr. poslednja moda je kupovina stambenog prostora od strane krupnog kapitala, sto je jedno veliko no-no).

Izvinjavam se na konfuznom pisanju, jako vino se pilo:).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...