Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

11 minutes ago, ragasto said:

Tekst uopšte nije glup. Obiluje činjenicama i primerima, a autorka je iznela i svoje predloge. Jedinu zamerku nalazim u podnaslovu koji nema veze sa sadržajem - The tourism industry is closed; let’s keep it that way, pretpostavljam da je to delo urednika koji je stavio clickbait.

 

@Luther

 

 

 

Ti predlozi su dobri ako veruješ u jednoroga ispod duge: The power difference between tourists and locals must be recalibrated so that it is interdependence, rather than servitude, that defines the relationship.

Ko i kako će da "rekalibriše" odnose, kako će izgledati ta "međuzavisnost" i zašto bi tzv turisti pristali da budu rekalibrisani? Domaćini neće da služe turiste nego će da rade šta? Čista fantazija. 

 

A šta tek da radimo sa ovom nebulozom:  Finally, some of the biggest inequities of tourism involve non-reciprocal arrangements, where those from rich countries can go anywhere and the residents of the poor but beautiful countries are bound to their borders?

 

 

 

 

Link to comment

Još jednom, ona predlaže ono na čemu Svetska turistička organizacija radi već decenijama. 

 

Što se tiče prvog citata,

https://www.un.org/esa/esa03dp29.pdf

 

Turisti mogu biti rekalibrisani tako što će oštrija zakonska regulativa biti usmerena ka onima koji te turiste dovode, na prvom mestu turoperateri, kruz i avio kompanije. S obzirom da WTO daje preporuke koje nisu obavezujuće, države su odgovorne za donošenje mera i sprovođenje. Dobar primer je Brazil koji je pre oko 8 godina napravio raciju na brodove Royal Caribbeana, odvalio im poprilične kazne i period monitoringa. Na turiste se to odrazilo tako što su opšti uslovi putovanja koje putnici dobijaju znatno pooštreni. Za ovo ne mogu da ti sada priložim dokaze pošto mi Portugalski nije jača strana, ali bih mogao da nađem nešto za koji dan.

 

Drugi citat vuče sivu zonu, pošto povećanje prihoda domicilnog stanovništva ne mora da rezultuje i povećanim brojem turističkih odlazaka u bogatije države. U linkovanom tekstu imaš i osvrt na rich-poor odnose, tako da je autorka i u tome saglasna sa WTO strategijom.

 

Iako na prvi pogled ne izgleda tako, njen tekst uopšte nije buntovnički niti predlaže nešto novo. Koliko su te ideje izvodljive druga je tema, ali tekst je sasvim na mestu.

@Luther

Link to comment
23 hours ago, ragasto said:

Još jednom, ona predlaže ono na čemu Svetska turistička organizacija radi već decenijama. 

 

Što se tiče prvog citata,

https://www.un.org/esa/esa03dp29.pdf

 

Turisti mogu biti rekalibrisani tako što će oštrija zakonska regulativa biti usmerena ka onima koji te turiste dovode, na prvom mestu turoperateri, kruz i avio kompanije. S obzirom da WTO daje preporuke koje nisu obavezujuće, države su odgovorne za donošenje mera i sprovođenje. Dobar primer je Brazil koji je pre oko 8 godina napravio raciju na brodove Royal Caribbeana, odvalio im poprilične kazne i period monitoringa. Na turiste se to odrazilo tako što su opšti uslovi putovanja koje putnici dobijaju znatno pooštreni. Za ovo ne mogu da ti sada priložim dokaze pošto mi Portugalski nije jača strana, ali bih mogao da nađem nešto za koji dan.

 

Drugi citat vuče sivu zonu, pošto povećanje prihoda domicilnog stanovništva ne mora da rezultuje i povećanim brojem turističkih odlazaka u bogatije države. U linkovanom tekstu imaš i osvrt na rich-poor odnose, tako da je autorka i u tome saglasna sa WTO strategijom.

 

Iako na prvi pogled ne izgleda tako, njen tekst uopšte nije buntovnički niti predlaže nešto novo. Koliko su te ideje izvodljive druga je tema, ali tekst je sasvim na mestu.

@Luther

 

U redu je da gradovi, regije ili države ograničavaju priliv turista da im se ne bi raspala infrastruktura. Niko nema ništa protiv toga, eto valjda je Venecija ograničila ili zabranila uplovljavanje velikih kruzera. Ali to nije ono što zagovara drugarica Rafia Zakaria. Ona smatra da su, nekako, zaposleni u turizmu u ropskom položaju (servitude) te da taj odnos gosta i turističkog radnika treba da se "rekalibriše" da bi postao "međuzavisan". Šta ova besmislica znači očekujem da ti objasniš. Recimo ja odem u Italiju, neko me tamo služi i kako sad da se nas dvoje "rekalibrišemo"?

 

Potpuno je nejasno zašto bi povećanje prihoda domicilnog stanovništva moralo da dovede do povećanja turističkih odlazaka u bogatije zemlje. Važno je da se prihod domicilnog stanovništva povećao a na šta će oni da troše novac njihova je stvar. Kad zadovolje neke osnovne potrebe sigurno će početi da putuju po svetu. I opet, ovde se govori o malom delu turističkog prometa koji otpada na najsiromašnije zemlje. Ne misli se valjda da turistički radnici Francuske, na primer, ne mogu da putuju u bogate države. Mogu da putuju i u Francusku. 

 

Meni je bilo jasno kuda tekst vodi čim sam video:  "white and Western traveler still inhabited a world bubbling over with opportunities for stomping through foreign grounds" jer eto ne postoje žuti, braon i crni turisti. Nego belima treba da se nabije neka krivica što uopšte postoje i putuju. Pa se onda još dosoli neizbežnom babarogom nepostojećeg neoliberalizma. I stoga se moramo boriti za: "humane and ethical tourism" ma šta to značilo a ne znači ništa. Zapravo znači da je u pitanju tipično SJW proseravanje.  

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

"Servitude" je izraz koji je upotrebila, da, dok je opisivala odnos između turista i domicilnog stanovništva, a ne između turista i zaposlenih u turističkoj industriji što znači da je rečenicom obuhvatila i one koji ne pružaju turističke usluge. Znači, nećemo o kelnerima i mušterijama.

 

Međuzavisnost se ovde definiše i kao recipročni efekat, a složićemo se valjda oko toga da to sada nije slučaj, ili bar ne u zemljama o kojima autorka govori. A te zemlje nisu samo Karipska ostrva gde znojavi beli čovek dođe pa ga služe crnci.

 

Tako da - to su teme koje su vrlo stare i UN i WTO na njima rade već odavno. Rekoh već, može se raspravljati koliko su metode uspešne ali problemi su odavno prepoznati, obrađeni i konstantno se prate. Koga zanima, bez problema može da nađe hrpe radova na netu.

 

A ovo "White and western traveler"...jeste, postoji ta doza krivice koja se nameće, mada sam na to odavno prestao da obraćam pažnju. I to mi ipak nije razlog da za tekst kažem da je besmislica. 

 

U to ime

 

@Luther

 

 

 

Link to comment
8 hours ago, ragasto said:

A ovo "White and western traveler"...jeste, postoji ta doza krivice koja se nameće, mada sam na to odavno prestao da obraćam pažnju. 

 

 

A i krivica je realno zrela za prenos na zutog putnika :)

  • +1 1
Link to comment
13 hours ago, ragasto said:

"Servitude" je izraz koji je upotrebila, da, dok je opisivala odnos između turista i domicilnog stanovništva, a ne između turista i zaposlenih u turističkoj industriji što znači da je rečenicom obuhvatila i one koji ne pružaju turističke usluge. Znači, nećemo o kelnerima i mušterijama.

 

Međuzavisnost se ovde definiše i kao recipročni efekat, a složićemo se valjda oko toga da to sada nije slučaj, ili bar ne u zemljama o kojima autorka govori. A te zemlje nisu samo Karipska ostrva gde znojavi beli čovek dođe pa ga služe crnci.

 

Tako da - to su teme koje su vrlo stare i UN i WTO na njima rade već odavno. Rekoh već, može se raspravljati koliko su metode uspešne ali problemi su odavno prepoznati, obrađeni i konstantno se prate. Koga zanima, bez problema može da nađe hrpe radova na netu.

 

A ovo "White and western traveler"...jeste, postoji ta doza krivice koja se nameće, mada sam na to odavno prestao da obraćam pažnju. I to mi ipak nije razlog da za tekst kažem da je besmislica. 

 

U to ime

 

@Luther

 

 

 

Dobro, recimo da se odnosi  na domicilno stanovništvo. E sad objasni kako ja to porobljavam, potčinjavam i kontrolišem to domicilno stanovništvo ako odem recimo u hotel u Tunis? Objasni malo detaljnije tu međuzavisnost i recipročne efekte sa ljudima sa kojima nemam blage veze niti me nešto interesuju. Meni tu ništa nije jasno, mora da je do mene. Došao sam da se sunčam, plivam i naspavam. Onda možeš i da objasniš šta treba da uradim da bi se "rekalibrisao" pa da više ne mučim te nesretne ljude. Osećao bi se zaista loše ako bi  stanovništvu Tunisa naneo tako veliki bol. Radije ne bi da kopam po netu i tražim uradke UN i WTO nego ako možešt ti svojim rečima ukratko da objasniš.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Neka bude Tunis, ali nije u pitanju @Luther koji je sam došao nego 1000 - 3000 Luthera pošto je tekst usmeren ka problemima koje proizvodi masovni turizam.

 

Ti ljudi uplate turistički aranžman preko turoperatera koji je prethodno uslovio objekte na destinaciji cenom koja će im pokriti troškove ali neće pokriti troškove amortizacije ili generisati profit za dalja ulaganja. Onda se oni obrate državnim organima da bi dobili subvencije, ali novca nema dovoljno i eto problema. I to dugoročnog pošto se objekti ne obnavljaju, ne unapređuju i pre ili kasnije će se doći do toga da će sami turoperateri prestati da nude aranžmane za te destinacije. Jer, beli čovek je navikao na komfor (što je sasvim u redu), ali to košta. Kada bi emitivna i receptivna strana bile koliko-toliko ravnopravne, to bi se moglo nazvati međuzavisnošću.

 

Ovo je eskaliralo do te mere da se baš u Tunisu već duže vreme razmatraju alternative u vezi sa tržištima iz kojih će dolaziti turisti pošto se sa belim znojavim turistima nisu baš dugoročno oparili. Jedna od opcija je okretanje ka verskom turizmu što bi povećalo učešće turista iz okolnih zemalja.

 

Rekalibracija o kojoj opet govoriš najvećim delom znači rekalibraciju novčanika, ništa drugo.

  

Link to comment
On 22.7.2020. at 19:26, ragasto said:

Neka bude Tunis, ali nije u pitanju @Luther koji je sam došao nego 1000 - 3000 Luthera pošto je tekst usmeren ka problemima koje proizvodi masovni turizam.

 

Ti ljudi uplate turistički aranžman preko turoperatera koji je prethodno uslovio objekte na destinaciji cenom koja će im pokriti troškove ali neće pokriti troškove amortizacije ili generisati profit za dalja ulaganja. Onda se oni obrate državnim organima da bi dobili subvencije, ali novca nema dovoljno i eto problema. I to dugoročnog pošto se objekti ne obnavljaju, ne unapređuju i pre ili kasnije će se doći do toga da će sami turoperateri prestati da nude aranžmane za te destinacije. Jer, beli čovek je navikao na komfor (što je sasvim u redu), ali to košta. Kada bi emitivna i receptivna strana bile koliko-toliko ravnopravne, to bi se moglo nazvati međuzavisnošću.

 

Ovo je eskaliralo do te mere da se baš u Tunisu već duže vreme razmatraju alternative u vezi sa tržištima iz kojih će dolaziti turisti pošto se sa belim znojavim turistima nisu baš dugoročno oparili. Jedna od opcija je okretanje ka verskom turizmu što bi povećalo učešće turista iz okolnih zemalja.

 

Rekalibracija o kojoj opet govoriš najvećim delom znači rekalibraciju novčanika, ništa drugo.

  

Ako je to tako kao što ti tumačiš čemu onda ceo tekst i palamuđenje o  borbi za: "humane and ethical tourism" , čemu spominjanje tzv. belih ljudi i sve ostale nebuloze kojima teks obiluje. Moglo je sve u jednoj rečenici: turperateri ucenjuju hotele pa ovi ne dobijaju "pravedni" deo turističkog kolača. Ne bi bila prva koja "zna" šta je "pravedna" raspodela ali bi bar bilo konzistentno. Ovako su ni krivi ni dužni u priču ubačeni "znojavi beli proždrljivi ljudi" koji sa tim navodnim sukobom turoperater/hotel nemaju nikakve veze niti znaju za njega. Nastranu što vlasnici hotela i turoperateri često dolaze iz istih džava pa nije jasno ko kome i zašto treba da se žali. 

 

A što se tiče konkretno Tunisa, cenim da bi se više oparili od "belih znojavih turista" da su ih manje napucavali i streljali po plažama i hotelima. Sad im zaista ostaje religioznofanatični turizam. Sretno im bilo sa nebelim, neznojavim, mršavim turistima iz Somalije i Jemena.

Link to comment

@Luther

Ona se bavi tim pitanjima, u ekonomiju zadire (kad zadire) prilično površno, bar mi se čini po njenim tekstovima sa portala. Tu je i tekst o Indijcu koji je tužio Cisco zbog kompanijskog kastinskog sistema u sred Kalifornije:D.

 

Vezano za pravedniju raspodelu, na drugoj strani su, osim hotela, mala i srednja preduzeća koja čine valjda 80% receptivnog turizma. Tako da, ne da nisu ravnopravni u pregovorima nego to verovatno nikada neće ni postati. Zato je jedan od glavnih ciljeva održivog turizma Fair trade...sa upitnim efektom. Osim turoperatera, nisu ni turisti sasvim čisti u toj priči, jedino što se ona ni tome nije ozbiljno posvetila. Nagađam da je to zato što je navela Veneciju i još neke gradove za koje su odavno utvrđeni negativni efekti tzv. Overtourisma.

 

A Tunis...eto, počeo sam da čačkam po njihovim podacima nakon što si ga pomenuo. Koliko vidim, ono oko čega se istraživanja slažu je da uzroci nasilja nisu primarno vezani za turizam. Imaju svoje mini revolucije i lokalne konflikte koje nemaju mnogo veze sa tim. Budu li se zaista preorijentisali na okolne zemlje, biće zanimljivo uporediti podatke, samo što ćemo na to morati da sačekamo nekoliko godina.    

 

Link to comment
On 24.7.2020. at 16:55, ragasto said:

@Luther

Ona se bavi tim pitanjima, u ekonomiju zadire (kad zadire) prilično površno, bar mi se čini po njenim tekstovima sa portala. Tu je i tekst o Indijcu koji je tužio Cisco zbog kompanijskog kastinskog sistema u sred Kalifornije:D.

 

Vezano za pravedniju raspodelu, na drugoj strani su, osim hotela, mala i srednja preduzeća koja čine valjda 80% receptivnog turizma. Tako da, ne da nisu ravnopravni u pregovorima nego to verovatno nikada neće ni postati. Zato je jedan od glavnih ciljeva održivog turizma Fair trade...sa upitnim efektom. Osim turoperatera, nisu ni turisti sasvim čisti u toj priči, jedino što se ona ni tome nije ozbiljno posvetila. Nagađam da je to zato što je navela Veneciju i još neke gradove za koje su odavno utvrđeni negativni efekti tzv. Overtourisma.

 

A Tunis...eto, počeo sam da čačkam po njihovim podacima nakon što si ga pomenuo. Koliko vidim, ono oko čega se istraživanja slažu je da uzroci nasilja nisu primarno vezani za turizam. Imaju svoje mini revolucije i lokalne konflikte koje nemaju mnogo veze sa tim. Budu li se zaista preorijentisali na okolne zemlje, biće zanimljivo uporediti podatke, samo što ćemo na to morati da sačekamo nekoliko godina.    

 

E sad kad smo došli do "pravedne raspodele" i fair trade vidim zašto mi je tekst besmislen. Pošto je za mene poželjan free trade koliko god je moguće. 

Link to comment

Pa, ovo je dobar primer razlike između Free i Fair. Tačnije, jedno nije rezultovalo drugim, i nije usamljen slučaj pošto se sa istim problemima susreću učesnici sa različitih strana sveta. Sad, bilo bi interesantno pratiti kako će se u praksi pokazati njihove metode...mada ćemo na to morati da čekamo jako dugo.

 

Osim toga, pitanje je i koliko će te metode biti modifikovane kada se sa turizmom bude opet krenulo. Moja procena (koja u ovom trenutku ne vredi mnogo) je da će proklamovani cilj biti postignut pošto će smanjeni broj turista biti postignut makar zbog Covida, barem u prvom periodu. Sve ostalo za sada može samo da bude nagađanje.

@Luther

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...