Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

52 minutes ago, Budja said:

Da drzava otkupljuje koroporative obveznice mi  se ne svidja. To je i Tramparin trik u SAD. Ne, neka drzava uzme ucesce u kapitalu finansiranih kompanija. Dug je uvek vise dusu dao za muljanje. Jos ako se krene sa stampanjem, pa cak i malo inflacije, ej, i ja bih voleo da imam dug.

 

mene živo interesuje kako je telekom oštećen u meri da mu treba dokapitalizacija. sve im teče od pretplata i telefoni i kablovska

za EPS nisam siguran kako sada funkcionišu sa nižim cenama na otvorenom tržštu, ali obzirom da je bio dobar balans proizvodnja/potrošnja u srbiji, ne vidim kako ih je ovo pogodilo naročito. možda manja potrošnja, ali to ne bi baš trebao biti toliki problem... mada možda i grešim tu

 

deluje da će ovo iskoristiti da isprave neke računovodstvene brljotine koje su rađene decenijama, pogotovo u telekomu

Link to comment

Telekom je totalno rasturen, plate su se isplaćivale iz kredita koji se uzimaju jer se projektovana odbit odmah uplaćuje državi, plus im je masa pretplatnika otkazala usluge.

Link to comment
22 minutes ago, Goranz said:

plus im je masa pretplatnika otkazala usluge.

Telekom (bez Supernove) je za godinu dana povećao svoj udeo i među pretplatnicima fiksnog interneta i među pretplatnicima kablovske/satelitske/IPTV-a, dok je SBB smanjio udeo u oba slučaja.

 

Broadband:

thGsY97.png

 

Multichannel:

zNQqwRA.png

Edited by vememah
Link to comment

kako volim kada se čarobnjaci menadžmenta razmašu sa kriznim idejama. 5 dana me drkaju sa prezentacijom oko COVIDa i krenuli da detaljišu i prepakuju. sad mi dali zadatak da vidim koliki je srpski GDP po industrijama, onda da vidim koja je projekcija pada tih industrija u svetu, to primenim na srpske podatke, pa šta ispadne i da to nekako pogodim sa vučićevom prognozom od 1,8% 

ja reko da neću

Edited by Ravanelli
Link to comment
3 minutes ago, vememah said:

Telekom (bez Supernove) je za godinu dana povećao svoj udeo i među pretplatnicima fiksnog interneta i među pretplatnicima kablovske/satelitske/IPTV-a, dok je SBB smanjio udeo u oba slučaja.

 

Znam da im je dosta ljudi otkazivalo fiksnu telefoniju u poslednjih godinu dana. Situacija u Telekomu teško i da zavisi od broja pretplatnika jer oni moraju da pune budžet i vrše dodatna "plaćanja" no matter what, stoga i dolaze ti krediti. 

Link to comment
10 minutes ago, vememah said:

Telekom (bez Supernove) je za godinu dana povećao svoj udeo i među pretplatnicima fiksnog interneta i među pretplatnicima kablovske/satelitske/IPTV-a, dok je SBB smanjio udeo u oba slučaja.

Broadband:

Multichannel:

 

 

osnovni računovodstveni problem telekoma je što im je goodwill nenormalno veliki zbog prenaduvanih kupovina

što se tiče casflowa verovatno je da su kupovali iz kredita, uz onoliki overhead i neefikasnosti u sistemu, sasvim je moguće da su u kurcu

takođe telekom obično ima najmanje maržinalne kategorije stanovništva, tako da bi jedan ARPU dosta više objasnio od prostog tržišnog učešća

Edited by Ravanelli
Link to comment
Quote

U ovom trenutku zapadne zemlje planiraju da naštampaju nekoliko hiljada milijardi dolara – za početak. Ovu ogromnu dodatnu emisiju novca niko neće dovesti u pitanje. Niko neće zapaziti kako se u krizama novac volšebno pojavljuje i da ga uvek ima kada banke i velike korporacije dopadnu nevolja. Novca uvek ima dovoljno za naoružavanje, za vojne vežbe, za brutalne vojne intervencije. Nema ga dovoljno samo za socijalna davanja, za medicinsku opremu, za plate zdravstvenih radnika, za naučna istraživanja i obrazovanje. Zapadni sistemi su sjajni kada treba „proizvoditi“ finansijske derivate, alate za gubljenje vremena na društvenim mrežama, za holivudske proizvode za ispiranje mozga. Posrću samo kada treba brinuti o ljudima – kada zatrebaju zaštitne maske, respiratori, bolnički kapaciteti, lekovi, ili kakva druga realna dobra.

@Budja s čim se ne slažeš ovde?

Edited by zgembo
Link to comment
2 hours ago, Budja said:

Trece, malo bi Katic trebalo da pogleda podatke po developing countries da vidi ko sta tu kupuje. Mozda bi se iznenadio kada bi video da su najveci kupci Kinezi.

Tacno, potpuno se slazem.

 

Jedino je pitanje zasto bas Kinezi kupuju ko sumanuti...

Hm, da nije stoga sto imaju gomilu zelenih papirica sa kojima ne znaju sta ce, a pritom ih njihovi prijatelji sa druge strane Pacifika stancaju ko da nema sutra.

 

Link to comment
35 minutes ago, Host said:

Aj objasni kako citas te grafike. Rekao bih da je sve suprotno od onoga sto si napisao. 

 

Druga stvar je da je drugi grafik mnogo reprezentativniji za poslovanje operatera jer su bundle usluge neuporedivo profitabilnije. Siguran sam da je prosecan prihod po ugovoru SBBa (ARPU) mnogo veci od Telekomovog. Drugim recima, statistika bikini.

Nije baš sve suprotno, ali u pravu si za prvi grafik (gore je 2019), sam Telekom je imao pad udela na tržištu fiksnog interneta od 1,1 procentnog poena, a SBB za 0,3.

 

Na drugom lepo stoji da je SBB spustio udeo sa 50,9 (2018, donji deo grafika) na 48,1 (2019, gornji deo grafika), dakle za 2,8 procentnih poena, a Telekom podigao sa 24 na 27,1, dakle za 3,1 procentni poen.

 

Poenta poruke okačene kao reakcija na Goranzovu tvrdnju da Telekom masovno gubi korisnike jeste u tome da SBB ima lošiji trend nezavisno od toga što je većina najzahtevnijih korisnika kod njega (ako to mogu da budu) pa je ARPU veći.

 

I da, ljudi odjavljuju fiksnu, ali ni SBB-ov udeo u njoj ne raste preterano brzo, za godinu dana skočio je sa 16,3 na 18,7%. Kod mobilne su sva pomeranja unutar jednog procentnog poena, Telekom jeste izgubio 0,7 pp, Telenor 0,2 pp, jedino je Vip dobio 0,8 pp.

 

Sve u svemu, od svih kategorija i operatera najveći pad u procentnim poenima je SBB-ov, a najveći rast Telekomov, oba u multichannelu.

 

Ratelovi izveštaji za 4. kvartal 2019 i 2018:

https://www.ratel.rs/uploads/documents/empire_plugin/Kvartalni pregled podatka o stanju trzista elektronskih komunikacija Q4 2019_lat.pdf
https://www.ratel.rs/uploads/documents/empire_plugin/Kvartalni pregled podatka o stanju trzista elektronskih komunikacija Q4 2018_ final05032019.pdf

Edited by vememah
Link to comment
1 hour ago, Ravanelli said:

kako volim kada se čarobnjaci menadžmenta razmašu sa kriznim idejama. 5 dana me drkaju sa prezentacijom oko COVIDa i krenuli da detaljišu i prepakuju. sad mi dali zadatak da vidim koliki je srpski GDP po industrijama, onda da vidim koja je projekcija pada tih industrija u svetu, to primenim na srpske podatke, pa šta ispadne i da to nekako pogodim sa vučićevom prognozom od 1,8% 

ja reko da neću

 

:D

Link to comment

Evo ga i mag ekonomije:

Dragomir J. Karić predložio: Zadržati rad od kuće i nakon korone, ima mnogo prednosti

Oštre mere koje je krizni štab na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem morao da uvede kako bi se za početak usporilo širenje korona virusa, koliko god da su nam teško pale od njih imamo mnogostruko koristi. Ne samo što ćemo se lakše i brže izboriti sa zaraznom bolešću i što će broj žrtava biti sveden na minimum, već nam dokazuju da primenom određenih rešenja i u budućnosti možemo dosta učiniti za celokupno čovečanstvo i za očuvanje ćelije svakog društva, a to je porodica, kao i planete - kaže Karić.

On je napravio i kratku analizu

- Ovih dana smo svedoci da zaista mnogo poslova zahvaljujući naprednim digitalnim tehnologijama može da se obavlja od kuće. Ukoliko bi se sa takvom praksom nastavilo i nakon što prođe opasnost od korona virusa, to bi bila olakšica za veliki broj kompanija i ljudi koji rade u njima jer ne bi više, recimo, morali da iznajmljuju skupe poslovne prostore. Zatim, bilo bi dodatno smanjeno aerozagađenje, posebno u velikim gradovima, pošto bi bilo manje automobila na ulicama jer bi ljudi radili od kuće i ne bi se prevozili do posla. I gradski prevoz bi bio rasterećeniji, mogao bi bez problema da funkcioniše sa manje vozila a da ne bude gužve. Znate i koliko se vremena izgubi putujući, posebno kada je saobraćajni špic, a nemali je broj onih koji koriste i po dva prevoza. Sve bi to dovelo i do manje potrošnje uvoznih energenata koji poprilično opterećuju budžet - rekao je on



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...