Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

12 hours ago, dillinger said:

Znam vec dovoljno o nepouzdanosti testova na antitela al svejedno da pitam jer se radi o majci, hronicnom bolesniku - da li pozitivan (veci od 1) nalaz na igM antitela potvrdjuje skoro prelezalu covid infekciju ili se moze javiti I kao nuspojava vakcine? Posto je primla booster dozu fajzera pre mesec dana, evo sad pored naravno pozitivnog igG nalaz a, povecan I igM I D dimer (3x)

Ne bih baš  produkciju antitela nazvao nuspojavom, jer im je to glavni cilj no evo ti odgovora:

Ako su prve dve vakcine bile fajzer/sputnik/astra, moze raditi antitela na N- protein, jer ih navedene vakcine ne produkciju. To je protein omotača, a one proizvode samo protein šiljka  (S-protein)

 

Ako je pak bilo koja vakcina kineska, nema testa koji može razlikovati vakcinalne od infekcijakih antitela jer je kineska vakcina celi virus (mrtav).

  • +1 1
Link to comment

Asocirana necim iz svog posla, meni se cini da se razlika izmedju tih vakcina svodi na to sto se ubacivanjem kineske ili klasicne vakcine kod onih kod kojih se dobro primi automatski podigne broj antitela, koji posle vremenom opada po eksponecijalnoj krivoj. A kod ovih sa 

 

14 minutes ago, Spooky said:

To je protein omotača, a one proizvode samo protein šiljka  (S-protein)

 

kao da se ubaci algoritma za prepoznavanje ili neki threshold koji ce inicijalnu odbranu organizma tj masovnu proizvodnju  antitela startovati u trenutku susreta sa virusom, a ne u trenutku prijema (tacnije trenutka delovanja) same vakcine. Tako da eksponencijalni period pocinje kasnije i duzi je period zastite. Kao da je eksponencijalna kriva pomerena  u vremenu do trenutka susreta sa vecom kolicinom virusa.

Edited by Moonwalker
Link to comment

@Moonwalker - Iako nisam siguran da potpuno razumem, mislim da ciljas da bi nekim razlikama u dinamici proizvodnje i nestanka antitela mogao da se razlikuje slucaj infekcije od vakcinacije kinezom, al individualne razlike u imunom odgovoru su tolike da je to nemoguce. Osim ako istu osobu neces vise puta tokom godina ispitivati invekcijama i vakcinama na razne bolesti da bi kalibrisao aparaturu...

Link to comment
51 minutes ago, Spooky said:

@Moonwalker - Iako nisam siguran da potpuno razumem, mislim da ciljas da bi nekim razlikama u dinamici proizvodnje i nestanka antitela mogao da se razlikuje slucaj infekcije od vakcinacije kinezom, al individualne razlike u imunom odgovoru su tolike da je to nemoguce.

 

Mislim da si me dobro razumeo. 

 

Znaci uprosceno primis klasicnu danas (duplu) , ona recimo ful aktivna za dve nedelje, startujes tada sa najvecim brojem koji tokom vremena opada. Kod ove sa "algoritmom" za prepoznavanje u trenutku susreta sa virusom bude maksimum eksponencijalne krive (ne nuzno isti) kao za klasicnu vakcinu.

 

Jasno mi je da individualni odgovor organizma  ne moze da se tretira kao konstantan parametar za razlicitu vakcinu, kao i da individualni odgovor druge osobe moze biti razlicit u dinamici i intenzitetu, ali recimo kad bi za trenutak to aproksimirali.  Kad god se radi sa poredjenjm multivarijabilnih velicina, mora se neka od tih varijabli fiksirati

 

Recomo da klasicne dizu paniku u organizmu odmah, a ove novog tipa sa izvesnom zadrskom u direktnom susretu sa opasnoscu kad su "sigurne" da je trenutak za paniku. 

 

Tako kad se meri brojnost ovih  antitela, da se kod klasicnih mere7broje antitela pesadinici koja se direktno bore protiv virusa, a kod ovih sa tim spike proteinom ona antitela koja ucestvuju u prepoznavanju virusa kao neka vrsta izvidnice, i potom promptno proizvode pesadince.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment

Ljudi, molim vas za savet, pomoc. Situacija je sledeca: mama u cetvrtak pravi novu licnu i mene je toliki strah, slikace je i morace da skine masku. Ono sto nikad nije pisano ili dokazano koliko virus ostaje u nekoj prostoriji ako je neko pre toga bio isto bez maske a mozda ima koronu. Ona je dobila 3 fajzera, dijabeticar je. Ponece alkohol i rekla sam joj da sprica tamo do besvesti i onda da skine maske kad vec moraju da slikaju. 

Kolika je mogucnost zaraze, da li virus moze dugo da ostane u vazduhu? Pojma nemam koga ce za sta slikati pre nje. Molim vas pomagajte, lose mi je ozbiljno zbog ovog.

Link to comment
1 minute ago, Alfa said:

Ljudi, molim vas za savet, pomoc. Situacija je sledeca: mama u cetvrtak pravi novu licnu i mene je toliki strah, slikace je i morace da skine masku. Ono sto nikad nije pisano ili dokazano koliko virus ostaje u nekoj prostoriji ako je neko pre toga bio isto bez maske a mozda ima koronu. Ona je dobila 3 fajzera, dijabeticar je. Ponece alkohol i rekla sam joj da sprica tamo do besvesti i onda da skine maske kad vec moraju da slikaju. 

Kolika je mogucnost zaraze, da li virus moze dugo da ostane u vazduhu? Pojma nemam koga ce za sta slikati pre nje. Molim vas pomagajte, lose mi je ozbiljno zbog ovog.

I sama već razumeš s obzirom da si pričala da si išla kod psihologa da je strah rezultat tvojih fobija, a ne realne opasnosti. Da, sitne čestice ostaju u vazduhu, no kovid se širi više krupnijim česticama (zato i nosimo maske) no sitnim.

Pored 3 vakcine šansa da tvoja mama oboli od tako jednog izlaganja su minimalne. Ja sam posle dve vakcine se pravo upustio, izlazio i u zatvorene lokale bez maske, išao na koncerte, išao na svadbu, igrao, plesao, pa se nisam zarazio. A čak i da sam se zarazio, kontam da bi simptomi bili blagi.

Da li i tvoja majka deli fobije u tom stepenu? Nadam se da ne, ti se pokušaj maksimalno izolovati i ne razmišljati o tome, i ne pitaj je kako je bilo, koliko je držala masku spuštenu i slično. Ako je potrebno, dok je ona tamo, gledaj neki film, radi nešto drugo da ti skrene pažnju.

  • +1 2
Link to comment

Ako nije hitno da napravi baš sada novu ličnu (da joj baš treba nova za par dana), da probate da zakažete termin, prvi u radnoj nedelji, kada nikog pre neće biti u kabini za slikanje dva dana? Ponedeljak 7 ujutru?

 

(Ne ostaje virus baš tako u vazduhu, ali možda te ovo smiri dodatno)

Edited by Tihajeza
  • +1 1
Link to comment

tih 10 sekundi koliko će provesti bez maske je nedovoljno vremena da se inficira 

na početku, kada su se kao i bavili kontaktima, za kontaminaciju su uzimali period od +10min sa razdaljinom do 2m od nosioca virusa

 

ne postoji ni teoretska šansa da za vreme fotografisanja zakači virus. ni teoretska

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, Alfa said:

Ljudi, molim vas za savet, pomoc. Situacija je sledeca: mama u cetvrtak pravi novu licnu i mene je toliki strah, slikace je i morace da skine masku. Ono sto nikad nije pisano ili dokazano koliko virus ostaje u nekoj prostoriji ako je neko pre toga bio isto bez maske a mozda ima koronu. Ona je dobila 3 fajzera, dijabeticar je. Ponece alkohol i rekla sam joj da sprica tamo do besvesti i onda da skine maske kad vec moraju da slikaju. 

Kolika je mogucnost zaraze, da li virus moze dugo da ostane u vazduhu? Pojma nemam koga ce za sta slikati pre nje. Molim vas pomagajte, lose mi je ozbiljno zbog ovog.

Produžio sam pasoš prošle nedelje. Gužve su značajno smanjene zbog zakazivanja, u prostoriji se boravi svega nekoliko minuta a fotografisanje (znači i skidanje maske) traje nekoliko sekundi. Ako baš baš baš hoćete da budete sigurne, @Tihajeza je dala dobar savet.

Link to comment
1 minute ago, Spooky said:

I sama već razumeš s obzirom da si pričala da si išla kod psihologa da je strah rezultat tvojih fobija, a ne realne opasnosti. Da, sitne čestice ostaju u vazduhu, no kovid se širi više krupnijim česticama (zato i nosimo maske) no sitnim.

Pored 3 vakcine šansa da tvoja mama oboli od tako jednog izlaganja su minimalne. Ja sam posle dve vakcine se pravo upustio, izlazio i u zatvorene lokale bez maske, išao na koncerte, išao na svadbu, igrao, plesao, pa se nisam zarazio. A čak i da sam se zarazio, kontam da bi simptomi bili blagi.

Da li i tvoja majka deli fobije u tom stepenu? Nadam se da ne, ti se pokušaj maksimalno izolovati i ne razmišljati o tome, i ne pitaj je kako je bilo, koliko je držala masku spuštenu i slično. Ako je potrebno, dok je ona tamo, gledaj neki film, radi nešto drugo da ti skrene pažnju.

Ne, ja sam takva, ona se ne boji, nema ona takve fobije. Zato sam se i posvadjala sa njom jer ne mozemo da razgovaramo na isti nacin. Ona je ovo shvatila na neki racionalan nacin, jako se cuva, ali ima tu i mojih nekih pravila jer eto brinem, brinem..Ne pomaze mi nista kad mi kaze pa hoces da budem bez licne, treba mi i tako to i onda tako se vec nedeljama prepucavam sa njom. Tvrdi da joj nece biti nista, ja tu bas nisam sigurna. 

Link to comment

nek ne dishe tih 10 sekundi koliko traje slikanje bez maske. nikakav problem.

mislim, shta drugo, kad vec mora :unsure:


a ti, ne misli, ne pitaj i posle opet ne misli :hihi:

sent from novi mnogo jak bubamoto.



Link to comment
16 minutes ago, gospa buba said:

nek ne dishe tih 10 sekundi koliko traje slikanje bez maske. nikakav problem.

mislim, shta drugo, kad vec mora :unsure:


a ti, ne misli, ne pitaj i posle opet ne misli :hihi:

sent from novi mnogo jak bubamoto.


 

Isto sam i ja predlozila, ako moze, pospricaj posteno alkoholom taj deo gde ce te slikati, kad skines masku stavi u nos vatu sa alkoholom i ne disi. Ne progovaraj.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...