Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

jbt, ovo postaje baš horor :ph34r:

 

dajte malo i nečega što može pomoći

 

kako bi bilo da napravimo neki topic samo sa korisnim informacijama

 

ono, kome i gde se javiti u slučaju

šta uzimati i zašto @steins, ti si čovek od struke, šta ono beše, cink, d vit, beli luk ...

kako se zaštititi

 

znam da je to sve ovde bilo, ali ajde traženje sada unazad je zamorno

mislim da bi pravljenje nekog posebnog topica gde bi bile samo te informacije, bilo korisno

Link to comment

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2756775897740459&id=100002242281272

 

 

 

Од:Epidemiologija Klinicki centar Srbije

 

Poštovani,

 

U slučaju potrebe za konsultacijom i/ili u slučaju sumnje na infekciju novim korona virusom dostupni su vam sledeći telefoni epidemiologa Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.

 

Svakim radim danom do 14,00:

 

011/2078-672; 2078-673 и 2078-677

 

 

 

Radnim danom nakon 14,00 sati, subotom i nedeljom:

 

063/8511-769 и 062/8808-717

 

... Shiit has hit the fan...

 

 

 

 

Link to comment

Otvaramo posebnu temu za praktične savete i informacije koje mogu pomoći ljudima koji su direktno pogođeni ili u opasnosti da budu pogođeni virusom. Sve drugo ostaje na opštoj temi.

Link to comment
  • Redoran changed the title to PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije
2 hours ago, dùda said:

jbt, ovo postaje baš horor :ph34r:

 

dajte malo i nečega što može pomoći

 

 

 

pomoglo bi i da se olabavi sa strahovima :)

 

Can stress and anxiety lower your immune system?

Immune system
Anxiety can trigger your flight-or-fight stress response and release a flood of chemicals and hormones, like adrenaline, into your system. ... This can weaken your immune system, leaving you more vulnerable to viral infections and frequent illnesses.
Link to comment
1 hour ago, Malkmus said:

Naručivati maske iz inostranstva, za stare i hronične, da ili ne?

 

e. I odakle?

 

Ovo može da bude veoma komplikovano jer su mnoge zemlje uvele zabranu iznošenja maski iz zemlje. Ja probao pre neki dan da pošaljem 20 komada u Kaliforniju, kurirska služba se ljubazno izvinila i citirala svežu uredbu koja im je stigla od vlade.

 

Ako je još uvek moguće poručiti odnekud, verovatno bi trebalo gađati neku zemlju iz EU.

Link to comment
3 hours ago, dùda said:

jbt, ovo postaje baš horor :ph34r:

 

dajte malo i nečega što može pomoći

 

kako bi bilo da napravimo neki topic samo sa korisnim informacijama

 

ono, kome i gde se javiti u slučaju

šta uzimati i zašto @steins, ti si čovek od struke, šta ono beše, cink, d vit, beli luk ...

kako se zaštititi

 

znam da je to sve ovde bilo, ali ajde traženje sada unazad je zamorno

mislim da bi pravljenje nekog posebnog topica gde bi bile samo te informacije, bilo korisno

 

Nisam ti ja najbolja osoba na svetu za savete. 

Ja sam 2009. kad je ono bio h1n1, ostao zatočen u sobi od 12m2 sa tri osobe od koje su dve sat kasnije primljene na Infektivno zbog h1n1,  a treća zatvorena u kući. 

Moja hanuma je tada bila uveliko trudna, pa sam se ja, na brzinu oprostio sa njom i životom i otišao u samoizolaciju opremljen laptopom i Tamifluom koji sam dobio na rastanku u firmi, uz Kikvitski pozdrav. Tada sam napravio protokol izmedju mene, žene i pokojne keve,  da izlazim noću u toalet i da bude stalno otvoren prozor i da koristim masku i rukavice prilikom izlaska iz sobe pa sam izgledao prilično čudno kad sam gologuz šetao po stanu sa maskom i rukavicama. Hanuma tvrdi da ima negde snimak toga i da će ga pustiti u javnost u nekom trenutku. Takodje smo se dogovorili da mi ostavlja hranu na tanjir ispred vrata, što nije bilo najsrećnije rešenje pošto mi je kučište uglavnom sve izjelo pa sam se ja u trenucima Cabin Fever-a nosio idejom da pojedem njega.  Elem,  moja drugarica infektolog me zvala svakog jutra i večeri da pita za temperaturu i grudobolju, sa savetom da ako išta krene odmah počnem sa Tamifluom i vratim se u bolnicu. Kad posle 5 dana nije ništa krenulo, džukela je pozvala moju ženu na telefon i rekla da mogu da izadjem iz sobe :cry:

Pre 3 godine sam morao da popijem kamaru antibiotika zbog nekog momka koga sam pregledao a koji je imao /neprepoznati/ bakterijski meningitis. Bubrezi su mi se raspali a ja sam piškio sve boje duge skoro 2 nedelje. Ako ništa, makar sam posle toga bio siguran da nemam tuberkulozu jer smo dobili neke antibiotike poslednje generacije za lečenje rezistentnih sojeva, pošto nisu znali šta da nam daju. Posebno mi je bilo muka kad smo mi lekari dobili antibiotike a tehničarima dali recepte da idu da kupe. Zato sam moja sledovanja podelio mojim tehnilčarima i još nabavio 3,4 kutije da imaju i ostali koji su bili u kontaktu. 

 

Nego, ajd da probam, onako na brzinu: 

 

1. zaboravite beli luk. /osim ko voli/. Cink i ostali suplementi su uvek dobrodošli, ali ne prave razliku. 

2. rakija može svakako - što unutra što spolja, obzirom da virus gine na 74% alkohol, koristiti jače rakije, ili veću količinu. Antiseptici su korisni, ali će vrlo brzo /ili već jeste/ postati pitanje koliko će vam biti dostupni. 

3. Pranje ruku minimum 30 sekundi sa sapunom po svakom ulasku u kuću, obratiti pažnju na spoljašnju stranu zglobova na šakama, statistički tu se najčešće zadržava prljavština. 

3. nema rukovanja, cmakanja, grljenja i ostalih ogavnih navika, iliti po svecki - sošal distansing

4. Maske - ne znam šta da vam kažem. Korisne su da umire strah najviše pošto one koje mogu da zadrže virus mi uglavnom ne možemo da kupimo. Najveća korist od maski koje su nam dostupne da se koriste kod pacijenata koji su oboleli, jer efikasnije zaustavljaju kapljice iznutra ka spolja / govorim o hirurškim, standardnim, maskama/

 I još nešto - zaboravite slanje maski u inostranstvo da vam ne bi došla murija na gajbu. 

5. Unutar doma izolujte starije i hronične bolesnike - šta to u praksi znači ko ima takvu situaciju - nema napolje, jedna osoba izlazi i ulazi, donosi hranu i šta treba. 

6. rekao bih vam da ne gomilate namirnice, ali ne mogu zbog efekta imbecila. Oni će pokupovati sve tako da se može desiti da ostanete bez nečega jer je neka budala umislila da treba da bude doomsday prepper. Ako već imate potrebu da štekate, štekajte lekove koji su vam, ne daj bože, neophodni, kao i antipiretike - indijci i kinezi već prave restrikcije u proizvodnji. 

7. Opustite se i uživajte /u prisilnom/ vremenu koje ćete provoditi u toplom porodičnom domu. Ko može. Ja ću najverovatnije, kao i moja hanuma, da se bijem za virusom za vas :angry:

 

Najbitnije - NE PANIČITE! Znam da dobar deo vas ovde pripada IT subkulturi koja je, po definiciji, prepuna hipohondara i geekova, ali molim Vas, ne verujte svemu što pročitate po internetu. :D

 

PS : u petak sam pričao sa onom drugaricom sa infektivnog. Dupe mi je pomerila zbog brade. Kaže, ako se do sada nisi brinuo zbog gomile bacila koju si nosio oko usta, možda je sad dobar trenutak da počneš da misliš o tome. Odmah sam se setio Blafa :sad:

Link to comment
3 minutes ago, ZerrorR said:

@steins fala ko prvoj devojci koja mi je dala.

 

Smem da prekopiram na fejs? Sigurno će još nekom biti interesantno. 

 

Smeš, samo te molim da izbaciš onaj pasus sa meningitisom, nije baš za socijalne mreže

Link to comment

Ajde jedno pitanje u vezi 74% alkohola, gde to naci posto postoji standardni 70% i koncentrovani 95%.

 

Druga stvar, postoji istrazivanje gde kazu da je ovaj 70% generalno kudikamo efektivniji protiv mikroba od onog 95%.

 

Edited by Friend
Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...