Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

7 minutes ago, Zis said:

    Inače, u Hrvatskoj novi rekord, 1563 nova slučaja, 13 preminulih.  Pošto su umrli vjerojatno posljedica zaražavanja od prije 2-3 tjedna kad smo imali 200-300-400 novozaraženih dnevno, bojim se da ona predviđanja (mislim) američkog instituta ne budu tačna, govorili su o pedesetak dnevno umrlih u novembru/decembru. Nadajmo se ipak da griješe. 

 

Da li se po bolnicama, domovima zdravlja oseća razlika u odnosu na avgust (kada je Hr imala oko 300 dnevno)?
Pošto je ovde u julu bio haos po bolnicama, a sada mirno i tiho, a veći broj zaraženih.

Link to comment
9 hours ago, Tihajeza said:

 

Da li se po bolnicama, domovima zdravlja oseća razlika u odnosu na avgust (kada je Hr imala oko 300 dnevno)?
Pošto je ovde u julu bio haos po bolnicama, a sada mirno i tiho, a veći broj zaraženih.


   Zapravo do sada i nije bilo mnogo ljudi na bolničkom liječenju, međutim kako brojke divljaju i taj neveliki postotak teže bolesnih moguće će veoma skoro zagušiti

sistem ( predviđanja su već do kraja tjedna +2000 novooboljelih dnevno ). Pri tome će broj kreveta\respiratora biti manji problem, brine nedostatak kvalificiranog zdravstvenog osoblja kojeg i u normalnim uvjetima nema previše a sada se sa ovolikim brojem novooboljelih sve češće zaražuju i\ili završavaju u samoizolaciji . Evo, ravnateljica pulske bolnice danas kaže da u ovih dana ponovo aktiviranoj tzv. Vojnoj bolnici, prenamjenjenoj u Covid bolnicu imaju osoblja za brigu o tek tridesetak pacijenata iako su smještajni kapaciteti puno veći (sad ih je na liječenju 2 ili 3, od današnjih 41 novih tek je jedan kandidat za bolnicu).
    Inače , negdje u drugoj polovici devetog mjeseca bio sam sa starijom osobom na par specijalističkih pregleda, smije se doći najranije 10 minuta prije zakazanog vremena tako da je sve išlo brže i bez gužve, komentirali smo da bi takav režim trebao trajati i van epidemije. Doduše tada je tu lokalno bilo tek desetak zaraženih i svega jedan u bolnici.

Edited by Zis
Link to comment

Hrvatska: prosječna starost preminulih pala sa 70 na 63 godine

 

Quote

  Prema konstataciji infektologa dr. Vladimira Krajinovića iz Zavoda za intenzivnu medicinu Zarazne bolnice, koju je objavio tijekom rasprave s molekularnim biologom dr. Gordanom Laucom na Facebooku, dob preminulih u dva tjedna pala je s prosječnih 70 na 63 godine.

  "Nisam stručnjak za covid-19, ali u intenzivnoj gdje radim s bolesnicima već skoro 8 mjeseci smrtnost je ista - oko 50 posto, a za one na respiratoru 60 posto. I to je tako konstantno bez promjene u odnosu na godišnje doba. Prosječna dob je do prije 2 tjedna bila 70 godina, a zadnja dva tjedna se smanjuje na 63 godine. Svi bolesnici imaju istu bolest, svi su kao preslikani. Koristimo dosta HFNC (nazalno davanje kisika), prije mehaničke ventilacije i remdesivir i nemamo nikakve razlike u ishodu liječenja.Prije deset dana sam vidio podatke iz Ljubljane. Kao preslikani naši rezultati."

 

Link to comment

U Italiji je uzrok anti-lockdown demonstracija u Napoliju fudbal, De Luca (koji iza leđa ima De Laurentisa) se inati sa centralnom vladom i traži blokadu svih regija kao na proleće dok se prepucava Agnelinem iz Juventusa zbog gluposti oko službenog rezultata i oduzimanja boda Napoliju. Zbog jebenog fudbala se igraju sa vatrom i životima miliona, ljudi traže sad da im on plati da sede kući jer centralna vlada ne želi.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

Jbt Mlatko, ja nekad posumnjam da ti stvarno zivis u Italiji. Cuj lokdaun zbog fudbala. Pa vecina onih koji su nocas divljali i razbijali su bas ultrasi napolija. Jesi ti ikad bio dole? Ne postoji nigde u Evropi mesto s vise stanovnika na tolikom prostoru. Bolnice i zdravstveni sistem je na nivou treceg Sveta a ovaj put je za razliku od pre 6 meseci buknulo i kod njih jako kao na severu. Plus sistem javnog transporta je slican onom u Kalkuti. Kad na to dodamo poslovicnu alergiju lokalnog stanovnistva na bilo kakvog postovanja propisa i pravila, covek Jednostavno pokusava unapred da se opere od nadolazece katastrofe.

Link to comment



Pa vecina onih koji su nocas divljali i razbijali su bas ultrasi napolija.


Razumem te ali sam si sebi uleteo u usta.

Jedna stvar je tražiti lekare i medicinske sestre od civilne zaštite za svoje bolnice a druga stvar je u ovom momentu tražiti sad neke solidarno jedinstvene mere za sve regije... ni svoju ne može da kontroliše. Ionako je na jugu prisutan veliki skepticizam oko panike velikih brojeva oboljevanja dok nemaju šta da jedu a pomoć stiže na kašičicu. Naravno da će da nagrnu svi u Pronto soccorso čak i sa blagim simptomima, sa divljacima na ulici ili ne. Ništa nije rađeno u julu-avgustu da se pripremi populacija na vatrenu jesen, u stilu "neće valjda". Pun mi je kurac već regionalnih (z)dr(avst)venih servisa koji služe samo svom anusu i guvernerima koji se svađaju sa fudbalerima.

evo ti primer gde smo i na čemu smo



Ta fudbalska uvertira nije uopšte bila potrebna.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...