Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

nisam isao u centar grada od pocetka marta. izadjem svako malo u setnju po kraju i to mi je sto mi je. prijatelji isto izbegavaju osim ko mora. a skoro niko ne mora. isao u par delova grada u par navrata, sto prevozom, sto taksijem jer nije bilo izbora. taksisti nose maske, ja takodje. prevoz bio relativno prazan (milinica) al nisam isao u vreme tradicionalnog guzvanja kad ljudi koji moraju idu na posao i s posla. imam medju prijateljima par nastavnika koji par puta nedeljno koriste prevoz, kazu nije uobicajeno guzvanje al nije ni prijatno nepopunjeno za kovid vreme. znaju ljudi biti prinudjeni da su dosta blizu al svi nose maske pa im svima malo lakse, mada i dalje neprijatno.

 

inace, ljudi osetno vise izlaze, sto u radnje, sto u setnju po sumi/parku, sto u pabove koji rade po principu da se uvece rezervise uz davanje podataka (ime, telefon, adresa) a preko dana posto nema guzve samo se ostave informacije na ulazu za slucaj da se ispostavi da je bio neko zarazen blizu pa se mora izolovati.

 

jos nesto sam primetio u par navrata kad sam morao autom kojekuda a to je da je saobracaj sad vec prilicno opterecen a nije bio do pre jedno mesec dana. sad mi se cini da je standardni guzvanjac. cini mi se da su ljudi odlucili da ipak vise izlaze a najsigurnije im je da sednu u svoj auto ako negde idu pa to pravi frku.

 

sve u svemu, ljudima dopizdelo da sede kuci pa traze najsigurnije nacine za skitnju. tako i ja. sutra odoh u centar prvi put otkako je pocelo ludilo, dogovorio se za neko vidjanje. preduzecu mere opreznosti al vise se u kuci izdrzati ne moze.

 

 sto se tice zvanicne politike, zatvaraju i otvaraju razne krajeve u zavisnosti od broja zarazenih - delove gradova, gradove, sela. kad broj zarazenih negde krene da raste, vrate mere s pocetka. kad se smiri, popuste. ima logike.

 

drzavni vrh bi nas rado sve vratio u kancelarije da opet pravimo pazar radnjama, sto usput, sto oko kancelarija jer pocrkase. pokusavaju, zasad stidljivo, da nas nagovore da se vratimo sto ne znaci da ce zajahati jace ako se ispostavi da virus slabi i da smrtnost opada al ni to nije nelogicno. osim sto mnoge firme nisu tako entuzijasticne kad je u pitanju povratak u kanc jer usteda onolika. no o tom, potom. sve zavisi od toga kako ce se dalje ova ujdurma odmotavati.

Link to comment

Evo malog reporta iz Nemačke, živim na selu, radim u gradu. Na selu se skoro ne primeti ništa osim što su u krčmama stolovi razmaknuti i to što se u radnjama nose maske. U prevozu 90% ljudi nose maske ispravno, a održavanja rastojanja ne praktikuje svako.

 

Radim u gradu gde moram da idem vozom pa onda i u-bahnom i tako svaki dan 2 sata u prevozu. Uzeo sam vezu sat ranije ka poslu i nazad pa su gužve osetno manje. U gradu napolju deluje sve "normalno" ali čim se zađe u prodavnice ili restorane su svi u full maska modu. Tek zadnjih nedelja su krenuli po prevozu ili žel. stanicama strožije da vrše kontrole.

Link to comment
Quote

 

Eric Feigl-Ding
2h, 12 tweets, 3 min read

 

Not fake news— Jamain Stephens, a football player at California University of Pennsylvania has died at the age of 20 of #COVID19 complications.

➡️ This was why football was cancelled— in addition to myocarditis found in 15% of Big 10 players (not 30%)

Quote

 

College football player Jamain Stephens dies at age 20 of COVID-19 complications - ProFootballTalk

Jamain Stephens, a football player at California University of Pennsylvania and the son of a former Steelers first round-draft pick, has died at the age of 20 of COVID-19 complications. Stephens had p…

 

https://profootballtalk.nbcsports.com/2020/09/09/college-football-player-jamain-stephens-dies-at-age-20-of-covid-19-complications/

2) Earlier study: “cardiac M.R.I.s, an expensive and sparingly used tool, revealed an alarmingly high rate of myocarditis — heart inflammation that can lead to cardiac arrest with exertion — among college athletes who had recovered from the coronavirus...” 

3) ...”The survey found myocarditis in close to 15% of athletes who had the virus, almost all of whom experienced mild or no symptoms, perhaps shedding more light on the uncertainties about the short- & long-term effects the virus may have on athletes.”

Quote

 

Doctors Enter College Football’s Politics, but Maybe Just for Show

Universities have had mixed messages, competing agendas and a lack of transparency as they consider whether to hold college football in the fall, with billions of dollars at stake.

 

https://www.nytimes.com/2020/08/23/sports/ncaafootball/college-football-myocarditis-coronavirus.html#click=https://t.co/S9eF85bJfR

4) Another study: “And [myocarditis] is not age-specific: In The Lancet, doctors recently reported on an 11-year-old child with multisystem inflammatory syndrome (MIS-C)—a rare illness—who died of myocarditis and heart failure.” 

5) ...”At autopsy, pathologists were able to identify coronavirus particles present in child’s cardiac tissue, helping to explain the virus’ direct involvement in her death.” 

6) “In fact, researchers are reporting the presence of viral protein in the actual heart muscle, of six deceased patients.”

Quote

COVID-19 Can Wreck Your Heart, Even if You Haven’t Had Any Symptoms
A growing body of research is raising concerns about the cardiac consequences of the coronavirus


https://www.scientificamerican.com/article/covid-19-can-wreck-your-heart-even-if-you-havent-had-any-symptoms/#click=https://t.co/3cMEBQLO0A

7) “Of note is the fact that these patients were documented to have died of lung failure, having had neither clinical signs of heart involvement, nor a prior history of cardiac disease.” 

8) “Ossama Samuel, associate chief of cardiology at Mount Sinai Beth Israel in New York, told me about a cluster of younger adults developing myocarditis, some of them a month or so after they had recovered from COVID-19.” 

9) “One patient, who developed myocarditis four weeks after believing he had recovered from the virus, responded to a course of steroid treatment only to develop a recurrence in the form of pericarditis (an inflammation of the sac surrounding the heart).” 

10) “A second patient, in her 40s, now has reduced heart function from myocarditis, and a third—an athletic man in his 40s—is experiencing recurring and dangerous ventricular heart rhythms, necessitating that he wear a LifeVest defibrillator for protection.” 

11) “His MRI also demonstrates fibrosis and scarring of his heart muscle, which may be permanent, and he may ultimately require placement of a permanent defibrillator.” 

12) Again, not fake news.


 

https://threadreaderapp.com/thread/1303667556507676672

Link to comment

Izvjestaj iz Melbourne.

Produzene nam postojece restrikcije za jos dvije nedjelje. Sada je dnevni broj novozarazenih oko 50 na 10-15k testova.

Nakon 2 nedjelje ce malo ublaziti ali i dalje je to jako striktno sa policijskim casom 9-6, restrikcijom kretanja od 5km i zatvorenim frizerima, restoranima, teretanama ...

Nas glavni serif ovdje je premijer Andrews. Totalno je poludio i to sad pocinju da priznaju njegovi doskorasnji podrzavaoci..

Nakon sto je uprskao stvar sa karantinima zbog kojih jedini u AUS imamo Vuhan-style restrikcije, covjek je odredio prag od 5 novozarazenih dnevno.

Znaci, nema odlaska kod frizera osim ako je u posljednih 14 dana bilo manje od 70 slucajeva.

Ako je kojim slucajem manje od toga broja onda se gleda da li medju njima ima vise od 5 slucajeva za koje se ne zna izvor zaraze.

Ako ima makar 6 takvih slucajeva u zadnje dvije nedjelje, mi i dalje ne mozemo kod frizera!!!

Ostatak AUS zivi kolko-tolko normalnim zivotom ali su se svi lokalni sefovi osim NSW usrali u gace da ce biti odgovorni za smrt stotine penzionera iz starackh domova pa drze granice medju drzavama zatvorene Tako sve vjerovatno do kraja godine.

Zasto to rade? Zato sto je savezna vlada odobrila ogromne socijalne donacije za gradjane i za privredu pa se ne uzbudjuju mnogo zbog gubitaka u saobracaju i turizmu.

Zasto NSW serif jedini zeli da se otvore granice i privreda? Zato sto je jedini serif koji je iz iste stranke kao i savezna vlada :-)

Link to comment
35 minutes ago, Krošek said:

forum nije organ represije koji namece odredjena ponasanja u opstem interesu

ako neko citajuci forum ne stavi masku i udje u radnju, ima odgovarajuca IRL instanca koja ce ga na to naterati

ako ta instanca ne funkcionise, onda je to tema za sebe, ali to ni1 forum ne moze da popravi

Залауфало :) se tamo na moderaciji, pa da prebacim ovde: tvoja napomena o nateravanju pojedinaca da postuju, recimo, nosenje maske, je jos jedna od cigli koja nam je prodata: pretpostavljam da si mislio na kaznjavanje, sankciju...

Problem sa koronom je u njenoj - masovnosti.

Tolikoj da ne postoji danas drzava na svetu koja raspolaze dovoljno velikim represivnim*) aparatom da antikorona mere sprovede u punom obimu.

I ne daj boze da postoji, pojavi se...

Sto nas vraca na pitanje drustvene solidarnosti i pre svega - odgovornosti.

 

 

*) da ne bude zabune, pod represivnim aparatom ne podrazumevam НКВД: izraz 'represivni' koristim u klasicnom smislu koji podrazumeva da je svaka, recimo, policija, od americke do kineske ili severnokorejske - deo represivnog aparata drzave kao drustvene organizacije.

I da joj je, izmedju ostalog, posao - sto se cesto i sve cesce zaboravlja - da silom, prinudom, od novcanih kazni do zatvora, gradjane natera da postuju neka opste usvojena pravila.

Narocito u takozvanim ekstremnim situacijama kakva epidemija korone sigurno jeste.

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Залауфало :) se tamo na moderaciji, pa da prebacim ovde: tvoja napomena o nateravanju pojedinaca da postuju, recimo, nosenje maske, je jos jedna od cigli koja nam je prodata: pretpostavljam da si mislio na kaznjavanje, sankciju...

Problem sa koronom je u njenoj - masovnosti.

Tolikoj da ne postoji danas drzava na svetu koja raspolaze dovoljno velikim represivnim*) aparatom da antikorona mere sprovede u punom obimu.

I ne daj boze da postoji, pojavi se...

Sto nas vraca na pitanje drustvene solidarnosti i pre svega - odgovornosti.

 

 

*) da ne bude zabune, pod represivnim aparatom ne podrazumevam НКВД: izraz 'represivni' koristim u klasicnom smislu koji podrazumeva da je svaka, recimo, policija, od americke do kineske ili severnokorejske - deo represivnog aparata drzave kao drustvene organizacije.

I da joj je, izmedju ostalog, posao - sto se cesto i sve cesce zaboravlja - da silom, prinudom, od novcanih kazni do zatvora, gradjane natera da postuju neka opste usvojena pravila.

Narocito u takozvanim ekstremnim situacijama kakva epidemija korone sigurno jeste.

 

represija i pojedinacni osecaj moralne odgovornosti su dve strane istog novcica

 

odgovornost nema sadrzaj, to je vise forma - samo jedna relacija, a sadrzaj je u samoj normi, to je ono dobro koje se kreira ili stiti. ono se identifikuje kroz kolektivno izrazavanje volje u odgovarajucem obliku organizovanja zajednice. to je dobar momenat za izrazavanje solidarnosti, uredjivanje drustvenih odnosa na principu solidarnosti

 

ali pitanje solidarnosti kao takve, kod pojedinca, ne moze da se gleda kao pitanje odgovornosti.

 

kod solidarnosti se norme nadmasuju, a skupa s tim i osecaj odgovornosti. pojedinac zna sta da cini da se zajednicko dobro amplifikuje, trosi svoju energiju u tom pravcu i to u sadejstvu sa drugima - nosiocima tog dobra. solidarnost je jedno jedinstvo i uzajamnost. 

 

kod solidarnosti postoji problem sta sa pojedincem koji vidi da drugi nisu solidarni, kako on da ostane solidaran kada nema tog sadejstva?

 

pa nikako. tu se vracamo na teren represije. represija nece stvoriti solidarnosti, ali stvorice zastitnu mrezu kao surogat solidarnosti pod pretpostavkom da sistem i jeste postavljen na principima solidarnosti. 

 

u pandemiji gde su ljudi izolovaniji nego ikad i gde su podcrtane razlike izmedju onih koji imaju odgovoran i neodgovoran odnos, a i ekonomske razlike, bas nekako i nema puno potencijala za solidarnost u izvornom smislu. cak i oni koji jesu visoko moralni i solidarni nece videti u kracem roku pozitivne efekte od svojih postupaka, osim ako nisu bas u neposrednoj borbi sa bolescu, znaci lekari uglavnom i dr. 

 

sada dolazi do izrazaja nase nasledje solidarnosti. to koliko je u institucijama drustva usadjena solidarnost kao princip, ali takva solidarnost u rasprsenom obliku se nece sprovesti nekim licnim izbojima solidarnosti, nego represijom. 

 

kada represija popusti onda moze samo da bude lose. nema nikakva druga mreza ispod, nikakva rezervna zastitna struktura kada mere ne mogu da se sprovedu ucelo, odnosno kada se sprovode neke mere koje nisu najbolje moguce mere. u onom obimu u kom se sprovelo sprovelo se, a posledice u delu u kom se nije uspelo su neizbezne i nepopravljive. 

 

imajuci to u vidu, odgovornost je i prihvatanje represije, jedan osecaj da je represija normalna i odsustvo zelje da se instrumenti represije preterano preispituju ili osujecuju, jer to samo vodi krsenju normi na sirem planu. zapravo sto se vise razmislja o tome odgovornost sve vise lici na poslusnost a to dolazi do izrazaja u krizi vise nego inace. nije bas nesto glamurozno gledano samo s te strane. sa druge strane odgovornost je svest o obavezi da se pozove subjekte na poziciji autoriteta na odgovornost, zbog recenih posledica. ono sto nije odgovornost pojedinca u politickom zivotu zajednice je da okarakterise preduzete mere kao prodavanje cigle i da se nada da negde iza ugla ceka solidarnost ili tako neka super stvar. :dry::) 

Link to comment
On 10.9.2020. at 16:27, Aleksija said:

Mali off, ali mozda daje odredjenu nadu. Znamo koliko je ljud putnicki nestrpljiv da se istovari iz letilice, pogotovo na domicilnom brdovitobalkanskom aerodromu i posle nekoliko casova kasnjenja u poletanju kasnovecernjeg leta. Neposredno po lepljenju na finger, domacica aviona zamoli putnike, vecinom stojece jedno drugom po glavi, za malo strpljenja dok medicinsko osoblje ne stigne i ne preuzme bolesnog putnika, negde iz saraga. U potpunoj tisini, svi sedose i jednako tiho i strpljivo sacekase jos 20-tak minuta. 

Link to comment
On 10.9.2020. at 15:27, Aleksija said:

Ja nisam do kraja verovao u ovakve stvari dok mi se nije dogodilo sledeće: Vozili smo se četresedmicom, usred dana... mož bit neko podne. Pored mene je stajala baka koja je zbog gužve digla svoj kišobran u vazduh. Onesvestila se, kišobran se zakačio o šipku i ona je ostala tako da visi i klati se. Klatila se i klatila, a ljudi su se pravili da ne vide. Ja sam sigurno desetak sekundi mislio da ne vidim to što vidim jer mozak nije mogao da prihvati da se svi prave i odjednom znatiželjno gledaju na sat i kroz prozor. Mislio sam da sam utripovao i da ona npr spava ili da se tako klati iz zabave ili nemam pojma. Kad sam konačno poverovao svojim očima, krenuo sam da je dižem, vičem vozaču da stane i ostalo. Ljudi su gunđali. Samo jedna žena u prepunom autobusu krenula je da mi pomogne, iz zadnjeg dela probijala se kroz gužvu. Svi su vikali na nju što ih gura dok se provlači. Došla je do mene. Naterali smo vozača da zaustavi autobus, rekli smo da će da odgovara ako ne zaustavi. Ja nemam nikakav medicinski trening i malo znam o prvoj pomoći, nisam znao ni da li je ta žena živa (na kraju se ispostavilo da ima osamdesetak godina, starica). Ljudi su bili besni što moraju da izađu i sačekaju drugi autobus, svi su se ljutili i sećam se da je neko škrgutao zubima na mene. Zvali smo hitnu. Sećam se da su postavljali mnogo pitanja, nje kratko trajalo. Kad su pitali gde smo i ja im rekao da smo u Borskoj, tačno prekoputa miljakovačke pošte, pitali su sa koje strane ulice kod pošte. Tu sam se već razvikao nešto u smislu da prekoputa znači preko puta, ne sa strane ulice na kojoj je pošta nego prekoputa. Te su došli i odvezli je. Vozač je sve vreme neodređeno uzdisao.

Link to comment

 

CDC director suggests face masks offer more COVID-19 protection than vaccine would

 

CDC director Robert Redfield suggested in a Senate Appropriations subcommittee hearing on Wednesday that face masks are "more guaranteed" to protect against the coronavirus than a vaccine, citing the potential for some people to not become immune to the virus after receiving the shot.

What he's saying: "These face masks are the most important, powerful public health tool we have. And I will continue to appeal for all Americans, all individuals in our country, to embrace these face coverings. I've said if we did it for 6, 8, 10, 12 weeks, we'd bring this pandemic under control," he said.

  • "I might even go so far as to say that this face mask is more guaranteed to protect me against COVID than when I take a COVID vaccine. Because the immunogenicity may be 70%, and if I don't get an immune response, the vaccine's not going to protect me. This face mask will."

 

 

Edited by 3opge
Link to comment

ovde (uk) je po pitanju testova rasulo. testova nema dovoljno, guzve u test centrima, naravno sa svadjama, pickaranjima i ostalim pikanterijama. testova nema dovoljno ni za zdravstvene radnike al to se sazna tek kad kome zatreba. inace, sve redovno. i dalje govore javite se kovid centrima za testiranje kao da je sve kosher.

 

klinac od prijatelja koji je, je li, posao u skolu pre dve nedelje, sinoc dobio temperaturu. kod svog doktora ne moze, kazu ko ima kovid simptome mora da se procesuira preko kovid sistema. ceo dan se jebavali s tim, upucivali ih od kurte do murte glede testiranja da bi na kraju zakazali privatno jer testova nema. idu sad u 7 sati u neki privatni drive in centar. cijena sitnica - 175 funti. rezultati na mail u roku od 72 sata. bilo je jeftinijih opcija al jedno 50 km od kuce.

 

naravno, sve vreme su im vrlo kulturno objasnjavali da testiranje i nije toliko bitno. bitnije je za starije, ne moraju da maltretiraju dete da ide da se testira kad vec ima temperaturu, ionako nije obavezno. uvek imaju opciju da se samoizoluju na dve nedelje i lece dete medom i limunom.  i da se ne boje, nece biti frke, nije taj virus tako opasan za decu. al jebiga - nemaju izbora. otac svoj gazda, valja raditi i zaraditi. nije drzavna firma, nije tudja firma, nije posao od kuce. ako ne radi, nema novaca. a i drugo dete bi trebalo da zna da li je za skolu ili za samoizolaciju. a i mirna glava, da ne misle da li je bila korona ili ne.

 

al bitno je da je sve pod kontrolom, da sve funkcionise i da nema razloga za brigu il nedajboze paniku.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...