Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

On 16.8.2020. at 8:05, Moracikus said:

https://www.heraldsun.com.au/coronavirus/how-covid19-has-cut-flu-infections-dramatically/news-story/4cdf72e3e0de27dc14e7499be0180635

Ono sto je golim okom vidjlivo potvrdila statistika. Gripa skresana za 85%.u Mel.

Stvarni pad je vjerovatno i preko 90% jer se zbog korone ove godine mnogo manje slucajeva gripe ostaje nezabiljezeno.

Evo ih i ovdašnji podaci, 90%

Think you have the flu? It's probably COVID-19: new data prompts symptoms warning

Sydneysiders with flu-like symptoms have been warned that they are more likely to have COVID-19 than influenza, with the flu rate in NSW at 10 per cent of what it was at this time last year.

 

The latest NSW surveillance data also reveals the total number of people killed by COVID-19 and influenza this year is half the death rate of influenza alone over the same period in 2019 and a fraction of the fatalities during the horror 2017 flu season.

 

The influenza data came as NSW recorded seven new COVID-19 cases in the 24 hours to 8pm on Sunday - six locally acquired and one a returning overseas traveller in hotel quarantine.

 

...

 

(NSW ima oko sedam i po miliona stanovnika)


SaE

Link to comment

 

Quote

The latest NSW surveillance data also reveals the total number of people killed by COVID-19 and influenza this year is half the death rate of influenza alone over the same period in 2019 and a fraction of the fatalities during the horror 2017 flu season.

 

 

Naravno, ovde fali ključna informacija - relativno niska stopa smrtnosti od COVID-a (u Australiji) je rezultat lockdowna i ne može da se poredi sa smrtnošću od gripa u 2019.

 

EDIT. Nisu ni babe vs žabe, ovde se poredi COVID+lockdown vs flu-no lockdown. To su više babe vs trotineti.

EDIT2. Nije komentar na G&S i Moračikusa, već na izvornik.

Edited by Indy
Link to comment

 

Ni Moracikus ni ja (a ni novinari) nismo smanjivali opasnost COVID-a, samo smo konstatovali da je smrtnost uopšte ove godine očekivano manja nego ranijih godina (a pitanje da se ta manja smrtnost objasni je postavio iDemo), jer zbog ograničavanja kretanja i promena ponašanja nema ni gripa (ja sam ovde pomenuo i da se rešenje za borbu protiv gripa samo nameće :inn:).

 

Danas u NSW tri nova zaražena, pri čemu je jedan iz hotelskog karantina. Još samo malo ...

 

SaE

Link to comment

Da li se moze zakljuciti da bi bez lockdowna COVID-19 bio x 10 za VIC

Znaci otprilike 250k slucajeva i 5k mrtvih do sada.

Na nivou USA( 50x vece zemlje) to je 12.5mil i 250k mrtvih za poredjenje.

 

Samo hocu da kazem da nas je 5k zivota uglavnom staraca za sada kostalo 50tak BN dolara tj 10 milki po osobi.

Link to comment
44 minutes ago, Moracikus said:

Da li se moze zakljuciti da bi bez lockdowna COVID-19 bio x 10 za VIC

Znaci otprilike 250k slucajeva i 5k mrtvih do sada.

Na nivou USA( 50x vece zemlje) to je 12.5mil i 250k mrtvih za poredjenje.

 

Samo hocu da kazem da nas je 5k zivota uglavnom staraca za sada kostalo 50tak BN dolara tj 10 milki po osobi.

Tii kao ona američka profesorka Điđi Foster sa ovdašnjeg UNSW što je gostovala par puta na QandA kod Hejmiša, nije se proslavila sa takvim stavom kod ostatka gostiju oba puta kad sam ja gledao (ne znam da li je bila još neki put). Legalizovan lapot kao u Švedskoj ...

 

Ja mislim da ti je poređenje u startu loše jer -

 

1) NSW nema mnogo zaraženih usled dobrog karantina a već odavno nema drastične restrikcije, znači može i bez lockdown-a

2) OK, ti si verovatno pošao od slučaja "kad smo već pustili virus iz karantina u Viktoriji" - pa si pod tom pretpostavkom nagađao o 10 puta više. Imaš ovde račun do kraja jula šta se sprečilo sa trečim nivoom restrikcija. Posle toga su vam uveli četvrti nivo pa je broj još manji, ali da nije bilo nikakvih restrikcija bi taj broj bio daleko veći.

 

SaE

Link to comment
12 minutes ago, Indy said:

Od tebe sam očekivao da budeš bolji, ili barem inteligentniji, ali ne znam zašto.

Ne znam šta si mi učitao, ja nisam za lapot, a u brojke umem :sleep:.

 

SaE

Link to comment

 

Evo i vaš glavni doktor Bret Saton danas kaže da je ovo lekcija za budućnost za obuzdavanje gripa, da ne bude da sam samo ja:

Flu has 'virtually disappeared' in Victoria: CHO

This year, Victoria has learned valuable lessons for how to manage other infectious diseases such as the seasonal flu – including the use of masks in regular flu reasons, Chief Health Officer Brett Sutton has said.

 

Professor Sutton made the reflection while explaining why coronavirus was so much more severe than older influenza strains.

 

“It is [flu] still deadly because millions and millions of people get infected and so overall, an estimated 3000 people die in Australia each year with seasonal flu – but for an individual getting a flu infection it is much much milder than coronavirus,” he said.

 

“And it’s [the flu] less infectious. So that RF number, for flu it’s about 1.5 in an average year. So one person infects one and a half others. But for… COVID-19 it’s closer to 2.5.”

 

The Chief Health Officer said the restrictions on movement and a hyper vigilance around hand hygiene caused by the coronavirus pandemic had meant flu had virtually vanished from the community – something he conceded he never thought he would see in his career.

 

“There are probably only 10 cases of flu weekly in Victoria, and obviously we’ve got hundreds and hundreds of cases of coronavirus,” he said.

 

“So flu has virtually disappeared from the map.”

 

Professor Sutton said it was a “salient lesson” in what to do in future flu seasons.

 

“When we’re on the other side of coronavirus, we should still bear in mind that masks will be very useful as we go out at the peak of the flu season, maybe right through the flu season, to do the same things that work for COVID,” he said.

 

A reporter then lightheartedly asked, “you’re not going to put us in stage four for flu are you?”, to which the Chief Health Officer laughed: “There’ll be no stage four for flu, I promise you.”

 

SaE

Link to comment
2 hours ago, Moracikus said:

Samo hocu da kazem da nas je 5k zivota uglavnom staraca za sada kostalo 50tak BN dolara tj 10 milki po osobi.

To je lažna dihotomija, jer bi bez lockdowna ekonomija morala da posrne; što usled izbacivanja iz stroja na lokalu, što zbog toga što je danas ekonomija globalna, pa ne može ni da se prdne u Melburnu, ako negde drugde u svetu nema bilo uvoznika prdeža ili izvoznika pasulja.

Link to comment
1 hour ago, Gojko & Stojko said:

Tii kao ona američka profesorka Điđi Foster sa ovdašnjeg UNSW što je gostovala par puta na QandA kod Hejmiša, nije se proslavila sa takvim stavom kod ostatka gostiju oba puta kad sam ja gledao (ne znam da li je bila još neki put). Legalizovan lapot kao u Švedskoj ...

 

Ja mislim da ti je poređenje u startu loše jer -

 

1) NSW nema mnogo zaraženih usled dobrog karantina a već odavno nema drastične restrikcije, znači može i bez lockdown-a

2) OK, ti si verovatno pošao od slučaja "kad smo već pustili virus iz karantina u Viktoriji" - pa si pod tom pretpostavkom nagađao o 10 puta više. Imaš ovde račun do kraja jula šta se sprečilo sa trečim nivoom restrikcija. Posle toga su vam uveli četvrti nivo pa je broj još manji, ali da nije bilo nikakvih restrikcija bi taj broj bio daleko veći.

 

SaE

Naravno da se niko nije proslavio sa time. Evo mene ovdje psuju samo zato sto sam to nampomenuo.

Nigdje nisam rekao da sam protiv lockdowna ( cak naprotiv nisam fan Svedski metoda)  i samo sam pokusao da sracunam cijenu ljudskog zivota u Vikoriji trenutno.

Mozda sam pretjerao sa 10mil po osobi ali da su effektni privredni gubici u VIC sa i bez lockdowna oko 20-25 BN to je i vrapcima na grani jasno.

 

 

Link to comment
10 minutes ago, papapavle said:

To je lažna dihotomija, jer bi bez lockdowna ekonomija morala da posrne; što usled izbacivanja iz stroja na lokalu, što zbog toga što je danas ekonomija globalna, pa ne može ni da se prdne u Melburnu, ako negde drugde u svetu nema bilo uvoznika prdeža ili izvoznika pasulja.

Nije tacno. Zatvoreni su ugostiteljstvo i turizam totalno takodje i domaci avio saobracaj skresan za 95%.

U pitanju je ogroman novac koji se sada isplacuje svima onima koji su ovdje izgubili posao.

Link to comment

Pa sve to bi se sjebalo da je korona puštena da divlja, kako to nije očigledno? Restoran koji ima sve radnike zaražene, hotel iz koga gosti izlaze u ambulantnim kolima, letovi iz ničega u ništa...

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, papapavle said:

Pa sve to bi se sjebalo da je korona puštena da divlja, kako to nije očigledno? Restoran koji ima sve radnike zaražene, hotel iz koga gosti izlaze u ambulantnim kolima, letovi iz ničega u ništa...

To znaci da bi bilo 100x vise nego sada. 2.5 milona zarazenih za 6 mjeseci.

Ja govorim u slucaju 10x vise kao sto nam podaci o gripi govore da je bio efekat lockdowna u VIC.

 

250k zarazenih sa 6 mjeseci tj oko 80k mjesecno tj 2700 dnevno. Otprilike 5k mrtvih.

Pretpostavljam da su cifre iz Svedske slicne ovim gore.

Link to comment
4 minutes ago, Moracikus said:

To znaci da bi bilo 100x vise nego sada. 2.5 milona zarazenih za 6 mjeseci.

Ja govorim u slucaju 10x vise kao sto nam podaci o gripi govore da je bio efekat lockdowna u VIC.

 

250k zarazenih sa 6 mjeseci tj oko 80k mjesecno tj 2700 dnevno. Otprilike 5k mrtvih.

Pretpostavljam da su cifre iz Svedske slicne ovim gore.

Oprostite koristio sam Noskichevske matematicke metode

40K mjesecno, 1300 dnevno

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...