Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

13 minutes ago, Skyhighatrist said:

 

Kačio je neko tekst o ovome već...

 

Pardon, nisam video. Pricam danas sa pashom iz Juzne Afrike, tamo svi velicaju predesdnika Tanzanije.

Link to comment

Turska najzad ispod hiljadu zaraženih dnevno. Ima popuštanja ali nema opuštanja i u to ime gulimo četvorodnevni policijski čas za Ramazan Bajram. Kada to prođe biće otvorene džamije i to je manje-više to u ovoj rundi. Od početka maja proveli smo 10 dana pod punim policijskim časom, do kraja meseca biće 15.

 

Ukupno nešto više od 150 hiljada zaraženih i četiri hiljade umrlih. Testirano oko 1.75 miliona ljudi.

 

Juče na TV uhvatio priču o nekoj 120-godišnjoj bakuti sa jugoistoka koja je postala najstariji izlečeni pacijent na svetu. Tajna uspeha - zdrava seoska hrana, naročito mlečni proizvodi. Trinaestoro dece, više od 80 unučadi i 400 praunučadi. Mašala.

 

 

Link to comment
17 hours ago, vememah said:

Evo za one koji su se čudili kako to da se obično ne zaraze svi u domaćinstvu kad neki član ima koronavirus:

 

 

Preporučujem ceo članak, ima još korisnih informacija:

https://www.sciencemag.org/news/2020/05/why-do-some-covid-19-patients-infect-many-others-whereas-most-don-t-spread-virus-all

 

jeste veoma zanimljivo, ali meni ovo nije dovoljno dobro objašnjenje :)

 

primer...ako moja hanuma nema predispozicije da bude superspreader jer lepo diše, ne galami, ne treba ti kišobran kad sa njom razgovaraš, ako se ona zarazi to znači da verovatno neće preneti virus na mene?

u 5 dana dok ona ne razvije simptome mi ćemo se poljubiti 200-300 puta i ako mene ispromašuje toliko metaka onda bi to stvarno bio najsmešniji virus. ljubiće i decu.

meni ta teorija da će ona preneti virus na 0 osoba ne pije vodu uopšte.

 

i primeri iz realnih situacija mi govore da to nije baš tako. ne poznajem mnogo osoba koje su bile pozitivne, ali one koje znam su imali situaciju da su pozitivni i svi koji žive sa njima.

primeri za koje čujem u medijima su uglavnom isti takvi. Otprilike, jedino Biki Srbljanović nije zarazila svog muža.

neko je pre par dana kačio video onog medicinara (pulmolog beše?) koji je bio bolestan i optužuje upravu bolnice u Ćupriji za pokušaj ubistva, on tu spominje nekoliko kolega koje su bile bolesne i za sve navodi da su i žene i deca bili zaraženi.

jutarnji je imao onaj tekst ~pre mesec dana gde je bio opisan posao taj detektivski deo posla epidemiloga (slučaj pacijenta 103 ili kako su već nazvali članak) i nacrtali su šeme infekcija i ovako po sećanju, preko pola inficiranih u tom klasteru je prenelo virus dalje. 

 

poređenje širenje ovog virusa sa širenjem sarsa/mersa mi nema mnogo smisla.

sars je u ovoj fazi imao 8000 potvrđenih slučaja, a cov2 530.000 i verovatno ima još 40-50 miliona nepotvrđenih. možda su ti virusi slični po genetskj strukturi, ali su po načinu širenja nebo i zemlja.

 

jasno je da ne mogu svi zaraziti 10 ili 50 ljudi, to i bilo suludo, ali ne deluje mi ni mnogo verovatno da većina ljudi ne može da prenese virus.

verovatno su im se samo poklopile srećne okolnosti da nikog ne zaraze. dosta je ljudi koji žive sami, pridržavaju se mjera i onda je logično da neće preneti virus dalje, ali

 

 

Link to comment

Možda su to situacije kada je neko bio u kontaktu sa potencijalno ili definitivno zaraženim pa se odmah preventivno izoluje i prije simptoma. Znaci bez ljubljenja, sjedi sam u sobi, ne dijeli escajg i tanjire, i još ako ima poseban wc male su šanse da se drugi zaraze.

Link to comment
2 hours ago, omiljeni said:

 

 

primeri za koje čujem u medijima su uglavnom isti takvi. Otprilike, jedino Biki Srbljanović nije zarazila svog muža.

neko je pre par dana kačio video onog medicinara (pulmolog beše?) koji je bio bolestan i optužuje upravu bolnice u Ćupriji za pokušaj ubistva, on tu spominje nekoliko kolega koje su bile bolesne i za sve navodi da su i žene i deca bili zaraženi.

jutarnji je imao onaj tekst ~pre mesec dana gde je bio opisan posao taj detektivski deo posla epidemiloga (slučaj pacijenta 103 ili kako su već nazvali članak) i nacrtali su šeme infekcija i ovako po sećanju, preko pola inficiranih u tom klasteru je prenelo virus dalje.

 

ja znam slucaj tri porodice - dve petoclane i jednu sestoclanu: u jednoj je inficirana bila samo majka, u druge dve roditelj i po jedno dete. ostali nista.

jos jedan primer, covek koji je kada je otkriveno da je pozitivan naveo cak 70 kontakata koje je imao u prethodnih desetak dana (ukljucujuci i sahranu i slavu) - nijedan kontakt nije bio pozitivan u vreme testiranja, a nije se ni kasnije pokazalo da je neko oboleo.

nije to bas tako retko kao sto si ti pronasao, rekla bih.

Link to comment
21 hours ago, Lancia said:

Pardon, nisam video. Pricam danas sa pashom iz Juzne Afrike, tamo svi velicaju predesdnika Tanzanije.

U Tanzaniji je katastrofa samo niko o tome na prica. Prevoz normalno funkcionise i verske sluzbe nisu zabranjene a broj zarazenih niko ne zna ali svaki dan 5 do 10 vozaca kamiona koji ulaze u Ugandu iz Tanzanije su testirani pozitivno. Zabia i Kenija su zatvorile granice sa Tanzanijom a americka ambasada u Dar Es Salamu je izdala upozorenje vezano za situaciju u Tanzaniji. Evo par tekstova o situaciji u Tanzaniji:

https://www.standardmedia.co.ke/article/2001371193/us-risk-of-contracting-covid-19-in-tanzania-extremely-high

https://www.bbc.com/news/world-africa-52723594

Prijatelj koji iz Tanzanije i sad je u Ugandi mi je potvrdio da je stuacija bas losa u Tanzaniji, on ima par prijatelja koji su doktori. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...