Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Cekaj ovi podaci za Italiju (+977 obolelih i +168 umrlih) nisu konacni za poslednja 24h? Nedostaju podaci za deo Lombardije ili celu Lombardiju?
Za Lombardiju rezultati su negativni
9/3: 4490 ukupno bolesnih, 646 ozdravilo, 333 umrlo
10/3: 4427 ukupno bolesnih (i jer je:) 896 ozdravilo (+250), 468 umrlo (+135)

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
26 minutes ago, Tresko said:

Ja kapiram da to pišu ljudi koji ne znaju italijanski ili im neko jako loše prevodi te stvari pa maštovito izveštavaju o nečemu što se u stvari nije desilo.

Čuj, more than 60 milions. Pa to je cela Italija.

U stvarnosti, samo su doneli Uredbu po kojoj je u 14 provincija skroz ograničeno kretanje u smislu da ne može da se izadje, a da se udje samo kao transport robe, ili uz dozvolu. A na celoj teritoriji su zatvorene sve škole, sve sportske manifestacije su odložene, restorani i kafići mogu da rade samo sa znatno umanjenim brojem ljudi unutra. Generalno sva okupljanja većih broja ljudi su zabranjena.

To sve u želji da se uspori propagiranje virusa.

U regionima koji nisu čekali centralnu Vladu, već su reagovali mnogo pre i napravili plan, obezbedili resurse i počeli da primenjuju restriktivne mere još čim je počelo u Kini, ima jako malo zaraženih, i svi su izolovani. I nema mrtvih. Kao recimo, region gde ja živim.

Ti Tresko bio otet negde poslednjih 24 sata? Sinoc je taj ukaz prosiren na celu teritoriju. Niko ne sme da izadje iz sopstvene opstine bez dozvole. Sad, nacin kontrole je druga stvar.

Link to comment
2 minutes ago, mlatko said:

Za Lombardiju rezultati su negativni
9/3: 4490 ukupno bolesnih, 646 ozdravilo, 333 umrlo
10/3: 4427 ukupno bolesnih (i jer je:) 896 ozdravilo (+250), 468 umrlo (+135)

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

odakle ti ovo ? da li je to sadrzano u danasnjem izvestaju za celu italiju ?

Link to comment
53 minutes ago, pt 2.0 said:

evo ja sam pribrana, i mislim ovako.

- stanovništvo nam je uglavnom starije, a usled prilične bede i raspada u društvu verovatno ne i naročito zdravo in the first place.

- komplikacije bolesti koje zahtevaju primenu respiratora, u uslovima nekontrolisanog širenja bolesti u domaćoj populaciji, prevazilaze kapacitete naših bolnica,

- vakcine još nema, dakle moramo da kupujemo vreme i čuvamo one najslabije (hronične bolesnike, starije sugrađane, trudnice itd) među nama tako što radimo sve što je razumno moguće da ne postanemo prenosnik virusa.

 

U slučaju da dođe do bilo kakvog većeg širenja bolesti, Srbija nema personal da se izbori sa tim i došlo bi do kolapsa jer bi se svi slali u Beograd, izvan njega se svemu pristupa sa "dva aspirina i dođite sutra ujutru". Stoga all we can do is just sit and wait.

Link to comment
2 minutes ago, Goranz said:

 

U slučaju da dođe do bilo kakvog većeg širenja bolesti, Srbija nema personal da se izbori sa tim i došlo bi do kolapsa jer bi se svi slali u Beograd, izvan njega se svemu pristupa sa "dva aspirina i dođite sutra ujutru". Stoga all we can do is just sit and wait.

 

a nije tako goranz

u ovakvim situacijama tesko da mnogo bolji zdravstveni sistemi mogu da pomognu

ako nista, mozemo ga ne siriti toliko, ako smo svesni, pripremiti se za situaciju kada netko iz okline ga dobije ...

ima tu mnogo do ljudi

Link to comment
15 minutes ago, Goranz said:

Stoga all we can do is just sit and wait.

za neke je vrv najbolje da samo sede i ne rade ništa. tako makar ne prave štetu.

ostali bi svakako trebalo da daju sve od sebe da se ponašaju odgovorno prema ljudima u okruženju,

 

edit. nestao ti drugar arni, vidim.

Edited by pt 2.0
Link to comment
Quote

3) Open doors with your closed fist or hip - do not grasp the handle with your hand, unless there is no other way to open the door. Especially important on bathroom and post office/commercial doors.

 

Na klinici KBC-a imaju ona gigantska vrata koja su se sama vrtela u krug, a sad je to crklo i stoji ceduljče na kom piše da svako lagano gurne vrata, tako da apsolutno svako ko tamo ulazi mora da gurne dršku. Geniji.

Link to comment
38 minutes ago, lo zingaro said:

Ti Tresko bio otet negde poslednjih 24 sata? Sinoc je taj ukaz prosiren na celu teritoriju. Niko ne sme da izadje iz sopstvene opstine bez dozvole. Sad, nacin kontrole je druga stvar.

Ne, ja sam bio prisutan, čak sam i detaljno pročitao Uredbu, koja ima dve sekcije. Jedna za  provincije koje su posebno regulisane gde su žarišta, mnogo striktnije, i druga za ostatak teritorije, koja je blaža, ima naravno i nekih odredbi koje su univerzalne(sportske priredbe, okupljanja, škole.......).

Što se tiče izlaska iz sopstvene opštine, iz onih  provincija gde su žarišta nije moguće izaći, a za druge važi samo da moraš da imaš sa sobom formular autodeklaracije o tome odakle dolaziš, gde ideš i zašto, koji moraš da imaš popunjen sa sobom ako te kontroliše policija, koja ti na tom formularu i potvrdi da te je kontrolisala. Formular ima da se downloaduje na sajtu ministarstva unutrašnjih poslova. Dakle, nije potrebna nikakva dozvola da izadješ iz sopstvene opštine. Ja sam danas prošao kroz 3 opštine province di Trieste, i imao sam sa sobom popunjen formular, i nikakav problem.

Evo, ovde recimo idioti iz lokalnog lista Il Piccolo, pišu kako Slovenija od sutra zatvara sve granice sa Italijom(granice koje više ne postoje by the way), a u stvarnosti, Slovenija je samo najavila da će postaviti sanitarne kontrole na bivšim graničnim prelazima.

Edited by Tresko
Link to comment
25 minutes ago, pt 2.0 said:

za neke je vrv najbolje da samo sede i ne rade ništa. tako makar ne prave štetu.

ostali bi svakako trebalo da daju sve od sebe da se ponašaju odgovorno prema ljudima u okruženju,

 

edit. nestao ti drugar arni, vidim.

 

Trenutno je zaista najodgovornije sedeti kući i ne raditi ništa. Kako zamišljaš da neko ko nije medicinski radnik može da pomogne?

Edited by Anonymous
Link to comment

ko spomenu pre par strana broj naših na severu Italije? i kako će da jurnu ovamo?

 

e pa, zove tast malopre.

stigao mu prijatelj sa porodicom iz Vićence.

autobusom.

niko ih nije usput zaustavljao.

 

ne mogu da iskopam na ovih par sajtova da li i koliko već ima slučajeva u samoj Vićenci.

al svejedno... doom.

Link to comment

Jbg Joe, videćemo kad ovo sve jednom prođe... pre samo nekoliko strana si meni odgovorio da se očekuje 2% mrtvih od 40-70% obolele populacije na svetu. Dakle 50-120 miliona mrtvih. Uz dužno poštovanje meni je neverovatno da možeš da pomisliš da preneseš ovakvo đubre. Ponoviću još jednom, ovo jeste ozbiljan virus ali nije španski grip. Medicina je na nemerljivo većem nivou, kvalitet života takođe. Stručnjaci se slažu da je pandemija 1918. pogodila svet u najgorem mogućem trenutku (WWI u toku, gomila neuhranjenih ljudi, izloženih stresu, bolnice prepune, higijena na užasnom nivou na sve strane). I ne zaboravimo da je 1918. najviše ljudi umrlo od sekundarne, bakterijske upale pluća... tada nisu bili poznati antibiotici koji leče takvu upalu.
Pridržavajmo se uputstava, ne izlažimo nepotrebnim rizicima ali nemojmo praviti postapokaliptične scenarije. Znamo kako Srbi idu iz krajnosti da se kurče na ulici kad traje vazdušna opasnost do totalno praznih ulica zbog pomračenja sunca dan kasnije...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
 
Ok, imas pravo i ti ali i ovaj:

«A seconda delle stime dei diversi studi, vanno poi aggiunti tra le 4 mila e le 10 mila morti “indirette”, dovute a complicanze polmonari o cardiovascolari, legate all’influenza», ha spiegato a Pagella Politica Fabrizio Pregliasco, virologo e ricercatore all’Università degli Studi di Milano.

Od 4 do 10.000 umrlih "indirektno", usled kardiovaskolarnih komplikacija uzrokovanih gripom. Kao i kod ovih umrlih od Covid-a... da malo spustimo i loptu.

Razumem i (ne)brigu zbog sistema u Srbiji ali panika i histerija cesto mogu da dovedu do delirijuma koji pogorsava stanje imunog sistema.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...