Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

U Srbiji bi danas bilo 40-50 hiljada ljudi više nego što ih ima, da nije bilo kovida. Šta god da je uzrok. Ceo jedan grad manje. I ti što su umrli, da su umrli sutra, opet bi bilo 40-50 hiljada ljudi više, da nije bilo kovida. I za 10 godina isto tako, i za 20. Jel to toliko teško da se razume?

  • +1 2
Link to comment
20 minutes ago, Slavke1976 said:

Smesno je to sto poredi umrle u ratu i od covida. Tj sto ne poredi umrle na godisnjem nivou od raka, od pusenja, od alkohola, od gladi, ....( ne mora cak ni na godisnjem, moze i na dnevnom nivou jer svi ovi sto su umrli zbog ovih navoda ima ih vise nego umrlih u ratovima )

 

Na ovom forumu je generalno podsmevanje žrtvama i umrlima (iz bilo kog razloga) vrlo kažnjivo.

 

Razlika je u tome što je umiranje od pušenja i alkohola nešto za šta su oni koji od toga umiru uglavnom sami krivi, dok kod umiranja u ratu i od zarazne bolesti uglavnom nije tako. Zato i statistike te 2 stvari nisu uporedive. 

 

Umiranje od gladi je jeziva stvar i nažalost nije akutni nego sistemski problem, tako da isto nije baš uporedivo. Svakako, da je u rešavanje problema gladi uloženo novca koliko u rešavanje pandemije, verovatno bi situacija bila znatno bolja. Ali to ne znači da pandemiju ne treba rešavati nego da treba rešavati obe stvari.

  • +1 3
Link to comment

Jasno je valjda da osim direktno umrlih od kovida, u zrtve pandemije ulaze i umrli od drugih bolesti koji zbog (polu)raspada zdravstvenog sistema tokom pandemije nisu mogli doci na red do bolnica. I ne samo preminuli, nego i svi kojima je zivot nepotrebno otezan odlaganjem tretmana. A tek zastoj u ranoj dijagnostici tokom pandemije imace svoje zrtve jos godinama posle. Zato se tamo gde su naucili drustvenu solidarnost/odgovornost cuva zdravstveni sistem. Lakmus papir: procenat vakcinisanih gde su vakcine dostupne.

 

(Znam da je logicno sto ovde nema drustvene solidarnosti jer nam nedostaje nekoliko vekova suzivota u vecim gradovima da nas nauci zasto je za nas licno korisnije ponasati se drustveno odgovorno nego kratkovido sebicno.) 

 

Bottomline: prebrojavanje samo umrlih direktno od kovida (cak i kad bi zvanicne cifre bile neupitne) je besmisleno. 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Kad poredis onda uzimas u obzir sve sto umru, ne samo od covida,ako zelis biti objektivan i pokazati svoju zabrinutost. Ne moze tako jedno te interesuje a drugo ne. 

Ne znam zasto se uopste i porede ratovi? Sami su krivi jer uopste zapocinju rat. Rat i svu vojnu industriju treba zabraniti. Unistiti sve svetsko oruzje. Sve vojne staresine pohapsiti, gde ove najglavnije zatvoriti na dozivotnu robiju ove manje glavne na 30-40 godina. 

Link to comment
3 minutes ago, Lucia said:

Jasno je valjda da osim direktno umrlih od kovida, u zrtve pandemije ulaze i umrli od drugih bolesti koji zbog (polu)raspada zdravstvenog sistema tokom pandemije nisu mogli doci na red do bolnica. I ne samo preminuli, nego i svi kojima je zivot nepotrebno otezan odlaganjem tretmana. A tek zastoj u ranoj dijagnostici tokom pandemije imace svoje zrtve jos godinama posle. Zato se tamo gde su naucili drustvenu solidarnost/odgovornost cuva zdravstveni sistem. Lakmus papir: procenat vakcinisanih gde su vakcine dostupne.

 

(Znam da je logicno sto ovde nema drustvene solidarnosti jer nam nedostaje nekoliko vekova suzivota u vecim gradovima da nas nauci zasto je za nas licno korisnije ponasati se drustveno odgovorno nego kratkovido sebicno.) 

 

Bottomline: prebrojavanje samo umrlih direktno od kovida (cak i kad bi zvanicne cifre bile neupitne) je besmisleno. 

Slazem se u svemu sto si napisala, i sve je to uredu do ovih vesti koje dolaze iz Australije u poslednje vreme. Ne znam da li si citala ali tamo su vakcinisane a pozitivne medicinske sestre obavezne doci na posao. Zdravima ne vakcinisanima ( zdravima mislim na one koji su negativni na PCR) su podelili otkaze. Jer su oni veca pretnja nego ovi vakcinisani a pozitivni. Samo mi nemoj pisati kako je kod vakcinisani manji viralni load. Kako to pa onda sad covid pozitivni pa mogu raditi sa bolesnicima? 

  • +1 1
Link to comment

A što to pitaš nas ovde?

Što ne pitaš ministarstvo zdravlja Australije?

Otkud mi možemo znati zašto i zbog čega se tako ponašaju u Australiji?

 

esid: kod nas u Srbiji se i dalje dobia 14dnevno bolovanje ako si zaražen.

Milism da je to relevantnija informacija od toga šta se dešava u Australiji.

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Nije 14 dana, sad je to krace i kod nas, mislim da je smanjeno na 7.

Da li sad pisemo samo kako je u Srbiji? ili pisemo uopste?

 

Nije samo u Australiji, eno i u Izraelu razmatraju tu opciju da zarazeni medicinski radnici mogu da rade ako su vakcinisani.

Link to comment

Nije tačno, i dalje je 14 dana. Danas u firmi je dvoje pozitivnih i dobili su automatski 14 dana.

Šta mene zabole kako se radi u Australiji i li Izrelu? Ne živim tamo i ne dotiču me njihove odluke.

Ako pišemo uopšte, onda nemoj navoditi pojedinačne slučajeve Australije i Izraela.

 

esid: ma lik samo troluje, i ja sam budala što se pecam.

Edited by Filozof manijak
  • +1 3
Link to comment

sto se tice uk, vec sam pisao. boris se uvlaci svojoj partiji koja vec duze vreme insistira na tome zbog kinte. da se borisu ne ljulja stolica, nastavili bi po planu koji su vec doneli, odnosno mere bi skinuli u martu ako situacija dozvoljava.

 

ovo je politicka svinjarija i nema veze sa stanjem na terenu. pre neki dan je broj mrtvih od kovida bio najveci od februara prosle godine, zdravstveni sistem je i dalje preopterecen, bolnice su i dalje pune a ni pad cifara zarazenih nije dovoljan za ovakvo raspustanje.

 

pri tom, ne zna se da li ce biti novih sojeva niti se zna da li ce ljudi koji su naprimali bustere krajem leta biti dovoljno zasticeni ako se zaraze u sledecih par meseci.

 

  • +1 1
Link to comment

kod nas je prije neki dan prvi put neko otpusten zato sto nije bio vakcinisan. cova radi u drzavnoj firmi a u tom sektoru svi moraju imati tzv. korona pass. znaci moras se testirati svaki drugi dan ili vakcinisati. nije teo da se testira, nema vakcinu, pozalio se sinidaktu, ovi ga stavili na ignor listu. kukumuko nesto po televiziji, ljudska prava i slobode, ovi mu rekli nema frke. imas pravo da se bunis i da pravis bijesne gliste ali nemas pravo da ugrozavas druge na poslu.

novo pravilo uvedeno. ako izostanes sa poslovnog puta zbog (ne)vakcinacije, to ti se broji kao da si pobjegao sa posla :D

 

inace veselo ovde. 40.000 zarazenih od 240.000 testiranih. 15 umrlo, 800+ u bolnici. ako ovako nastavi imacemo 100k dnevno do ponedeljka.

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, Filozof manijak said:

Nije tačno, i dalje je 14 dana. Danas u firmi je dvoje pozitivnih i dobili su automatski 14 dana.

Šta mene zabole kako se radi u Australiji i li Izrelu? Ne živim tamo i ne dotiču me njihove odluke.

Ako pišemo uopšte, onda nemoj navoditi pojedinačne slučajeve Australije i Izraela.

 

esid: ma lik samo troluje, i ja sam budala što se pecam.

Evo imas ovde u vezi novih pravila. Nisam postavio sa Batuta ali moze pronaci sam https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022&mm=01&dd=18&nav_category=12&nav_id=2090768

Ali bolje za njih, te iz tvoje firme, imat ce duze bolovanje.

 

Pandemija je globalna, treba globalno i da se ponasamo. Sta mene zabole kako se radi u Srbiji gde sakom i kapom doktori prepisuju antibiotike u lecenju protiv covida-19. 

Edited by Slavke1976
Link to comment
30 minutes ago, Filozof manijak said:

Nije tačno, i dalje je 14 dana. Danas u firmi je dvoje pozitivnih i dobili su automatski 14 dana.

Filozofe,

 

Meni se cini da je odluka vlade malo drugacije i da je bolovanje skraceno na 7 ili 10 dana za one koji se lece od kuce (a to je velika vecina trenutno)

 

https://rs.n1info.com/biznis/upola-krace-kovid-bolovanje-sedam-dana-za-sve-koji-se-lece-kod-kuce/

 

Pozdrav,

X500

 

Link to comment
18 minutes ago, adam said:

sto se tice uk, vec sam pisao. boris se uvlaci svojoj partiji koja vec duze vreme insistira na tome zbog kinte. da se borisu ne ljulja stolica, nastavili bi po planu koji su vec doneli, odnosno mere bi skinuli u martu ako situacija dozvoljava.

 

ovo je politicka svinjarija i nema veze sa stanjem na terenu. pre neki dan je broj mrtvih od kovida bio najveci od februara prosle godine, zdravstveni sistem je i dalje preopterecen, bolnice su i dalje pune a ni pad cifara zarazenih nije dovoljan za ovakvo raspustanje.

 

pri tom, ne zna se da li ce biti novih sojeva niti se zna da li ce ljudi koji su naprimali bustere krajem leta biti dovoljno zasticeni ako se zaraze u sledecih par meseci.

 

- naravno ali je baš pre 2 dana izašala statistika, o kako zgodan tajming :happy: da je broj ljudi koji su umrli od korole a koji nisu imali pridružene bolesti zaključno sa sep. prošle godine svega 17k u eng i welsu, u to vreme se oko 130k ljudi u uk vodilo kao umrli od korole...

- od ovih 17k 80% je starije od 65 godina, zapravo prosečna starost umrlih je bila 82 godine

- borisu takođe idu na ruku i sadašnji podaci koji pokazuju da je smrtnost u ovom trenutku, a izgleda da je dostigla vrhunac, u uk tek 0,15% vrhunca broja zaraženih koji je bio 7 januara, poređenja radi prošle zime je vrhunac broja umrlih je takođe bio u ovo vreme, pik broja zaraženih takođe 2 nedelje pre toga i iznosio je 2,1 % od detektovanog broja okuženih

- ispada da je omikron 14x manje smrtonosan od ranijih sojeva

- naravno ovo je pojednostavljeno tumačenje, jer sada imamo vakcinu i nije uzeto u obzir koliko mlađih od 65 bi završilo kod svetog petra, da nije bilo primljeno u bolnicu i stavljeno na kiseonik i infuzije, čime su zagušili zdravstveni sistem i mnoge druge koštali i tek će koštati života, zbog kasnog otkrivanja kancera, propuštanja termina za zračenje, hemoterapiju, odlaganja operacija kod kardiovaskularnih pacijenata itd....

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...