Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

From April 12, 2009 to April 10, 2010, CDC estimated there were 60.8 million cases (range: 43.3-89.3 million), 274,304 hospitalizations (range: 195,086-402,719), and 12,469 deaths (range: 8868-18,306) in the United States due to the (H1N1)pdm09 virus.
 

Dakle, Amerikanci su trenutno na slicnim brojkama za mesec dana kao tokom H1N1 za godinu dana. Ako to nekim ljudima nije jos jasno ne znam sta ih moze ubediti da je situacija jeziva.

Link to comment
26 minutes ago, Tolaa said:


Ovo su zvanični brojevi za novoobolele za poslednjih 5 dana:

552-601-356-341-336 po Folkhälsomyndiheten. 336 je od juce u 11.30 do danas u 11.30. Broj smrti je bio veci juče i danas jer su računate zakasnele prijave od prethodnih dana, uglavnom iz staračkih domova. 

I ja videh na nekom sajtu da procenat pozitivnih opada

Link to comment

Kod nas je u bolnicama sa sada max oko 600-650 umrlih. U domovima je katastrofa. Ne znam kako računaju u domovima, da li je to zbor svih umrlih ili samo onih za koje se sumnja da imaju virus. Čini mi se da sam čitao da je ovo drugo u pitanju. 

Link to comment
32 minutes ago, Tolaa said:


Ovo su zvanični brojevi za novoobolele za poslednjih 5 dana:

552-601-356-341-336 po Folkhälsomyndiheten. 336 je od juce u 11.30 do danas u 11.30. Broj smrti je bio veci juče i danas jer su računate zakasnele prijave od prethodnih dana, uglavnom iz staračkih domova. 

 

Tako i ja procitah. Danasnji porast broja mrtvih je vecinom backlog + staracki domovi, osim ako ne lazu. U poslednjih par dana nije bilo znacajnog rasta. Ne znam da li to da nazovem padom, ali brojke su licile na pad do danas. Videcemo kako ce biti sledecih par dana. Moguce da ce zatezati pristup, koliko sam razumeo predlazu se izmene zakona koje bi eliminisale potrebu da parlament usvaja odredbe ako bude potrebe za hitnim merama (taj zakon bi vazio do 30 Juna). U svakom slucaju, brojke nisu sjajne, ali osim ako se ne desi neki drastican skok u sledecih nedelju ili dve, svedske mere ne izgledaju kao potpuni fail, kao sto bi, cini mi se, neki ovde nestrpljivo da zakljuce. Za sada (zvanicno) kapaciteti nisu prepunjeni i koliko sam razumeo ako ovako ostane moci ce da se "izdrzi" neko vreme. 

 

Za kraj, da parafraziram neke od svedskih kolega: "malo nam je dosadilo da nas nazivaju svedskim eksperimentom. Mi smo misljenja da je to sto druge zemlje rade mnogo vise "eksperiment". Zatvoriti kompletno stanovnistvo na neodredjen period i nadati se najboljem a imati veoma malo razumevanja o mogucim posledicama (na zdravlje/psihu, ekonomiju, sistem, itd.) je mozda najveci eksperiment ikada izveden".

 

Svakako igraju uloge odredjene kulturoloske razlike, disciplina i poverenje u svoje institucije, razne specificnosti itd. Moj utisak je da se ljudi u velikom broju pridrzavaju preporuka, i da mozda nema potrebe za totalnim lockdown-om (necu stavljati disclaimer jer se podrazumeva). U svakom slucaju, sto rece Tolaa, meni se cini da Svedjani mnogo manje pene od onoga kako se to vani predstavlja. Mozda su ovce i mozda se blize provaliji (i ja sa njima), ali so far so good. Not great, not terrible :D

 

 

Link to comment
1 hour ago, *edited by mod said:

Ne znam da li je bilo, ali izgleda da ima i luđih od naših zvaničnika. Ministar zdravlja Novog Zelanda na prvi lockedown vikend, potrpao porodicu i odvezao se 200km od kuće da bi malo izblejali na plaži...

Sent from my H3213 using Tapatalk
 

 

Malo manje ;)

 

David Clark admitted the 12-mile (20km) drive was "a clear breach of the lockdown principles".

Link to comment

ne vidim svrhu potenciranja da je netko na listi iz starackog doma ... ne velim da ti to radis ... vec francuska

mislim, covek je covek ...

 

Spoiler

osim nekih politicara

 

Link to comment
7 minutes ago, cedo said:

ne vidim svrhu potenciranja da je netko na listi iz starackog doma ... ne velim da ti to radis ... vec francuska

mislim, covek je covek ...

 

  Reveal hidden contents

osim nekih politicara

 

 

Ako je ovo meni upuceno, u pravu si. It didn't come out right, sto bi se reklo. Htedoh reci da je u pitanju backlog i da su dodali staracke domove koji ranije izgleda nisu bili ukljuceni u statistiku, nasuprot iznenadnom/drasticnom porastu za jedan dan. 

Link to comment

Pisalo smo ovdje, neke zemlje broje za sada samo umrle u bolnicama (Pisalo je o UK i USA čini mi se ali vjerujem da ih ima dosta drugih), neke ubrajaju sve. Francuska od nedavno broji sve ali ističe koliko ih je umrlo u bolnicama a koliko u domovima.

 

E sada zašto odma ne ubrajaju umrle u domovima? Vjerovatno je razlog što žele da na kraju krize vide koliko je umrlo u ukupno u domovima i da usporedbe to sa predhodnim godinama i tako naprave računicu umrlih od virusa. 

 

Link to comment
7 minutes ago, urkozamanje said:

 

Moguce da ce zatezati pristup, koliko sam razumeo predlazu se izmene zakona koje bi eliminisale potrebu da parlament usvaja odredbe ako bude potrebe za hitnim merama (taj zakon bi vazio do 30 Juna

 

 

 

 

Usvojen je zakon, mada deluje da je više preventivno nego što ima nekih planova da se upotrebljava. Čisto ako mora da se reaguje brzo, da ne mora da se ide kroz parlament. 

 

Na ceo post mogu samo da stavim +1. 
 

Inače, za kapacitete, i nezvanično nisu popunjeni. Tetka mi je glavna sestra u bolnici na cca 100 km od Stokholma, pre 3 nedelje su otvorili celo novo odeljenje namenjeno korona pacijentima, ona se prijavila da radi tamo u slučaju potrebe. Na celom odeljenju za sada imaju 3 pacijenta. Ona je testirana juče, danas dobila rezultate, negativna.

Link to comment
1 minute ago, urkozamanje said:

 

Ako je ovo meni upuceno, u pravu si. It didn't come out right, sto bi se reklo. Htedoh reci da je u pitanju backlog i da su dodali staracke domove koji ranije izgleda nisu bili ukljuceni u statistiku, nasuprot iznenadnom/drasticnom porastu za jedan dan. 

 

nije ... za francusku sam pisao ... na borisov post, posto je francuska imala nekoliko nestvarnih dana u broju umrlih, za ovu fazu (u smislu da nije dosegla peak)

 

edit: @borris_ ... sve ok, nije za raspravu ... ionako cemo da znamo brojke tek negde sledece godine

samo eto, htedoh da kazem da mi je potenciranje starih posebno nekako bezveze

Edited by cedo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...