Jump to content
IGNORED

Mala rasprava o bureku


Delija67

Recommended Posts

2 hours ago, dragance said:

 

Burek je sa mlevenim mesom. Ostalo su sirnica, zeljanica, itd. 

Nije.Nego bosanci svoje uvijace sa mesom zovu burek.Nema veze sa okruglim burekom koji se jede kod nas,tako da je ta generalizacija bez veze. 

 

 

Link to comment
1 hour ago, dragance said:

 

In the former Yugoslavia, burek, also known as pita in Bosnia and Herzegovina exclusively, is an extremely common dish, made with yufka and the Bosnian variant is arguably the most regionally prominent.[29]

It may be eaten for any meal of the day. In Bosnia and Herzegovina, the burek is a meat-filled pastry, traditionally rolled in a spiral and cut into sections for serving.

The same spiral filled with cottage cheese is called sirnica, with spinach and cheese zeljanica, with potatoes krompiruša, and all of them are generically referred to as pita. Eggs are used as a binding agent when making sirnica and zeljanica.

 

Ahhahaha, jel' to isti wiki članak koji kaže:

 

In Serbian towns, Bosnian pastry dishes were imported by war refugees in the 1990s, and are usually called sarajevske pite or bosanske pite (Sarajevo pies or Bosnian pies).

 

:isuse:

 

Jbt, nisam ni pretpostavljao da ću na pppu biti svedok bosanskog svojatanja - börek je tursko jelo i može biti sa zeljem, sirom ili mesom. Stavite prefiks "bosanski" i niko vam neće zameriti, ovako se samo blamirate.

Link to comment
11 minutes ago, villiem said:

to je valjda pita s mesom

Pa bosanci pitu sa mesom zovu burek, kao sto istu sa sirom zovu sirnica. 

 

Dobar deo zivota sam proveo sa Bosancima.Isto nas je i klasic iz Albanije ubedjivao da je lakrok neko posebno jelo, dok nekome u paketu nije stigla zeljanica pa Albanac sav srecan rekao Pa to je lakrok. 

 

 

Ali okrugli burek koji se kod nas jede je upravo to burek bio sa sirom, mesom ili ananasom. 

 

A cak je i JNA sa svim svojim nacionalnostima burek sa sirom zvala pazi sad "burek sa sirom" i jeli Bosanci sve u 16.

 

Edited by Bambula
Link to comment
5 minutes ago, Bambula said:

Pa bosanci pitu sa mesom zovu burek, kao sto istu sa sirom zovu sirnica. 

 

Dobar deo zivota sam proveo sa Bosancima.Isto nas je i klasic iz Albanije ubedjivao da je lakrok neko posebno jelo, dok nekome u paketu nije stigla zeljanica pa Albanac sav srecan rekao Pa to je lakrok. 

 

 

Ali okrugli burek koji se kod nas jede je upravo to burek bio sa sirom, mesom ili ananasom. 

 

A cak je i JNA sa svim svojim nacionalnostima burek sa sirom zvala pazi sad "burek sa sirom" i jeli Bosanci sve u 16.

 

 

Cak i ako kuci napravim nesto okruglo ne zovem burek dok nije tacnih dimenzija kao u pekari, pita i burek se cak razlikuju po ukusu, pita ima drugaciju koncentraciju i sastav testa pa i meso deluje siromasnije

 

Link to comment
51 minutes ago, renne said:

frst vorld problem :(

 

meni jeste jer mi je to isto kao kad uz english breakfast služe fetu!

ili služi kako je u originalu ili izbacuj to iz ponude.

Edited by ordi
Link to comment
3 minutes ago, villiem said:

 

Cak i ako kuci napravim nesto okruglo ne zovem burek dok nije tacnih dimenzija kao u pekari, pita i burek se cak razlikuju po ukusu, pita ima drugaciju koncentraciju i sastav testa pa i meso deluje siromasnije

 

Objasni to bosancima, ono sto je jos moja baba zvala savijaca oni zovu burek, a na ovaj nas okrugli se brecaju. 

 

Kupi kod nas uvijacu u bilo kojoj pekari i eto ti ono sto Bosanci zovu burek. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...