Jump to content
IGNORED

Iggy Pop, a može i The Stooges


Ravanelli

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Jedan od najboljih živih albuma svih vremena je Metallic KO, Stooges iz 1973/4.

I ovo nije stvar ukusa već prosta činjenica: za razliku od džeza R'n'r nije dao mnogo savršenih live izdanja. Možda svega dvadesetak: Live at Leeds, At Fillmore East, At Folsom.., Babylon by Bus, Kick out the Jams, Elvisov Comeback iz 1968, Nirvanin unplugged,... till Hammersmith, Live at Monterey, Made in Japan, Live rust, Last Waltz, Get ya ya yer's... 

 

Po kvalitetu, Metallic KO je u samom vrhu ove liste u svakom smislu. Maestralno odsviran,  pokazuje bend na vrhuncu onoga u čemu je najbolji.. Pored Igija, braće Eston i Dzejmsa Viliamsona, neočekivani dodatak predstavlja klavir koji svira Skot Turston, budući Heartbraker Toma Petija. Zahvaljujući njemu Gimme Danger zvuči kao ep i više od toga. 

 

Ono što je u R'n'r-lu naročito važno, ovaj album predstavlja više od dobre svirke, - predstavlja dokument. Ali za razliku od gore pomenutih albuma ovde nije reč o ostvarenim bendu koji svira pred oduševljenom publikom. Ovde je reč o neafirmisanoj i neshvacenoj grupi narkomana i gubitnika koja svira poslednji put u zube ambivalentnoj i neprijateljskoj rulji. Na snimku se bukvalno čuje kako ih gađaju flašama. Celo veče im traže da sviraju Louie Louie i ne žele da čuju ni jednu pesmu Stooges. Na kraju Stooges odsviraju, možda i najbolju verziju Louie Louie ikad snimljenu, ali iz besa, u inat - a ne zato što to žele.. 

 

Muzika je čist eksces, očaj i beznađe. Ekvivalent samoubistvu. Igi u jednom trenutku sidje da se razracuna sa nekim Hells Angelsima u publici i oni ga bukvalno ugaze dok bend i dalje svira. Ali to je sada već mit. 

 

Realnost je da je ovo jedan od najboljih bendova svih vremena, koji izvodi jedan od najboljih živih nastupa svih vremena pred svetom koji nije spreman.. Na kraju koncerta Igi kaže nešto tipa: ".. i ove večeri ste pokušali da nas ubijete ali vam to nije pošlo za rukom. Sledeću priliku ćete imati sledećeg četvrtka.. ' Ali 'sledeći cetvrtak' će se desiti kroz 30 godina. 

Edited by Minimoog
  • +1 1
Link to comment

Neću da trolujem Igija, možda treba posebna tema (ako već nije bila.)

 

Uglavnom, ja jesam 1 matori prdež, ali za mene ipak nisu kriterijumi dobrog živog albuma to da se čuje kako lete flaše i kako helsejndželsi premlaćuju pevača. Sam Igi ima kud i kamo bolje zabeležene žive nastupe (nau plejing...) Ali, sve to ima svoje(tm.)

Link to comment
  • 4 months later...
  • 5 months later...
  • 2 months later...

Moze ovo da ispadne i buono, brutto, a bogme i cattivo...:D (Iggy & Måneskin ce raditi singl zajedno.) Slabo ima koga da nije nesto objavio sa Iggijem, sto da ne i Måneskin... Btw.  bijedan fotosop ital. Rolling Stonea...

 

iggymaneskin.png

 

 

Link to comment

Meni od Igijevih solo albuma je jako drag New Values. Tu se nekako oslobodio Bowie uticaj koji su bili dosta dominantni na Idootu, a (manjim) delom i na Lust for Life.

 

I super mi je bio Post Pop Depression. German Days :wub:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...