Jump to content
IGNORED

Zagađenje vazduha


Ravanelli

Recommended Posts

Prica sa gasom je isto dosta cudna. Kada ga ima, odnosno kada je pritisak dovoljan nema elegantnijeg i zgodnijeg energenta. Kotlovi su jako kompaktni, nema značajnijih produkata sagorevanja i sve je to dosta primamljivo. ALI u Srbiji je to no go prica sto zbog variranja pritiska (analogija je pad napona kod elektricnog napajanja), pa se na primer desi da u peaku potrošnje prosto nema dovoljno energenta (?!), ljudi se smrzavaju sve to dosta skupo placajuci.

 

Zato mislim da individualne kotlarnice na (suvo) drvo, pelet ili briket od kvalitetnog drveta nemaju bolju alternativu. Jeste malo vise posla oko ciscenja pepela i odrzavanje ali autonomnost grejanja je vrhunska. Kod naprednih kotlova na pelet paljenje kotla, lozenje itd je automatizovano, a ciscenje recimo jednom nedeljno. Postoje naravno i kotlovi (doduse nesto skuplji) koji su konstruisani za vise vrsta goriva, recimo drvo/pelet + pelet.

 

 

Link to comment

mi smo ove sezone ulozili u neku besnu Viessman Vitoligno 100-S  pec na pirolizu gde je iskoristivost energije na visokom nivou...znaci ubija kako radi,ima ogromno loziste koje kada se napuni mirni smo 5sati i  posle puna dva puna ogromna lozista drveta ostane jedva kantica pepela..ima ogroman kotao i jos gomilu nekih opcija ali ja se u to ne razumem mnogo ...za sada lozimo dva puta dnevno umesto opsluzivanja stare peci svakih sat vremena...

 

Link to comment

Sta ga znam, ja u stanu imam kotao na gas i veoma sam zadovoljan. Pored grejanja koristimo i za kuvanje i za zagrevanje vode tako da nemamo bojlere po kuci. na stan od oko 100m2 sa starom stolarijom prosle godine godisnji racun je bio oko 500e. Ako uzmemo da je struja onda simbolicnih 1000din mesecno zbog cinjenice da se i kuva i greje voda na gas mislim da je odlican cost benefit. SA druge strane cujem za to variranje kvaliteta gasa i pritiska, ja za 2 godine se nisam ni jednog trenutka susreo sa tim.

Link to comment

Nisu prve studije (u referencama je i prethodna istog autorskog tima) koje pokazuju korelaciju između stepena zagađenja vazduha i lošeg zdravlja naroda, počevši od respiratornih infekcija pa nadalje. I SARS CoV-2 nije prvi (a ni poslednji :)) virus koji izaziva respiratornio oboljenje i kolaps, samo je ovo kvantitativno vrlo zgodna prilika za ovakva istraživanja, slučaj SAD:

 

Air pollution and COVID-19 mortality in the United States: Strengths and limitations of an ecological regression analysis (ceo rad, long read)

 

Nešto kraće: 

 

Abstract

Assessing whether long-term exposure to air pollution increases the severity of COVID-19 health outcomes, including death, is an important public health objective. Limitations in COVID-19 data availability and quality remain obstacles to conducting conclusive studies on this topic. At present, publicly available COVID-19 outcome data for representative populations are available only as area-level counts. Therefore, studies of long-term exposure to air pollution and COVID-19 outcomes using these data must use an ecological regression analysis, which precludes controlling for individual-level COVID-19 risk factors. We describe these challenges in the context of one of the first preliminary investigations of this question in the United States, where we found that higher historical PM2.5 exposures are positively associated with higher county-level COVID-19 mortality rates after accounting for many area-level confounders. Motivated by this study, we lay the groundwork for future research on this important topic, describe the challenges, and outline promising directions and opportunities.

 

I, najkraće moguće: "...an increase of just 1 μg/m3 in the long-term average of pollution is associated with a significant 11% increase in a county’s rate of mortality."

 

 

 

 

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Doktor Zoran Radovanović ispred Skupštine Srbije, a u ime Skupštine slobodnih građana, rekao je da su vazduh, voda i zemljište u Srbiji plen nezajažljivih moćnika, da se ne poštuju zakoni, niti sud kažnjava kršenje ekoloških propisa, zbog čega imamo životnu sredinu koja spada među najzagađenije u svetu.

 

https://nova.rs/vesti/politika/uzivo-skupstina-slobodnih-gradana-govori-doktor-radovanovic/

Link to comment
On 5.12.2020. at 0:58, SNARC said:

Jeeeeeej...u dobroj tradiciji nasih vlasti,kad ne znamo sta cemo..mi pomerimo zarez...jeeeeej :)

To je najurednije radio i njukular dablju-dablju sa sve svojim VPjem. #rutina 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...