Jump to content
IGNORED

Leva skretanja: u potrazi za izgubljenim (ne)prijateljem


pt 2.0

Recommended Posts

tragična kretenizacija naših članova porodice, prijatelja i poznanika i patetični osećaj superiornosti koji pritim stičemo je samo momenat da se zapitamo u kakvom društvenom uređenju i ekonomskom sistemu ljudi neće prolaziti kroz isti groteskni proces, i gde ćemo kolektivno i intersubjektivno rehabilitovati svoj intelektualni, moralni potencijal i dostojanstvo. to i treba da bude pravac razmisljanja i formiranja teoretskih polaznica sopstvenog političkog opredeljenja i metodologije. kako svojim delovanjem u zajednici mi uticemo na ljude oko sebe? ko nas vidi kao uzora a da mi toga nismo ni svesni? koliko smo mi prilika propustili da se na vrednosnom planu suštinski povežemo sa svojim prijateljima, tek misleći da mislimo isto jer potičemo iz istog socijalnog miljea itd.

Link to comment
16 minutes ago, Krošek said:

tragična kretenizacija naših članova porodice, prijatelja i poznanika i patetični osećaj superiornosti koji pritim stičemo je samo momenat da se zapitamo u kakvom društvenom uređenju i ekonomskom sistemu ljudi neće prolaziti kroz isti groteskni proces, i gde ćemo kolektivno i intersubjektivno rehabilitovati svoj intelektualni, moralni potencijal i dostojanstvo. to i treba da bude pravac razmisljanja i formiranja teoretskih polaznica sopstvenog političkog opredeljenja i metodologije. kako svojim delovanjem u zajednici mi uticemo na ljude oko sebe? ko nas vidi kao uzora a da mi toga nismo ni svesni? koliko smo mi prilika propustili da se na vrednosnom planu suštinski povežemo sa svojim prijateljima, tek misleći da mislimo isto jer potičemo iz istog socijalnog miljea itd.

 

Nesto slicno, samo mnogo skromnijim recnikom, napisao sam pre nekih dvadesetak dana pa mi se Pointka grdno razocarala.:D Mi smo poceli da mesamo aktivizam sa ucescem, kao da smo ceo svoj politicki portfolio, ukljucujuci i vrednosni, prepustili drugima na odlucivanje. Najdalje sto dobacujemo u izboru je da se necemo prepustati politicarima koji su odavno pokazali svoje pravo lice i vise im se ne moze verovati, radije cemo da svoja jaja ubacimo u korpu lokalnih "nepolitickih" inicijativa. Medjutim, drustveni reset nece bez individualnog, individualni zahteva kako promisljanje tako i uticaj na neposredno okruzenje. Fali nam dobrih primera, kod nas je postalo normalno da se konstatuje kako pametni ljudi nece da se bave politikom da se ne bi uprljali. To je, mislim, kukavicko ponasanje.

 

I nista pametnije na ovom forumu odavno nije napisano od ovog tvog da mi izgleda ljude vise ne vidimo kao priliku, cak ni ljude koji su nam veoma bliski. U jednom tekstu sam iz zezanja parafrazirao Hobsovu maksimu kao homo homini occasio est, ali sto vise vreme prolazi sve vise verujem da je to daleko od zezanja. Nama je ceo zivot postao kronos, kairos ne bismo prepoznali ni da nas udari u formi narandzastog double-decker autobusa sa ljubicastim felnama.

Link to comment
11 minutes ago, harper said:

Nesto slicno, samo mnogo skromnijim recnikom, napisao sam pre nekih dvadesetak dana pa mi se Pointka grdno razocarala.:D 

zato što je delovalo kao zatvaranje i odustajanje ("ne važi izvan zidova naših dnevnih soba"). ovo krošekovo mi ne zvuči tako, više kao... klijanje iz svoje saksije. kao neposredno delovanje.

 

@Krošek ne osećaj superiornosti, već užasna usamljenost.

edit. i nemogućnost intelektualnog napredovanja, upravo zbog te usamljenosti.

Edited by pt 2.0
Link to comment
41 minutes ago, Bradzorf said:

Hebi ga, nije. Politika je delatnost, javna služba.

 

Nije, nauka je. Politicari su u javnoj sluzbi. Kao sto je arhitektura nauka a gradski sekretari za urbanizam, koji mogu ali ne koraju da budu arhitekte, javni sluzbenici.

Link to comment
12 hours ago, Bradzorf said:

Imaš mali problem sa Platonom, koji kaže da je svaki čovek homo politicus.

 

Nemam ja nikakvih problema s Platonom, sve ih je resio vec Aristotel. A to sto je svaki covek homo politicus je nebitno i nije nikakav problem za ovu raspravu. Svaki je covek takodje zivo bice od krvi i mesa pa je biologija svejedno nauka. I taj argument, kao i ovaj koji si uputio Anonymousu, su jednostavno irelevantni. Ljudi zidaju kuce a nisu arhitekte, popravljaju struju a nisu fizicari, vode kucne budzete a nisu ekonomisti, sipaju secer u caj i kafu a nisu hemicari. Vecina lekara koji rade po domovima zdravlja nisu naucnici, izucavali su neke nauke tokom skolovanja da bi se osposobili za posao kojim se bave ali se ne bave naukom.

 

Tako i vecina politicara nisu naucnici jer se ne bave naukom. Neki su se skolovali i stekli znanja iz politickih nauka, sociologije, socijalne psihologije, istorije i drugih nauka koje su im bile potrebne da bi se osposobili za posao kojim se bave, neki nisu, sve je to nebitno za ovu raspravu. Javni posao i naucni rad nisu u potpunoj korelaciji, ponekad nisu uopste NIje svako ko zavrsi fakultet naucnik, jos manje je svako ko obavlja neki javni posao naucnik. Stoga se iz tih praksi ne moze ekstrapolirati zakljucak o postojanju ili nepostojanju nauke.

Link to comment
On 11.1.2020. at 18:54, harper said:

 

 Fali nam dobrih primera, kod nas je postalo normalno da se konstatuje kako pametni ljudi nece da se bave politikom da se ne bi uprljali. To je, mislim, kukavicko ponasanje.

 

Jbg, to je u principu osnovno ljudsko ponašanje, uz manje ili veće izuzetke. "Gledaj sebe i svoje dupe." Ne radi se čak ni samo o prljanju već o svesnosti o realnoj ugroženosti kako ličnoj tako i bliskih im osoba ukoliko postanu iole realna pretnja (ili se tako percepiraju (od strane)) vlasti.

 

Evo u Hr imamo dva slučaja neukaljanih ljudi koji pokušavaju da se probiju (Orešković/Kolakušić), prva je osnovala i partiju, za sada su uglavnom ignorisani od strane vladajućih struktura jer su ima procenti mizerni.

 

No, jako me interesuje razvoj situacije ukoliko podrška krene da se omasovljuje.

Link to comment
1 hour ago, Dankan Ajdaho said:

 

Jbg, to je u principu osnovno ljudsko ponašanje, uz manje ili veće izuzetke.

 

Ne bih rekao ali nemam sada vremena da napisem ono sto mislim o tome, mozda kasnije. Ucesce u zajednickim poslovima ne samo da je imanentno ljudskoj prirodi vec je i jedno od osnovnih ljudskih prava po raznim skalama (Manfred Maks-Nif, na primer). Mislim da je najcesci razlog zasto se ljudi povlace u sebe beznadje i prezir prema trendovima koji ih okruzuju a ne stvar izbora.

Link to comment

Ucesce u zajednickim poslovima nije isto sto i ucesce u politici. Jedno je osnovna ljudska priroda, drugo je potreba koja nastaje tako sto ti je stomak prazan a buducnost neizvesna. Nase drustvo generalmo nije ucestvovalo u politici od 1945 pa do kraja osamdesetih, i to osim studenata filozofskog fakulteta niko nije smatrao za ozbiljan nedostatak. Samoupravnog Mileta politika nije zanimala,  jer zasto bi se bavio politikom ako je stomak pun, krediti povoljni, posao zagarantovan, a Ponte Roso dobro snabdeven? Smatralo se da tadasnja vlast, sto bi rekao Velja Ilic, "kraducka", ali daje i raji.

 

Kad krenu podele u drustvu, kada se srednja klasa istanji, i kada nisi siguran da kad izadjes na ulicu neces prisustvovati verbalnom ili fizickom sukobu koje moze mozda i tebe da dotakne, interesovanje za politiku naglo raste. 

 

 

 

 

Link to comment
22 minutes ago, ObiW said:

Ucesce u zajednickim poslovima nije isto sto i ucesce u politici. Jedno je osnovna ljudska priroda, drugo je potreba koja nastaje tako sto ti je stomak prazan a buducnost neizvesna. Nase drustvo generalmo nije ucestvovalo u politici od 1945 pa do kraja osamdesetih, i to osim studenata filozofskog fakulteta niko nije smatrao za ozbiljan nedostatak. Samoupravnog Mileta politika nije zanimala,  jer zasto bi se bavio politikom ako je stomak pun, krediti povoljni, posao zagarantovan, a Ponte Roso dobro snabdeven? Smatralo se da tadasnja vlast, sto bi rekao Velja Ilic, "kraducka", ali daje i raji.

 

Kad krenu podele u drustvu, kada se srednja klasa istanji, i kada nisi siguran da kad izadjes na ulicu neces prisustvovati verbalnom ili fizickom sukobu koje moze mozda i tebe da dotakne, interesovanje za politiku naglo raste. 

 

 

Samoupravni Mile je ziveo u sistemu koji je bio do najnizih slojeva, tipa kucnih saveta i raznih akcionih konferencija SK po firmama, duboko i namerno ispolitizovan ali je hijerarhija "politickih" odluka bila striktna i sa nivoa na nivo se prelivala tek u cirkuskim oblicima na raznim kongresima SKJ i slicnim manifestacijama za publiku. SFRJ je imala nedemokratski sistem ali ne i apolitican, to je zabluda koja nastaje kad se politika shvata iskljucivo kao pozicija sa koje se donose strateske i sistemske politicke odluke. U SFRJ nije postojao problem apoliticnosti poslovicnog Mileta vec problem pristupa obicnog gradjanina najvisim politickim krugovima i manjka slobode politickog izbora.

 

Nema to veze s punim i praznim stomacima. Svaka politicka aktivnost je participativna po definiciji, razlika izmedju demokratskih i zatvorenih sistema je samo u tome sto je prva bazirana na slobodnoj volji a druga na kontroli i prinudi. Zato Srbija danas galopira ka zatvorenom sistemu iako je formalno demokratska zemlja i svakako se ne vraca u komunizam, sve je vise kontrole i prinude u politickom izjasnjavanju a sve manje slobodne volje. "Demokratije" kao sto je srpska ja nazivam borderline democracies, to su sistemi sa komplikovanom dijagnozom koji formalno pocivaju na (nefunkcionalnim) demokratskim institutima. Na zalost, sve je vise takvih demokratija cak i u onom poslovicno demokratskom delu sveta i sve se vise starih demokratija suocava sa demokratskim deficitom. Postoje brojni razlozi za to ali... forum... trebalo bi mnogo vise vremena za objasnjavanje toga nego sto dopusta forum kao medij.

Edited by harper
Link to comment
37 minutes ago, harper said:

 

Samoupravni Mile je ziveo u sistemu koji je bio do najnizih slojeva, tipa kucnih saveta i raznih akcionih konferencija SK po firmama, duboko i namerno ispolitizovan ali je hijerarhija "politickih" odluka bila striktna i sa nivoa na nivo se prelivala tek u cirkuskim oblicima na raznim kongresima SKJ i slicnim manifestacijama za publiku. SFRJ je imala nedemokratski sistem ali ne i apolitican, to je zabluda koja nastaje kad se politika shvata iskljucivo kao pozicija sa koje se donose strateske i sistemske politicke odluke. U SFRJ nije postojao problem apoliticnosti poslovicnog Mileta vec problem pristupa obicnog gradjanina najvisim politickim krugovima i manjka slobode politickog izbora.

 

 

Ahem. Prvo si na moju tezu da je Mile bio apolitican odgovorio da sistem nije bio apolitican. Mos' misliti, komunisticka partija na vlasti, a sistem nije apolitican? Pa ljudi moji, je li to moguce, sto bi rekao Mladen Delic. E onda  si zakljucio da sam ja u zabludi, i da problem SFRJ nije bio apoliticni Mile, vec problem pristupa gradjanina najvisim politickim krugovima. Ja nisam ni tvrdio da je apoliticni samoupravni Mile bio neciji problem. Ja sam samo konstatovao da je bio ambivalentan, sa tendencijom povremenog izrazitog bola u preponama zbog nemogucstva pristupa najvisim politickim krugovima i manjka slobode politickog izbora,. Prosto, Mile bio sit i bilo mu dobro.    

37 minutes ago, harper said:

 

Nema to veze s punim i praznim stomacima. 

Uvek se sve lakse podnese kad je stomak pun. Od diktature, do derbija Zvezda-Bajern. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...