Jump to content
IGNORED

Leva skretanja: u potrazi za izgubljenim (ne)prijateljem


pt 2.0

Recommended Posts

11 hours ago, Filozof manijak said:

Ne razumeš suptilnu ironiju Daškove božićne poslanice :fantom:

stvar je u tome što je ja razumem.

ali sam potpuno svesna da je to samo zato što imam predstavu ko je autor, i da - u slučaju kada bi to napisano dolazilo od random XYZ lika na tw - ni ja, kao ni 90% ljudi koji to pročita bez predznanja, ne bi razumelo, niti imalo razumevanja.

 

edit. takođe me načelno zbunjuje kod nekih ljudi koje doživljavam kao levičare (levi, na primer) - poštuju li oni ljudska prava sva, ili samo neka? tekovine civilizacije sve, ili samo neke?

Link to comment

onaj levičar? ne zezaj bre. on ne može da shvati da su davno završene 90-e. jednostavno ne može da se snađe. isto kao padom berlinskog zida mnogi nisu mogli da se snađu u novoj priči. bio je jednostavan izbor u bipolarnom svetu.posle se sve "zakomplikovalo". zato stalno jedno te isto jer je tako sigurnije. ideš na "sigurnu" kartu agresivno jer misli da tu nema pogreške. 

isto tako ne može da razluči periferno i ključno. savršen primer u srbiji je pitanje crkve a sad i ovo sranje u crnoj gori. odličan  lakmus papir. 

a ovo oko ljudskih prava- po potrebi, simpatijama.. to dovoljno govori koliko takvi zapravo ne kapiraju znaačaj tog čitavog skupa koji se zove ljudska prava. oni jednostavno nisu ni sami ubeđeni u to i samo im treba dati priliku da se iskažu

Edited by bradilko
Link to comment
40 minutes ago, pt 2.0 said:

stvar je u tome što je ja razumem.

ali sam potpuno svesna da je to samo zato što imam predstavu ko je autor, i da - u slučaju kada bi to napisano dolazilo od random XYZ lika na tw - ni ja, kao ni 90% ljudi koji to pročita bez predznanja, ne bi razumelo, niti imalo razumevanja.

 

edit. takođe me načelno zbunjuje kod nekih ljudi koje doživljavam kao levičare (levi, na primer) - poštuju li oni ljudska prava sva, ili samo neka? tekovine civilizacije sve, ili samo neke?

 

ljuta trava na ljutu ranu, mora malo. u samoodbrani

Link to comment
32 minutes ago, bradilko said:

onaj levičar? ne zezaj bre. on ne može da shvati da su davno završene 90-e. jednostavno ne može da se snađe. isto kao padom berlinskog zida mnogi nisu mogli da se snađu u novoj priči. bio je jednostavan izbor u bipolarnom svetu. posle se sve "zakomplikovalo". zato stalno jedno te isto jer je tako sigurnije. ideš na "sigurnu" kartu agresivno jer misli da tu nema pogreške. 

isto tako ne može da razluči periferno i ključno. savršen primer u srbiji je pitanje crkve a sad i ovo sranje u crnoj gori. odličan  lakmus papir. 

a ovo oko ljudskih prava- po potrebi, simpatijama.. to dovoljno govori koliko takvi zapravo ne kapiraju znaačaj tog čitavog skupa koji se zove ljudska prava. oni jednostavno nisu ni sami ubeđeni u to i samo im treba dati priliku da se iskažu

ne želim da nam fokus priče bude konkretan forumaš (levi).

 

ali ovo boldovano iz tvog posta je nešto o čemu često razmišljam, naročito u komunikaciji sa ljudima iz RL sa kojima bi trebalo da se slažem (tj. da sam se nekada slagala....). sad ih sve češće doživljavam kao nekoga ko promašuje temu, ili ispoljava stavove koji su meni... pa, anticivilizacijski u suštini ili naprosto - neinteligentni. ili sam ja postala matora konzerva koja po sili okoštavanja misli odlazi u desno pa mi treba i na forumu pribaviti smajli sa roze šajkačicom.

 

iskreno ne mogu da se snađem. zbunjena sam.

ali vidim da sve više divergiram od ljudi sa kojima bi trebalo da imam najviše toga zajedničkog - to su oni, u najširem smislu, levo orijentisani.

 

 

 

Edited by pt 2.0
Link to comment
21 minutes ago, pt 2.0 said:

ne želim da nam fokus priče bude konkretan forumaš (levi).

 

ali ovo boldovano iz tvog posta je nešto o čemu često razmišljam, naročito u komunikaciji sa ljudima iz RL sa kojima bi trebalo da se slažem (tj. da sam se nekada slagala....). sad ih sve češće doživljavam kao nekoga ko promašuje temu, ili ispoljava stavove koji su meni... pa, anticivilizacijski u suštini ili naprosto - neinteligentni. ili sam ja postala matora konzerva koja po sili okoštavanja misli odlazi u desno pa mi treba i na forumu pribaviti smajli sa roze šajkačicom.

 

iskreno ne mogu da se snađem. zbunjena sam.

ali vidim da sve više divergiram od ljudi sa kojima bi trebalo da imam najviše toga zajedničkog - to su oni, u najširem smislu, levo orijentisani.

 

 

 

Stasalima u vreme borbe protiv Miloševića i u vreme ratova je teško da shvate da se vreme promenilo da su golovi pomereni, da su se ekipe izmešale. 

 

Dobro i zlo su naravno isti, ali su pojavni oblici drugačiji. 

Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Stasalima u vreme borbe protiv Miloševića i u vreme ratova je teško da shvate da se vreme promenilo da su golovi pomereni, da su se ekipe izmešale. 

 

Dobro i zlo su naravno isti, ali su pojavni oblici drugačiji. 

zašto je to onda meni jasno? (sebe smatram predstavnikom nedovoljno obrazovanih u oblastima istorije, politike, i, naročito, geopolitike, dakle inferiornim diskutantom u odnosu na one koji su stalno na pdf politika)

i zašto mi o tome na forumu ne možemo normalno da razgovaramo?

zapravo bih volela da imamo temu koja govori o intelektualnim ćorsokacima i zabludama u srbiji danas. ne o pričama nivoa antivakseri, nego o zabludama tzv. obrazovanijih ljudi. i da se zove leksikon zabluda.

 

 

Link to comment

Levo i desno su kompleksna drustvena pitanja, oba imaju svoje manjkavosti i svoje dobre strane. Desnica je prakticnija ali nemoralnija, levica humanija ali bez realne slike o ljudskoj prirodi.

 

Otuda derivati levog i desnog, "leve" diktature i "desne" demokratije. Pa se ti snadji.

Edited by Caligula
Link to comment

zablude i skretanja su faze u društvenom odrastanju. ove generacije koje su odrastale u miloševićevo vreme su trajno oštećene ili bolje rečeno uskraćene postojanjem istinske levice

 

a tragično je što su i nove generacije koje sazrevaju danas, 30 godina kasnije na sličan način hendikepirane

Link to comment
28 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

zablude i skretanja su faze u društvenom odrastanju. ove generacije koje su odrastale u miloševićevo vreme su trajno oštećene ili bolje rečeno uskraćene postojanjem istinske levice

hoćeš da kažeš da su uskraćene za postojanje istinske levice?

odnosno da su uskraćene zbog nepostojanja istinske levice? 

 

p.s. kako brojite generacije odrastale u miloševićevo vreme? koliko je to godina danas?

pitam, jer još uvek odrastam :fantom:

Link to comment
2 hours ago, foto said:

@pt 2.0

pretpostavljam da je sa 'stasali' hamlet mislio porasli/odrasli.

 

izvini @Hamlet Strašni sto te tumacim, a narocito ako pogresno to cinim.

Не тумачиш ме погрешно :)

@pt 2.0

Promenili su nam se uglovi gledanja. Razišli smo se na razne strane. DOS je tu najbolja metafora meni...

Svi su bili protiv SM 24.9.2000. Gde su bili 2001, 2006, 2011, a gde su sada...

Link to comment
3 hours ago, pt 2.0 said:

ne želim da nam fokus priče bude konkretan forumaš (levi).

 

ali ovo boldovano iz tvog posta je nešto o čemu često razmišljam, naročito u komunikaciji sa ljudima iz RL sa kojima bi trebalo da se slažem (tj. da sam se nekada slagala....). sad ih sve češće doživljavam kao nekoga ko promašuje temu, ili ispoljava stavove koji su meni... pa, anticivilizacijski u suštini ili naprosto - neinteligentni. ili sam ja postala matora konzerva koja po sili okoštavanja misli odlazi u desno pa mi treba i na forumu pribaviti smajli sa roze šajkačicom.

 

iskreno ne mogu da se snađem. zbunjena sam.

ali vidim da sve više divergiram od ljudi sa kojima bi trebalo da imam najviše toga zajedničkog - to su oni, u najširem smislu, levo orijentisani.

 

 

 

 

Politicka levica je ideologija ili, cesce, odredjeni skup ideoloskih opredeljenja. Da bi neko zagovarao odredjenu ideologiju mora da usvoji odredjene principe na kojima se ta ideologija zasniva. Da bi taj neko usvojio te principe politiku mora da dozivljava vrednosno principijelno. Da bi politiku shvatao principijelno moras da imas elementarno znanje o tome sta je ono na cemu si zasnovao svoje principe. Taj kauzalitet tako ide.

 

Ako nemas znanje koje ti je potrebno da izgradis principe onda zavisis od toga da se opredeljujes na relaciji dobro-lose prema fenomenima, simbolima ili institucijama koje u onom vremenskom trenutku kad izgradjujes svoje politicke stavove predstavljaju ili su predstavljeni kao dobro ili lose. Vec na tom koraku se principijelnost gubi i zamenjuje se percepcijom uloga fenomena, simbola ili institucija koja se onda uzima kao opste mesto, istina uklesana u kamenu, istorijski narativ koji je takav kakav jeste i nikada nece biti drugaciji. Ako i kada se okolnosti promene principijelni ljudi ce te promenjene okolnosti provuci kroz svoje principe i doneti odredjene zakljucke na osnovu toga, oni koji imaju opsta mesta i istine uklesane u kamenu ce odbiti da prihvate da su se okolnosti promenile i zahtevace da se svi vrate u one svoje uloge u kojima su bili kad su oni izgradjivali svoja opsta mesta. Fazon - neces me zajebati, znam te pusko kad si pistolj bila. Takvi ljudi obicno ispadnu iz stosa i njihovo misljenje postaje irelevantno jer politicke okolnosti za vecinu od nas predstavljaju nivo na koji nemamo uticaj pa se ni okolnosti nece ponovo promeniti tako da zadovolje nasa usvojena misljenja.

 

U nasem konkretnom slucaju devedesete su ta vododelnica kad smo se mi opredeljivali. Devedesete su se zavrsile pre 20 godina i okolnosti su se znacajno promenile. Ko to razume prilagodice svoje misljenje i tumacice stvari onako kako one jesu, ko to ne razume istarajavace na svom misljenju i tumacice stvari onako kako oni zele da te stvari izgledaju. Kad tumacis stvari ne onako kako jesu vec kako ti zelis da budu to te na kraju odvede do nivoa groteske. Ukljucujuci i grotesku da se odjednom nadjes u poziciji da zagovaras stvari koje su u sustini anticivilizacijske ili neinteligentne.

 

Politika je, jebi ga, nauka. Nauka ciji se recnik osnovnih pojmova sastoji od reci i fraza koje su nam svima bliske jer su cesto u javnom govoru. Ta "pojmovna bliskost" cini da vecina ljudi zaista iskreno misli da razume kako ta konkretna nauka metodoloski funkcionise i zna kako da koristi metodoloske alate. Medjutim, vecina ljudi od politike zna samo ono sto mogu da zakljuce iz povrsne svakodnevne politicke prakse, onoga sto mi iz neznanja najcesce i zovemo politikom. A svakodnevna praksa je labilna, promenljiva stvar, iz nje se skoro nista ne moze zakljuciti osim onoga sto je njen ishodisni domet.

 

Krace receno, kafanska politika je najobicnije sviranje kurcu. Kakva levica, desnica, kakvi bakraci, nema od toga nista. Tra-la-la prica.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...