Jump to content
IGNORED

Opšte obrazovanje u raljama interneta


laser lotus

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pt 2.0

    12

  • radisa

    9

  • б1lme3

    8

  • Svarog

    8

Top Posters In This Topic

19 minutes ago, braca said:

a pazi, tad da bi znao si morao da imaš atlas ili globus

atlas smo imali svi, to se kupovalo kao deo školskih knjiga.

a globus, onaj veliki koji svetli, to mi je dečiji san, nikad ispunjen.

 

nemam pojma, moj ćale je uvek imao dosta strpljenja, i igrao se sa nama i učio sa nama. pamtim i da smo zajedno gledali mape, i ta propitivanja po atlasu kroz igru... on je znao poslednju čuku u jugoslaviji, a dosta toga i van. i onda nam bilo zabavno.

predinternetska praistorija. :D

 

@desboj na kraju sam smislila da fuck the system tako što sam napravila modlicu jugoslavije na onom tankom kartonu što se dobija iz ženskih najlon čarapa, ali nije bilo dovoljno precizno kad se ocrta oko toga :( 

 

Edited by pt 2.0
Link to comment
27 minutes ago, gone fishing said:

ma pusti ih balavci :D

- ajde za iran se možda nije dobijao kec ali ne daj bože da ne znaš da nabrojiš rudnike Zn, Pb, Cu ili raznih vrsta uglja širom sfrj :happy:

- za 5 si već morao znati rudna bogatstva južne amerike u prste :happy:

+1, bar kod mene u osnovnoj na početku osamdesetih.

Imao sam 5, ali danas nemam pojma o tim rudnim bogatstvima.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Jbga, ja sam cele godine slušao fantastične priče i ostale izmišljotine od pokojne žiže. A onda 15 minuta pred sednicu red se protezao do zbornice. Pita te neku trivijalnost, da pokažeš na karti šta se s čim graniči, u skladu s odgovorom upiše 5,6 ocena i zaključi. 😂

 

Za nju je kružila priča da je diplomu pošteno platila. 

Edited by nisam ja
Link to comment
51 minutes ago, theanswer said:

 

Da ne zna gde je Iran? Koju si osnovnu školu išla, jel to neki srpski Harvard? 

 

47 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

 

isto sam pomislio, kod mene su imali problem da nadju evropu na karti evrope. 

ne bih da zvucim kao kakav djed, ali moze biti da je do generacijske razlike

 

dosta se vise to potenciralo kod nas koji smo zakacili (ili u potpunosti ko ovi starci :fantom:) sfrj obrazovanje

dobro se secam scene, neki 7 razred i jedan drugar iz odeljenja na pitanje da pokaze jadransko more prstom upire u neko sredozemlje krenuvsi ka atlantiku

u razredu muk, pa onaj deciji podrugljivi smeh

a to je vec krajina, nastavnica devojcurak od 20ak godina zavrsila neku pedagogiju, dakle sve samo ne "harvard"

 

cini mi se da su se klinci tad mnogo vise od malih nogu interesovali za zemljopis 

meni je svkakao uz matematiku bio omiljeni predmet

ono u prvom, drugom osnovne sam znao pronaci gotovo svaku drzavu na karti, imena glavnih gradova iole vecih/vaznijih drzava itd

ali poenta je, da se po tome nisam nesto narocito izdvajao, nije bas da su sva deca to znala i da ih je interesovalo u tom periodu, ali svkakao nas je bilo dovoljno 

 

 

 

nego, imam 2 laicka pitanja ako je neko bolje upucen rad da odgovori:

 

prvo je: guglajuci ovih dana sve ovo oko irana, izmedju ostalog naletim i na vest o zdruzenim pomorskim vojnim vezbama irana,rusije i kine

sad jbg, jasno je da same vezbe ne mogu i nisu dovoljan okidac za napad na tako visoko rangirano vojno lice

ali sa druge strane u ovoj izolaciji kojoj je iran izlozen, da li zapravo i to (vezbe sa kinom i rusijom) moze i u kojoj meri biti dodatni razlog za amere da izvrse napad u smislu nekog upozorenja?

 

drugo: na ovo pominjanje atomske bombe

kako je jbt severna koreja ima, a iran nije ni blizu?

em su daleko daleko veca drzava, sa tri puta vise stanovnika i mozda najvaznije daleko bolje ekonomski* stoje

koji je glavni razlog sto su korejanci uspeli, a iran nije ni blizu razvoja?

 

*ima naravno mnogo drzava koje daleko bolje ekonomski stoje pa nemaju atomsku, ali pominjem to u kontekstu ovih drzava kojima je to jedan od prioriteta

sad, iran mozda nije militarizovan kao severna koreja, nije niko jbg, ali daleko od toga da ne ulazu mnogo u vojsku i sve sto je prati

 

Edited by pbg12345
Link to comment
22 minutes ago, 189- said:

ja u slobodno vreme kada sam bio klinac od 5-6-7 godina gledao u atlas. na kraju naucio sve zastave sa 8-9 godina. nekako mi je neverovatno da ameri ne znaju gde je kanada a gde meksiko o evropi da i ne pricam. bez obzira da li si gledao u globus, atlas ili ne. koliko moras biti neinformisan da to ne znas. 

da i to za zastave :)

eventualno poneke one crno crveno zelene africke znale da se pomesaju i neka teska egzotika okeanije i slicno

atlas omiljena knjiga bukvalno

pa ono pozadi velicina drzava, broj stanovnika, duzine reka itd, to se sve napamet znalo :D

 

Link to comment
17 minutes ago, Skyhighatrist said:

A neme karte? Ja sam to mnogo voleo :happy:


Mnogo zabavna stvar, posebno kad se boji reljef, pa cela bude šarena. :wub:

Edited by napadaj
Link to comment

Ja kartu sveta znam napamet od kada znam za sebe. Uopšte se ne sećam da nešto nekad nisam znao da pokažem na mapi, i to znanje je toliko duboko u meni da mi se čini kao da sam rođen sa njim. Biće verovatno zbog toga što je pokojni deda bio profesor geografije i topografije na Vojnoj akademiji, pa nam je kuća uvek bila puna raznih mapa i karata. Čitao sam i druge stvari iz geografije (Vuk Karadžić enciklopediju sam izlistao od korice do korice), ali me je kartografija uvek najviše zanimala.

 

Elem, nastavnica geografije u osnovnoj je bila toga svesna, pa sam imao 5 i bez odgovaranja, tj. pitala me dva puta godišnje pro forme po 5 minuta. Profesorka geografije u gimnaziji je to isto znala, ali sam se ja tim znanjem razmetao na časovima, što je nju nerviralo, pa me je stalno drndala da odgovaram, pitala me najveće koske i davala mi (nezaslužene) četvorke, te uredno izbegavala da me izvede na kartu. To sve do jednog časa u trećem razredu gimnazije (čini mi se), kada mi je rekla da će mi dokazati da ne znam kartu tako dobro, pa me je izvela na kartu sveta (neobeleženu) i držala me ceo čas, koji je protekao u atmosferi kao na stadionu, dok je celo odeljenje navijalo za mene, a protiv profesorke, gde smo došli do pokazivanja Severne Dvine, poluostrva Batan, jezera Urmia i Pitkerna. Na kraju mi je dala trojku (pet za znanje, a keca za bezobrazluk, jer sam je pitao da li zna gde se nalaze obe bifurkacije, a ona mi odgovorila da nisam ja tu da nju propitujem, u proseku tri), pa je odeljenje pisalo peticiju razrednoj i direktoru škole da se žali na moju ocenu, te sam imao pet na kraju godine. Bolje je bilo samo kada smo nas šestorica pisali pismo Klintonu zbog nepravednih i ničim izazvanih sankcija (traženo iz Ministarstva), i potpisali se sa "Sedam sekretara SKOJ-a od kojih je jedan opravdano odsutan". Stara dobra vremena.

Link to comment
50 minutes ago, pt 2.0 said:

ne samo gde je iran. jebote, pa ni zbog istorije ne možeš da bar otprilike ne znaš gde je iran?!

ne znam što ti je to čudno.

harvard? je l to beše mesto gde je sunđer bob učio fiziku? ako da - bolja je moja osnovna.

imala sam vrlo solidne nastavnike iz većine predmeta. stara garda bili tada. 

a i davno sam išla u osnovnu školu. možda su sada tantuzi, ne znam.

 

edit. sad vidim i lumumba. je l vi mene zezate, ljudi??? :sad:

 

Ne zezaju te.

I j sam slično razmišljao kao ti, bilo mi je nepojmljivo da ljudi ne znaju elementarne i osnovne stvari (i to ne samo iz zemljopisa). Završio ok osnovnu školu i prirodno matematički smer  gimnazije, i kapirao sam da svi znaju bar elementarne stvari i pojmove.

A onda sam otišao na regrutaciju i skapirao da bukvalno pola regruta nije umelo ni da se potpiše. Ni da se potpiše!

Prosto, živela si u bubble-u i nisi imala predstavu o stvarnom svetu oko sebe i stepenu neznanja ljudi.

Nisu prosečni Ameri ništa gluplji niti pametniji od prosečnih Srbalja 

Link to comment
14 minutes ago, pbg12345 said:

 

ne bih da zvucim kao kakav djed, ali moze biti da je do generacijske razlike

dosta se vise to potenciralo kod nas koji smo zakacili (ili u potpunosti ko ovi starci :fantom:) sfrj obrazovanje

dobro se secam scene, neki 7 razred i jedan drugar iz odeljenja na pitanje da pokaze jadransko more prstom upire u neko sredozemlje krenuvsi ka atlantiku

u razredu muk, pa onaj deciji podrugljivi smeh

a to je vec krajina, nastavnica devojcurak od 20ak godina zavrsila neku pedagogiju, dakle sve samo ne "harvard"

 

cini mi se da su se klinci tad mnogo vise od malih nogu interesovali za zemljopis 

meni je svkakao uz matematiku bio omiljeni predmet

ono u prvom, drugom osnovne sam znao pronaci gotovo svaku drzavu na karti, imena glavnih gradova iole vecih/vaznijih drzava itd

ali poenta je, da se po tome nisam nesto narocito izdvajao, nije bas da su sva deca to znala i da ih je interesovalo u tom periodu, ali svkakao nas je bilo dovoljno 

Najveći i pretežni krivac za to su kompjuteri i Internet, kao i kablovska TV i razne druge zabave. Ranije si imao dva kanala TVB koji se gase u ponoć i nije bilo računara, pa si bio upućen ili da nr. igraš fudbal u dvorištu i visiš sa drugom decom napolju ili da čitaš knjige (ko je imao knjige u kući i koga je to interesovalo), stripove i slične analogne stvari, pa si uz to saznavao razne druge stvari, plus si morao da istražuješ ako te nešto zanima, nije svaka informacija bila dostupna na dohvat ruke. Sada ima previše zabave na svakom ćošku, uglavnom elektronske, i većina dece konzumira tu laganu zabavu pretežni deo vremena - uostalom, zbog toga su dvorišta i igrališta pusta ili polupusta, a ako im ikada i zatreba neka informacija, samo će da proguglaju, neće niko da se potrudi. I nisu samo deca - i ja sam često upadam u tu zamku da mi neki lagani i besmisleni elektronski sadržaji (ne, ne mislim na PPP :dry:) pojedu vreme koje sam mogao da upotrebim mnogo bolje.

Link to comment
17 minutes ago, Filozof manijak said:

Prosto, živela si u bubble-u i nisi imala predstavu o stvarnom svetu oko sebe i stepenu neznanja ljudi.

pa bila sam dete, živela na relaciji osnovna škola, parkić1,2, hala, dramski studio u domu pionira, škola jezika, hor, kuća, drugari iz kraja i familija. sva deca žive u nekom bablu. osim grete. :sleep:

samo kažem šta je bio standard u zahtevima nastave geografije, i to ne za peticu, nego za dvojku, tada.

u najobičnijoj školi u beogradu. većina dece je to mogla da savlada, i savladavala.

 

edit. kad smo kod informacija, i guglanja, i dece - uče li decu danas u školama makar kako da istražuju da li je izvor informacija valjan? ili samo guglaju?

 

Edited by pt 2.0
Link to comment

regrutacija je vrlo dobar reality check. 

u nekom trenutku tog procesa se radi nekakav test. one zajebancije ko IQ test, prebroj trouglove na slici i slično. nas 35-40 u učionici. radimo. tišina. nakon par minuta ulazi neka gospođa u belom mantilu "ima li neko ovde da je nepismen?". par nas kreće da se kikoće jer ne verujemo šta pita. prvi diže ruku. drugi. treći. bez zezanja, mislim da ih je osmorica se javilo. meni vilica na podu.

 

tako neko kad šeruje klip kako Amerikanci ne znaju da nađu ovu ili onu zemlju na karti, ili ne znaju neke "elementarne" stvari, ja se setim onih "Pile TeleShop" emisija (ili kako se to već zvalo) koje su išle 90ih. lik je radio te ankete, tj. propitivao prolaznike na ulici. i mi smo se smejali neznanju tih ljudi. poenta cele priče, i zašto se toga setim, je što su sve emisije snimane na Zelenjaku i okolini. dakle nikakva vukojebina, već strogi centar grada Beograda. ok, naravno to je pijaca i nije ta ispitivana grupa baš reprezent kruga Dvojke. ali ti ljudi, nemači pojma u nalaženju Irana na globusu, su tu u našem neposrednom okruženju.

Edited by Svarog
Link to comment
14 minutes ago, Filozof manijak said:

A onda sam otišao na regrutaciju i skapirao da bukvalno pola regruta nije umelo ni da se potpiše. Ni da se potpiše!

Ja sam u vojsci upoznao čoveka koji prvi put u životu sa 19 godina video STEPENICE kada je došao u kasarnu. Znam da zvuči neverovatno, i meni bi bilo da nisam lično to iskusio. Posle sam čuo da većinu regruta u egipatskoj vojsci u kasarni prvo uče koja je leva, a koja desna ruka, pa tek onda sve ostalo. Ovo već ne znam da li je tačno, na sreću nisam služio egipatsku vojsku.

Link to comment

plus 1 na ovo što Ajatolah piše. Kada se pomučiš da istražiš i dođeš do neke informacije, ona se mnogo lakše zadrži u pamćenju (posebno što si mlađi posle duže pamtiš). Kada ti je svaka informacija na dohvat ruke u roku od par sekundi, isto tako brzo ispari iz mozga. 
Koliko je internet doprineo progresu i doneo dobra ljudskom rodu. toliko ima i negativnih aspekata (da deca prosto odrastaju u funcionalno nepismene debile)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...