Jump to content
IGNORED

Tito i religije


Max Morlock

Recommended Posts

Evo zashto je Tito trebao malo radikalnije sa crkvama, dzamijama i popovima. Danas ne bi imali sukob SPC/CPC, zhiveli bi u 1 Jugoslaviji u EU, Zvezda ne bi prodavala igrache u Ukrajinu, a 1 Koshtunica bi zhiveo u Australiji.
koja je, inače, role model za princip "malo radikalnije sa crkvama".
Tamo nije bilo potrebe za radikalizmom te vrste. Ovde jeste, kao shto smo videli.
Tamo nisu imali onoga koga prizivaš da je trebalo da bude "malo radikalniji sa crkvama".
I'm missing a point over here.
Kad se skoncentrišeš i složiš celu priču koju smo vodili, dobijaš poentu da u Evropi nisu imali potrebu za radikalizmom "te vrste" upravo zato što tamo ( tj. u Evropi) nije postojao onaj koga prizivaš da je trebalo bude malo radikalniji (što divno implicira da jeste već bio radikalan) prema crkvi, tj. Tito. Ako ti i dalje nije jasno o čemu pričam, samo ću prokomentarisati da je versko ludilo koje je zahvatilo Srbiju, Hrvatsku & tu i tamo u ostatku ex-Yu najvećim delom izazvano i neprirodnim odnosom prema religiji režima koji je u Jugoslaviji vladao od '45 do '80. Oni koji su došli posle su to samo iskoristili za svoje ciljeve.
Link to comment
Kad se skoncentrišeš i složiš celu priču koju smo vodili, dobijaš poentu da u Evropi nisu imali potrebu za radikalizmom "te vrste" upravo zato što tamo ( tj. u Evropi) nije postojao onaj koga prizivaš da je trebalo bude malo radikalniji (što divno implicira da jeste već bio radikalan) prema crkvi, tj. Tito. Ako ti i dalje nije jasno o čemu pričam, samo ću prokomentarisati da je versko ludilo koje je zahvatilo Srbiju, Hrvatsku & tu i tamo u ostatku ex-Yu najvećim delom izazvano i neprirodnim odnosom prema religiji režima koji je u Jugoslaviji vladao od '45 do '80. Oni koji su došli posle su to samo iskoristili za svoje ciljeve.
Znash shta, apsolutno se slazhem. Ludilo koje je Tito izazvao svojim neprirodnim odnosom prema religiji najbolje su opisali 1 Andrich i 1 Njegosh. Sad sam se setio kako si u pravu. Primi izvinjenje od mene. Shalim se naravno. No ipak ostaje da si mozda u pravu - Tito je trebalo da da apsolutnu slobodu Crkvama posle rata, mozhda bi se svi medjusobno poklali. U tom sluchaju bi nama normalnima danas sigurno bilo bolje.A inache je 1 prirodan, human i jedini ispravan odnos prema religiji - eutanazija. Edited by Schmeling
Link to comment
No ipak ostaje da si mozda u pravu - Tito je trebalo da da apsolutnu slobodu Crkvama posle rata, mozhda bi se svi medjusobno poklali. U tom sluchaju bi nama normalnima danas sigurno bilo bolje.
Ne, možda je jednostavno trebalo da poradi na osudi zločinaca iz 2. svetskog rata bez obzira na kojoj su strani bili (uključujući i - partizane) kao i da uspostavi ekonomski funkcionalno društvo. Umesto toga imali smo monolitnu državu baziranu na diktatu jedne partije i netržišnu ekonomiju koja je funkcionisala dok su stizale finansijske injekcije spolja. Na žalost, te pare nisu bile upotrebljene za razvoj privrede i ekonomije (sistem koji bi funkcionisao kosio se sa ideologijom vladajuće partije) već za kupovinu socijalnog mira. Kakve sad veze sve ovo ima sa religijom (o kojoj pričamo od početka)?Jugoslavija je ekonomski primetno počela da tone posle Titove smrti (grubo rečeno - niko više nije imao dovoljnog autoriteta da iskamči pare sa strane), ljudi su bili sve očajniji i kao takvi podložni manipulaciji svojih elita koje su, kao i sve vladajuće elite, želele da ostanu na vlasti. U toj situaciji je krivicu za loš život bilo najlakše prebaciti na "one druge" (ukazujući na 1. nepravedno suočavanje sa zločinima posle II svetskog rata i dugogodišnje tinjajuće frustracije zbog toga, kao i 2. verske razlike) Uz potenciranje na novoj religioznosti (što im je dobro došlo kao neka vrsta "demokratskog" ventila posle 30-40 godina marginalizacije religije) ostalo je (bliža) istorija.
A inache je 1 prirodan, human i jedini ispravan odnos prema religiji - eutanazija.
Upravo to je i Hitler govorio za Jevreje, Cigane, - dopuni po želji.Usput, ni jedna religija nije nestala metodom koju predlažeš. Seti se pokušaja pre 2008 godina.
Link to comment
Ne, možda je jednostavno trebalo da poradi na osudi zločinaca iz 2. svetskog rata bez obzira na kojoj su strani bili (uključujući i - partizane) kao i da uspostavi ekonomski funkcionalno društvo. Umesto toga imali smo monolitnu državu baziranu na diktatu jedne partije i netržišnu ekonomiju koja je funkcionisala dok su stizale finansijske injekcije spolja. Na žalost, te pare nisu bile upotrebljene za razvoj privrede i ekonomije (sistem koji bi funkcionisao kosio se sa ideologijom vladajuće partije) već za kupovinu socijalnog mira. Kakve sad veze sve ovo ima sa religijom (o kojoj pričamo od početka)?Jugoslavija je ekonomski primetno počela da tone posle Titove smrti (grubo rečeno - niko više nije imao dovoljnog autoriteta da iskamči pare sa strane), ljudi su bili sve očajniji i kao takvi podložni manipulaciji svojih elita koje su, kao i sve vladajuće elite, želele da ostanu na vlasti. U toj situaciji je krivicu za loš život bilo najlakše prebaciti na "one druge" (ukazujući na 1. nepravedno suočavanje sa zločinima posle II svetskog rata i dugogodišnje tinjajuće frustracije zbog toga, kao i 2. verske razlike) Uz potenciranje na novoj religioznosti (što im je dobro došlo kao neka vrsta "demokratskog" ventila posle 30-40 godina marginalizacije religije) ostalo je (bliža) istorija. Upravo to je i Hitler govorio za Jevreje, Cigane, - dopuni po želji.Usput, ni jedna religija nije nestala metodom koju predlažeš. Seti se pokušaja pre 2008 godina.
Da, slazhemo se, trebao je da kazni zlochince u redovima partizana, isto kao shto su kazhnjeni svi okupljeni oko projekta Enola Gay ili oni oko projekta Hack the Dresden. Ne chini li ti se da imash malo 2struke standarde po ovom pitanju?Uostalom, i da prichamo chisto teorijski, kao da zhivimo u Neverlandu, za mene je 1 chuveni Partizan iz Crne gore, po imenu Milachich, za kojeg se kazhe da je ubio oko 1000 chetnika, heroj, a ne zlochinac. Poznata je njegova pricha o chetnicima koi su mu ubili strica. Pronashao ih je, zhive odrao i ispekao. Jel' on za mene zlochinac? Ne, on je za mene heroj. Mi iz Crne Gore smo svi znali kakav je olosh ishao u chetnike i za koga su oni radili. A nama je, fala bogu, usmena tradicija tako jaka da nikakva revizija ne mozhe da je dovede u pitanje. Uostalom, taj Milachich nije dobio partizansku spomenicu zbog preterane krvolochnosti. Shto se mene tiche, to mu je dovoljna kazna. Ovaj argument kako nam je bilo loshe s Titom (ekonomski) necu ni da komentarishem, jer sam zhiveo u onom rezhimu i, poput svakog ko je zhiveo, znam da nije tako. I tu je tachka tachkica. A o ljudskosti zhivota tada (u poredjenju sa ovim danas ali, shto se mene tiche, i bilo gde u kapitalizmu) nechu ni da polemishem. Shto se tiche raspada, SKJ je toliko kukao na opasnost od verske i nacionalne netolerancije da su "intelektualci" pocheli da se shprdaju s tim, u fazonu "ma daj bre, o chemu ovi lupaju". I uopshte, ne volim te priche u kojima se objashnjava da je Tito, na neki volshebni nachin, odgovoran za nacionalistichko ludilo koje nas je ubilo. Takve priche nisu za veliku decu. Ima jedna poslovica iz Bosne, kazhe, "sam pao, sam se ubio". Niko tih 90tih nije bio ni maloletan ni malouman (mislim na one koji su zapalili seno). Shto se tiche kredita, pa common knowledge je da se danas vishe kredita uzima nego onda, te da se bash danas koriste za kupovinu socijalnog mira i lichno bogachenje, a da su onda korishceni 90% za gradjenje infrastrukture. Ili mislish da je Novi Beograd, najvechi graditeljski projekat u Evropi, samonikao (ili samizdat, kao shto bi rekli ovi novokomponovani puritanci)? Uostalom, komunisti su od 1945, od rushevine, za 30 godina izgradili jednu srednje razvijenu evropsku zemlju (u svakom pogledu), a ovi posle su uspeli da nas vrate u 1945. (sve je isto kao tada, minus komunisti).A ovo za Jevreje i Cigane. Kakve sad to ima veze sa istrebljenjem religije, kao necheg shto nam je ostalo iz praistorije i shto nema veze sa ratiom, necheg shto samo ometa nash razvitak kao ljudi i, last but not the least, je direktno odgovorno za skoro svaki rat koji se danas vodi+izvor je 99% sluchajeva krshenja ljudskih prava? Ili hoces da kazes da je istrebljenje jednog naroda isto kao iskorenjivanje necheg shto nas sputava kao vrstu i koshta nas puno ljudskih zhivota i dusha? Edited by Schmeling
Link to comment
Da, slazhemo se, trebao je da kazni zlochince u redovima partizana, isto kao shto su kazhnjeni svi okupljeni oko projekta Enola Gay ili oni oko projekta Hack the Dresden. Ne chini li ti se da imash malo 2struke standarde po ovom pitanju?Uostalom, i da prichamo chisto teorijski, kao da zhivimo u Neverlandu, za mene je 1 chuveni Partizan iz Crne gore, po imenu Milachich, za kojeg se kazhe da je ubio oko 1000 chetnika, heroj, a ne zlochinac. Poznata je njegova pricha o chetnicima koi su mu ubili strica. Pronashao ih je, zhive odrao i ispekao. Jel' on za mene zlochinac? Ne, on je za mene heroj. Mi iz Crne Gore smo svi znali kakav je olosh ishao u chetnike i za koga su oni radili. A nama je, fala bogu, usmena tradicija tako jaka da nikakva revizija ne mozhe da je dovede u pitanje. Uostalom, taj Milachich nije dobio partizansku spomenicu zbog preterane krvolochnosti. Shto se mene tiche, to mu je dovoljna kazna.
Zločinac je kao i oni što su mu ubili strica. Ne samo zločinac nego i mentalno poremećena osoba.što se Dresdena, Enole Gay ili, što ne reći, Coventryja, tiče, upravo mi je drago da si ih pomenuo jer savršeno idu u prilog tezi da je sistem koji funkcioniše u stanju da prevaziđe grehove prošlosti. Da li je sve to smetnja Japancima, Amerikanicma, Nemcima ili Englezima da žive jedni s drugima, zezaju se, trguju i dele profit? Mi, na žalost, nikad tu šansu nismo ni dobili. Ostali smo učaureni u svojoj ksenofobiji i mržnji prema ostatku sveta (da podsetim, "Nemce" smo mrzeli i za vreme J.B Tita. Oni su nam bili arhineprijatelj, izvor svih naših problema i nesreća).
Ovaj argument kako nam je bilo loshe s Titom (ekonomski) necu ni da komentarishem, jer sam zhiveo u onom rezhimu i, poput svakog ko je zhiveo, znam da nije tako. I tu je tachka tachkica. A o ljudskosti zhivota tada (u poredjenju sa ovim danas ali, shto se mene tiche, i bilo gde u kapitalizmu) nechu ni da polemishem.
Kao dete relativno visokog funkcionera 70-ih godina mogao bih ti puno toga reći o ljudskosti režima, ali ne bih tako da razbijam tvoje snove. Da, meni je bilo bolje nego mojim školskim drugovima. Da, putovao sam sa 13, 14, 15 i 16 godina tamo gde 90% dece iz moje škole nije znalo ni da pokaže na mapi (uključujući i one sa peticom iz geografije). Ja nemam razloga da se žalim, meni je bilo dobro, ali nisam slep da ne vidim kako se živelo oko mene i zašto sam ja živeo u "ljudskim i humanim" uslovima.Krediti; Kad si ih već pomenuo. Da li se sećaš kako su se uzimali i kako su se vraćali? Da li se sećaš kako je san svakoga u zemlji bio da "uzme kredit" jer su bili beskamatni i inflacija bi ih brzo pojela i obezvrednila. To je bio način da oni koji nemaju steknu utisak da imaju. Krediti su bili ekonomski neopravdani a pošto ih nismo mi plaćali iz svog džepa - neko je sve to morao da plati. Nešto, kao što ti je verovatno poznato, ne može da nastane ni iz čega. Pogledaj današnje kredite. Pogledaj kamate. Nehumano? O, da, ali ekonomski oravdano. Sistem tako funkcioniše. Profit / zarada je jedino što omogućava preživljavanje sistema. Sorry, socijalizam/komunizam ekonomski ne funkcionišu (pri tome čak ne komentarišem ni ljudsko lice socijalizma koje se ogleda u raznim Golim otocima i Gulazima). Ne funkcionišu. To što je nekada bilo lepo podseća na prvi krug svake piramidalne prevare - onima u početku je dobro, ali oni koji dođu kasnije sve to lepo plate. I preplate. Baš kao i mi.
...Shto se tiche kredita, pa common knowledge je da se danas vishe kredita uzima nego onda, te da se bash danas koriste za kupovinu socijalnog mira i lichno bogachenje, a da su onda korishceni 90% za gradjenje infrastrukture. Ili mislish da je Novi Beograd, najvechi graditeljski projekat u Evropi, samonikao (ili samizdat, kao shto bi rekli ovi novokomponovani puritanci)? Uostalom, komunisti su od 1945, od rushevine, za 30 godina izgradili jednu srednje razvijenu evropsku zemlju (u svakom pogledu), a ovi posle su uspeli da nas vrate u 1945. (sve je isto kao tada, minus komunisti).
Srednje razvijenu? Ne budi smešan. Standard koji smo imali nije bio odraz nikakvog razvoja. U razvoj se, jednostavno, nije ulagalo. Trošilo se nezarađeno. Krčag ide na vodu dok se ne razbije. Kod nas niko nikada nije razmišljao o tome da se krčag eventualno inovira, ugrade nove tehnologije, zameni prohromskim ili, na kraju krajeva, nabavi novi krčag. Zato se krčag razbio, i to razbio kolosalno. S pucanjem i pevanjem.
...necheg shto nam je ostalo iz praistorije i shto nema veze sa ratiom, necheg shto samo ometa nash razvitak kao ljudi i, last but not the least, je direktno odgovorno za skoro svaki rat koji se danas vodi+izvor je 99% sluchajeva krshenja ljudskih prava? Ili hoces da kazes da je istrebljenje jednog naroda isto kao iskorenjivanje necheg shto nas sputava kao vrstu i koshta nas puno ljudskih zhivota i dusha?
Kao prvo, ja sam ateista. šta ćeš, porodično vaspitanje je ostavilo traga na meni.A sad odgovor.Religija nije ostala iz praistorije niti je odgovorna za, recimo, dva najveća rata koja su se ikada vodila (I i II svetski rat). Iako se ne krstim niti posećujem "božje kuće na zemlji" usuđujem se da mislim da problem nije u samoj religiji nego u njenom tumačenju od strane tzv. božijih izaslanika, tj. sveštenih lica. Ako bi se trebalo pozabaviti problemom religije, možda je umesto "iskorenjivanja" efikasnije krenuti od pomenutih izaslanika. Religiji je na ovaj ili onaj način okrenut dobar procenat ljudske populacije tako da slobodno mogu da kažem da metod koji predlažeš može imati ozbiljne i teške posledice. Verujem da si to rekao savladan određenim emocijama, ali one nisu dobar saveznik u ozbiljnim poslovima. Ili razgovorima.Uvek me užasavaju pokliči ka masovnom iskorenjivanju.
Link to comment

Evo, korak po korak.Zločinac je kao i oni što su mu ubili strica. Ne samo zločinac nego i mentalno poremećena osoba.Ochigledno nisi odrastao u Crnoj Gori. što se Dresdena, Enole Gay ili, što ne reći, Coventryja, tiče, upravo mi je drago da si ih pomenuo jer savršeno idu u prilog tezi da je sistem koji funkcioniše u stanju da prevaziđe grehove prošlosti. Da li je sve to smetnja Japancima, Amerikanicma, Nemcima ili Englezima da žive jedni s drugima, zezaju se, trguju i dele profit? Mi, na žalost, nikad tu šansu nismo ni dobili. Ostali smo učaureni u svojoj ksenofobiji i mržnji prema ostatku sveta (da podsetim, "Nemce" smo mrzeli i za vreme J.B Tita. Oni su nam bili arhineprijatelj, izvor svih naših problema i nesreća).Chekaj, nije mi jasno shta si hteo da kazhes? Pa jel' trebalo da se sudi Enolovcima i Dresdenashima ili ne? Ili kazhesh da Jevreji treba da se zezaju i trguju sa neonacistima? Ja ne videh neshto da smo Nemce mrzeli za vreme Tita, bili su nam trgovinski i ekonomski partner broj jedan.A koliko ja znam, sad su arhineprijatelj 1 Lichani i Crnogorci. Kao dete relativno visokog funkcionera 70-ih godina mogao bih ti puno toga reći o ljudskosti režima, ali ne bih tako da razbijam tvoje snove. Da, meni je bilo bolje nego mojim školskim drugovima. Da, putovao sam sa 13, 14, 15 i 16 godina tamo gde 90% dece iz moje škole nije znalo ni da pokaže na mapi (uključujući i one sa peticom iz geografije). Ja nemam razloga da se žalim, meni je bilo dobro, ali nisam slep da ne vidim kako se živelo oko mene i zašto sam ja živeo u "ljudskim i humanim" uslovima.Ovo nechu ni da komentarishem, jer bi se sve svelo na "nije nego". Shto ne zhelim. Najbolje da svako ko je zhiveo onda i sada odluchi o tome koje vreme je bilo bolje i ljudskije. Krediti; Kad si ih već pomenuo. Da li se sećaš kako su se uzimali i kako su se vraćali? Da li se sećaš kako je san svakoga u zemlji bio da "uzme kredit" jer su bili beskamatni i inflacija bi ih brzo pojela i obezvrednila. To je bio način da oni koji nemaju steknu utisak da imaju. Krediti su bili ekonomski neopravdani a pošto ih nismo mi plaćali iz svog džepa - neko je sve to morao da plati. Nešto, kao što ti je verovatno poznato, ne može da nastane ni iz čega. Pogledaj današnje kredite. Pogledaj kamate. Nehumano? O, da, ali ekonomski oravdano. Sistem tako funkcioniše. Profit / zarada je jedino što omogućava preživljavanje sistema. Sorry, socijalizam/komunizam ekonomski ne funkcionišu (pri tome čak ne komentarišem ni ljudsko lice socijalizma koje se ogleda u raznim Golim otocima i Gulazima). Ne funkcionišu. To što je nekada bilo lepo podseća na prvi krug svake piramidalne prevare - onima u početku je dobro, ali oni koji dođu kasnije sve to lepo plate. I preplate. Baš kao i mi.Josh jedan od argumenata u fazonu "zhivelo se preko moguchnosti". Zato nam je danas drzhava omoguchila da kredite uzimamo kod tranzicionih banaka, sa zelenashkim kamatama. Kamatama koje sluzhe da bi oni bogati bili josh bogatiji. Profit/zarada su jedino shto omoguchava prezhivljavanje sistema? Strashno koliko si zastranio u svom kapitalizam-fetishu. Gde ti je u toj jednachini chovek, gde je ljubav, prijateljstvo? Okrenutost profitu i zaradi je od nas napravila zhivotinje koje se bore za shto josh vishe novca, takav sistem je napravio pedofile, serijske ubice, vojsku narkomana... Kada je dusha prazna, sav novac ovog sveta ne mozhe pomoci. Ajde sam mi josh reci da smo i u SFRJ imali legije pedofila, narkomana i serijskih ubica, da je kriminal cvetao, da je mafija... Itd. Goli otoci i Gulazi? Kako se beshe zvao onaj senator u SAD? A chekaj, jesmo li mi ovde imali rasnu segregaciju do kasnih 60tih? Jel beshe Juznoafricka republika socijalistichka zemlja? Jesmo li mi pokretali ratove po svetu ne bi li odrzhali ekonomiju u zhivotu?Srednje razvijenu? Ne budi smešan. Standard koji smo imali nije bio odraz nikakvog razvoja. U razvoj se, jednostavno, nije ulagalo. Trošilo se nezarađeno. Krčag ide na vodu dok se ne razbije. Kod nas niko nikada nije razmišljao o tome da se krčag eventualno inovira, ugrade nove tehnologije, zameni prohromskim ili, na kraju krajeva, nabavi novi krčag. Zato se krčag razbio, i to razbio kolosalno. S pucanjem i pevanjem.Opet kao malopre. Ti tvrdish jedno, ja drugo. Neka svako ko je bio svedok vremena proceni sam. Kao prvo, ja sam ateista. šta ćeš, porodično vaspitanje je ostavilo traga na meni.A sad odgovor.Religija nije ostala iz praistorije niti je odgovorna za, recimo, dva najveća rata koja su se ikada vodila (I i II svetski rat). Iako se ne krstim niti posećujem "božje kuće na zemlji" usuđujem se da mislim da problem nije u samoj religiji nego u njenom tumačenju od strane tzv. božijih izaslanika, tj. sveštenih lica. Ako bi se trebalo pozabaviti problemom religije, možda je umesto "iskorenjivanja" efikasnije krenuti od pomenutih izaslanika. Religiji je na ovaj ili onaj način okrenut dobar procenat ljudske populacije tako da slobodno mogu da kažem da metod koji predlažeš može imati ozbiljne i teške posledice. Verujem da si to rekao savladan određenim emocijama, ali one nisu dobar saveznik u ozbiljnim poslovima. Ili razgovorima.Uvek me užasavaju pokliči ka masovnom iskorenjivanju.Da, slazhem se. Ni po koju cenu nije trebalo iskoreniti 1 velike boginje, kugu i koleru. Jadni bacili.

Link to comment
Ochigledno nisi odrastao u Crnoj Gori.
Odrastao sam u Beogradu i smatram da je sasvim prigodno nazvati mentalno poremećenom osobom onoga ko živog čoveka odere a zatim ga ispeče.Ako u Crnoj Gori gledaju na to drugačije, drago mi je da se razlikujemo. Moje vaspitanje i obrazovanje ne odobravaju ni osvetu ni sadističko iživljavanje.
Josh jedan od argumenata u fazonu "zhivelo se preko moguchnosti". Zato nam je danas drzhava omoguchila da kredite uzimamo kod tranzicionih banaka, sa zelenashkim kamatama. Kamatama koje sluzhe da bi oni bogati bili josh bogatiji. Profit/zarada su jedino shto omoguchava prezhivljavanje sistema? Strashno koliko si zastranio u svom kapitalizam-fetishu. Gde ti je u toj jednachini chovek, gde je ljubav, prijateljstvo? Okrenutost profitu i zaradi je od nas napravila zhivotinje koje se bore za shto josh vishe novca, takav sistem je napravio pedofile, serijske ubice, vojsku narkomana... Kada je dusha prazna, sav novac ovog sveta ne mozhe pomoci. Ajde sam mi josh reci da smo i u SFRJ imali legije pedofila, narkomana i serijskih ubica, da je kriminal cvetao, da je mafija... Itd.
1. Zelenaške kamate nisu nešto što moraš da prihvatiš. Ako možeš da otplaćuješ uzmi kredit, ako ne možeš nemoj da uzmeš. Jednostavno zar ne? Ovo je društvo u tranziciji od (dokazano) nefunkcionalnog sistema ka funkcionalnom i nesigurnost tržišta, na žalost, nalaže takve kamate. Ipak, niko te ne bije po ušima da uzimaš kredite. Ako ti je bilo lepo kad si uzimao kredite koji su vremenom obezvređivani, sorry ali to nije moglo da ide unedogled. A račun na naplatu je stigao. Upravo ovi ovakvi krediti i kamate koje sada imamo su, verovao ili ne, posledica "kreditnog blagostanja" pod komunistima.2. Kapitalizam fetiš? Prazna duša? Legije pedofila? Serijske ubice? Narkomani? Izgleda da sam te uhvatio u pesničkom zanosu. Svega toga si imao i u socijalizmu samo za to nije bilo mesta u idiličnoj slici koju je "Dnevnik" svakog dana sevirao milionskom auditorijumu. Drugih izvora informacija nije bilo. Ni drugih informacija.Čudi me kako ti nije pao na pamet razvoj tehnologije i nauke na tom istom zapadu. Sve vodeće softverske kompanije su gde? Proizvođači automobila? Još nešto u vezi socijalizma - kako je ono beše prošao monolitni istočni blok? Pao zid, niko nije lud da 1990 A.D. vozi ladu, trabanta ili Wartburga - eno ih pola u NATO, a druga polovina popunjava formular za ulaz. (Rusi po običaju kasne jer na pitanje Sex? konstantno odgovaraju sa Yes!)
Goli otoci i Gulazi? Kako se beshe zvao onaj senator u SAD? A chekaj, jesmo li mi ovde imali rasnu segregaciju do kasnih 60tih? Jel beshe Juznoafricka republika socijalistichka zemlja? Jesmo li mi pokretali ratove po svetu ne bi li odrzhali ekonomiju u zhivotu?
Čuj ovde si u klasičnom ruskom predsedničkom fazonu kad na komentar američkog kako su ljudska prava u rusiji na nivou teladi u klanicama odgovaraju sa: "a što vi mučite crnce". Odrasti.
Ako bi se trebalo pozabaviti problemom religije, možda je umesto "iskorenjivanja" efikasnije krenuti od pomenutih izaslanika. Religiji je na ovaj ili onaj način okrenut dobar procenat ljudske populacije tako da slobodno mogu da kažem da metod koji predlažeš može imati ozbiljne i teške posledice. Verujem da si to rekao savladan određenim emocijama, ali one nisu dobar saveznik u ozbiljnim poslovima. Ili razgovorima.Uvek me užasavaju pokliči ka masovnom iskorenjivanju.
Da, slazhem se. Ni po koju cenu nije trebalo iskoreniti 1 velike boginje, kugu i koleru. Jadni bacili.
Ovaj komentar na moj gornji tekst je zastrašujuće jeziv. Ali ako se vratim unazad na prvi citat i prisetim kako doživljavaš kao heroja čoveka koji je u ime osvete neke ljude žive odrao i zatim ispekao - i ne čudi me.
Link to comment
  • 2 months later...
Znash shta, apsolutno se slazhem. Ludilo koje je Tito izazvao svojim neprirodnim odnosom prema religiji najbolje su opisali 1 Andrich i 1 Njegosh. Sad sam se setio kako si u pravu. Primi izvinjenje od mene. Shalim se naravno. No ipak ostaje da si mozda u pravu - Tito je trebalo da da apsolutnu slobodu Crkvama posle rata, mozhda bi se svi medjusobno poklali. U tom sluchaju bi nama normalnima danas sigurno bilo bolje.A inache je 1 prirodan, human i jedini ispravan odnos prema religiji - eutanazija.
Ti sebe smatras normalnim? :lol:
Link to comment
  • 2 years later...

Нијесам знао где да поделим са вама ову прелепу песму, сковао је вешти Мићо Данојлић. 1958.Кључне речи (Тито, религија) се поклапају са насловом овог топика.„Znam jednu biljkuu neprestanom vetruHarmoniku suncai svih registara srcaOno što traje krozživot ispred smrtiKao dan, kao mojaruka u tvojoj ruciI dozvolite mi da najzadkažem to što samdugo ćutao, Tito.“Остатак овде.

Link to comment
Нијесам знао где да поделим са вама ову прелепу песму, сковао је вешти Мићо Данојлић. 1958.Кључне речи (Тито, религија) се поклапају са насловом овог топика.„Znam jednu biljkuu neprestanom vetruHarmoniku suncai svih registara srcaOno što traje krozživot ispred smrtiKao dan, kao mojaruka u tvojoj ruciI dozvolite mi da najzadkažem to što samdugo ćutao, Tito.“Остатак овде.
moram da nalepim prigodnu muzicku podloguhttp://www.youtube.com/watch?v=XMbvcp480Y4 Edited by ToniAdams
Link to comment
Dve i po decenije kasnije, tačnije 1. maja 1989. godine u intervjuu „Književnim novinama“ , Milovan Danojlić će reći nešto, načelno, i o fenomenu pisaca udvorica: „Kod nas je oduvek bilo pesnika spremnih da svoj stih stave u službu zemaljskih gospodara.
edit: jel rec o istom tom? Edited by M16
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...