Jump to content
IGNORED

aplikacija vs halo taksi


kud u maglu Simoviću

car go vs taksi?  

69 members have voted

  1. 1. car go vs taksi?

    • taksi
      23
    • car go
      48


Recommended Posts

18 minutes ago, hazard said:

 

Jedino što mi pada na pamet da ima smisla je da car:go ima neku zaleđinu u vlasti (mislim mora imati bar nekakvu, jer bi ih inače do sada skroz zatvorili), verovatno Brnabićkina ekipa, i da postoji dogovor da se servisi poput njihovog ozakone i regulišu kao drugačija kategorija prevoza (dakle ne taksi i ne da dobiju TX table) po američkom modelu. To bi značilo da taksisti imaju ograničen broj, neku garantovanu cenu i razne priviligije (žuta traka, aerodrom, i sl. - u Americi npr. imaš ogroman deo po aerodromima odmah na izlazu iz terminala gde stoje taksiji, a Uberi i Lyftovi moraju da dođu na poziv i da se guraju na nekom malom parčetu do kog treba dopešačiti i na kome više ne radi wifi često, itd.), ali ako je tako, kapiram da se čeka sa tim posle izbora, valjalo bi da taksisti glasaju za SNS.

Da, bice da je to

I ovo za vlast i ovo za smanjenje taxi kvota da ubace "drugu sluzbu"

Link to comment

@goofs

za početak imaju taj veliki regulatorni rizik, tako da ne znam koliko ima prostora da se priča o lagodnom investiranju

ako je u srbiji moguće prevoziti ljude samo po zakonu o prevozu putnika, onda moraju biti TX table

ako su TX table, onda mora da pada pod gradske zakone i grad može da bira koliko će licenci izdati, a ako je tako kako hazard kaže, da je taj broj popunjen i još će se smanjivati onda je rizik očigledan

 

sa druge strane ako počnu da rade po zakonu o prevozu putnika onda možemo pretpostaviti da će ima marža biti niža od sadašnje (da im ne udara na maržu već bi odavno radili po njemu i izbegli sve ove zajebancije) i da će imati nižu cenu od taksista. a taksisti sa kojima sam pričao uvek paze koliko troše, imaju manuelni menjač radi manje potrošnje, gledaju da li se isplati plin/CNG, prave itinere po kojima se isplati raditi itd... nije tu sada ne znam kakva marža.

da cargo ima neke prednosti u operativnim troškovima (održavanje, potrošnja) od individualnog taksiste - teško

da cargo ima neke prednosti u nabavci vozila isto teško da mogu da se takmiče sa polovnjacima koje voze taxisti

jedino mi pada na pamet da taxi udruženja leše taksiste za članarinu (radio stanicu) i da tu ostaje dobar deo marže

 

i onda ovi sasipaju pare u 150 novih luksuznih automobila (možda je lizing, ali onda praktično možemo da tretiramo prosche srbija kao nekog ko je voljan takođe da preuzme ovaj rizik). stvarno čudno izgleda

 

ako pričamo o svetu, uber je već duže vreme u problemu sa londom i generalno u gotovo svakoj zemlji u kojoj nastupa je prisutan problem sa zakonom

drugo, profitabilnost je još uvek pitanje za sve te kompanije. za Uber je pitanje kada će postati profitabilan (iako on nema svoja vozila), a cena akcije je im od izlaska na berzu pala za ~30%

Edited by Ravanelli
Link to comment
1 minute ago, pbg12345 said:

Da, bice da je to

I ovo za vlast i ovo za smanjenje taxi kvota da ubace "drugu sluzbu"

 

Pa pazi, de fakto je već tako, car:go i slični, pisao sam već (kameo ili kako već, i ko se još pojavi na tržištu)

 

- ne mogu da koriste žute trake (dakle sporiji su u gužvi od taksija)

- ne mogu da koriste taksi stanice (dakle ništa džaba parking kada nemaš vožnju, snalazi se sam)

- mogu biti pozvani samo preko sopstvene aplikacije (ništa telefon, sms, itd.) dakle treba ti smartfon i internet, što ograničava broj mušterija

- ne mogu da se zaustave na ulici tako što podigneš ruku, mora poziv

- car:go može samo karticom (dakle opet smanjenje broja potencijalnih mušterija), kameo doduše može i kešom

 

tako da je to već neka ,,druga liga taksija". Ostaje samo da se ozvaniči to stanje i legalizuje, a mogu da se uvedu taksistima neke dodatne priviligije i car:go i sl. servisima neka dodatna ograničenja. Taksistima će reći da su privilegovani i dati im te subvencije da kupovinu novih vozila i to je to

Link to comment

@Ravanelli

 

Uber nije ni u kakvim više* zakonskim problemima na svom najvećem tržištu - Americi. Kanada isto tako. To je tamo sada regulisano kao podvrsta prevoza koji nije zvanično taksi (tzv. "ride hailing services" ili "ride for hire" ili kako se to već ne zove da ne bude zvanično "taxi cab"). U NYC su prihvatili neke dinamičke kvote čak o broju vozila. A Uber je na početku samo ignorisao zakone i propise, pa je opet postao najcenjeniji startap od ne znam kad (da li ikad? blizu je), tako da se investitori očigledno nisu nešto libili regulatornog rizika u njihovom slučaju.

 

Evropa je drugo, tamo je regulativa em generalno striktnija em se na Uber gleda kao na stranog američkog berzerkera koji iznosi pare iz zemlje (slično gledaju i Gugl, Amazon, itd.) dok su taksisti domaći, pa ne postoji neki veliki pritisak da se Uberu i sličnim servisima ugađa.

 

Ja ne mislim da će Car:GO raditi po postojećem zakonu o prevozu putnika niti sa TX tablama. Ako ostanu na duži rok i legalizuju se potpuno, biće usvojen posebni zakon za njih ili će postojeći zakon o prevozu putnika biti promenjen.

 

* - u smislu da li ima dozvolu da prevozi putnike, to je u Severnoj Americi rešeno, u korist Ubera i Lifta. Ali i dalje imaju sudske sporove oko toga da li su im vozači ,,nezavisni kontraktori" (kako oni tvrde) ili pak regularni zaposleni (kojima onda sleduje minimalna cena rada, godišnji odmor, i raznorazne druge beneficije).

Link to comment

Meni je to sve sviranje kurcu

Zaista ne cidim razlog zasto trziste samo ne bi regulisalo broj taksista

A u principu to je sustina svega, odredjen broj gradjana je privilegovan da obavlja odredjenu delatnost

Link to comment

@hazard

evo par opcija da vidimo ko će izgubiti pare

 

- ako se menja zakon i ovi moraju privesti postojećem zakonu, onda verovatno gubi cargo i to je fioka za tu "tehnološku inovaciju" ( inovacija :lol: )

- ako bude ovo kao što ti kažeš (novi zakon za cargo sa manjim privilegijama od taksista), tu sasvim sigurno dugoročno gube taksisti i taksi udruženja. biće namireni tim subvencijama pa možda neće ići na proteste, ali obim će izgubiti sigurno, a ako ne žele da izgube previše obima onda će morati da smanje cene prevoza, što povlači nižu cenu članarine ili nižu maržu samog taksiste ili oba

 

naravno, iz ugla potrošača navijam da taksisti izgube, pod uslovom da sve bude regulisano (tipa, ako ne daj bože, neko doživi saobraćajku tokom prevoza cargoom da je vozač osiguran za delatnost, a ne da bankrotira lika ili da nema para da plati pa ode u zatvor)

Edited by Ravanelli
Link to comment
12 minutes ago, pbg12345 said:

Meni je to sve sviranje kurcu

Zaista ne cidim razlog zasto trziste samo ne bi regulisalo broj taksista

A u principu to je sustina svega, odredjen broj gradjana je privilegovan da obavlja odredjenu delatnost

za to je glasalo 57% građana, ako ti se ne sviđa idi u kanadu

Link to comment
13 minutes ago, Ravanelli said:

@hazard

 

- ako bude ovo kao što ti kažeš (novi zakon za cargo sa manjim privilegijama od taksista), tu sasvim sigurno dugoročno gube taksisti i taksi udruženja. biće namireni tim subvencijama pa možda neće ići na proteste, ali obim će izgubiti sigurno, a ako ne žele da izgube previše obima onda će morati da smanje cene prevoza, što povlači nižu cenu članarine ili nižu maržu samog taksiste ili oba

 

 

 

Mislim da se u to uklapa smanjenje broja taksista, plus najave da će dozvole izgubiti oni koji ne plaćaju dažbine (a dosta taksista je dužno porez itd.). Smanjeni obim i manje taksista = ti taksisti što ostanu su manje više na istom

Link to comment

Sustina je da ovasugava drzava moze sutra da ukine CarGo ako joj dune. Isto tako moze i da smanji broj taksista na 1000, ili poveca na 10 000. Moze da radi sta hoce. Mi paori se tu nista ne pitamo, ovo je cist fajt medju feudalnom kastom. Dzaba trosite energiju i vreme na to kako bi sta trebalo da izgleda, taj nacin razmisljanja se ne pita u ovoj drzavi. 

Link to comment

  

3 hours ago, hazard said:

 

Bilo je to već. Ali trik je da će morati da kupe nova kola u određenoj vrednosti (znači ne za 8k polovnjak). Taksistima će da objasne da im ,,pomažu", a u stvari će neki naprednjak koji će da uveze sva ta kola da stavi lovu u džep...

 

Nek da meni 8000 evra donacije, sutra cu kupiti nov auto...  ne znam ko je tu veca stoka... ovi sto daju donaciju ili ovi sto ce je dobiti...

 

@Frank Pembleton jel moze ovde? :D 

Link to comment

  
 
Nek da meni 8000 evra donacije, sutra cu kupiti nov auto...  ne znam ko je tu veca stoka... ovi sto daju donaciju ili ovi sto ce je dobiti...
 
[mention=295]Frank Pembleton[/mention] jel moze ovde? [emoji3] 

Može!



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

I šta kažete, kad nema Car go zovete Cammeo? To su beše ovi?

 

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3383181/ispovest-radnika-hrvatskog-taksija-kameo-izrabljuje-vozace-smene-i-po-36-sati-svi-rade-na-crno?fbclid=IwAR2lEdw40OuxwRkfSqXyQEdIaQibu17J2o4VALeaOYUJf3i-JkZsVgEHqy0

Link to comment

Nisu oni udruženje, a tak

5 minutes ago, laser lotus said:

Da možda ne znaš za još neka kriminalna udruženja koja ne izdaju fiskalne račune?

Nisu oni udruženje, a taksisti i ne moraju da izdaju fiskalni račun. Poenta je u radu na crno i vožnji ogroman broj sati po beogradskim ulicama. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...