Jump to content
IGNORED

Prava radnicima!


Tihajeza

Recommended Posts

Sve zavisi kakav si karakter. Ja sam u bivšoj firmi imao lika koji je bio direktor sektora, a tužio je firmu jer su ga smenili sa mesta pomoćnika generalnog i tražio da se vrati na taj posao, i ništa mu to nije smetalo da dolazi na posao svaki dan. Na kraju je izduvao i u sporu (jer smo napisali šta treba kako treba i kad treba), a i generalno što se tiče firme.
Pa ako firma reši da ti se "sveti" onda ume da bude neprijatno, jeste da ti znaš da si u pravu ali...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Са друге стране, ако те отпусте док траје спор, имаш добре шансе да добијеш и тај други спор јер доказујеш да те шиканирају због тужбе. 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Koleginici u stranoj kompaniji sa filijalom ovde počeli da luduju ovi iz HR:
Prvo joj rekli radiš od kuće poslaćemo ti laptop..
Posle rekli sediš kući, pisaćemo ti GO (ona sigurno nema toliko GO za 90 dana vanrednog stanja)
Onda joj rekli ipak ćeš raditi, ali potpuno drugu materiju, da gazde u inostranstvu, ne pomisle da bg ofis ne radi ništa...
Sva ova komunikacija se odvija porukama.
Da li je ako oni budu nadalje komunicirali mejlom to validno u slučaju spora pred sudom?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
Koleginici u stranoj kompaniji sa filijalom ovde počeli da luduju ovi iz HR:
Prvo joj rekli radiš od kuće poslaćemo ti laptop..
Posle rekli sediš kući, pisaćemo ti GO (ona sigurno nema toliko GO za 90 dana vanrednog stanja)
Onda joj rekli ipak ćeš raditi, ali potpuno drugu materiju, da gazde u inostranstvu, ne pomisle da bg ofis ne radi ništa...
Sva ova komunikacija se odvija porukama.
Da li je ako oni budu nadalje komunicirali mejlom to validno u slučaju spora pred sudom?



... Shiit has hit the fan...


neka otvori folder i chuva sve, bekapuje periodichno na negde. kod nas je 1 mobing bio dokumentovan mejlom i radilo je. mozda zato shto je preduzece pazilo da ne izadje iz kuce.

neka chuva leba ne jede

sent from bubamoto

Link to comment
21 minutes ago, Frank Pembleton said:

Koleginici u stranoj kompaniji sa filijalom ovde počeli da luduju ovi iz HR:
Prvo joj rekli radiš od kuće poslaćemo ti laptop..
Posle rekli sediš kući, pisaćemo ti GO (ona sigurno nema toliko GO za 90 dana vanrednog stanja)
Onda joj rekli ipak ćeš raditi, ali potpuno drugu materiju, da gazde u inostranstvu, ne pomisle da bg ofis ne radi ništa...
Sva ova komunikacija se odvija porukama.
Da li je ako oni budu nadalje komunicirali mejlom to validno u slučaju spora pred sudom?



... Shiit has hit the fan...
 

Може да буде. Свакако нека чува као што гђа Буба каже...

Link to comment
3 minutes ago, Frank Pembleton said:

Hvala...
Za sada je na nivou poruka sms i viber...
Ona pokušava da tu prepisku "prebaci" na mejl...



... Shiit has hit the fan...
 

Ако може на мејл, супер. Ако не нека чува и телефонску преписку

Link to comment

Ima nekakvih dodira i sa ovom temo, pa aj ovde. Pouzdano znam da su krenula zaposljavanja zdrvastvenih radnika mimo procedure i konkursa, jedan ZC u unutrasnjosti juce primio petoro tehnicara (nije interni konkurs), dvoje kao zamene (jedno trudnicko bolovanje, drugu do povratka sa bolovanja), za ostala tri nemam info. Verovatno ce krenuti i neke doktore uskoro (polu info plus dosadasnji rad uprave, sve u sivoj zoni). Jel postoji neki propis koji mi izmice u vezi vandrednog stanja koji omogucava ovakva zaposljavanja, razumem da je na 3 meseca zbog ocekivanog povecanja obima posla zbog korone, ali zamene za bolovanja su vec redovna stvar, ili je po sredi pravna gimnastika same ustanove i guranje ispod zita da iskoriste dok traje ovaj haos. Znam da su bahati i sve, ali su barem do sad simulirali kakvu takvu proceduru. Pitam za druga (devojku), posto je zavlace za posao (doktor), sada je inace na pp poslovima (da da i to postoji za lekare).

Link to comment
Ima nekakvih dodira i sa ovom temo, pa aj ovde. Pouzdano znam da su krenula zaposljavanja zdrvastvenih radnika mimo procedure i konkursa, jedan ZC u unutrasnjosti juce primio petoro tehnicara (nije interni konkurs), dvoje kao zamene (jedno trudnicko bolovanje, drugu do povratka sa bolovanja), za ostala tri nemam info. Verovatno ce krenuti i neke doktore uskoro (polu info plus dosadasnji rad uprave, sve u sivoj zoni). Jel postoji neki propis koji mi izmice u vezi vandrednog stanja koji omogucava ovakva zaposljavanja, razumem da je na 3 meseca zbog ocekivanog povecanja obima posla zbog korone, ali zamene za bolovanja su vec redovna stvar, ili je po sredi pravna gimnastika same ustanove i guranje ispod zita da iskoriste dok traje ovaj haos. Znam da su bahati i sve, ali su barem do sad simulirali kakvu takvu proceduru. Pitam za druga (devojku), posto je zavlace za posao (doktor), sada je inace na pp poslovima (da da i to postoji za lekare).
Mislim, da oni sada mogu da proguraju svašta...
Svakako će biti i manjku sa osobljem...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

E ajde da pitam :
Kolegu u JP poslali na "rad od kuće".
Danas mu na vajber šef šalje spisak i napiše:
Ovi zaokruženi da dođu u ponedeljak na radno mesto.

Šta on po zakonima u vanrednom stanju treba da traži od nadređenih. Kakvu odluku?
Šta se primenjuje u ovoj situaciji?
Jel on može da ospori potrebu da ide u ponedeljak od 07-13 na posao?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
  • 4 months later...

Prijatelju firma hoće da uruči otkaz tvrdeći da je prekršio ugovor zato što nije radio puno radno vreme koliko je propisano ugovorom.
Oni to "znaju" na osnovu "otkucavanja" na ulazu u firmu gde postoje oni elektronski "češljevi" a on ih otvara karticom koju je dobio od firme.
Nigde mu nije rečeno ili u ugovoru napisano da mu se dolazak i odlazak meri aktiviranjem kartice.
Dakle jel mogu oni to tako?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Mogu.

Jel dobio upozorenje o razlozima za otkaz?

Tesko ce dokazati da nije znao da otkucavanje karticom sluzi za evidentiranje dolaska i odlaska sa posla.

On eventualno moze u sudskom postupku da dokazuje da je bio na poslu, ali da se nije evidentirao.

Edited by Uskebasi
Link to comment
Mogu.
Jel dobio upozorenje o razlozima za otkaz?
Tesko ce dokazati da nije znao da otkucavanje karticom sluzi za evidentiranje dolaska i odlaska sa posla.
Nije još dobio upozorenje, to mu je nezvanično rečeno da će takav razlog biti...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Pa valjda negde mora da pise to, kao obaveza otkucavanja i cemu ce sluziti, kako se evidentira overtime, kako se placa...

Sta ako uvek dolazis sa nekim, i onda se ta osoba otkuca a ti udjes sa njom?

 

Radio sam pre nekog vremena u firmi koja je imala sistem sa karticama, ali i sa kamerom iznad kartice i jasnim razumevanjem da se pravi 'karnet' i proverava da li si se kucao sa svojom karticom i slicno, to je cista prica (mada sam pobegao odande glavom bez obzira).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...