Jump to content
IGNORED

Revizionizam, ili svakim danom sve vise napredujemo...


namenski

Recommended Posts

1 minute ago, Meazza said:

 

Do tebe je.

 

Naravno da je do mene, pokušavam da pokažem kako isti simbol može razliičito delovati na ljude.

Samo, molim te nemoj podmetati sad svastiku, pošto o njoj nisam govorio.

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

 

Naravno da je do mene, pokušavam da pokažem kako isti simbol može razliičito delovati na ljude.

Samo, molim te nemoj podmetati sad svastiku, pošto o njoj nisam govorio.

 

Kako na tebe deluje mrtvacka glava na crnoj pozadini? 

Link to comment
4 minutes ago, slow said:

O plamenoj zvezdi kao satanistickom simbolu Bafometa pisao je jos u 19 veku veliki mag Elifas Levi

 

 

"Jos u 19. veku" :lol:  Od tog tumaca tarot karata i samozvanog "ceremonial magician" i potice ta glupost. A da, ne zaboravimo i Alistera Kroulija.

Link to comment
2 minutes ago, Filozof manijak said:

prva asocijacija - gusari i Crnobradi, bez zezanja (Jolly Roger)

 

Ne pitam te za asocijacije, vec sta predstavlja taj simbol, uvek i svuda, od gusarske zastave do SS sapke.

Link to comment
8 minutes ago, Meazza said:

 

Kako na tebe deluje mrtvacka glava na crnoj pozadini? 

Pirati i detinjstvo i  nemačka serija Džek Holborn, sa Draganom Lakovićem u epizodnoj ulozi :fantom:

 

Edit: Sad vidim da si pitao nešto drugo... Da, naravno, predstavlja smrt i zlo, uvek i svuda, a to joj je i svrha... Da uplaši, da zastraši, da natera protivnika da se sam usere....

Link to comment

Pitao si me kako na mene deluje, odgovorio sam ti.

Zanimljivo mi je prisustvo iste na hrišćanskim freskama raspeća Isusa. tako sam otkrio da je bila simbol brda Golgote.

 

 

esid: u to ime

spacer.png

 

Quote

Simbol lobanje
Simbol lobanje odnosno “mrtvačke glave” je duboko ukorenjen u hrišćanskoj tradiciji srpskog naroda. To simbolizuje borbu i istrajavanje u borbi po cenu smrti, što se vizuelno prikazuje lobanjom i kostima.

U pravoslavnoj ikonografiji lobanja se može naći kao simbol u podnožju krsta na kome je raspet Gospod Isus Hristos i njegovo značenje je Adamova lobanja. Naime, mesto na kome je Gospod raspet naziva se Golgota, što znači “mesto lobanje”, a prilikom spuštanja Gospoda sa Časnog Krsta i Njegovog pogreba, pronađena je Adamova lobanja koja se od tada slika na svim ikonama Raspeća gde se prikazuje u podnožju krsta.

Takođe, u Pravoslavnoj Crkvi monasi posebnog podviga tzv. velikoshimnici nose sliku lobanje kao deo svoje spoljne odore i znak prepoznavanja da svim bićem idu za Hristom koji pobeđuje smrt makar i po cenu sopstvene fizičke smrti. Danas, posebno pravoslavni ziloti koriste ove simbole u svojoj ikonografiji i težnji očuvanja pravoslavlja pred izazovima savremenog sveta.

Lobanja i ukrštene kosti kao simboli borbe za određeni ideal kakva je sloboda do smrti, takođe se u pravoslavnoj tradiciji povezuje sa svetiteljima pokajnicima ili svetiteljima pustinjacima poput Svete Marije Magdalene, Svetog Jeronima, Svete Marije Egipćanke i mnogih drugih. Lobanja svedoči o smrti koja prethodi vaskrsenju, a na četničkoj zastavi ta smrt je cena borbe za slobodu nakon koje ide vaskrsenje.

Kod četničkih zastava, lobanja je uglavnom prikazana bez donje vilice, sa ukrštenim butnim kostima ispod nje, a na zastavi se tradicionalno nalaze i natpisi: “Sloboda ili smrt”, “S verom u Boga za Kralja i Otadžbinu”, “Za slobodu i čast Otadžbine” uz čest naziv četničkog odreda koji je nosio zastavu. Simbol lobanje i tekst na zastavi su u beloj boji, dok je zastava u skladu sa pravoslavnom tradicijom uvek u crnoj.

Nije moguće preciznije odrediti od kada se prvi put javlja ovaj simbol kod četnika i kada je tačno krenula ovakva upoteba. Takođe nije moguće odrediti ni ko je od lidera četničkog pokreta u Staroj Srbiji predložio da se ova zastava koristi.

 

Edited by Filozof manijak
Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Pitao si me kako na mene deluje, odgovorio sam ti.

 

A sad odgovori sta predstavlja taj simbol na zastavi. Smrt ili nesto drugo?

Link to comment

za mene predstavlja zastrašivanje protivnika; prolaznost života i smrt

suviše pojednostavljuješ značenje tog simbola

Edited by Filozof manijak
Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

za mene predstavlja zastrašivanje protivnika; prolaznost života i smrt

suviše pojednostavljuješ značenje tog simbola

 

Ne pojednostavljujem nista, napisao si isto sto i ja. Zastrasivanje i smrt. Na cetnickoj zastavi znaci samo to i ama bas nista drugo. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...