Jump to content
IGNORED

Prekodrinski dijalekti naših jezika


Anonymous

Recommended Posts

7 hours ago, Telenta said:

 

Srbi  i Hrvati iz tih pograničnih krajeva obavezno govore da pripadaju Hercegovini

 

 

OK, ali da li ih ostali Hercegovci smatraju Hercegovcima? Hoce li Trebinjac za Focaka reci da je Hercegovac?

Link to comment
Just now, Kampokei said:

 

OK, ali da li ih ostali Hercegovci smatraju Hercegovcima? Hoce li Trebinjac za Focaka reci da je Hercegovac?

Nikad. Reći će "kako može biti Hercegovac kad je 50 km od Sarajeva".

Link to comment

Inace to rivalstvo Bosanaca i Hercegovaca mi je draga tema jer 1) podseca na vremena kad je to bilo, makar kad se prica u drustvu, vaznije nego da li si Srbin, Hrvat ili (tada jos uvek) Musliman; 2) zavicajno sam pola-pola, i ta netrpeljivost bi na momente onako benigno cak dosla do izrazaja i medju mojim roditeljima, a o rodbini da ne govorim (tu je bilo i prave zluradosti tu i tamo). 

Link to comment
8 hours ago, Telenta said:

 

Granice Bosne i Hercegovine nisu baš jasno definisane.

 

Negde sam čuo Jergovića kako kaže, parafraziram:

Ako voda/kiša/potok  teče u Jadransko more to je Hercegovina, a ako teče raznim rekama u Dunav, pa tako u Crno more, to je Bosna.

On je pisac, a ne geograf, ali mi se sviđa njegova logika.

Link to comment
13 minutes ago, Cyan said:

Negde sam čuo Jergovića kako kaže, parafraziram:

Ako voda/kiša/potok  teče u Jadransko more to je Hercegovina, a ako teče raznim rekama u Dunav, pa tako u Crno more, to je Bosna.

On je pisac, a ne geograf, ali mi se sviđa njegova logika.

+1, ima logike, samo dje onda Kupres pripada?

Link to comment

Moja radna kolegica je iz Ljubinja doselila u Banjaluku. Ona pod Bosnom podrazumijeva samo centralnu Bosnu, tj.šire područje Sarajeva, Zenice, Tuzle, Travnika...

S druge strane postoji jedna zanimljivost kad je u pitanju područje Drvara.

Tamošnje stanovništvo je u prošlosti  (toga ima i danas) za dio drvarske opštine prema Glamoču koristilo termin Bosna-doselio iz Bosne, ode u Bosnu i sl.

 

Link to comment

ja kad idem od foce prema gacku, smatram da sam usao u hercegovinu kad se tlo promeni, kad je umesto zemlje krs...mislim da se i kalinovik prodje pre tog 

Link to comment
47 minutes ago, KNKNPNKN said:

ja kad idem od foce prema gacku, smatram da sam usao u hercegovinu kad se tlo promeni, kad je umesto zemlje krs...mislim da se i kalinovik prodje pre tog 

 

Pre nego sto se izgradio tunel i novi put, na putu Gacko-Tjentiste prolazio si kroz Čemerno (bila je česma pored tog starog puta). To je bila poslednja stanica u Hercegovini pred ulaz u Bosnu. Posle Čemernog put krene da se spusta i ulazis u Bosnu. Lepo se vidi kako se pejzaz menja. 

Link to comment
On 18.6.2020. at 12:30, Telenta said:

 

Granice Bosne i Hercegovine nisu baš jasno definisane.  Osim Livna i Duvna  i za Foču i Kalinovik se postavlja pitanje pripadaju li Bosni ili Hercegovini. Petar Aškraba Zagorski koji je iz Kalinovika kaže da Kalinovik nije Bosna i da ljudi iz Kalinovika i okoline nikad sebe u regionalnom smislu nisu smatrali Bosancima. 

Srbi  i Hrvati iz tih pograničnih krajeva obavezno govore da pripadaju Hercegovini, dok Bošnjaci više govore da su iz Bosne. Srbi i Hrvati imaju tendenciju negiranja Bosne i svega bosanskog,  a kod Bošnjaka je obrnuto oni promovišu Bosnu.  Jedan moj poznanik Srbin porijeklom iz okoline Duvna kaže da je Duvno zapadna Hercegovina, a kad  mu ja postojbinu povezujem sa Bosnom on se naljuti i to ozbiljno.  :lolol:

Kod Srba iz Bosanske Krajine je isto izraženo negiranje Bosne, oni se regionalno od rata na ovamo mahom deklarišu  kao Krajišnici. Malo koji kaže da je Bosanac.

 

 

 

Josip Pejaković, glumac hrvatske nacionalnosti i izraziti protivnik nacionalizma u jednoj tv emisiji kaže: "Pojavili su se u Bosni neki koji se toliko busaju bosanstvom... Bosna, pa Bosna... Ja više ne mogu da volim Bosnu od njih... Tu Bosnu koju oni vole ja ne volim."  


To prisvajanje Bosne i busanje u prsa bosanstvom od strane muslimanskih šovinista je do te mere postalo groteksno i napadno da izaziva i kontraefekat, čak i kod nekadašnjih izraženih bosanskih lokal-patriota kakav je nekad bio Pejaković.


Negiranje Bosne je relativno novijeg datuma i više prisutno kod mlađe populacije. Pre tog nesrećnog građanskog rata devedesetih nešto što bi se moglo nazvati negiranje Bosne i animozitet prema bosanstvu  kod običnog naroda nije postojalo.


Petar Kočić svom najpoznatijem književnom junaku, srpskom seljaku Davidu iz Bosanske Krajine, stavlja u usta ove reči (naravno ironične i izrečene u kontekstu poreske pljačke bosanskog seljaka): "Za nas blentave Bošnjake i nije drugo".


Pre nego što je 1993  izabran da bude zvanični naziv za bosanske muslimane, termin "Bošnjak" je bio arhaični naziv za Bosanca i vezan je za regionalno izjašnjavanje. Što se tiče nacionalnog izjašnjavanja, Vuk Karadžić o samoizjašnjavanju ovdašnjih naroda u njegovo doba piše:


"Samo prva tri miliona zovu se Srbi ili Srblji, a ostali ovoga imena neće da prime, nego oni zakona turskoga misle da su pravi Turci, i tako se zovu, premda ni od stotine jedan ne zna turski; a oni zakona rimskoga sami sebe ili zovu po mjestima u kojima žive npr. Slavonci, Bosanci (ili Bošnjaci), Dalmatinci, Dubrovčani itd., ili, kao što osobito čine književnici, starinskijem ali bog zna čijim imenom. Iliri ili Ilirci; oni pak prvi zovu ih u Bačkoj Bunjevcima, u Srijemu, u Slavoniji i u Hrvatskoj Šokcima, a oko Dubrovnika i po Boci Latinima. "


Dakle, pravoslavci kao Srbi. Muslimani kao Turci premda ne znaju turski. Katolici regionalno ili kao Šokci, Bunjevci, Latini (u Dubrovniku), Iliri (od strane književnika).

 

Edited by ideja
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...