Jump to content
IGNORED

Prekodrinski dijalekti naših jezika


Anonymous

Recommended Posts

5 minutes ago, BWA said:

ja kad sam bio klinac, vise sam vremena provodio na selu nego u gradu.

kako su baba, prababa djed i vecina seljana uvijek govorili nijesam i ja sam poceo da miksam nisam i nijesam. roditelji su me ispravljali govoreci da je nijesam "nepravilno", a ja sam bio zbunjen cinjenicom da na tv titograd govore nijesam.

nisam shvatao kako to da na drzavnoj tv novinari pricaju nepravilno.

pa odlicno :D

2 minutes ago, Telenta said:

Esam, kako nisam.

Po njemu iz Kalinovika su Kotromanići, Miloš Obilić, Ljutica Bogdan, Stara Crna Gora je naseljena od Kalinovika, Kuči i Vasojevići su starinom od Kalinovika etc. Legenda! :lolol:

pa to ti kazem, manje vise svi srbi :D

ja sam na njega naleteo jureci opskurni sadrzaj sa balkaninfo i slicno

onda mi bio zanimljiv zbog nacina na koji prica, podsetio me na neke ljude koje sam davno slusao, dugo nisam cuo takav govor, prilicno sam se izenadio kad sam skontao da je iz bosne (ok, on se ne bi slozio sa ovim :) )

njegova prica je preterano pod uticajem deretica i ovih danasnjih nacionalizama i raznih mitomanija, ali kad se to stavi na stranu, mislim da je dobroj meri u pravu kad kaze da je jedan narod naseljavao celo podrucje ex yu i nesto sire i da su se jako cesto selili

jedino sto je suludo tvrditi (kao sto on jel radi) da su to bili srbi, pogotovo ne u danasnjem znacenju

 

ono sto meni nikad nije imalo smisla u tim  tvrdnjama da smo svi unazad relativno kratkog perioda  sa malog prostora crne gore i istocne hercegovine, jeste brojnost populacije

koliko je to ljudi pre nekoliko vekova moralo ziveti na tom krsu, pa da bi kasnije uspesno nasleili daleko vece teritorije (uzimajuci naravno u obzir i kasnije povecanje broja stanovnika usled visokog nataliteta u tom periodu)

Link to comment
3 minutes ago, pbg12345 said:

pa odlicno :D

pa to ti kazem, manje vise svi srbi :D

ja sam na njega naleteo jureci opskurni sadrzaj sa balkaninfo i slicno

onda mi bio zanimljiv zbog nacina na koji prica, podsetio me na neke ljude koje sam davno slusao, dugo nisam cuo takav govor, prilicno sam se izenadio kad sam skontao da je iz bosne (ok, on se ne bi slozio sa ovim :) )

njegova prica je preterano pod uticajem deretica i ovih danasnjih nacionalizama i raznih mitomanija, ali kad se to stavi na stranu, mislim da je dobroj meri u pravu kad kaze da je jedan narod naseljavao celo podrucje ex yu i nesto sire i da su se jako cesto selili

jedino sto je suludo tvrditi (kao sto on jel radi) da su to bili srbi, pogotovo ne u danasnjem znacenju

 

ono sto meni nikad nije imalo smisla u tim  tvrdnjama da smo svi unazad relativno kratkog perioda  sa malog prostora crne gore i istocne hercegovine, jeste brojnost populacije

koliko je to ljudi pre nekoliko vekova moralo ziveti na tom krsu, pa da bi kasnije uspesno nasleili daleko vece teritorije (uzimajuci naravno u obzir i kasnije povecanje broja stanovnika usled visokog nataliteta u tom periodu)

ta naseljavanja nisu bila masovna.

na primjer turci biljeze doseljavanje nekih dvadesetak porodica iz banjana u zapadnu bosnu, kao da je to neki vazan dogadjaj. fora je u tome sto je katolicko stanovnistvo napustilo bosnu pred turcima pa su se ljudi naseljavali na podrucja koja su ostala prakticno prazna.

ako govorimo o doseljavanju pravoslavaca (ne nuzno srba) u zapadnu bosnu i krajinu jezik je najbolji indikator odakle su ti ljudi dosli.

I naravno da nisu dosli samo iz i-h i crne gore, vec i jugozapadne srbije i gornjeg podrinja, kao i drugih podrucja u kojima je zivjelo pravoslavno stanovnistvo, ali u manjem broju.

Link to comment
22 minutes ago, pbg12345 said:

pa odlicno :D

pa to ti kazem, manje vise svi srbi :D

ja sam na njega naleteo jureci opskurni sadrzaj sa balkaninfo i slicno

onda mi bio zanimljiv zbog nacina na koji prica, podsetio me na neke ljude koje sam davno slusao, dugo nisam cuo takav govor, prilicno sam se izenadio kad sam skontao da je iz bosne (ok, on se ne bi slozio sa ovim :) )

njegova prica je preterano pod uticajem deretica i ovih danasnjih nacionalizama i raznih mitomanija, ali kad se to stavi na stranu, mislim da je dobroj meri u pravu kad kaze da je jedan narod naseljavao celo podrucje ex yu i nesto sire i da su se jako cesto selili

jedino sto je suludo tvrditi (kao sto on jel radi) da su to bili srbi, pogotovo ne u danasnjem znacenju

 

ono sto meni nikad nije imalo smisla u tim  tvrdnjama da smo svi unazad relativno kratkog perioda  sa malog prostora crne gore i istocne hercegovine, jeste brojnost populacije

koliko je to ljudi pre nekoliko vekova moralo ziveti na tom krsu, pa da bi kasnije uspesno nasleili daleko vece teritorije (uzimajuci naravno u obzir i kasnije povecanje broja stanovnika usled visokog nataliteta u tom periodu)

Kod Srba u zadnjih nešto više od 100 godina je vrlo popularno pozivanje na porijeklo iz Crne Gore, i eventualno iz istočne i stare Hercegovine. To govore i oni koji su stvarno starinom iz tih krajeva, ali još više ima onih koji to kažu brez ikakvih dokaza jerbo je stvar prestiža biti porijeklom Crnogorac ili Hercegovac. Mit o crnogorskom supesrpstvu  je počo da se širi od srpskih intelektualaca iz Vojvodine u 19-om v, koji su bili inspirisani Crnom Gorom ki slobodnom srpskom državom u kojoj navodno žive niked poroboljeni Srbi "plave" krvi.  Srpski ihtelektualci  iz Vojvodine su maštali o oslobođenju od Habzburgovaca i našli su inspiraciju u Crnoj Gori i Crnogorcima. Mit o Crnogorcima ki o super Srbima se iz Vojvodina proširio u ostale krajeve u kojima su živili Srbi. Naročito se zapatio među Srbima zapadno od Drine, koji realno sa Crnogorcima imaju manje veze nego Srbi iz centralne Srbije. Mnogi Srbi su "imali" pretke koji su u Crnoj Gori ubili Turčina jerbo je ovaj ćio da im se "druži" sa ženami, te su slavni preci nakon što je ubili Turke utekli u Šumadiju, Bosnu, Liku, Vojvodinu, Dalmaciju i itd. :lolol:

Pozi šta je mitomanija. Veli moj ćaća da smo u Dalmaciju došli iz Bosne i to da su došla tri brata, a u Bosnu smo ranije došli iz Raške jerbo nismo pristali da nam Turci *ebu žene. :lolol:

Edited by Telenta
Link to comment

Па то је стандардна прича, свако своју лозу почиње убиством Турчина у Црној Гори. Тиме испада да је у Црној Гори некада живјело бар два-три милиона људи :D

 

Кад смо се дотакли црногорског нијесам, старији људи у мом крају (Лијевче поље, Босанска Крајина) су неријетко изговарали "црногорско слово" ѕ'. Не у сутра, али најчешће у сједи. Па би "Сједи да поједемо нешто" било "Ѕ'еди да поијемо нешто". А одговор "ма јео сам тојч". Тојч = отоич, недавно, малоприје.

 

@pbg12345 сасвим је могуће да су се и звали Србима, што не значи да су Срби у данашњем значењу. Појам Срба је често кроз историју поистовјећиван или кориштен као синоним за Јужног Словена. Могло би се о томе али да не затрпавамо тему.

 

 

Link to comment

nisu srbi iz stare hercegovine dolazili u bosnu bjezeci od turaka, vec su ih turci naseljavali na opustosena podrucja, a neki su dolazili i samoinicijativno.

moglo bi se eventualno reci da su bjezali oni koji su kroz bosnu samo prosli i otisli u austriju, s tim sto su srbi cesto kalkulisali gdje im je bolje, u bosni pod turcima ili kod austrijanaca u statusu granicara.

otud i cesti prelasci srba iz turske u austriju i obrnuto.

@Cane Vukic Prebranac

imas u banjaluci katastarsku opstinu koja se zove sjutrasnica. to sj lako prelazi u tzv.crnogorsko s.

konkretno, moj djed je redovno govorio sutra (cg s), baba ne, u selu kako ko.

Edited by BWA
Link to comment
1 hour ago, pbg12345 said:

ono sto meni nikad nije imalo smisla u tim  tvrdnjama da smo svi unazad relativno kratkog perioda  sa malog prostora crne gore i istocne hercegovine, jeste brojnost populacije

 

 

Ovo ti nije neki argument. Pa cela planetarna ljudska populacija je u jednom trenutku bila par desetina hiljada, a danas nas ima preko 6 milijardi. OK prošlo je jako mnogo vremena između ta dva trenutka, ali ovde govorimo o manjim razlikama.

 

To se vidi i u genetskim istraživanjima, npr. neki marker je danas dosta zastupljen jer je neki lik koji ga je nosio u nekom trenutku napravio 20toro dece.

 

Ovi genetski markeri koji se prenose sa oca na sina ukazuju postojanje zajedničkog muškog pretka (u nekom trenutku). Kako tipa 40% Srba ima isti marker, znači da su svi oni zajedno imali jednog muškog pretka u nekom trenutku u prošlosti.

 

Dalje, to što se muška linija (otac-deda-pradeda itd.) vuče iz neke čuke u CG ili Hercegovini, ne znači da je celokupno poreklo tog nekog sa te čuke, zapravo možda je minorni procenat (samo ta muška linija i ništa više).

Link to comment
1 hour ago, BWA said:

ta naseljavanja nisu bila masovna.

na primjer turci biljeze doseljavanje nekih dvadesetak porodica iz banjana u zapadnu bosnu, kao da je to neki vazan dogadjaj. fora je u tome sto je katolicko stanovnistvo napustilo bosnu pred turcima pa su se ljudi naseljavali na podrucja koja su ostala prakticno prazna.

ako govorimo o doseljavanju pravoslavaca (ne nuzno srba) u zapadnu bosnu i krajinu jezik je najbolji indikator odakle su ti ljudi dosli.

I naravno da nisu dosli samo iz i-h i crne gore, vec i jugozapadne srbije i gornjeg podrinja, kao i drugih podrucja u kojima je zivjelo pravoslavno stanovnistvo, ali u manjem broju.

 

To, mislim da ljudi nisu svesni koliko je zapravo živelo malo ljudi na ovim prostorima i koliko su te selidbe zapravo često bile par desetina ili par stotina ljudi.

 

Najmasovniji događaji su prva i druga velika seoba, pod Čarnojevićima.

 

Za prvu se računa da je bilo oko 185.000 ljudi,  za drugu oko 80.000. To su bili mega-giga događaji, sve ostalo je daleko manji broj.

Link to comment

brate ja pricam o periodu od nekoliko vekova i cinjenici da je po toj teoriji sa krsa koji danas naseljava nekolino desetina hiljada ljudi "naseljen" prostor koji danas naseljava 10 i vise miliona ljudi (plus odlasci tog stanovnistva dalje, plus negativni trendovi zbog cestih ratova)

 

ovo sa muskom linijom tek nidje veze

Link to comment

po svim relevantnim lingvistima, nezavisno od njihove nacionalnosti, prostor zapadne bosne do turaka bio je scakavsko-ikavski, a stanovnistvo u ogromnoj vecini katolicko.

nakon dolaska turaka, to podrucje postaje ijekavsko-stokavsko a stanovnistvo vecinom pravoslavno.

pri tome, govor stanovnistva po svim bitnim karakteristikama odgovara govorima istocne i centralne hercegovine, zapadne cg, zapadnog sandzaka itd.

nije tesko zakljuciti da li su tu dosli i odakle su dosli.

 

Link to comment
47 minutes ago, pbg12345 said:

brate ja pricam o periodu od nekoliko vekova i cinjenici da je po toj teoriji sa krsa koji danas naseljava nekolino desetina hiljada ljudi "naseljen" prostor koji danas naseljava 10 i vise miliona ljudi (plus odlasci tog stanovnistva dalje, plus negativni trendovi zbog cestih ratova)

 

ovo sa muskom linijom tek nidje veze

 

U istočnoj Hercegovini danas živi oko 95.000 ljudi. U Staroj Hercegovini još oko 207.000. Nekoliko desetina hiljada?

 

I naravno da nisu samo odatle, kao što je lepo napisao BWA, prostor je malo širi.

 

A za mušku liniju sam hteo da kažem to da su se doseljenici mešali sa stanovništvom teritorije na koju su se doselili. Te ako je nekom čukundeda iz Hercegovine ne znači da mu je i čukunbaba.

 

Ali kao što reče BWA, prilično je jasno odakle su išla naseljavanja (to pokazuje i lingvistika, a danas i genetska istraživanja).

 

Zna se i prilično dobro odakle je Šumadija naseljavana. ,,Starinci" (oni pre tog naseljavanja) su uglavnom asimilovani (jer ih nije bilo puno), ostala su valjda neka sela oko Kolubare i još po nešto tu i tamo gde i dalje dominira to ,,starinsko" poreklo, ali to je vrlo malo.

 

A to za broj stanovnika na teritoriji odakle su krenula iseljavanja i naseljenoj teritoriji...evo npr. u Kanadi ima preko 4 miliona ljudi škotskog porekla, u Americi bar 5,5 miliona (mada su negde procene do 20-25 miliona), znači to je bar 10 miliona ljudi (a možda do 25-30 - naravno nije svako od njih 100% samo škotskog porekla). Plus šta ćemo sa Australijom, Novim Zelandom... Kolika je danas populacija Škotske? 5,5 miliona.

 

Onda Scotch-Irish Amerikanci: self-identified 3 miliona, procene su do 27 miliona ljudi u Americi scotch-irish porekla (jer se većina danas deklariše jednostavno kao amerikanci). U Kanadi ih ima još 600k. Ko su Scotch-Irish? Potomci protestanata iz Severne Irske, kojih danas u Severnoj Irskoj ima oko 750.000. Dakle to koliko ljudi živi danas negde, a koliko je poreklom odatle, može biti vrlo varljivo.

Link to comment
1 hour ago, BWA said:

po svim relevantnim lingvistima, nezavisno od njihove nacionalnosti, prostor zapadne bosne do turaka bio je scakavsko-ikavski, a stanovnistvo u ogromnoj vecini katolicko.

nakon dolaska turaka, to podrucje postaje ijekavsko-stokavsko a stanovnistvo vecinom pravoslavno.

pri tome, govor stanovnistva po svim bitnim karakteristikama odgovara govorima istocne i centralne hercegovine, zapadne cg, zapadnog sandzaka itd.

nije tesko zakljuciti da li su tu dosli i odakle su dosli.

 

Ja bih bio oprezan sa takvim generalizacijama. Imam jake indicije da je u zapadnoj Bosni u 16-om i 17-om v,  bilo pravoslavnih ikavaca, ne mislim na Kupres i Livno nego na glamočko područje, Sanicu, Zmijanje, Janj i Pounje. Novoštokavska ijekavica je u jednom trenutku postala "lingua franca" za pravoslavno stanovništvo zapadno od Drine. Imaš istraživanje Bosanske Krajine Milana Karanovića, za Pounje je napisa da oko 60% srpskih rodova potiče sa jugoistoka a 40% su starinački. Za Zmijanje se smatra da je sačuvalo dosta starinačkog stanovništva, msm naravno na pravoslavno stanovništvo. Ima i genetskih naznaka da su neki srpski rodovi iz Bosanska Krajine tu starinački, jednostavno nemaju bliskih poklapanje istočno od Vrbasa.

Jezik/govor ne moraju imati veze s nečijim porijeklom. U Beogradu ima jako puno ljudi koji pričaju ekavski, a preci (čak mnogima i roditelji) nisu bili ekavci.  Zapadna Srbija danaske priča ekavski osim šačice starijih ljudi u nekim izolovanim selima, prije samo 100 zapadna Srbija je bila ijekavska. Ijekavica u Srbiji je sistematski potiskivana u zadnjih 150 godina. Taj govor je bio nažalost proglašen za seljački, i rođeni ijekavci u Srbiji su ga se stidili i odricalil. Danaske se jedino more za Užičane naslititi da su bivši ijekavci, iako govore ekavski imaju vrlo sličan akcenat ki Trebinjci.

  

Edited by Telenta
Link to comment
35 minutes ago, Telenta said:

Ja bih bio oprezan sa takvim generalizacijama. Imam jake indicije da je u zapadnoj Bosni u 16-om i 17-om v,  bilo pravoslavnih ikavaca, ne mislim na Kupres i Livno nego na glamočko područje, Sanicu, Zmijanje, Janj i Pounje. Novoštokavska ijekavica je u jednom trenutku postala "lingua franca" za pravoslavno stanovništvo zapadno od Drine. Imaš istraživanje Bosanske Krajine Milana Karanovića, za Pounje je napisa da oko 60% srpskih rodova potiče sa jugoistoka a 40% su starinački. Za Zmijanje se smatra da je sačuvalo dosta starinačkog stanovništva, msm naravno na pravoslavno stanovništvo. Ima i genetskih naznaka da su neki srpski rodovi iz Bosanska Krajine tu starinački, jednostavno nemaju bliskih poklapanje istočno od Vrbasa.

Jezik/govor ne moraju imati veze s nečijim porijeklom. U Beogradu ima jako puno ljudi koji pričaju ekavski, a preci (čak mnogima i roditelji) nisu bili ekavci.  Zapadna Srbija danaske priča ekavski osim šačice starijih ljudu u nekim izolovanim selima, prije samo 100 zapadba Srbija je bila ijekavska. Ijekavica u Srbiji je sistematski potiskivana u zadnjih 150 godina. Taj govor je bio nažalost proglašen za seljački, i rođeni ijekavci u Srbiji su ga se stidili i odricalil. Danaske se jedino muore za Užičane naslititi da su bivši ijekavci, iako govore ekavski imaju vrlo sličan akcenat ki Trebinjci.

  

vidi, sve sto pisem je tako u nacelu.

naravno da postoje mnogobrojni izuzeci od onoga sto je naucno u sustini utvrdjeno.

npr.ako u bosanskoj krajini do turaka nema zabiljezenih pravoslavnih bogomolja, a katolickih ima mali milion, onda je za pretpostaviti da su katolici bili vecinsko stanovnistvo. moze da se osporava, ali je to ipak argument.

 

dalje, kad su u pitanju pravoslavni ikavci o kojima govoris nije iskljuceno da je to zaista tako. medjutim, ja ne bih iskljucio ni mogucnost da se radi o starosjediocima koji su primili pravoslavlje. lakse je promijeniti crkvu nego govor.

 

od ovoga treba razlikovati promjenu govora zbog uticaja standarda kroz skolski sistem, medije i sl. sto je slucaj s uzicem, pribojem, prijepoljem...

e da, ja o genetici zive veze nemam, a i ne zanima me nesto pretjerano, mada ne sporim znacaj.

Edited by BWA
Link to comment
55 minutes ago, BWA said:

vidi, sve sto pisem je tako u nacelu.

naravno da postoje mnogobrojni izuzeci od onoga sto je naucno u sustini utvrdjeno.

npr.ako u bosanskoj krajini do turaka nema zabiljezenih pravoslavnih bogomolja, a katolickih ima mali milion, onda je za pretpostaviti da su katolici bili vecinsko stanovnistvo. moze da se osporava, ali je to ipak argument.

 

dalje, kad su u pitanju pravoslavni ikavci o kojima govoris nije iskljuceno da je to zaista tako. medjutim, ja ne bih iskljucio ni mogucnost da se radi o starosjediocima koji su primili pravoslavlje. lakse je promijeniti crkvu nego govor.

 

od ovoga treba razlikovati promjenu govora zbog uticaja standarda kroz skolski sistem, medije i sl. sto je slucaj s uzicem, pribojem, prijepoljem...

e da, ja o genetici zive veze nemam, a i ne zanima me nesto pretjerano, mada ne sporim znacaj.

O pravoslavlju u zapadnoj Bosni prije Turaka ne bih priča, mada tu ima raznih mišljenja. Samo ću spomeniti manastir Glogovac kod Šipova za koji se zvanično

smatra da je iz 14-og v. https://en.wikipedia.org/wiki/Glogovac_monastery

 

Nemam sade vremena da opširnije pišem zašto smatram da je u prošlosti u Bosanskoj Krajini bilo pravoslavnih ikavaca, ali evo samo jedan dio.

 

O govoru Srba sa glamočkog područja je pisa lingvista Nikola Ramić. 

Ustanovio je da je govor Srba iz južne polovine Glamočkog polja ikavsko-ijekavski, npr. Srbi iz Doca kod Glamoča govore: did, rič, ričima, vrime, bil, lipo, lip, pivac, pivčić, mliko, stina, bižala, lišnjak, pišice, diver, piva (pjeva), snigovi, Liskovac, privarit, prisvlačilo, lipota, otiraj, vrilo, triska, triščica, ždribna, bristovina, okrićala itd.

Moreš viditi detaljine u knjizi Nikole Ramića "O jatovskim izoglosama" na stranama 22,23 i 24 (knjiga se more naći na internetu).

Dakle imamo solidan ikavski upliv kod Srba iz južne polovine Glamočkog polja. A iz istorije znademo da se jedna grupa Srba iz Glamoča 1534 godine odselila u Belu Krajinu pod vođstvom glamočkog vojvode Vladislava Stipkovića (ikavsko prezime). Na popisu 1551 među Srbima Bele Krajine su popisani Stipanovići što je vrlo slično ki Stipković (obrati pažnju na prezimena Bunjevac, Milić, Katić i Prijić među Srbima Bele Krajine na linku) https://en.wikipedia.org/wiki/Serbs_of_White_Carniola#Anthropology

Šta sam pomeno Bunjevce, Miliće, Katiće i Prijiće? Bunjevce iz razloga što nalazim ki vrlo interesantno da se to prezime koje se kasnije odnosi na katolike polu-nomadske stočare iz centralne i zapadne Hercegovine javlja među pravoslavcima u Beloj Krajini 1551. A Miliće, Katiće i Prijiće iz razloga što su se rodovi sa istim prezimenima upravo iz Glamoča 1689 preselili u Biskupiju kod Knina predvođeni arambašom Radovanom Prijićem (Katića, Milića i Prijića je bilo u Biskupiji do 1995). Znači izgleda da se dio Katića, Milića i Prijića sa Glamoča 1534 preselio u Belu Krajinu pod vojvodom Vladislavom Stipkovićem, a dio koji je osta  u Glamoču se 1689 preselio u Biskupiju sa arambašom Radovanom Prijićem. Ako su iz Glamoča 1534 selili u Belu Krajinu undak je njihova starina na glamočkom prostoru vrv. od srednjeg vijeka. Kolega je već reka da Srbi iz Biskupije govore "did" što mogu da potvrdim i ja. Znači Srbi iz Biskupije su očito "dida"  donijeli iz Glamoča 1689 jerbo tako govore i glamočki Srbi (ne samo oni iz južnog Glamoča sa jakim ikavskim uplivom, nego svi Srba sa glamočkog područja), a nisu ga uzeli od npr. komšija katolika iz Vrpolja ili Kijeva.

Edited by Telenta
Link to comment

nije sporno.

ja sam na ovoj temi davno pisao o srbima ikavcima sa kupresa i oko livna.

ima dosta ijekavskih podrucja u zapadnoj bosni u kojima je upliv ikavice vrlo znacajan, posebno u prelaznim podrucjima kakvo je glamocko polje.

generalno, srpski ijekavski govori zapadne bosne su u manjoj ili vecoj mjeri ikavizirani usljed kontakta sa starosjedilackim ikavcima, ali su ti govori po svojoj strukturi i bitnim osobinama ijekavski.

kad smo kod starosjedilaca, kao sto rekoh, bilo ih je vrlo malo, ali dovoljno da neke od svojih ikavskih govornih osobina prenesu na doseljenike.

pavle ivic smatra da 1 starosjedilac moze izvrsiti uticaj na govor stotinak doseljenika, jer je doseljenik podlozniji uticaju domacina, nego obrnuto.

Link to comment
2 hours ago, BWA said:

nije sporno.

ja sam na ovoj temi davno pisao o srbima ikavcima sa kupresa i oko livna.

ima dosta ijekavskih podrucja u zapadnoj bosni u kojima je upliv ikavice vrlo znacajan, posebno u prelaznim podrucjima kakvo je glamocko polje.

generalno, srpski ijekavski govori zapadne bosne su u manjoj ili vecoj mjeri ikavizirani usljed kontakta sa starosjedilackim ikavcima, ali su ti govori po svojoj strukturi i bitnim osobinama ijekavski.

kad smo kod starosjedilaca, kao sto rekoh, bilo ih je vrlo malo, ali dovoljno da neke od svojih ikavskih govornih osobina prenesu na doseljenike.

pavle ivic smatra da 1 starosjedilac moze izvrsiti uticaj na govor stotinak doseljenika, jer je doseljenik podlozniji uticaju domacina, nego obrnuto.

 

Reka sam da su srpski rodovi iz Biskupije kod Knina došli iz Glamoča 1689. Nisu baš svi, ali velika većina esu. Ovi rodovi iz Biskupije su došli iz Glamoča pomenute godine: Bajić, Debelica, Dmitrović (ranije Kapo), Ikovac, Katić, Laka, Prijić, Maksimović, Milić, Popović, Sladić, Tatomir, Ubović, Radulović.   Nekoliko rodova nisu došli iz Glamoča.

13:25/13:26

 

 

Što se tiče upliva katolika na govor pravoslavaca i obrnuto u tim zapadnim krajevima, moram reći da su pripadnici različitih konfesija ljubomorno čuvali svoj govor. Vrpolje kod Knina je bilo većinski katoličko selo, bukvalno sa svih strana okruženo pravoslavnim selima. Katolici iz Vrpolja su pričali ikavski (imam potvrdu od matere koja je poznavala neke katolike iz Vrpolja, a odlazila je tamo i zbog posla), znači nisu primili (i)jekavicu od okolnih pravoslavaca u čijem su većinskom okruženji živili 300 godina.  Onda, katolici iz Medviđe u Bukovici su isto ikavci, a takođe su okruženi pravoslavnim (i)jekavskim selima. Medviđa je bilo mješovito selo u kojem su katolici pričali ikavski a pravoslavci (i)jekavski, a šira okolina Medviđe je bila  pravoslavna i (i)jekavska.

Ovo me navodi na zaključak da su i Srbi ikavci izvorni ikavci, jerbo niked ne bi primili govor komšija rivalske konfesije. Srbi ikavci su mogli biti samo (i)jekavizirani pod uticajem što (i)jekavskih Srba što da udare kontru katolicima ikavcima pripadnicima rivalske konfesije. 

Gotovo sigurno je bilo i katolika (I)Jjekavaca u Zagori koji su prihvatili ikavicu kad je ona dobila areal da katoličkiji govor od (i)jekavice, kod katolika ikavaca u Dalmatinskoj Zagori ima nešto malo ijekavizama (Erdeljanovićevo istraživanje).

 

Šta misliš o ijekavskim katolicima južne Dalmacije?

Od Metkovića do Molunata katolici su ijekavci, a na dubrovačkom području uz Crnu Goru se priča najčistija ijekavica. Sam Metković je izvorno ijekvski ali je naknadno djelomično ikaviziran, pa se tako u Metkoviću npr. more čuti "Đe ćemo ići idućeg miseca."

 

Edited by Telenta
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...