Jump to content
IGNORED

Prekodrinski dijalekti naših jezika


Anonymous

Recommended Posts

ama jasno mi je sta govoris, ali mi ne zvuci tako u glavi

ono, prilcino je nekako ujednaceno, zato malopre i kazem hazardu da ne umem docarati na kom samoglasniku je naglasak, vec samo da je odsecno 

Link to comment
2 minutes ago, pbg12345 said:

bice da se dosta banijaca naselilo oko uzca :fantom:

 

a sta li sam ovo dole pokusao reci boga pitaj :D

valja nego=kao

to je germanizam, ima toga osta kod nas u au :fantom:

 

stene=ceno?

 

uf, to je bas onako, kao kad askraba i slicni dokazuju da su sve reci nastale iz srpskog pa konstatuju tako neku ociglednost, a ono nidje veze

ali ne.

scakavica ni po kojem kriterijumu nije srpsko narjecje.

rekao sam scene, a ne stene, kao scap, a ne stap i sl.

Link to comment
2 minutes ago, pbg12345 said:

onom komsiji koji je "propisao moderni srpski" ? :D

 

Ne priznajemo, pogotovo te narikače i zapevaoce iz zapadne Serbie 

Samo timočko- kosovski dijalekat sa kratkosilaznim  na prvom slogu

 

Ostali neka se poredjaju kako žele :sleep:

Link to comment
4 minutes ago, BWA said:

ali ne.

scakavica ni po kojem kriterijumu nije srpsko narjecje.

rekao sam scene, a ne stene, kao scap, a ne stap i sl.

a dje se govori tom scakavicom?

 

inace ceno je muzjak pas

kao sto je moso ni s ni š nego ono izmedju :fantom: musko tele

Link to comment

To da je ćeno od albanskog sam davno negdje našao. Može biti ovdje http://www.matica.hr/vijenac/208/o-psu-da-i-ne-govorimo-14830/

 

Quote

Na Baniji/Banovini i u Lici psa zovu kao nigdje drugdje u Hrvatskoj — ćeno. Neki misle da bi naziv mogao potjecati od Francuza, chien. No riječ je starija od dolaska i još bržega prolaska Francuza kroz naše krajeve. Dolazi od alb. qen (ćen), istrorum. čare, i znači mladi pas. A kako je taj izraz mogao doći do Vojne krajine iz karlmajevskih »gudura Balkana«? Seobom. Kao i prezime Polimac (čovjek s Lima) na istom terenu. U šatrovačkom jeziku u Prištini kenka dolazi od cine < canis. Talijanski cane vrlo je jasan u složenici macakan (pasjak, šinter) od mlet. mazacani i u pešikan/pešekan od tal. pescecane (morski pas).

 

Link to comment
1 minute ago, pbg12345 said:

a dje se govori tom scakavicom?

 

inace ceno je muzjak pas

kao sto je moso ni s ni š nego ono izmedju :fantom: musko tele

izumrla je.

imas neke ostatke kod bosnjaka u cazinskoj krajini i nekim oazama naseljenim hrvatima u zapadnoj bosni, npr. klisca, umjesto klijesta, u istocnoj bosni (ne u podrinju vec malo zapadnije) kod bosnjaka taj oblik bi glasio klijesca itd.

 

scakavci u srednjevjekovnoj bosni su bili starosjedilacko stanovnistvo, u ogromnoj vecini katolicko i nesto "krstjana" iliti pripadnika bosanske crkve.

scakavica izumire nakon sto prostor gdje je bila u upotrebi  doseljavaju novostokavski ijekavci t.j. ti i ja😁 sa jugoistoka, kada se scakavci jezicki asimiliraju ili bjezeci od turaka odlaze na zapad i utapaju se u cakavce.

 

hrvatski lingvisti scakavicu smatraju pretecom zapadne stokavice, mada ima i misljenja da se radi o nekom prelaznom obliku izmedju cakavice i stokavice.

 

Link to comment
On 28.8.2019. at 17:42, adam said:

 

mene vole u rvackoj.

 

a sto se tice govora, to sam vec negde pisao al nema veze, ponovicu - ja kad u mostaru u muslimanskom delu u pekari trazim hleb uvek su ljubazni i nasmejani i lepo se ispricamo. to ih ic ne dotice. neprijatnost se moze doziveti ako se zatrazi kruh. tako govore zapadnjaci, odnosno hrvati a tu vec ima animoziteta. muslimani kazu hljeb.  

drugim rečima, prilagođavaš svoj nastup da te jebeni nacionalista-verski ekstemista ne bi izložio animozitetu i neprijatnosti. Lik iz tvoje priče je baš to. 

Link to comment
2 hours ago, Filozof manijak said:

 

Po kojem to autoritetu?

 

Akcentovanje u Uzicu i Trebinju je slicno.

Meni cudno da se toliko odrzalo ali ipak je nadimak ljudi iz uzickog kraja-Ercovi(Hercegovci)

Uopste, zapadna Srbija od Macve do Prijepolja je naseljena preko 50% ljudima iz Hercegovine tokom 18 i 19 veka. Pa tako i Vuk Karadzic.

Slicno je sa vecim delom Sumadije doduse vec oko Velike Morave taj uticaj slabi ali ima ga sve do Negotina.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...