Jump to content
IGNORED

Prekodrinski dijalekti naših jezika


Anonymous

Recommended Posts

7 minutes ago, ToniAdams said:

Malo mi averovatno to što priča komšinica.

Ne kažem da laže ali moj deda je do smrti govorio kruh. U Beogradu.

 

Znajući tu ženu, teško mi je da poverujem da bi lagala o nečemu takvom, niti sam imao utisak da je to pominjala kao primer sistematskog ugnjetavanja na nacionalnoj osnovi, već više kao usputnu anegdotu. Prosto, naletela je na budalu i to je to. 

 

Inače, ne znam gde bi mlađe generacije odrasle u Srbiji (pogotovo po manjim mestima) uopšte i čule za kruh, osim u hrvatskim sapunicama (ako se to još prikazuje) i Severininim i Rozginim pesmama. 

Link to comment
3 hours ago, Halvard said:

 

Postoji i onaj gradić u Baranji koji se ne zove Bijeli Manastir, nego onako kako se tu izvorno izgovara(lo), mada sad hoće da mu menjaju ime. 

Postoji i onaj gradić u Srbiji koji se ne zove Prepolje, mada je hteo Milan St. Protić da mu menjaju ime.

Link to comment
2 hours ago, Halvard said:

 

Inače, ne znam gde bi mlađe generacije odrasle u Srbiji (pogotovo po manjim mestima) uopšte i čule za kruh, osim u hrvatskim sapunicama (ako se to još prikazuje) i Severininim i Rozginim pesmama. 

Ovo je najbitnije. Sve generacije rodjene posle 1991 će sve slabije razumevati hrvatski, jer se hrvatski zaista dosta razlikuje od bosanskog, crnogorskog i srpskog. Neko ko ne letuje u Hrvatskoj i ne gleda HRT neće bez gugla znati šta je rajčica, tvrtka, veljača, gospodarstvo, burza, kat, časnik, dušik, kisik... 

 

Link to comment
5 hours ago, ToniAdams said:

Malo mi averovatno to što priča komšinica.

Ne kažem da laže ali moj deda je do smrti govorio kruh. U Beogradu.

Ne veruj Toni, ni ja svojim očima i ušima nisam verovao kad ženu na trafici u NS pre 10ak godina riba "ne razume" kad traži "dvije" kutije cigara, tri puta ponovljeno. Onda ova traži jednu, pa još jednu. 

Link to comment

u bosni je kruh (na dijalektu kruv ili kru) otprilike zapadno od doboja. istocno od doboja hljeb (u narodu ljeb).

hrvati u hrvatskoj su zapravo diajalekatski ponajmanje ijekavci.

ijekavskim se u narodu govori u siroj okolini dubrovnika, i nekim mjestima u kojima su srbi do devedesetih bili vecinsko stanovnistvo.

u dalmaciji i zapadnoj lici hrvati govore stokavskom ikavicom, u istri cakavskom ikavicom, ili ekavicom, u zagrebu i siroj okolini, te dijelovima slavonije kajkavskom ekavicom...

Link to comment

Emituje se na hrvatskom N1...

 

 

Edit: u ostalim vijestima:

 

052bfcf0-646d-4d94-ac78-0518796fcf96-kla

 

Quote

"Takva je atmosfera društvu. Nije mi ugodno i duboko sam razočaran državom u kojoj živim. Bio sam branitelj, dragovoljac iz 1991. godine, doktor sam povijesti, nikoga nisam opljačkao, a prijeti mi se jer govorim o temama svojih povijesnih istraživanja. Da me u ratu pogodio metak iz snajpera, po meni bi se danas zvala škola u Sisku, a zovu me izdajnikom. Ovo nije incident, ovo je redovno stanje posljednjih godina", rekao je Klasić.

 

Edited by Skyhighatrist
Link to comment
3 hours ago, BWA said:

u bosni je kruh (na dijalektu kruv ili kru) otprilike zapadno od doboja. istocno od doboja hljeb (u narodu ljeb).

hrvati u hrvatskoj su zapravo diajalekatski ponajmanje ijekavci.

ijekavskim se u narodu govori u siroj okolini dubrovnika, i nekim mjestima u kojima su srbi do devedesetih bili vecinsko stanovnistvo.

u dalmaciji i zapadnoj lici hrvati govore stokavskom ikavicom, u istri cakavskom ikavicom, ili ekavicom, u zagrebu i siroj okolini, te dijelovima slavonije kajkavskom ekavicom...

 

Postoji i čakavska ijekavica, na Lastovu, i to je mislim to (ostali čakavci su ikavci ili ekavci ili neki miks ta dva).

 

No da, velika je ironija da je standardni hrvatski štokavski ijekavski, jezik kojim je do 19. veka govorio minoran % onih sa hrvatskim identitetom

Link to comment
1 hour ago, aram said:

a jel se ovo prikazuje samo na Youtube?

 

1 hour ago, Skyhighatrist said:

Emituje se na hrvatskom N1...

 

 

 

 

ma emituje se na srb n1 nedeljom uvece, oduvek, nikad nisu prekidali.

njihov je www.newsbar.hr a u hrvatskoj imaju kablovski kanal. prosli su kroz sve televizije u hrvatskoj, emitovali su se i na rtlu, i na hrtu1, odakle su skinuti kad je hdz uzeo hrt.  onda su presli na n1. emisija na hrt u se zvala montirani proces. oni postoje jako dugo, to je ekipa, a domagoj i borna su isturena lica. gledajte njihove stare emisije, super je zabavno, smesno, poucno i pametno. nista im nije sveto, ne znam da su ikad skrenuli za mm s pravog puta. stare emisije su imale vise skeceva, igrali su se s formatima i formama, ovo sad na n1 se uobicajilo, al ne smeta, gde zivimo, kako zivimo, fala dragom bogu sto postoje. 

evo jednog klasika, mada mislim da sam vec kacila na forum.

 

 

 

Edited by darling
Link to comment

pa sta gledas u srbiji nedeljom uvece, utisak? :D oduvek su tu nedeljom, jedino im setaju termin otkako ide kretenski pljiz od 21 do 23. kad si napisao da je samo na cro n1, proverila sam, lepo pise u programu srb n1 u nedelju u 21 prime time, il kako to domagoj ponekad kaze, primeti me :D

 

 

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...