Jump to content
IGNORED

Belex


glog za srce

Recommended Posts

Nije glavni razlog neuspeha i odsustva bilo kakve perspektive BELEX-a needukovanost ljudi u Srbiji o funkcionisanju berzi. Ima sasvim dovoljno obrazovanih i ekonomski pismenih osoba, koje dobro razumeju funkcionisanje berze, i mogle bi da uspešno učestvuju u toj utakmici. Problem je u tome što ulaganje na BELEX-u nema baš mnogo smisla, jer je BELEX po pravilu nelikvidan i lako se može desiti da imalac akcija ne može da ih proda po nekoj ceni, jer nema zainteresovanih koji bi ih kupili, a vrlo često ne može da se nada ni nekoj dividendi.

 

Ima mnogo razloga zašto je to tako, a najbitnije je to što je Srbija siromašno i periferno tržište, na kome ima vrlo malo slobodnog kapitala (zbog čega nema IPO-a, ni akcija ni korporativnih obveznica - za korporativne obveznice i ne znam da li ih je iko ikad izdavao u Srbiji), koje nije deo EU, i u kojem dominiraju tri tipa kompanija: (i) domaće privatničko-tajkunske kompanije, čije gazde su control freakovi i uglavnom zarađuju iz raznih državno-privatnih kombina i ježe se na samu pomisao da nekom prepuste bilo kakvu kontrolu (a naročito nekim anonimnim akcionarima), osim ako nije u pitanju prodaja te kompanije u potpunosti za masne pare; (ii) ogranci multinacionalnih sistema, koji nemaju nikakvu potrebu da u Srbiji prikupljaju kapital (jer to već rade na mnogo izdašnijim tržištima), već im je bitno što operativnije upravljanje delom sistema koji se nalazi u Srbiji; i (iii) državni mastodonti koji služe za uhljebljavanje "svojih", kupovinu socijalnog mira, pranje para, lopovluk i eksploataciju prirodnih monopola, i za koje se država grčevito bori da ih zadrži, ne samo u vlasništvu, već i u operativnoj kontroli. Iz ovih razloga Srbijom apsolutno dominiraju DOO-ovi i zatvoreni AD-ovi, a otvorenih AD-ova je malo, i biće ih sve manje - ja ne znam da li u Srbiji postoji 10 društava koja su otvoreni AD-ovi, a da bi se mogla smatrati kompanijom srednje velićine u nekom evropskom okviru.

 

E sada, kad se na to doda mogućnost da se iz Srbije trguje bilo gde na međunarodnim berzama, ne vidim zbog čega bi bilo ko ko ima nekog slobodnog kapitala isti zarobio na BELEX-u, umesto da ih plasira na mnogo dinamičnija tržišta sa bezbroj puta većim mogućnostima - od trgovine indeksima i rizičnog špekulisanja, do kupovine dividend aristocrats, kao garancije za mirnu starost...

Link to comment

+1 na sve sto je napisao Ayatollah

 

Ja sam trgovao na Belexu dok je bio operativan i dok je bilo prometa (privatizacije uglavnom) negde od 2004-2008. Sada radim sa nekom svotom sa inostranim akcijama i to iz Beograda, nisam ni znao donedavno da je to sve moguce, Belex je pre svega nesiguran zbog prometa, odnosno sigurnosti prodaje akcija po odredjenoj ceni (nedovoljna traznja osim u specificnim slucajevima), ali ima i sve druge pobrojane nedostatke

Link to comment
22 hours ago, Frank Pembleton said:

Jbga sveukupno je sve teški kanal...
"Učestvovao" sam 2005/06 kao tehničko osoblje u projektu popularizaciju berze...
I to je naravno sve bilo cakum-pakum sem same suštine - živog tržišta...
Mada bilo je i do onih koji su trebali da "prenesu" to...
Sećam se "rasprave" jedne urednice ekonomske rubrike na jednoj tv koja je histerisali na ozbiljnu funkcionerku berze "zašto ona ne može svakog dana da direktno gledaocima preporuči kojim akcijama da trguju..."
Ova joj je govorila:
Ja kao funkcioner berze to ne smem da kažem, vi kao novinar možda i možete...
Novinarka:
A ne treba baš vi da nam kažete…

Prosto ovde nema osnovnih stvari do ljudi koji shvataju mehanizme...



... Shiit has hit the fan...
 

Mozda bi bilo pametnije preimenovati topic u "belex- proslost, sadasjonst...buducnost". Kasno za edit.

Hvala na anekdoti. Jasno nam je da stanje kapitalnog trgovanja na domacoj berzi nije idealno samo na osnovu podatka o ukupnog dnevnog prometa i broja tranzakcija. Makar neki od nas su prosirili znanje zbog cega je to tako zahvaljujuci kolektivnog znanja koje je iskazano do ovog trenutka na temi.

 

Ne bih da s moje strane ispadne kojekakvo moderisanje iza kulisa, ako zelite, ali svaki post je pozeljan i dobrodosao na temi - ma kako koncizan ili opsiran.

 

Jos nesto sto se moze napraviti je mejlovati direktora Sinisu Krnetu zasto je belex maltene nonfaktor u diskursu i u praksi iako su imali oko 20g da konacno pokrenu tu pricu.

19 hours ago, napadaj said:

Većinskim vlasnicima akcionarskih društava je squeeze-out jedino o čemu razmišljaju, berza ih ni najmanje ne zanima.

Relativno racionalno razmisljanje u datom kontekstu, zar ne? Da se situacija preokreni mora biti [1]ukljucena drzava, odnosno vlast i/ili parlament ili [2]masovni interes lica s manjim kapitalom - stampedo na belex od strane istih, ako zelite.

 

19 hours ago, Ayatollah said:

Nije glavni razlog neuspeha i odsustva bilo kakve perspektive BELEX-a needukovanost ljudi u Srbiji o funkcionisanju berzi. Ima sasvim dovoljno obrazovanih i ekonomski pismenih osoba, koje dobro razumeju funkcionisanje berze, i mogle bi da uspešno učestvuju u toj utakmici. Problem je u tome što ulaganje na BELEX-u nema baš mnogo smisla, jer je BELEX po pravilu nelikvidan i lako se može desiti da imalac akcija ne može da ih proda po nekoj ceni, jer nema zainteresovanih koji bi ih kupili, a vrlo često ne može da se nada ni nekoj dividendi.

 

Ima mnogo razloga zašto je to tako, a najbitnije je to što je Srbija siromašno i periferno tržište, na kome ima vrlo malo slobodnog kapitala (zbog čega nema IPO-a, ni akcija ni korporativnih obveznica - za korporativne obveznice i ne znam da li ih je iko ikad izdavao u Srbiji), koje nije deo EU, i u kojem dominiraju tri tipa kompanija: (i) domaće privatničko-tajkunske kompanije, čije gazde su control freakovi i uglavnom zarađuju iz raznih državno-privatnih kombina i ježe se na samu pomisao da nekom prepuste bilo kakvu kontrolu (a naročito nekim anonimnim akcionarima), osim ako nije u pitanju prodaja te kompanije u potpunosti za masne pare; (ii) ogranci multinacionalnih sistema, koji nemaju nikakvu potrebu da u Srbiji prikupljaju kapital (jer to već rade na mnogo izdašnijim tržištima), već im je bitno što operativnije upravljanje delom sistema koji se nalazi u Srbiji; i (iii) državni mastodonti koji služe za uhljebljavanje "svojih", kupovinu socijalnog mira, pranje para, lopovluk i eksploataciju prirodnih monopola, i za koje se država grčevito bori da ih zadrži, ne samo u vlasništvu, već i u operativnoj kontroli. Iz ovih razloga Srbijom apsolutno dominiraju DOO-ovi i zatvoreni AD-ovi, a otvorenih AD-ova je malo, i biće ih sve manje - ja ne znam da li u Srbiji postoji 10 društava koja su otvoreni AD-ovi, a da bi se mogla smatrati kompanijom srednje velićine u nekom evropskom okviru.

 

E sada, kad se na to doda mogućnost da se iz Srbije trguje bilo gde na međunarodnim berzama, ne vidim zbog čega bi bilo ko ko ima nekog slobodnog kapitala isti zarobio na BELEX-u, umesto da ih plasira na mnogo dinamičnija tržišta sa bezbroj puta većim mogućnostima - od trgovine indeksima i rizičnog špekulisanja, do kupovine dividend aristocrats, kao garancije za mirnu starost...

Odlicne finansijske opservacije na makro nivou zatim i na tehnickom nivou.

S druge strane, ako bas adekvatan broj ljudi kuzi mehanizme berze onda bi valjda veci broj trgovao na stranim trzistima? Nemam podatak (u "normalnim" drzavama i takvi podatci postoje) ali onda ovako: kad ste zadnji put spontano popricali s nekim u Srbiji o akcijama ? Jasno je da ima vazniji tema, ali cisto "u prolazu"? Ekonomi uce o finansijama, to makar znamo. Je li glavni razlog ili ne, sigurno igra ulogu obrazovanje stanovnistva o finansijama jer se ne vrsi pritisak oko aktiviranja belexa zaozbiljno. Da se vrsi pritisak mozda bi politicke partije jasno i vidljivo stavile ovu tacku u statut.

Boldovano je izuzetno bitno, prosto kad neke stvari pocnes po automatizmu percipirati. Ali, i na drugim trzistima postoje individualne akcije, pogotovo ako nije glavno trziste, manjeg prometa koje predstavljaju rizik u smislju egzegucije naredbe. No, dobra konstatacija, u datom trenutku ni stoploss ne bi bio preveliko pomagalo na belexu u datim situacijama. Isto tako, dotaklo se, ako pogledamo neke dividend firme na belexu- nema garancije kontinuiteta isplacivanja i to je dodatna nesigurnost ali isto tako ogledalo ekonomije kao takve u Srbiji. Veca profitabilnost ce snositi dugorocnu stabilnost dugorocnim investitirima.

Bez obzira koliko malo slobodnog kapitala ima i dalje moze biti drustvene koristi od istog; tesko na sadanjom nivou, naravno.

Izazova nije malo ali trgovanjem na domacem trzistu investitor ne trosi na FX na samoj kupivini + ne ovisi o fluktuacijama izmedju 2 valute - sto moze imati prilicne implikacije. Svakako su neke od nabrojenih fin. instr.su za trzisne strebere - za pocetak mislim da vecinu samo zanima kako do moguceg pouzdanog tradicionalnog trgovanja na domacoj berzi.

 

Link to comment
49 minutes ago, glog za srce said:

Relativno racionalno razmisljanje u datom kontekstu, zar ne? Da se situacija preokreni mora biti [1]ukljucena drzava, odnosno vlast i/ili parlament ili [2]masovni interes lica s manjim kapitalom - stampedo na belex od strane istih, ako zelite.

 

Ne, ako se pogleda koja su to društva, bar ne u smislu racionalnosti u svom pravom značenju. Uglavnom AD kupljena u privatizacijama, gde radnici i dalje imaju akcije, odnosno društva koja pod kontrolom privrednika bliskih vlasti. Racionalnost ovde predstavlja stavljanje društava pod potpunu kontrolu, bez uvida bilo koga drugog, pored države, u poslovanje društava.

 

Ayatollah je naveo kakva su to društva.

Edited by napadaj
Link to comment
20 hours ago, mozzer said:

+1 na sve sto je napisao Ayatollah

 

Ja sam trgovao na Belexu dok je bio operativan i dok je bilo prometa (privatizacije uglavnom) negde od 2004-2008. Sada radim sa nekom svotom sa inostranim akcijama i to iz Beograda, nisam ni znao donedavno da je to sve moguce, Belex je pre svega nesiguran zbog prometa, odnosno sigurnosti prodaje akcija po odredjenoj ceni (nedovoljna traznja osim u specificnim slucajevima), ali ima i sve druge pobrojane nedostatke

https://parapsihopatologija.com/forums/topic/17493-kupovina-akcija-nokije/

 

Napadaj, bio je pokusaj igranja devilz advkt.

Zar nisu slicni drustveno-korporativni aranzmani u okolnim zemljama pa je isto trgovanje na berzi znatno popularnije?

Edited by glog za srce
Link to comment

Pricam o trgovanju potpuno regularno akcijama na svetskim berzama (Amerika, Paris, Frankfurt, London) iz Beograda... sam biras iznos, akciju, ostalo... imas nekoliko opcija preko koga zelis da radis - moras imati brokera - i racun u banci preko koje radi taj broker... eventualno mozes sve sam da radis preko Komercijalne Banke (razvili su sistem da mozes da radis od kuce a imaju i dozvolu za brokerage), ali ja volim da izbegnem operativni rizik pa radim preko brokera iako mi ode oko 2% po jednoj akciji/ transakciji na te troskove... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...