Jump to content
IGNORED

Starosna diskriminacija


eumeswil

Recommended Posts

21 hours ago, Meazza said:

 

Nisam jastog al mogu da odgovorim. Kako objasniti cinjenicu da je equality of outcome manji sto je equality of opportunity veci? Drugim recima, zene su vise u STEM poljima u zemljama gde je patrijarhalna zatucanost veca. 

 

Društveno inženjerstvo ne može baš sve da obuhvati? Ima valjda nešo i do ličnog izbora pojedinaca, makar se on ispostavio "lošim" kasnije iz ugla približavanja m-ž odnosa učešća u ovom ili onom.

Mislim da bi trebalo mnogo više obratiti pažnju i ispravljati starosnu diskriminaciju nego rodnu.

Link to comment
44 minutes ago, miki.bg said:

 

Mislim da bi trebalo mnogo više obratiti pažnju i ispravljati starosnu diskriminaciju nego rodnu.

 

Otvori onda topik o starosnoj diskriminaciji, slazem se da je zanimljiva tema.

Link to comment
2 hours ago, Leia said:

 

Otvori onda topik o starosnoj diskriminaciji, slazem se da je zanimljiva tema.

 

+1

 

Pre dosta godina sam devojci pričao kako smo jedne davne noći sedeli ispred nekog ulaza u blokovima i i pričali i bili relativno bučni.

I neka zla baba je bacila plastičnu flašu punu vode. Kreten, stvarno je mogla da ubije nekog od nas jer je flaša zvaknula vrlo jako na samo par metara pored nas. Mi smo bili toliko šokirani da nismo čak ni vikali, samo smo se rezignirano pokupili i otišli.

 

No, bitno je pitanje koje mi je devojka postavila. Pitala me je: kako znaš da je to bila baba?

 

I ja sam bio skroz zbunjen. Pa naravno da samo zle babe bacaju flaše vode na glasnu decu.

Ili ne?

 

Svi imamo predstave o starcima. Naravno. Još nismo starci pa ne znamo lično kako to izgleda. 

Ali, postoji i starosna diskriminacija.

Kao i kod svih diskriminacija, konstatacija različitosti nije problem. Problem je u vrednovanju.

 

I zaista, kako sam ja "znao" da je to bila baba?

Link to comment
1 minute ago, Bujodrag said:

 

+1

 

Pre dosta godina sam devojci pričao kako smo jedne davne noći sedeli ispred nekog ulaza u blokovima i i pričali i bili relativno bučni.

I neka zla baba je bacila plastičnu flašu punu vode. Kreten, stvarno je mogla da ubije nekog od nas jer je flaša zvaknula vrlo jako na samo par metara pored nas. Mi smo bili toliko šokirani da nismo čak ni vikali, samo smo se rezignirano pokupili i otišli.

 

No, bitno je pitanje koje mi je devojka postavila. Pitala me je: kako znaš da je to bila baba?

 

I ja sam bio skroz zbunjen. Pa naravno da samo zle babe bacaju flaše vode na glasnu decu.

Ili ne?

 

Svi imamo predstave o starcima. Naravno. Još nismo starci pa ne znamo lično kako to izgleda. 

Ali, postoji i starosna diskriminacija.

Kao i kod svih diskriminacija, konstatacija različitosti nije problem. Problem je u vrednovanju.

 

I zaista, kako sam ja "znao" da je to bila baba?

 

@radisa Jel bi hteo da splitujes i kreiras topik o starosnoj diskriminaciji? Blagodarim.

Link to comment
Just now, Leia said:

 

A mozes mozda i ti sam da otvoris novi topik?

 

 

Mogu.

A možeš i ti.

 

Je l' ovo sad ona diskrimi...dikrisi...dimiskri... dismikri.......ma ono kad se pljujemo zbog razlika

 

 

Nek otvori radiša ipak jer on može i da splituje i prebaci odgovarajuće postove.

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Bih, ali uveče...

 

 

Može i prekosutra ili još bolje, kroz par decenija kad stvarno ostarimo pa postane aktalnije..

 

Inače, srećan ti nerodjendan

Link to comment

A to bi mogla biti dobra tema. 

Već godinu dana hodam s štapom ali ne zato što me noga boli nego zato što mi je ravnoteža u raspadu. Bolje bi mi koristila hodalica nego štap ali nju odbijam jer sam sujetni balkanski mačogibaničar.

 

No, moram reći i naglasiti, kad onako kljakavo udjem u tramvaj, uvek neko ustane i ponudi mi mesto. Odmah. Ponekad i više njih.

Ljudi su dobri ako se od njih ne zahteva previše.

I tako ja sedim, par stanica. oni koji su me videli kad sam ulazio su već izašli.

I onda pored moje stolice stane neka starija osoba. I ne kaže ništa ali mogu da osetim i vidim po izrazu lica da misli: Vidi ovog, mlad, pustio bradu, zvera kroz prozor a mene ne vidi i neće da mi ustane.

I upravu je. Ne piše mi na čelu da ne mogu da ustanem. To je glavni razlog što sam nabavio štap. Njega kad vide dok teturam, onda sam siroti gospodin a bez njega samo pijanac.

 

I stvarno, u našoj percepciji, kad neko postaje dovoljno star da mu samo zbog toga ustupimo mesto.

I da li treba to da radimo?

 

Ko su ti starci uopšte i šta traže ovde? Što zauzimaju prostor i troše resurse.

Jasno je onima koji poznaju logiku da iskustvo nije dovoljan uslov za mudrost. 

Starci su uglavnom glupi. Zar ne?

Link to comment
1 hour ago, Bujodrag said:

Svi imamo predstave o starcima. Naravno. Još nismo starci pa ne znamo lično kako to izgleda. 

 

Bobami, diskriminacija počinje mnogo ranije od trećeg doba.

 

Na primer:

 

Quote

Kriterijum uzrasta

 

Svaki pravnik će vam reći da postoji zakon o zabrani diskriminacije, koji propisuje da lična svojstva kao što su uzrast, pol, etnička pripadnost itd. ne mogu biti razlog da nekome ne date posao. Da je neko iz ministarstva kontaktirao Poverenicu za ravnopravnost, dobio bi informaciju da je ovaj kriterijum protivzakonit. U MPNTR bi na to verovatno rekli da žele „postići izvrsnost, odnosno da se u ovom trenutku u sistem finansiranja uključe najbolji mladi istraživači“. Ovo objašnjenje govori o još dubljem problemu, jer se „izvrsnost u nauci“ definiše kroz vreme proteklo od nečijeg rođenja do raspisivanja nekog konkursa. Kako to izgleda u primeni? Žena koja je završila osnovne i master studije, bila odličan student, odlučila da ima porodicu, rodila dete i nakon toga upisala doktorske studije – nije izvrsna jer ima 31 godinu, te sada nema pravo da radi u nauci („Rađaj, ne odgađaj“). Momak koji je posle srednje škole bio prinuđen da se zaposli, pa kada je zaradio neki novac upisao fakultet, koji je završio kao najbolji student u generaciji i sada uz posao završava doktorske studije – ne može da konkuriše jer ima 33 godine (ko ti je kriv što si siromašan). Neko ko je bio vukovac, đak generacije, ko je završio fakultet i master sa najvišim ocenama, po završetku studija počeo da radi u IT kompaniji, promenio nekoliko firmi i pozicija, odlučio da se posveti razvoju novih tehnologija, upisao doktorske studije na nekom od tehničkih fakulteta – nije talentovan jer ima već 35 godina.

...

Bez obzira na sve, ovaj konkurs će ipak otvoriti vrata nekim talentovanim, pametnim, vrednim i entuzijastičnim istraživačima. Posao će dobiti i neki koji to ne zaslužuju, a neki kojima je mesto u nauci neće moći ni da konkurišu. Zato je ministarstvo otvorilo drugi konkurs koji traje cele godine, sa samo jednim uslovom – da je osoba neki nivo studija završila u inostranstvu. Ukoliko su vam roditelji platili master u nekim toplijim krajevima, više nije važno ni koliko imate godina, ni koliko dugo studirate, ni koji ste prosek imali. Jer budućnost nauke u Srbiji nisu oni koji su ovde, već oni za koje se nadamo da će se vratiti.

 

 

https://pescanik.net/o-konkursu-za-mlade-istrazivace/

Edited by miki.bg
Link to comment

Takvima samo napiši: Šta bi bilo sa svetom da je Kant umro sa četrdeset, pedeset godina. Kad je filozofija u pitanju, ja sam kantovac i na toj sam liniji. 

Ali, on je redak ali i ne jedinstven rimer, da neki stvore svoja najbolja dela ne kao klinci nego kao strarci. 

Mis'im, koliko je godina imao kad je napisao Kritiku čistog uma. 

 

ŽIvela kritika čiste gerontologije.

 

 

Link to comment

Rasisto, nije dovoljno što si upropastio ženi rodno-ravnopravnu temu nego sad Kantom splituješ sa starosno-ravnopravne na rasno-ravnopravnu? :mad: 

 

63830-Immanuel-Kant-Quote-Humanity-is-at

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...