Jump to content
IGNORED

Surogat majčinstvo


morgana

Recommended Posts

Vise sam uputio pitanje generalno svima koji se razumeju u tematiku, da li postoji nesto zbog cega bi ovo bilo manje bezbedno od obicne trudnoce. Bez da zalazimo u domace zdravstvo.

Link to comment

Mislim da nije ništa rizičnije od regularne trudnoće nastale vantelesnim putem ali nisam 100% sigurna. Ono što može biti relevantno je da će akter koji angažuje surogata verovatno biti reproduktivno izazvan par koji ne raspolaže neograničenim brojem embriona tako da sam s te strane mislila da treba vrlo pažljivo birati i surogata, ne samo po fizičkim svojstvima već i koji bi se obavezao na određeno ponašanje/uzdržavanje od ponašanja za vreme trudnoće. Dakle, npr, da neće da skače padobranom, drogira se i slično. 

Link to comment
On 27.5.2019. at 6:35, morgana said:

Surogat majčinstvo uskoro bi moglo biti zakonski dozvoljeno i u Srbiji. Prijedlog zakona, kako piše BBC Srbija (a prenosi Danas), reguliše uslove i pravednu naknadu za surogat majku.

 

U istom članku preneseno je i mišljenje izvjesne ženske organizacije koja se tom zakonu protivi, gledajući na surogat majčinstvo kao na eksploataciju ženskog tijela i pretpostavljajući da će ono nositi i dimenziju socijalne nejednakosti s obzirom da će se, kako kažu, za ulogu rodilje (kako se u prijedlogu naziva) odlučivati žene nižeg imovinskog statusa.

 

https://www.danas.rs/bbc-news-serbian/surogat-majcinstvo-prednosti-i-mane-za-srbiju-i-svet/

 

Jeste li za ili protiv?

 

Za, ukoliko se ovaj dio izvede koliko-toliko dobro. Ogromna je mogucnost manipulacije I izrabljivanja, pogotovo ako se to uvale razne "agencije". Tipa, naplate paru koji zeli tu uslugu $15k unprijjed, a onda surogat majci daju 1/5 toga I to na rate, pa onda jos pocnu da zavlace, I na kraju volsebno nestanu.

Link to comment
1 hour ago, Valkyrie said:

Mislim da nije ništa rizičnije od regularne trudnoće nastale vantelesnim putem ali nisam 100% sigurna.

Ovo zavisi od godina trudnice (sto starija, to je rizik veci - I genetski I fizicki). Trudnica koja je ostala trudna prirodno u 40-oj ima veci rizik nego neka od 22 sa IVF.

Link to comment
Pričamo o riziku surogat trudnoće u odnosu na "regularnu", nema veze priča s godinama trudnice.
Ja ono gore kad sam pisao, na ovo sam mislio što piše PF




...shiit has hit the fan...

Link to comment

Nisam siguran baš oko toga da li surogat majčinstvo treba dozvoliti u Srbiji, pa još da to bude aktivnost koja se naplaćuje. Ne ulazeći u etički aspekt cele priče, iskustvo mi govori da implementacija ove mogućnosti u divljoj zemlji poput Srbije ne može biti dobro (tj. nikako) kontrolisana, te da će biti (i) mogućnost za raznorazne krimose i makroe da drže svoje farme surogat trudnica kojima će davati 10% od naknade koja bude naplaćena od para koji želi da ima decu, terajući te žene iz jedne trudnoće u drugu (čak mi ne bi bilo čudno da se to kombinuje sa organizovanom prostitucijom), i (ii) ogroman izvor potencijalnih koruptivnih prihoda za zdravstvene radnike koji bi bili uključeni u ovu aktivnost, kako sa strane likova iz tačke (i), tako i sa strane bogatih parova i pojedinaca koji (a) ne žele da se smaraju sa trudnoćom i svim problemima koje ona nosi, ili (b) ne kvalifikuju se po nekom osnovu za surogat roditeljstvo. 

 

Drugim rečima, preduslovi za implementaciju ove ideje je dobro organizovana i visoko funkcionalna država, koja može na adekvatan način da iskontroliše da li se pravila u ovoj izuzetno osetljivoj oblasti poštuju, i da rigorozno sankcioniše svako kršenje. Srbija u ovom trenutku ima problem da sankcioniše i mnogo prostije stvari, tako da sam skoro siguran da bi dozvoljavanje surogat roditeljstva bila odlična biznis šansa za raznorazne mutne likove, kojih smo prepuni u svim sferama života. Ne zaboravite da je kod nas prodaja tek rođenih beba iz porodilišta bila organizovan biznis još pre 30 i kusur godina, mogu samo da zamislim šta bi se sa ovim dogodilo.

Link to comment
45 minutes ago, Ayatollah said:

Nisam siguran baš oko toga da li surogat majčinstvo treba dozvoliti u Srbiji, pa još da to bude aktivnost koja se naplaćuje. Ne ulazeći u etički aspekt cele priče, iskustvo mi govori da implementacija ove mogućnosti u divljoj zemlji poput Srbije ne može biti dobro (tj. nikako) kontrolisana, te da će biti (i) mogućnost za raznorazne krimose i makroe da drže svoje farme surogat trudnica kojima će davati 10% od naknade koja bude naplaćena od para koji želi da ima decu, terajući te žene iz jedne trudnoće u drugu (čak mi ne bi bilo čudno da se to kombinuje sa organizovanom prostitucijom),

 

1) Šta ih onda sprečava da to rade sada (a ipak, nisam čuo za takve slučajeve) ako se već bave organizovanom prostitucijom koja je i onako ilegalna? (prostituciju btw, treba legalizovati, ali to je sasvim druga tema)

 

2) Kombinovanje prinudne rodilje koje teraš iz trudnoće u trudnoću i prostitutke u jednoj osobi nije baš, da oprostite na izrazu, optimalno u poslovnom smislu: rodilja dakle treba da po 9 meseci godišnje (minimum) bude ,,van upotrebe" za ovaj drugi ,,posao"...

 

3) Kome će se isplatiti ovako nešto? Morala bi da postoji velika potražnja. Koje nema i mislim da neće biti. Jer da je ima, da svaki recimo bar 10. par želi surogat rodilju, biznis koji opisuješ bi već postojao. Što nas dovodi do prethodnog argumenta koji sam izneo na ovom topiku, ako za nešto postoji potražnja, to nešto će se i događati i odvijati, i ako ga zabraniš samo daješ efektivan monopol kriminalcima nad tom aktivnošću. Naravno to ne znači da sve treba da bude legalno, postoje minusi i plusevi, ne vidim kako u ovom slučaju minusi nadjačavaju pluseve.

 

No ovo tvoje mračenje me podseti na nešto...pre koju godinu me iznenada startovala neka klinka koja je htela odma da se kresne (bar je tako, hm...rekla), ja se nasmejao i otišao dalje svojim putem. Ispričam to posle kolegama.

 

Kolega Kanađanin: brate sigurno je bila na nečemu, ljudi koji su pri sebi ne rade takve stvari, ko zna šta je zgutala

Kolega Brazilac: brate dobro je što se nisi smuvao s njom sutra bi se verovatno probudio ko zna gde bez bubrega...

 

Različita životna iskustva :D

Link to comment
3 minutes ago, hazard said:

 

1) Šta ih onda sprečava da to rade sada (a ipak, nisam čuo za takve slučajeve) ako se već bave organizovanom prostitucijom koja je i onako ilegalna? (prostituciju btw, treba legalizovati, ali to je sasvim druga tema)

 

Pretpostavljam da nije tako jednostavno sprovesti ovo u delo, bez odgovarajucih zdravstvenih ustanova, lekara i cele organizacije koja to prati.

Link to comment
3 minutes ago, Uskebasi said:

Pretpostavljam da nije tako jednostavno sprovesti ovo u delo, bez odgovarajucih zdravstvenih ustanova, lekara i cele organizacije koja to prati.

 

Napravila se organizacija kod slučaja ukradenih/prodanih beba. Unutar zdravstvenih ustanova. Koliko sam ispratio taj slučaj, ispravi me ako grešim

Link to comment

Mislio sam pre svega na medicinsku proceduru, testiranja i sve sto uz to ide koje bas ne moze lokalni boss da obavi u podrumu svoje kuce. Nije nemoguce, ali ima i jednostavnijih nacina da se kriminalom zaradi novac.

Link to comment

Sećam se drugara s kojim sam se družio pre desetak godina. Opasan lik, pe' šes godina stariji od mene, vrlo obrazovan, doktor nauka iz nekakve fizike ili arhitekture, gradio je elektrane po Nemačkoj i šire. On i žena-mu nikako nisu mogli zatrudneti a hteli su. I lekari su utvrdili da je problem do žene. Pa su razmišljali, naravno, o veštačkoj surogat oplodnji. Da li je on insistirao na prirodnoj oplodnji druge žene ili veštačko osemenjavanje nije bilo lako izvodljivo ili nisu želeli izrazitu mogućnost blizanca, ne znam, jasno je da u običnim razgovorima nisam mogao ni želeo da ulazim u previše intimne detalje. No, on je bio vrlo frustriran, verovatno i njegova žena, koju mislim da nisam upoznao.

 

Sreo sam ga ponovo godinu dve kasnije. Rekao mi je da su se žena i on razveli. 

 

Zajebana situacija.

E, sad, interesantno pitanje bi bilo: Da li bi taj problem lakše rešili polupismeni šljakeri ili ovo super obrazovani 

Link to comment

pogled sa leva Marks21

Quote

Dok sve više država kriminalizuje abortus, tj. legalizuje prisilno rađanje, lobisti reproduktivnih industrija nastoje da prisilno rađanje učine društveno prihvatljivim zalažući se za legalizaciju „surogat“ materinstva. Tako je osvanula i vest da će u Srbiji, usvajanjem Građanskog zakonika, „surogat“ materinstvo postati legalno.

Marks21 smatra da žensko oslobođenje nema nikave veze sa idejom da se klasno i socijalno marginalizovane žene pretvore u lako dostupne inkubatore. Pridružite nam se na tribini na kojoj će govoriti članice Marks21 i druge feminstkinje sa levice da zajedno artikulišemo naš glas protiv ovog zakona!

61746560_2540931189264479_73699620551277

Meni se ne sviđa što se na način na koji to Marks 21 komentariše podrazumeva da se "socijalno marginalizovane žene" ništa ne pitaju. M21 podrazumeva da im treba zaštita, a ako bi se doneo zakone podrazumeva se da bi ih nemarginalizovane ekipe automatski iskorištavale. Možda bi nekima od njih baš odgovaralo da rade taj posao.

 

Link to comment

Bolje da se odmah u startu preorijentišu i zalažu da te žene dobiju besplatnu psihoterapijsku podršku pre i posle.

Ovo sad što pišu je budalaština, kontriranje radi kontriranja.

Link to comment
Bolje da se odmah u startu preorijentišu i zalažu da te žene dobiju besplatnu psihoterapijsku podršku pre i posle.
Ovo sad što pišu je budalaština, kontriranje radi kontriranja.
Iskreno i meni ovo liči na to kontra tek tako...
Ali nije da smo začuđeni baš...




...shiit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...